BG doğumlu çocuğun TC tescili

BG doğumlu çocuğun TC tescili

Bulgaristan’da dünyaya gelen çocuğun Türkiye’de tescil edilmesi için ebeveynlerinden birinin başvuruda bulunması yeterli oluyor. Ebeveynlerden biri yabancı uyruklu ise TC Vatandaşı olan ebeveyn Bulgaristan doğumlu çocuğun doğumunu Türkiye’de Tescil ettirmek için başvuruda bulunmalı.
Türk vatandaşlarının yurtdışında doğan çocuklarıyla ilgili bildirimleri, doğum tarihinden itibaren 60 gün içerisinde görev bölgesinde yaşadıkları Büyükelçiliğe veya Başkonsolosluğa yapmaları gerekmektedir.
Bulgaristan doğumlu çocuğunuzun Türkiye’de tescillenmesi işlemlerinizi Hermes Consulting danışmanlarına vekâlet vererek yaptırabilirsiniz. 
Bize (0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Doğumlu Çocuğun Türkiye’de Tescili İçin Gerekli Evraklar: 

1. Çocuğun Bulgaristan’da doğduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış yeni tarihli Doğum Tasdik Belgesi ( Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) 
2. Bulgaristan doğumlu çocuğun ebeveynlerine ait Evlilik Cüzdanı ( (Udostoverenie za Sklyuçen Grajdanski Brak)
3. Çocuğun ebeveynlerine ait Kimlik Belgeleri ve Pasaport Fotokopileri 
4. Eğer çocuk evlilik dışıysa çocuğun babası olan kişiden Babalık Tanıma Beyannamesi (Deklaratsiya za priznavane na dete).
• Tüm bu belgelerin Bulgaristan’da yeminli tercüman tarafından Türkçe’ye tercüme edilmesi gerekiyor. Belgeleri veren makamlar tarafından tasdik mühürleri vurulmalı. Belgeler Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’nca onaylanmalı. 
• Evliyseniz ve evliliğinizi Türkiye’de tescil ettirmediyseniz çocuğunuzun doğum tescili işlemleri sırasında sizin de evliliğinizi tescil ettirmeniz istenebilir.