D Vize- Erasmus Değişim Programı

D Vize- Erasmus Değişim Programı

ERASMUS Öğrencileri İçin Bulgaristan Oturum İzni

 

ERASMUS, Yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle işbirliği yaparak, ortak projeler üretmelerini sağlamak amacıyla kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapmalarına imkân tanıyan bir Avrupa Birliği programıdır. Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler, AB üyesi veya birlik dışı 30’dan fazla ülkede üniversite eğitimlerinin bir dönemini sürdürmek için Erasmus programına başvuru yapabiliyorlar. 
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler ise gerek komşu ülke gerekse birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz olması nedeniyle Bulgaristan’da Erasmus programlarına başvurmayı tercih ediyor. Bu ülkede Erasmus Öğrenci ve Personel Hareketliliği, Ersamus Staj ya da Erasmus Dil Kurslarına katılma hakkı kazanan kişilerin Bulgaristan’da yaşamak için almaları gereken vize türü değişiklik göstermektedir. Örneğin Bulgaristan’da 3 aylık bir Erasmus Staj programına katılan öğrenci bu ülkede kalacağı gün sayısı 90 gün veya daha az olduğu için kısa süreli Bulgaristan C Tipi Vizeye başvurabilir. 
Bulgaristan’da 6 aylık ya da 12 aylık bir Erasmus Öğrenci Hareketliliği programına katılan öğrenci ise 90 günden fazla Bulgaristan’da yaşamak zorunda olacağından uzun süreli Bulgaristan D Vizeye başvurmalıdır.
Bulgaristan Erasmus D Vize başvurusu yapacak öğrencinin başvuru işlemlerine başlamadan önce dikkat etmesi gereken hususlar var. 
 Öğrencinin Bulgaristan’ı tercih edebilmesi için öncelikle ders programı uyumluluğu, eğitim seviyesi ve uzmanlık alanı gibi konularda uyumluluklarını kontrol etmesi gerekir. İncelemeler tamamlanıp, uygun eğitim kurumu belirlendiğinde kişi Bulgaristan’da Oturum İzni almak için başvuru sürecini başlatabilir. 
ERASMUS programına kabul edilen öğrenci ilk olarak Bulgaristan’da 90 günden fazla konaklama hakkı veren D vizeye başvurur. Gerekli evrakları hazırlayan öğrenci vize başvurusunu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapar. Vize yetkilisi gerekli gördüğü takdire başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir. 
D Vizesini alan öğrenci Bulgaristan’a gittikten sonra ise Oturum İzni başvurusunda bulunur. Başvuru Bulgaristan’da oturulacak şehrin Polis Merkezi’ndeki Yabancılar Şubesi’nden yapılabiliyor. ERASMUS Programına katılan Bulgaristan’da Oturum İzni alan öğrenciler sonrasında ‘Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC) başvurusunda bulunabilirler. Öğrenci Kartı başvuruları Konsolosluktan alacağınız orijinal evraklarla okulunuzun bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesi’nden yapılabiliyor. 
ERASMUS kabulü aldınız ve vize başvurunuzu hızlıca yapmak istiyorsanız yapmanız gereken size en yakın Hermes Consulting ofisini ziyaret ederek, danışmanlarımızdan yardım almanızdır. 
Bize (0212) 287 73 33 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Erasmus Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

1. ERASMUS programına kabul eden okuldan alınmış kaşeli kağıda imzalı Kabul Belgesi 
2. Türkiye’de eğitim gördüğünüz okuldan alınmış Erasmus programına kabul edildiğinize dair belge 
3. Bulgaristan’daki okulunuzdan alınacak olan ve eğitim göreceğiniz süre boyuncakalacağınız yeri belirten belge 
4. Türkiye’de eğitim gördüğünüz okuldan alınan Öğrenci Belgesi 
5. Sabıka Kaydı ( Apostilli) 
6. Nüfus Kayıt Örneği ve Kimlik Fotokopisi 
7. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 
8. Biometrik Fotoğraf 
9. Vize Başvuru Formu
10. Eğitim görecek kişi 18 yaşını doldurmamış ise anne ve babadan Muvafakatname
11. Aile bireylerinden birinin, eğitim görecek kişinin eğitimi boyunca masraflarını karşılayacağına dair noter tasdikli yaptıracağı Taahhütname