1978 Göçmenlerine Bulgaristan Vatandaşlığı

1968-1978 Bulgaristan Göçmenleri Çifte Vatandaşlık

Bulgaristan’dan 1949- 1951 tarihleri arasında yaşanan göç dalgasının ardından ikinci dalga ise 1968 -1978 yılları arasında olmuştur. Bu tarihler arasında göç edenlerin hepsi 1968 Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu’nun ilgili maddesi vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Bu nedenle 1978 Bulgaristan göçmenlerinin çifte vatandaşlık işlemleri “uzun prosedür” e göre yapılacaktır. Yani, önce pasaport süresi kadar veya 5 yıllık süresiz ‘Oturum İzni’ alacaklar. (Türk pasaportunun süresine bakılarak, maksimum 5 yıl verilmektedir.) Vatandaşlık başvurusu yapılacak kanun maddesinin şartlarından biri olan 3 yıllık bekleme süresinin sonunda vatandaşlık başvurusunu yapacaklar. 2 yılda değerlendirme süreci için bekledikten sonra Bulgaristan vatandaşlığı alabilecekler. 

Vatandaşlık alınması sürecinde en çok sorun çıkartan detaylar hazırlanması gereken evraklardır. Çünkü kişinin vatandaşlık prosedürünü başlatmak için öncelikle eski Bulgaristan vatandaşı (o ülkede doğan) olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Fakat iki ülkedeki kayıtlar zaman zaman farklılıklar gösterdiği için bu süreç uzayabiliyor. Ayrıca net olmayan doğum tarihleri ve kişinin birbiriyle uyuşmayan iki ülke isimleri de sorun çıkarabiliyor. İlgili kişilerin, Bulgaristan’daki doğum belgeleri veya nüfus kayıtları bazen bulunamıyor. 

1968-1978 yılları arasında Türkiye’ye gelen Bulgaristan göçmenlerinin bazıları vefat etmiş olabiliyor. Böyle durumlarda vatandaşlık kaydı araştırması yapmak bir anlam ifade etmiyor. Çünkü vatandaşlık için gerekli 5 yıllık süresiz oturma iznini önce göç eden kişinin alması gerekiyor. Eğer kişi hayatta değilse bu hak çocuklarına geçmiyor. Bu durumda 1968-1978 yılında göç edenler eğer hayatta değillerse çocukları Bulgaristan vatandaşlığından yararlanamıyor. Anne ve babadan biri hayatta ise sağ olan kişinin üzerinden işlemler yapılabiliyor. 

Bulgaristan vatandaşlık işlemlerine ayıracak vaktiniz yoksa ve vize prosedürlerinin bürokratik yükünden kurtulmak istiyorsanız Hermes Consulting’in Bulgaristan departmanını arayıp randevu alabilirsiniz. Dilerseniz ofisimizi ziyaret ederek yüz yüze, dilerseniz online olarak telefonla danışmanlık hizmeti almanız mümkündür. Bunun için yapmanız gereken bağlı olduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğünden İsim Denklik Belgesi talep etmek ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinizle bize ulaşmak. İsim denklik belgesi yaklaşık 1-1,5 ayda gelmektedir. Elinizde muhacir ve tabiiyet belgeleriniz de varsa onları da tarafımıza ulaştırmanız gerekir.

Belgelerinizi aldıktan sonra mail üzerinden bizlerle görüntülerini paylaşabilir, çağrı merkezlerimizi arayarak online destek alabilirsiniz. Belgelerinizi inceleyerek başvuru için nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda sizlere plan çıkartmaktayız. Öncelikle göç eden kişiye ait doğum belgesi çıkarılır. Bulgaristan doğum belgesindeki tarihler ile Türk kayıtlarındaki doğum tarihleri farklı ise doğum tarihi düzeltme işlemleri yapılır. (Tashih davası) Türk mahkemelerinde doğum tarihleri düzeltildikten sonra gerekli belgeler hazırlanarak Adalet Bakanlığı vatandaşlık sorgulaması yapılır. Sonrasında ise d vize başvurusu yapılarak 3 yıllık bekleme süresi başlar. Bulgaristan Vatandaşlığı hakkında genel bilgi almak için tıklayınız.

Deneyimli ekibimiz gerekli tüm çalışmaları sizin adınıza takip edip işlemleriniz sonuçlanıncaya kadar size destek vermeye devam edecektir. 

1978 Göçmenlerine Bulgaristan D Vize 

1978 Göçmenleri Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvuru sonucunda ‘Bulgar Vatandaşı değildir’ cevabını alırsa vatandaşlık başvurusundan önce Bulgaristan D Vizesi alması gerekiyor. D Vizesini alan kişi Bulgaristan’da Oturum İzni başvurusu yapıp, 5 yıllın sonunda süresiz oturum hakkını kazanıyor. Bu hakkı kazandıktan sonra ise vatandaşlık başvurusu yapabiliyor. 

D vize başvuruları Türkiye'de yer alan Bulgar diplomatik misyonlarına yapılmaktadır. Uzun süreli ikamet başvuruları şahsen konsolosluklara yapılır. Ancak Hermes Consulting olarak başvuru dosyanızın hazırlanması, gerekli sıralamaya getirilmesi, başvuru formunun doldurulması, evrakların Bulgar tercüme ve tasdik işlemleri, seyahat sağlık sigortası gibi işlemleriniz için sizlere destek olmaktayız. Sayfamızın devamında uzun süreli ikamet için/oturma izni için hazırlanması gereken evraklara yer verilmiştir. Sayfamızı inceledikten sonra danışmak istediğiniz konuları çağrı merkezlerimizi arayarak müşteri temsilcilerimize sorabilirsiniz.

1978 Göçmenlerine Bulgaristan D Vize İçin Gerekli Evraklar 

1. Başvuru sahibine ait en az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 

2. Son 3 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf 

3. Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulup imzalanan Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi

4. Başvuru sahibinin Bulgaristan’da doğduğu şehrin belediyesinden alınan Doğum Belgesi (Akt za Rajdane ot Aktovata Kniga)

5. Başvuran kişinin Bulgaristan Vatandaşı olmadığına dair yazı ( BG Adalet Bakanlığı’ndan alınır) 

6. TC İçişleri Bakanlığı’ndan alınan başvuru sahibinin hangi göç anlaşması kapsamında Bulgaristan’dan geldiğini gösteren yazı 

7. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Kaşeli, İmzalı )

8. Adli Sicil Kaydı (Apostilli) 

9. İsim Denklik Belgesi (Apostilli) 

10. Bulgaristan’da başvuru sahibinin adına açılmış ve en az 3000 Euro/6000 leva bakiyesi olan banka hesabı

11. Bulgaristan’da ikamet edeceği adrese ait Kira Kontratı (BG Noter tasdikli) 

12. Kira kontratı yapan ev sahibinden Bulgar noter onaylı taahhütname

Diplomatik temsilciliklere yapılan d vize başvuruları yaklaşık 45 gün içinde sonuçlanmaktadır. Bu sonuçlanma süresi sunulan evraklara ve resmi tatil günlerine göre değişiklik gösterebilir. Oturum vize başvurularını sonuçlandırma yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Başvuru süreçlerinizin her adımda sizlere ekibimizle destek olmaya çalışmakta ve gereksiz zaman kayıpları yaşamamanız için elimizden geleni yapmaktayız. Başvurularınız için profesyonel destek almak istiyorsanız çağrı merkezlerimizi arayarak bizlere durumunuzu izah etmeniz yeterlidir. Vermiş olduğunuz bilgilerle olumlu/olumsuz durumları sıralayıp sizleri sonuca ulaştırmaya çalışıyoruz.

ÖNEMLİ 

1978 Göçmenleri Oturum İzni başvurusunda bulunduğunda Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluklarına tüm evraklarının orijinallerini sunmak durumundadır. 

D vize ile Bulgaristan'a gidildiğinde en geç 1 ay sonra oturum kartına başvuru yapılmalıdır. Eğer vize süresinin bitimine 1-2 ay kala başvuru yapılırsa oturum kartı işlemleri yetişmeyebilir. Oturum kartını 1978 göçmenleri 3 aşamada alır; oturum kartı başvurusu, parmak izi ve fotoğraf işlemleri ve teslim alma. İşlemleriniz için herhangi bir gecikme yaşamak istemiyorsanız başvurularınızı iyi planlamalısınız.

1968-1978 Göçmenlerinin Vatandaşlık Başvuru Sonuçlanma Süresi 

Bulgaristan vatandaşlık başvuru süresi kişinin göç ettiği tarih ve kişisel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle başvuru süreciyle ilgili kesin bir süre vermek mümkün değil. Başvuru için hazırlanması gereken evrakların elde edilmesi süreci bu sürenin uzayıp kısalmasında önemli etken.

Başvuru yapan kişi 1968-1978 yılları arasında göç ettiyse ve doğum yeri biliniyorsa Doğum Belgesi’nin alınması 3-5 günü bulabiliyor. Eğer doğum tarihi Türkiye’deki resmi belgelerdeki kayıtlarla uyuşmuyorsa düzeltilmesi için Türkiye’deki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılacak dava ise ortalama 2-3 ay arasında sonuçlanıyor. İsim Denklik Belgesi, Muhacir Kağıdı ve Tabiiyet Beyannamesi almak ise yaklaşık 2 ay sürüyor. Kişinin vatandaşlık durumunun sorgulanması için Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuru ise 1,5-2,5 ayda sonuçlanıyor. 

Bu süreler hem Türkiye’deki hem de Bulgaristan’daki işlemlerin resmi makamların tatil günlerine denk gelmesi, evraklara ulaşılamaması gibi nedenlerle uzayabilir ya da kısalabilir.

Bulgaristan Oturum İzni İle Bulgaristan Vatandaşı Olmak 

1968-70 göçmenleri için farklı prosedür uygulanmaktadır. Bu yıllarda gelen göçmenler vatandaşlıktan çıkarılmıştır ancak vatandaşlıklarını hemen geri kazanmak için başvuru yapabilirler. 1970-1978 yılları arasında göç edenler için ise  “uzun prosedür” uygulanır. Yani öncelikle Bulgaristan Oturum İzni (D vize) alınacak. İlk önce, Bulgaristan’da Oturum İzni başvurusu yapabilmek için, ‘’D’’ tipi vize alınması gerekir. Bu vize, Bulgaristan’daki oturum izni işlemlerini yapabilmek ve yabancılara verilen Bulgaristan oturum kimliğini alabilmek için verilen 6 aylık çok girişli vizedir. Kimlik veriliş tarihinden sonra, 3 yıllık bekleme sürecinin sonunda, kişi Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor. 1–1,5 yıl süren değerlendirme sürecinin ardından ise Bulgaristan vatandaşı olabiliyor. 

1978 Bulgaristan Göçmen Oturum Vizesi için Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesinden dolayı aldığım Bulgaristan Liçna KartI ile Schengen Bölgesine vizesiz gidebilir miyim?

Hayır gidemezsiniz. Oturum Vizesinden dolayı alınan Liçna Kartı ile Schengen Bölgesine girme şartları için Bulgaristan Vatandaşı eş veya çocuktan dolayı BG Oturum Vizesi başlığının altındaki bilgilere bakabilirsiniz. 

Eski Göçmen vizesi alınca Bulgaristan Vatandaşı oluyor muyum?

Hayır. Bu sadece BG’ de oturum için izin veren vizedir. Bu vizeyi aldıktan 3 yıl sonra BG vatandaşlığına başvurmaya hak kazanıyorsunuz.

Bulgaristan Vatandaşı başvurusunda bulunabilmek için bekleme süresi olan 3 yıl boyunca Bulgaristan’ da mı kalmam gerekiyor?

Hayır. Bu üç yıllık süre içinde her yıl en az bir kere Bulgaristan’a giriş yapmanız yeterli olacaktır.