BG doğumlu çocuğun TC tescili

Bulgaristan'da Doğan Çocuğun Türkiye Doğum Tescili

Bulgaristan’da dünyaya gelen çocuğun Türkiye’de tescil edilmesi için ebeveynlerinden birinin başvuruda bulunması yeterli oluyor. Ebeveynlerden biri yabancı uyruklu ise TC Vatandaşı olan ebeveyn Bulgaristan doğumlu çocuğun doğumunu Türkiye’de tescil ettirmek için başvuruda bulunmalıdır. Başvurular Türkiye'de yapılabildiği gibi Bulgaristan'da bulunan Türk diplomatik temsilciliklerinde de yapılabilmektedir. Türk konsolosluklarında tescil işlemleri doğumun gerçekleştiği yerin bağlı olduğu bölgeden sorumlu birim tarafından yapılır. Aşağıda yer alan evrakları hazırlayarak ilgili makamlara başvurabilir, çocuğunuzun Türk kimlik kartını alabilirsiniz. 

Türk vatandaşlarının yurtdışında doğan çocuklarıyla ilgili bildirimleri, doğum tarihinden itibaren 60 gün içerisinde görev bölgesinde yaşadıkları Türk konsolosluklarına yapmaları gerekmektedir. Bu süreyi geçiren kişiler belirlenen idari para cezasını ödemek zorunda kalabilir.

Çifte vatandaşların Türkiye'de doğum yapmaları halinde bu doğumu Türkiye'deki bağlı bulunulan Nüfus Müdürlüğüne bildirmeleri gerekir. Türk kimlik kartı başvurusunun yanında başka bir ülkenin de vatandaşlığı için de o ülkenin Türkiye'de bulunan diplomatik temsilciliğine müracaat etmelidir.

Resmi nikah kıyılmadan Bulgaristan'da dünyaya gelen çocuğunuzun kimlik işlemleri için belirtilen süreler içinde yetkili makamlara başvurmanız gerekir. Bunun için 60 gün içinde Türk diplomatik temsilciliklerine müracaat ediniz. 

Bulgaristan doğumlu çocuğunuzun doğumunun Türkiye’de tescillenmesi işlemlerinizi Hermes Consulting danışmanlarına vekâlet vererek yaptırabilirsiniz. 

Bize (0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Doğumlu Çocuğun Türkiye’de Tescili İçin Gerekli Evraklar 

1. Çocuğun Bulgaristan’da doğduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış yeni tarihli Doğum Tasdik Belgesi ( Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) 

2. Bulgaristan doğumlu çocuğun ebeveynlerine ait Evlilik Cüzdanı ( (Udostoverenie za Sklyuçen Grajdanski Brak)

3. Çocuğun ebeveynlerine ait Kimlik Belgeleri ve Pasaport Fotokopileri 

4. Eğer çocuk evlilik dışıysa çocuğun babası olan kişiden Babalık Tanıma Beyannamesi (Deklaratsiya za priznavane na dete).

• Tüm bu belgelerin Bulgaristan’da yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmesi gerekiyor. Belgeleri veren makamlar tarafından tasdik mühürleri vurulmalı. Belgeler Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nca onaylanmalı. 

• Evliyseniz ve evliliğinizi Türkiye’de tescil ettirmediyseniz çocuğunuzun doğum tescili işlemleri sırasında sizin de evliliğinizi tescil ettirmeniz istenebilir.