Slide Resmi
Slide Resmi
Slide Resmi
Slide Resmi
Slide Resmi
Slide Resmi
Bulgaristan Turistik Vize
Bulgaristan Transit Vize
Sık Sorulan Sorular
Bulgaristan’dan Türkiye’ye Araç Getirme

Bulgaristan Turistik Vize

 

Bulgaristan Turistik Vize İşlemleri Hakkında

 

Bulgaristan turistik vize işlemlerinde bulunacak kişilerin dikkatine!

 

Bulgaristan turistik vize, Bulgaristan’ a turistik içerikli bir seyahat gerçekleştirecek kişileri için geçerli bir Bulgaristan vizesi uygulamasıdır. Bulgaristan da bulunan aile, akraba, arkadaş ziyaretleri için gerçekleştirilecek seyahatleri kapsamayan bir vize kategorisidir. Ayrıca Bulgaristan’ da iş görüşmesi, toplantı, fuar ve ticari bir faaliyetler de bulunacak kişileri için de geçerli olmayan bir vize türüdür.

 

Bulgaristan’ a turistik içerikli ve kısa süreli seyahat edecek kişiler, Bulgaristan turistik vize kategorisine için başvuru yapmalıdır. Bulgaristan turistik vize işlemleri için yapılacak başvurular direk olarak Bulgaristan Konsolosluğuna yapılamamaktadır. Bulgaristan turistik vize başvurularında bulunacak kişiler Bulgaristan turistik vize başvurularını Bulgaristan turistik vize işlemleri üzerine çalışmalar yürüten başvuru merkezlerine yapılacaktır. 1 Ocak 2015 tarihi itibariyle Bulgaristan turistik vize başvuruları istisnai durumları dışında İstanbul Bulgaristan başkonsolosluğuna gerçekleştirilemeyecektir.

 

Bulgaristan turistik vize başvuru işlemleri başvuru yapılan tarih itibariyle maksimum 5 ila 7 iş gününde neticelenecektir. Bulgaristan turistik vize başvuru işlemlerine başlamak için yeterli olan ideal süre 15 gündür.

 

Bulgaristan turistik vize gerekli evraklar arasında dikkat edilmesi gereken husus ise, Bulgaristan otel rezervasyon confirmations’ unudur. Bulgaristan otel confirmations belgesi olmaksızın Bulgaristan turistik vize başvuruları kabul edilmez. ‘’Confirmations’’ belgesi Bulgaristan otellerinden alınmış bir otel kabul belgesi anlamı taşımaktadır. Confirmations belgesi, söz konusu otelin antetli kağıdına, başvuru sahibi adına düzenlenirken otelin kaşe ve imzasının bulunması zorunludur. Online olarak yapılan Bulgaristan otel rezervasyonları ise Bulgaristan turistik vize başvuruları için geçerli belge değildir.

 

Bulgaristan turistik vize işlemleri için zorunlu olan evraklardan bir diğeri ise uluslararası geçerlilikte ki seyahat sağlık sigortasıdır. Bulgaristan turistik vize başvuru evrakları arasında bulunması zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, uluslararası geçerlilikte en az 30.000 Euro teminatlı ve kişinin Bulgaristan seyahat tarih aralıklarını kapsayacak şekilde hazırlanmalıdır. Bulgaristan turistik vize evrakları arasında başvuru merkezlerine ibraz edilecek seyahat sağlık sigortası orijinal belge olarak sunulmalıdır.

 

Bulgaristan turistik vize işlemlerinde bulunacak 12 yaş altı çocuklar için ise Bulgaristan vize ücreti alınmamaktadır. 12 yaş altı çocuklar için Bulgaristan turistik vize harç bedeli alınmazken söz konusu kişiler için pasaport, seyahat sağlık sigortası ve Bulgaristan vize başvuru formu doldurulması zorunludur.

 

Sorunsuz bir şekilde alınacak olan Bulgaristan turistik vize Schengen vizesi değildir. Bulgaristan turistik vize ile Schengen bölgesi ülkelerine seyahat edilemez. Ancak geçerli Schengen vize ile Bulgaristan’ a giriş yapılabilecektir.