Bulgaristan Kapıda Vize

Bulgaristan Kapıda Vize

Bulgaristan Cumhuriyeti yasalarına göre Bulgaristan kapıda vize uygulaması olan bir ülke değildir. Bulgaristan’a seyahat etmeyi planlayan kişiler, c tipi veya d tipi vize alarak ülke sınırları içinde serbest dolaşım hakkına sahip olurlar. Bulgaristan c tipi vizeler transit, turistik, ticari, aile, akraba ve arkadaş ziyareti türlerini kapsamaktadır. D tipi vizeler ise çok daha geniş kapsamlı olup Bulgar vatandaşı ile evlilik, Bulgaristan’da aile birleşimi, Bulgaristan’da uzun süreli eğitimi, oturum izni, çalışma izini, Bulgaristan’da yatırım yaparak veya iş kurarak oturum ve çalışma izni almak gibi amaçları içermektedir.

Bulgaristan’da kapıda vize uygulaması olmadığı için yabancı pasaportlu vatandaşlar ve Bordo pasaportu olan Türk vatandaşlarının ve ülkeye giriş yapabilmesi için vize başvurusunda bulunması gerekir. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri kısa süreli seyahatleri için vize prosedürlerinden muaftır. Yapılan başvuru ile çok girişli Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler bu taleplerini geçerli nedenleriyle birlikte konsolosluğa iletmelidir. Hermes Consulting olarak bizlere ulaşmanız halinde vize başvurunuzu sizleri uğraştırmadan tamamlamaktayız. Bulgaristan vize başvuruları için şahsen gelmenize gerek yoktur. Kişisel evraklarınızı ofis adresimize kargo ile ulaştırarak başvuru hizmeti alabilirsiniz. Hermes Consulting'ten başvuru hizmeti almak için;

  • Evraklar konusunda bilgi almadan önce seyahatinizin amacı konusunda net bir fikriniz olsun.

Yapacağınız yolculuğun turistik, ticari ya da ziyaret amaçlı bir seyahat olup olmadığına karar verin. Planladığınız seyahatin amacına göre farklı evraklar hazırlamanız gerekecektir. Bizler, seyahatinize ve mesleki durumunuza uygun evrak listeleri konusunda sizlere yardımcı olmaktayız. İlgili ülkeye kaç günlüğüne seyahat etmek istiyorsunuz, seyahatiniz boyunca nerede konaklayacaksınız, yolculuğunuza hangi tarihte başlamayı düşünüyorsunuz gibi soruların cevaplarını temsilcilerimize tek tek anlatmalısınız. Sizden aldığımız yanıtlarla sürecinizi planlamakta ve zaman kaybı yaşamadan işlemlerinizi başlatmaktayız.

  • Seyahat amacınıza karar verdikten sonra çağrı merkezlerimizi arayın.

Başvurmak istediğiniz vize türüne ait gerekli evrak listesi ve Bulgaristan vize ücret bilgisi talep edin. Talebinizle birlikte bizlere vermiş olduğunuz güncel e-posta adresinize evrak listesi ve vize ücret bilgisini göndermekteyiz. Gelen e-postayı inceleyerek aklınıza takılan soruları temsilcilerimize sorabilirsiniz.

  • Tarafınıza gönderdiğimiz evrak listesine göre kişisel evraklarınızı hazırlayın.

Temsilcilerimiz seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza uygun olarak evrak listesi göndermektedir. Örneğin çalışan ya da işveren, öğrenci ya da ev hanımı olabilirsiniz. Başvuru dosyanızın durumunuza uygun evraklarla tamamlanması gerekir. Öğrenci iseniz öğrenci belgesi sunmanız, işverenseniz şirket evraklarınızı sunmanız gerekir. Başvurunuzun hazırlık aşamasında her an kolaylıkla ulaşabileceğiniz Hermes Consulting, sizlere kolaylaştırılmış bir hazırlık süreci sunarak en kısa sürede işlemlerinizin tamamlanmasını sağlar.

  • Hazırladığınız evraklarınızı kargo ile ofisimize ulaştırın.

Vize başvurularınız için şahsen bulunmanıza gerek yoktur. Çünkü Bulgaristan Konsoloslukları başvuru sahibinden parmak izi talep etmez. Dolayısıyla evraklarınızı kargo ile ya da 3. kişilerle bizlere ulaştırabilir, ikamet ettiğiniz yerden yorulmadan başvuru hizmeti alabilirsiniz. Vize başvuruları için bölge farkı bulunmaktadır ancak Türkiye'nin birçok şehrinde ofislerimiz ve iş ortaklarımız bulunmaktadır. Dolayısıyla ikamet ilinize yakın olan ofisimiz aracılığıyla işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz. İstanbul merkez ofisimizi arayarak ikametinize göre hangi şehirden başvuru yapmanız gerektiğini sorgulayabilirsiniz.

  • Başvuru işlemlerinizi tamamlamakta ve işlem süreci sonunda çıkan pasaportunuzu ikamet ettiğiniz şehre gönderiyoruz.

Yorulmadan, sıkılmadan Hermes Consulting ile Bulgaristan vize başvurusu yapmak çok kolay! Uzmanlık alanı Bulgaristan vize işlemleri olan Hermes, sizleri yormadan işlemlerinizi tamamlar. Evrak kontrolü, başvuru formu doldurma, zorunlu seyahat sağlık sigortanızın yapılması, otel ve ulaşım rezervasyonları dahil seyahatiniz için ihtiyacınız olan her türlü hizmeti sizlere sunmaktadır. Ancak başvurunuzun değerlendirilmesinde ve sonuçlandırılmasında yetkili olan tek mercii başvuru yapılan konsolosluk birimidir. Yapılan başvuru sonucu çıkan pasaportunuzu nerede ikamet ediyorsanız oraya kargo ile gönderiyoruz. Pasaportunuzu teslim aldığınızda seyahat tarihlerinizin ve bilgilerinizin doğru yazılıp yazılmadığını kontrol ediniz.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Kısa süreli bir vize türü olan Bulgaristan turistik vizesi tek girişli ve ortalama 15 gün süreli verilir. Turistik amaçlarla seyahatinizi gerçekleştirmek istiyorsanız turist vizesine başvurmalısınız. Bunun için çağrı merkezlerimizi arayarak turist vizesi evraklarını mesleki durumunuza uygun olarak talep edebilirsiniz. Çağrı merkezlerimizden bizlere ulaştığınızda mesleki durumunuzu, kaç gün seyahat etmeyi düşündüğünüzü, nerede konaklamak istediğinizi ve yolculuğa ne zaman başlamak istediğinizi detaylı bir şekilde anlatmanız gerekir. Bizlere vermiş olduğunuz bilgiler dahilinde size evrak listesi göndermekte ve başvuru sürecinizi planlamaktayız. 

Turistik Vize: Turistik vize başvuruları için en önemli husus satın alınmış ve otel tarafından onaylanmış konaklama belgelerinin olmasıdır. Konaklamayı düşündüğünüz otelden onaylı konaklama belgesi temin etmeniz gerekir. Bookinten yapılan rezervasyonlar bazı konsolosluklar tarafından şahsi başvurularda kabul edilse de başvuru değerlendirme sürecinde konsolosluk yetkilileri otel bilgilerini kontrol etmek isteyebilir. Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda vize başvurunuz onaylanmayabilir. Bookingten yapılan ücretsiz rezervasyonlar bir süre sonra kişinin bilgi dahilinde olmadan kendiliğinden düşebilmektedir. Böyle bir durumda başvuru değerlendirme sürecinde konsolosluk yetkilileri otel bilgilerini teyit edemezse olumsuz bir durumla karşılaşma olasılığınız yüksektir. Aynı şekilde gümrükte yapılan sınır kontrollerinde yetkili memur konaklama rezervasyonlarınızı görmek ve teyit etmek isteyebilir. Dolayısıyla sınırda yapılan bir kontrolde rezervasyonunuzun olmadığı/düştüğü anlaşılırsa ülkeye giriş yapamayabilirsiniz.

Ticari vize: İş görüşmesi, toplantı, seminer, fuar, sempozyum vb. amaçlarla ilgili ülkeye seyahat etmeyi düşünen kişilerin ticari vizeye başvurması gerekir. Bulgaristan ticari vize başvurusu yapan kişiler mesleki durumlarına uygun evrak listesi hazırlamalıdır. Sitemizde şirket sahipleri, çalışanlar ve Bulgaristan'da ticari temsilciliği olan kişilerin ticari vize başvurusunda bulunurken nelere dikkat etmesi gerektiğinden detaylı olarak bahsedilmiştir. Bu tür vize başvurularında en önemli evrak davetiyedir. Ziyaret edeceğiniz firma tarafından gönderilmiş bir davet mektubuna ihtiyacınız vardır. Eğer elinizde bir davetiye yoksa müşteri temsilcilerimize bu durumu izah edebilirsiniz.

Davetiye ve diğer gerekli evrakları hazırlayıp ilgili konsolosluk birimine sunmanız halinde talebinize göre başvurunuz işleme alınacaktır. Hermes Consulting Bulgaristan departmanı, tüm başvuru sürecinde sizlere destek olmaktadır ancak sonuçlanma aşamasına müdahale edememektedir. Tüm kısa süreli başvurular yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanır. Ancak resmi tatiller ve konsolosluğun yoğunlukları dolayısıyla bu süreler uzayabilir.

Ziyaret Vizesi: Ailevi sebeplerle Bulgaristan'a daha sık seyahat etmek durumunda olan kişiler durumlarını detaylı şekilde anlatarak çok girişli ziyaret vizesi talebinde bulunarak vizelerini alabilmektedirler. Aile ziyaret vizesi başvuru için kişilerin konsolosluk birimine Yabancılar Şube onaylı davetiye sunmaları gerekir. İlgili ülkede ikamet eden ya da Bulgar vatandaşı olan bir yakınınızdan davetiyenizi temin ettikten sonra firmamızla iletişime geçerek nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda destek alabilirsiniz. Davetiye ve diğer kişiler evraklarınızı tarafımıza kargo ile göndererek konforlu bir başvuru hizmeti alabilirsiniz.

DİKKAT!

Bulgaristan'a çok girişli (multi) vizesi olan kişiler ülkeye her giriş çıkışlarında geçerli vizelerini içeren pasaportlarını Bulgaristan sınır kontrol noktalarında göstermek durumundadırlar.

Transit Vize: Bulgaristan turistik, ticari, ziyaret ve diğer uzun süreli vizelerin yanında Bulgaristan transit vizesi de kapıda alınamamaktadır. Bulgaristan transit vize ile ülkede en fazla 48 saat kalabilirsiniz. Transit vize tek, çift veya çok girişli olarak alınabilmektedir. Bulgaristan transit vize ile ülkede uzun süre konaklayamazsınız. 48 saat içinde Bulgaristan’dan ayrılmanız gerekir. Eğer konaklama yeri gösterecekseniz bu turistik vize kapsamına girer ve turistik vize başvurusu yapmanız gerekir. Aynı anda hem transit hem de turistik vize başvurusu yapamazsınız.

Özel Araç İle Seyahat Etmek: Bulgaristan'a aracıyla gidenlere de kapıda vize verilmemektedir. Bulgaristan'a aracıyla gidecek kişiler bir ön hazırlık olarak araçlarına yeşil sigorta yaptırmalıdırlar. Araçla yapılan Bulgaristan seyahatlerinde sürücünün beynelmilel ehliyeti olması gerekmektedir. Türkiye’de yeni uygulamaya giren çipli ehliyetiniz varsa ehliyetiniz beynelmilel sınıfındadır. Araçla Bulgaristan seyahatine çıkacak kişiler araç ruhsatını mutlaka yanlarında bulundurmalıdırlar. Başka bir şahıs veya kuruma ait araçla seyahat edecek kişiler araç sahibinden aracı kullanımlarında bir engel bulunmadığının belirtildiği noter onaylı muvafakatname almalı ve bu belgenin fotokopisini seyahat sırasında yanlarında taşımalıdırlar.

Schengen Vizesi İle Bulgaristan'a Giriş Çıkış

Geçerli ve çok girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan'a giriş yapılabilmektedir ancak öncelikle vizesine başvurduğunuz Schengen ülkesine ardından Bulgaristan'a giriş yapılması tavsiye edilir. Ülkeye girişlerde yetki tamamen Bulgaristan gümrük noktalarındaki sınır kontrol görevlilerine aittir. Tek girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılmamaktadır. Schengen vizesinin çok girişli olmasının yanında Schengen bölgesinde kalış süresi de önemlidir. Seyahat süreniz bitmeden giriş çıkışlarınızı yapmalısınız. Süreyi aştığınız takdirde para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bulgaristan ile Schengen bölge devletleri arasında yapılan anlaşmaya göre çok girişli Schengen vizesi olanlar Bulgaristan’a giriş yapabilirken, Bulgaristan vizesi ile Schengen üye devlerin sınırlarına giriş yapılamamaktadır. Sahip olunan Bulgar vizesi ile sadece Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya'ya giriş yapılabilir. Bu da vizenin çift ya da çok girişli (multi) olmasıyla mümkündür. Bu 3 ülke de henüz Schengene üye değildir.

Vurgulanması gereken bir durum olarak eğer geçerli ve aciliyet gerektiren bir durumunuz yok ise aldığınız Schengen vizesi ile doğrudan Bulgaristan'a giriş yapmayınız. Vizelerinizin yanlış kullanılmasından dolayı sonraki başvurularınızda sorun yaşayabilirsiniz. Ayrıca Schengen vizeniz var diye Bulgaristan'a kesin giriş yapabileceğinizi düşünmeyin. Sınır polisleri Schengen vize ile ülkeye girişi kabul etmeyebilir. Bu durumda yetki tamamen sınır polislerine aittir.

Eğer siz de Bulgaristan Vizesi almak istiyorsanız hemen ulaşabilirsiniz.