Bulgaristan D Vizesi- Erasmus Değişim Programı

Bulgaristan D Vizesi- Erasmus Değişim Programı

bulgaristan erasmus vizesi

ERASMUS, Yükseköğretim kurumlarının birbirleriyle işbirliği yaparak, ortak projeler üretmelerini sağlamak amacıyla kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapmalarına imkân tanıyan bir Avrupa Birliği programıdır. Dünyanın dört bir yanındaki öğrenciler, Avrupa Birliği üyesi veya birlik dışı 30’dan fazla ülkede üniversite eğitimlerinin bir dönemini sürdürmek için Erasmus programına başvuru yapabiliyorlar. Öğrencilerin bu program dahilinde ilgili ülkeye giriş yapabilmesi için Bulgaristan erasmus vizesi alması gerekir.
 
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrenciler ise gerek komşu ülke gerekse birçok Avrupa ülkesine göre daha ucuz olması nedeniyle Bulgaristan’da Erasmus programlarına başvurmayı tercih ediyor. Bu ülkede erasmus öğrenci ve personel hareketliliği, erasmus staj ya da erasmus dil kurslarına katılma hakkı kazanan kişilerin Bulgaristan’da yaşamak için almaları gereken vize türü değişiklik göstermektedir. Örneğin Bulgaristan’da 3 aylık bir Erasmus Staj programına katılan öğrenci bu ülkede kalacağı gün sayısı 90 gün veya daha az olduğu için kısa süreli Bulgaristan C Tipi Vizeye başvurabilir. Bulgaristan’da 6 aylık ya da 12 aylık bir erasmus öğrenci hareketliliği programına katılan öğrenci ise 90 günden fazla Bulgaristan’da yaşamak zorunda olacağından uzun süreli Bulgaristan d vizeye başvurmalıdır.
 
Bulgaristan Erasmus D Vize başvurusu yapacak öğrencinin başvuru işlemlerine başlamadan önce dikkat etmesi gereken hususlar vardır;
 
  • Öğrencinin Bulgaristan’ı tercih edebilmesi için öncelikle ders programı uyumluluğu, eğitim seviyesi ve uzmanlık alanı gibi konularda uyumluluklarını kontrol etmesi gerekir. İncelemeler tamamlanıp, uygun eğitim kurumu belirlendiğinde kişi Bulgaristan’da tturum izni almak için başvuru sürecini başlatabilir. 
  • ERASMUS programına kabul edilen öğrenci ilk olarak Bulgaristan’da 90 günden fazla konaklama hakkı veren d vizeye başvurur. Gerekli evrakları hazırlayan öğrenci vize başvurusunu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluklarından ikametine göre uygun olan konsolosluğa yapar. Vize yetkilisi gerekli gördüğü takdire başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir. 
  • D vizesini alan öğrenci Bulgaristan’a gittikten sonra ise oturum izni başvurusunda bulunur. Başvuru Bulgaristan’da oturulacak şehrin Polis Merkezi’ndeki Yabancılar Şubesi’nden yapılır. ERASMUS Programına katılan Bulgaristan’da oturum izni alan öğrenciler sonrasında ‘Uluslararası Öğrenci Kimlik Kartı (ISIC) başvurusunda bulunabilirler. Öğrenci kartı başvuruları Konsolosluktan alacağınız orijinal evraklarla okulunuzun bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesi’nden yapılabiliyor. 
 
ERASMUS kabulü aldınız ve vize başvurunuzu hızlıca yapmak istiyorsanız yapmanız gereken size en yakın Hermes Consulting ofisini ziyaret ederek, danışmanlarımızdan yardım almanızdır. Bize (0212) 287 73 33 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. 

Bulgaristan Erasmus Vizesi/Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan, Sofya'da erasmus yapmayı planlayan öğrencilerin gerekli şartları yerine getirmesi gerekir. Erasmus süreniz ilgili ülkede 90 günden uzun konaklamayı gerektiriyorsa d vize başvurusu yapılmalıdır. D vizeye başvuru yapan kişi, vizesinin onaylanmasının ardından Bulgaristan'a giderek oturum kart başvurusunu yapar. İkamet edilecek süre boyunca erasmus öğrencisi, yaşadığı ülkenin kültürünü öğrenmekte ve dil becelerilerini geliştirmektedir. Katılımcı ülke vatandaşlarıyla birlikte aynı programda eğitim görmekte güzel bir yurt dışı deneyimi kazanmaktadır.

Erasmus değişim programı, katılımcı ülkelerin eğitim kurumlarıyla uyum içinde çalışarak eğitimde Avrupa standartlarının gelişmesine katkı sağlar. Erasmus programı dahilinde yurt dışına çıkan öğrencilerin sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Türkiye'den Sofya'ya erasmus için seyahat edecek kişilere vize başvuru işlemleri için hizmet vermekteyiz. Sayfamızda yer alan bilgileri inceledikten sonra aklınıza takılan soruları temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Erasmus vizesi için gerekli evrak listesi şu şekildedir;

1. ERASMUS programına kabul eden okuldan alınmış kaşeli kağıda imzalı Kabul Belgesi
2. Türkiye’de eğitim gördüğünüz okuldan alınmış Erasmus programına kabul edildiğinize dair belge 
3. Bulgaristan’daki okulunuzdan alınacak olan ve eğitim göreceğiniz süre boyunca kalacağınız yeri belirten belge
4. Türkiye’de eğitim gördüğünüz okuldan alınan Öğrenci Belgesi 
5. Sabıka Kaydı( Apostilli) 
6. Nüfus Kayıt Örneği ve Kimlik Fotokopisi 
7. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport
8. Biometrik Fotoğraf 
10. Eğitim görecek kişi 18 yaşını doldurmamış ise anne ve babadan Muvafakatname
11. Aile bireylerinden birinin, eğitim görecek kişinin eğitimi boyunca masraflarını karşılayacağına dair noter tasdikli yaptıracağı Taahhütname
12. Başvuru sahibinin adına açılmış banka hesabı, en az 1500 € bakiyeli

Bulgaristan Erasmus Vizesi Başvurusu

Sayılan evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve konsolosluğa sunulması gerekir. Bulgaristan erasmus vizesi için başvuruda bulunacaksanız müşteri temsilcilerimize ulaşıp gerekli evrak listesi ve vize ücretini talep edebilirsiniz. Sizlerden aldığımız e-posta adresinize başvurunuz için sunmanız gereken evrak listesini ve ödemeniz gereken vize ücretini göndermekteyiz.
 
Hermes Consulting'ten vize başvuru hizmeti almak oldukça kolaydır. Yapmanız gereken tek şey çağrı merkezlerimizi arayıp güncel evrak listesi talep ederek sizlere göndermiş olduğumuz evrak listesini hazırlamaktır. Başvuru için ofisimize şahsen gelmenize gerek yoktur. Hazırlamış olduğunuz evrakları kargo ile ofisimize ulaştırabilirsiniz. Vize uzmanlarımız evraklarınızın kontrollerini sağladıktan sonra dosyanızı başvuruya hazır hale getirmektedir.
 
Bu süreçte göndermiş olduğunuz evrakların içinde başvuruda kullanılamayacak bir belge varsa sizleri uyararak doğru evrakla başvuru yapmanızı sağlıyoruz. Bizlere göndermiş olduğunuz belgelerin güncel tarihli olmasına özen gösteriniz. Son 3 aydan eski tarihli bir belgeniz varsa bu evraklar ile başvuru yapmanızı tavsiye etmiyoruz. Sayılan evrakları tarafımıza ulaştırmadan apostil yaptırmayı unutmayınnız.
 
Uzun süreli Bulgaristan erasmus vizesi başvuruları için birlikte hazırladığımız dosyanızı şahsen teslim etmeniz gerekecektir. Konsolosluk kuralları gereği uzun süreli vize başvurularında dosyanızı şahsen teslim etmeli ve şahsen teslim almalısınız. Bizler teslim aşamasından önce gereken desteği size sağlamaktayız. Başvurularınızı yorulmadan, zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirmek için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.