Bulgaristan Kapıda Vize

Bulgaristan Cumhuriyeti yasalarına göre Bulgaristan kapıda vize uygulaması olan bir ülke değildir. Bulgaristan’a seyahat etmeyi planlayan kişiler C Tipi veya D Tipi vize alarak ülke sınırları içinde serbest dolaşım hakkına sahip olurlar. Bulgaristan C Tipi vizeler turistik, ticari, aile, akraba ve arkadaş ziyareti türlerini kapsamaktadır. Bulgaristan D Tipi vizeler ise çok daha geniş kapsamlı olup Bulgar vatandaşı ile evlilik, Bulgaristan’da aile birleşimi, Bulgaristan’da uzun süreli eğitimi, oturum izni, çalışma izini, Bulgaristan’da yatırım yaparak veya iş kurarak oturum ve çalışma izni almak gibi amaçları içermektedir. Bulgaristan’da kapıda vize uygulaması olmamakla birlikte çok girişli vize alınarak, vize süresi boyunca Bulgaristan'a birden fazla giriş çıkış yapılabilir. Çok girişli Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler bu taleplerini geçerli nedenleriyle birlikte, vize talep dilekçesi ile birlikte Konsolosluğa iletmelidirler.

Kısa süreli bir vize türü olan Bulgaristan turistik vizesi tek girişli ve 15 gün süreli verilir. Ailevi veya ticari sebeplerle Bulgaristan'a daha sık seyahat etmek durumunda olan kişiler durumlarını detaylı şekilde anlatarak çok girişli vize talebinde bulunarak vizelerini alabilmektedirler. Bulgaristan'a çok girişli vizesi olan kişiler ülkeye her giriş çıkışlarında geçerli vizelerini içeren pasaportlarını Bulgaristan sınır kontrol noktalarında göstermek durumundadırlar. Bulgaristan turistik, ticari, ziyaret ve diğer uzun süreli vizelerin yanında Bulgaristan transit vizesi de kapıda alınamamaktadır. Bulgaristan transit vize ile ülkede en fazla 48 saat kalabilirsiniz. Transit vize tek, çift veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Bulgaristan transit vize ile ülkede konaklama yapamazsınız. 48 saat içinde Bulgaristan’dan ayrılmanız gerekir. Eğer konaklama yeri gösterecekseniz bu turistik vize kapsamına girer ve turistik vize başvurusu yapmanız gerekir. Aynı anda hem transit hem de turistik vize başvurusu yapamazsınız.

Bulgaristan'a aracıyla gidenlere de kapıda vize verilmemektedir. Bulgaristan'a aracıyla gidecek kişiler bir ön hazırlık olarak araçlarına yeşil sigorta yaptırmalıdırlar. Araçla yapılan Bulgaristan seyahatlerinde sürücünün beynelmilel ehliyeti olması gerekmektedir. Türkiye’de yeni uygulamaya giren çipli ehliyetiniz varsa ehliyetiniz beynelmilel sınıfındadır. Araçla Bulgaristan seyahatine çıkacak kişiler araç ruhsatını mutlaka yanlarında bulundurmalıdırlar. Başka bir şahıs veya kuruma ait araçla seyahat edecek kişiler araç sahibinden aracı kullanımlarında bir engel bulunmadığının belirtildiği noter onaylı muvafakatname almalı ve bu belgenin fotokopisini seyahat sırasında yanlarında taşımalıdırlar. Geçerli çok girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan'a giriş yapılabilmektedir ancak öncelikle Bulgaristan'a giriş yapılarak oradan Schengen bölgesine geçiş yapılması tavsiye edilen bir durum değildir. Burada yetki tamamen Bulgaristan gümrük noktalarındaki sınır kontrol görevlilerine aittir. Tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılmamaktadır. Schengen vizesinin çok girişli olmasının yanında Schengen bölgesinde kalış süresi de önemlidir. Bulgaristan ile Schengen bölge devletleri arasında yapılan anlaşmaya göre çok girişli Schengen vizesi olanlar Bulgaristan’a giriş yapabilirken, Bulgaristan vizesi ile Schengen üye devlerin sınırlarına giriş yapılamamaktadır.

Eğer siz de Bulgaristan Vizesi almak istiyorsanız hemen ulaşabilirsiniz.