1951 Göçmenlerine Bulgaristan Vatandaşlığı

1949- 1951 Eski Bulgaristan Göçmenlerinin Vatandaşlık Hakkı 

Türk ve Bulgar hükümetleri arasında yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle 1949-1951 yılında Türkiye’ye göç etmek zorunda kalan eski Bulgar göçmenlerinin vatandaşlık hakkı arama mücadeleleri geldikleri yıl başlamıştır. Göç edenlerin yasal haklarını arama çalışmaları sonuç vermiş ve 1949-1951 Bulgar göçmenlerinin vatandaşlık talepleri, Bulgaristan devleti tarafından incelenerek sonuca bağlanmıştır. 

1949-1951 tarihlerde Bulgaristan’dan göç eden ve vatandaşlık almak isteyen kişiler için izlenecek yol vatandaşlığını kaybedenler için (uzun süreli prosedür) ve kaybetmeyenler için (kısa süreli prosedür) olarak ikiye ayrılır. Kişinin hangi prosedürü takip edeceğini bilmesi için öncelikle Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan vatandaş olup olmadığını sorgulatması gerekmektedir.

Vatandaşlık sorgulaması, hala hayatta olan Bulgar göçmeni kişilerin tekrar vatandaşlıklarını geri kazanmaları ya da göçmenlerin ülkede süresiz oturma izni alabilmeleri için yapılır. Sorgulama yapılmasının bir diğer amacı ise hayatta olmayan göçmenlerin önce çocukları ardından da torunlarının ebeveyn üzerinden vatandaşlık kazanabilmeleri içindir. Ancak şu unutulmamalıdır; Bulgaristan vatandaşlığı sadece tek bir kuşak üzerinden diğerine aktarılır, 6 kuşak geriye gitmez. Yani göç eden kişi dedeniz/babaanneniz/anneanneniz olabilir. Böyle bir durumda önce kendi anne ya da babanız sonra da siz işlemleri başlatabilirsiniz. Arada kuşak kaybının olmaması gerekir. 

1949 ile 1951 yılları arasında Türkiye'ye göç etmiş olan kişiler için vatandaşlığa iade süreci biraz karışık ve uzundur. Ancak Hermes Consulting, sizlere profesyonel hizmet anlayışı ile destek sağlamakta, vatandaşlık işlemleriniz için Bulgaristan'da var olan ekibiyle koordineli bir şekilde çalışmalarını sürdürmektedir. İşlemlerinizi başlatmak için öncelikle elinizde olması gereken iki belge göç eden kişiye ait 'isim denklik belgesi' ve 'vukuatlı nüfus kayıt örneği'dir. Bu iki belgeyi temin ettikten sonra görüntülerini bizlere ulaştırmanız halinde nasıl bir yol izlememiz gerektiğini planlayarak sizleri bilgilendirmekteyiz. Sayfamızın devamında isim denklik belgesi nedir, nasıl alınır kısaca bahsedilmiştir. Sizler için derlediğimiz sayfamıza göz atarak inceleyebilir, aklınıza takılan soruları çağrı merkezlerimizi arayarak müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz. Bulgaristan vatandaşlığı hakkında daha fazla bilgi almak için sitemizde yer alan diğer sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz. 

Bulgaristan Vatandaşlık Sorgulama 

Bulgaristan vatandaşlığı için nasıl bir prosedür (uzun/ kısa) izlenmesi gerektiğini belirleyecek olan kişinin Bulgar vatandaşlığından çıkartılıp çıkartılmamış olması. Bunu öğrenmek için ‘İsim Denklik Belgesi’, ‘ Doğum Belgesi’ ‘Tabiiyet Belgesi’ ve ‘Muhacir Belgesi’ni tamamlayan kişi Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na başvurarak vatandaşlık sorgulatması yaptırabiliyor. Kişi sağ ya da vefat etmiş olan anne veya babasıyla ilgili vatandaşlık sorgulatması yaptırmak istiyorsa bunu ancak vekâlet alarak yapabilir. Vatandaşlık başvurusu için sunulacak belgelerin hepsinin Bulgarcaya tercüme edilmesi ve onaylanması gerekiyor. 

Kimler için vatandaşlık tespiti yapılır?

Hayatta ya da vefat etmiş fark etmeksizin Bulgaristan'da doğan, oradan Türkiye'ye göç etmiş olan, zamanında Bulgar vatandaşı olan kişiler için vatandaşlık sorgulaması yapılabilmektedir. Sorgulama sonucunda çıkan cevaba göre ise kişinin izlemesi gereken adımlar belirlenir. Tespit sonucunda kişinin Bulgar vatandaşlığının korunup korunmadığı ortaya çıkar.

Vatandaşlık tespiti için gerekli evraklar 

Bulgar vatandaşı olup olmadığını sorgulatmak isteyen kişi, Bulgaristan Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı’na başvuru yapmadan önce şu evrakları hazırlamalıdır;

1. Bulgaristan Vatandaşlık Hakkı Tespit Bilgi Formu 

2. TC Pasaport ya da Kimlik  Fotokopisi 

3. 2 adet fotoğraf

4. İsim Denklik Belgesi ( Apostilli olacak) 

5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Apostilli) -Başvuru sahibini, eşini ve çocuklarını gösteren, -başvuru sahibinin babası, annesi, kardeşlerini gösteren (Apostilli)

6. Noter onaylı Evlilik Belgesi (Apostilli)

7. Noter onaylı Vekâletname

8. Varsa Bulgaristan’da yaşadığı döneme ait tüm belgeler 

9. Sabıka Kaydı (Apostilli)

10. Doğum Kayıt Örneği (Apostilli)

NOT: Türkiye’den alınan belgelerin Bulgaristan’da geçerli olması için apostil yapılması yani TC Valilik veya Kaymakamlık onaylı olması gerekiyor. 

Adalet Bakanlığı bu belgeler doğrultusunda yaptığı araştırma sonucu kişiyle ilgili “Bulgaristan vatandaşı değildir”, “Bulgaristan vatandaşlığından çıkarılmıştır”, “Bulgaristan vatandaşıdır”, “Şu emir ile Bulgaristan vatandaşı olmuştur” şeklinde cevap verir. 

Eğer cevap “Bulgar Vatandaşıdır” şeklinde çıkarsa kişi kısa süreli prosedür işlemlerini başlatarak Bulgaristan vatandaşlığına başvurabilir. Başvuru için;

  • Bulgaristan'da bağlı olunan İlçe Nüfus Müdürlüğünde, nüfus kayıt ile adres kayıt işlemleri yapılır,
  • İlçe pasaport şubesinden Bulgar pasaportu ve liçna karta başvurusu yapılır, harçları ödenir,
  • Fotoğraf çekimi ve parmak izi alımı işlemleri yapılır,
  • Pasaport ve liçna kartınızı belirtilen tarihte teslim alırsınız. (1 günde, 3 iş günü ve 4 hafta)

1949- 1951 tarihleri arasında göç edenlerin ebeveynleri vefat etmiş olsa bile Adalet Bakanlığı’ndan yapılan sorgulamada “Bulgaristan vatandaşıdır” cevabı alınırsa gerekli evrakları hazırlaması durumunda anne ve babası üzerinden vatandaşlık hakkı alabilirler. 

Bulgaristan Vatandaşlığı Olmayanların Başvuru Hakkı

Eğer kişi Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan vatandaş olup olmadığını sorgulattığında “Bulgaristan vatandaşlığı yoktur” cevabı alırsa vatandaşlığa başvuru hakkı bulunuyor. Ama bunun için uzun süreli prosedürü takip etmesi gerekiyor. Bu da vatandaşlık başvurusu yapmadan önce Türkiye’deki Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine başvurarak Oturum İzni (D Vize) alması anlamına geliyor. D vizesini alan kişi Bulgaristan’da doğup büyüdüğü şehre giderek süresiz oturum kartı için müracaat yapar. Bulgaristan’da 5 yıl sürekli oturum izni alan kişi 3. yılın sonunda vatandaşlık başvurusunda bulunabiliyor. 3 yıllık bekleme süresi boyunca kişinin her yıl 1 gün için Bulgaristan veya Avrupa Birliği sınırları içerisinde bir ülkeye gitmesi gerekiyor. Yaklaşık iki (2) yıllık değerlendirme sürecinin sonunda ise Bulgaristan vatandaşlığı alabiliyorlar. 

Kişinin ‘Oturum İzni’ (D Vize) alabilmesi için bazı evrakları tamamlaması gerekmektedir. 

1. Bulgaristan Adalet Bakanlığı’ndan Bulgaristan vatandaşı olmadığına dair belge. 

2. 2 adet biometrik fotoğraf 

3 En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport

4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği

5. Noter Onaylı Doğum Belgesi ( Akta za Rajdane)

6. Göç etmeden önce yaşadığınız ilin belediyesi tarafından hangi antlaşmaya göre göç ettiğinizi açıklayan yazı. 

7. İsim Denklik Belgesi (Apostilli olacak) 

8. Adli Sicil Kaydı ( Apostilli ve Bulgarcaya tercüme edilmiş) 

9. Bulgaristan’daki bir bankada adınıza açılmış banka hesabına ait belgeler (En az 3000€ bakiyesi bulunan)

10. Kira kontratı yapan ev sahibinden Bulgar noterinden onaylı Taahhütname (Deklaratsia)

11. Bulgaristan’da yaşayacağınız eve ait kira kontratı ya da tapu belgesi

12. İstenilen vize türüne göre düzenlenmiş Seyahat Sağlık Sigortası 

D vize Alındıktan Sonraki Aşama

-D vize alarak ülkeye gidildiğinde Yabancılar Şubesinden oturum kartı başvurusu yapılır. Süreli oturum izni aldıktan sonra göçmen kişi Yabancılar Şubesinden süresiz oturuma başvurmalıdır. Başvuru tarihinden sonra yaklaşık 6 ay içinde süresiz oturma izni başvurunuz sonuçlanır. Sonuç açıklandığında gerekli harçları öder ve kaç günde teslim alacağınıza karar verirsiniz. Seçilen sürece göre harç ücretleri değişmektedir. (1 gün, 3 gün ya da 4 hafta süreler vardır) Fotoğraf çekimi ve parmak izi alma işlemlerinin ardından bekleme süresi başlar. Ne zaman teslim almayı seçmişseniz kartınızı o zaman teslim alırsınız.

-Süresiz oturma izninin 3. yılında Bulgaristan Adalet Bakanlığından randevu alınır. (Randevu tarihi 1 yıl sonraya da verilebilir.) Gerekli belgeler ve başvuru dilekçesi randevu tarihinde teslim edilir. Adalet Bakanlığı tarafından vatandaşlık işlemleri için mülakat tarihi verilir, ve mülakat yapıldıktan sonra ortalama 12-15 ay içinde sonuçlar açıklanır. Bu süreler yoğunluğa ve sunulan evrakların değerlendirilmesine göre değişiklik gösterebilir. 

-İade sürecinden sonra kişi pasaport ve liçna karta başvuruları için önce ilçe nüfustan adres kayıt ve nüfus kayıt işlemlerini yaptırır. Ardından pasaport ve liçna karta için form doldurarak başvuru işlemlerini gerçekleştirir. Fotoğraf ve parmak izi işlemlerinin ardından süreç sona erer ve belirtilen tarihte belgeler teslim alınır.

Oturum izni (D Vize) için hazırlayacağınız evraklar bunlarla sınırlı olmayabilir. Bulgar yetkili makamları gerek gördükleri takdirde ek evraklar talep edebilir. Bu evrakların pek çoğunun Bulgarcaya çevrilmesi gerektiğini de unutmayın. 

Sizde Bulgaristan vatandaşlığı için Oturum İzni almak istiyor ve evraklarınızı nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız Hermes Consulting’e başvurabilirsiniz. Uzman ekibimize vekâletname verdiğiniz takdirde sizin adınıza evrak takibini yapıp, başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebiliriz. 

İsim Denklik Belgesi Nasıl Alınır? 

Bulgaristan Vatandaşlığına başvurmak isteyenlerin hazırlaması gereken evrakların başında ‘İsim Denklik Belgesi’ geliyor. Bu belge, Bulgaristan’da ve Türkiye’de farklı isimlerde kayıtlı olan kişinin aynı kişi olduğunu ispatlamaya yarıyor. ‘İsim Denklik Belgesi’ bağlı olunan İlçe Nüfus Müdürlüğü tarafından verilir. Denklik belgesi almak isteyen kişi yerleşim yerinin bulunduğu Nüfus Müdürlüğü’ne bizzat yapabilir. İsterlerse de vatandaşlık başvurusu ile ilgili danışmanlık veren firma yetkililerine vekâlet vererek bu belgelerini temin edebilirler. 

İsim denklik belgesi talep eden kişinin öncelikle Türk vatandaşlığına geçmeden önceki ad ve soyadının MERNİS veri tabanında bulunup bulunmadığı sorgulanır. Eğer ismi sistemde varsa belgesi düzenlenir. 

Eğer veri tabanında kişinin adı soyadı yoksa vatandaşı olduğu ülkeye ait doğum belgesi veya noter tasdikli pasaportunun Türkçe çevirisine göre ad ve soyadı bilgileri tamamlanır ve isim denklik belgesi çıkarılır. 

Bulgaristan Vatandaşlığı İçin Doğum Belgesi 

1949 öncesi, 1949-1951 yılları arasında ve nadiren de olsa, 1968 -1978 tarihleri arasında Bulgaristan’dan göçen vatandaşlarımız, başlattıkları işlemlerde en çok karşılaştıkları sorunların başında doğum tarihlerinin uyuşmaması oluyor. Yani kişinin Bulgaristan resmi kaynaklarındaki tarih ile Türkiye resmi kaynaklarındaki doğum tarihleri farklı olabiliyor. Bununda nedeni ilk kayıtlar sırasında verilen bilgilerin doğru olarak kaydedilmemesi, ya da formlara yanlış yazılmasıdır. Pek çok göçmenin doğum belgesinde yıl doğru olsa dahi gün ve ay olarak Bulgaristan’dan farklı olarak 1 Ocak ve 1 Temmuz, hatta gün ve ayı 00.00 şeklinde yazılmış. Bu sorunun giderilmesi için kişinin öncelikle Bulgaristan’a giderek doğum belgesi alması gerekiyor. 

Bu evrak Türkiye’deki yeminli bir tercüman tarafından tercüme edilir. Kişi bu belge ile Asliye Hukuk Mahkemesi’nde ‘doğum tarihi değişikliği” ile ilgili Tahsis davası açabilir. Mahkeme kararının ardından kişinin yeni doğum tarihi Nüfus Dairesi’ne bildirilir. Böylece kişinin doğum tarihi her iki ülkede de eşleşmiş olur. 

Bulgaristan Vatandaşlığı İçin Muhacir Kağıdı 

Bulgaristan vatandaşlığı almak için hazırlanması gereken evraklardan diğer ikisi de “Muhacir Kağıdı” ve “Tabiiyet” Beyannamesi. Çünkü özellikle 1968 -1978 tarihleri arasında Türkiye’ye göç eden Bulgaristan göçmenlerinin nüfus bilgilerinde pek çok eksiklik olabiliyor. Muhacir Kâğıdı ve gerekirse Tabiiyet Beyannamesi’nin Bulgaristan’da kullanılabilmesi için bu belgelerin Bulgaristan’da, yeminli tercüman tarafından tercüme edilerek yetkili resmi makamlar tarafından onaylanması gerekmektedir.

Bulgaristan Vatandaşlığı Almayla İlgili Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan doğumlu olan 80 yaşındaki babam 1948’de Türkiye’ye göç etti. Babam üzerinden vatandaşlık alabilir miyim? 

Babanızın Bulgaristan doğumlu olmasından yararlanabilir, siz de Bulgar vatandaşlığı alabilirsiniz. Öncelikle babanızın Bulgaristan vatandaşlık sorgulamasını yapması gerekiyor. Eğer Bulgar vatandaşı çıkarsa babanız 1 ayda vatandaş olabilir. Ondan sonra sizde babanızın üzerinden başvuruda bulunarak 3 ay veya 2-2,5 yıl içerisinde vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz. 

Babam vefat etmiş olsa bile yine vatandaş olabilir miyim?

Yukarıdaki cevap sizin içinde geçerli. Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na babanızla ilgili “Bulgar vatandaşıdır” cevabı geldiği takdirde babanız vefat etmiş olsa bile Bulgaristan vatandaşı olma hakkı kazanırsınız. Sizde babanızın üzerinden başvuruda bulunarak 3 ay veya 2-2,5 yıl içerisinde vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz.