1978 Göçmenlerine Vatandaşlık

1978 Göçmenlerine Vatandaşlık

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul  0212 970 05 33 
 Ankara 0312 970 05 33
 İzmir 0232 970 05 33
 Edirne 0850 640 15 33
1968-1978 Bulgaristan Göçmenlerinin Vatandaşlık Hakkı 
Bulgaristan’dan 1949- 1951 tarihleri arasında yaşanan göç dalgasının ardından ikinci dalga ise 1968 -1978 yılları arasında olmuştur. Bu tarihler arasında göç edenlerin hepsi 1968 Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu’nun ilgili maddesi vatandaşlıktan çıkarılmıştır. Bu nedenle bu tarihlerde göç edenler vatandaşlık başvurusu yaptıklarında işlemleri “uzun prosedür” e göre yapılacaktır. Yani, önce pasaport süresi kadar veya 5 yıllık süresiz ‘Oturum İzni’ alacaklar. (Türk pasaportunun süresine bakılarak, maksimum 5 yıl verilmektedir.) Vatandaşlık başvurusu yapılacak kanun maddesinin şartlarından biri olan 3 yıllık bekleme süresinin sonunda vatandaşlık başvurusunu yapacaklar. 2 yılda değerlendirme süreci için bekledikten sonra Bulgaristan vatandaşlığı alabilecekler. 
Vatandaşlık alınması sürecinde en çok sorun çıkartan detaylar hazırlanması gereken evraklardır. Çünkü kişinin vatandaşlık prosedürünü başlatmak için öncelikle eski Bulgaristan vatandaşı (o ülkede doğan) olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Fakat iki ülkedeki kayıtlar zaman zaman farklılıklar gösterdiği için bu süreç uzayabiliyor. Ayrıca net olmayan doğum tarihleri ve kişinin birbiriyle uyuşmayan iki ülke isimleri de sorun çıkarabiliyor. İlgili kişilerin, Bulgaristan’daki doğum belgeleri veya nüfus kayıtları bazen bulunamıyor. 
1968-1978 yılları arasında Türkiye’ye gelen Bulgaristan göçmenlerinin bazıları vefat etmiş olabiliyor. Böyle durumlarda vatandaşlık kaydı araştırması yapmak bir anlam ifade etmiyor. Çünkü vatandaşlık için gerekli 5 yıllık süresiz oturma iznini önce göç eden kişinin alması gerekiyor. Eğer kişi hayatta değilse bu hak çocuklarına geçmiyor. Bu durumda 1968-1978 yılında göç edenler eğer hayatta değillerse çocukları Bulgaristan vatandaşlığından yararlanamıyor. Anne ve babadan biri hayatta ise sağ olan kişinin üzerinden işlemler yapılabiliyor. 
Bulgaristan vatandaşlık işlemlerine ayıracak vaktiniz yoksa ve vize prosedürlerinin bürokratik yükünden kurtulmak istiyorsanız Hermes Consulting’in Bulgaristan departmanını arayıp randevu alabilirsiniz. Ekibimiz vatandaşlık işlemleri ile ilgili her konuda danışmanlık hizmetini yüz yüze görüşme ile veriyor. Bunun için yapmanız gereken ise Ankara İçişleri Bakanlığı Göçmen Bürosu’ndan alınacak İsim Denklik Belgesi, Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceğiniz Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Göç Belgeniz ile Cumartesi günleri İstanbul ve Edirne’deki ofislerimize uğramak. Danışmanlık ücreti 50 Euro olup randevu alarak gelmenizi rica ederiz. 
Deneyimli ekibimiz gerekli tüm çalışmaları sizin adınıza takip edip işlemleriniz sonuçlanıncaya kadar size destek vermeye devam edecektir. 

1978 Göçmenlerine Bulgaristan D Vize 

1978 Göçmenleri Adalet Bakanlığı’na yaptıkları başvuru sonucunda ‘Bulgar Vatandaşı değildir’ cevabını alırsa vatandaşlık başvurusundan önce Bulgaristan D Vizesi alması gerekiyor. D Vizesini alan kişi Bulgaristan’da Oturum İzni başvurusu yapıp, 5 yıllın sonunda süresiz oturum hakkını kazanıyor. Bu hakkı kazandıktan sonra ise vatandaşlık başvurusu yapabiliyor. 
1978 Göçmenlerine Bulgaristan D Vize İçin Gerekli Evraklar 
1. Başvuru sahibine ait en az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 
2. Son 3 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf 
3. Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulup imzalanan Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi
4. Başvuru sahibinin Bulgaristan’da doğduğu şehrin belediyesinden alınan Doğum Belgesi (Akt za Rajdane ot Aktovata Kniga)
5. Başvuran kişinin Bulgaristan Vatandaşı olmadığına dair yazı ( BG Adalet Bakanlığı’ndan alınır) 
6. TC İçişleri Bakanlığı’ndan alınan başvuru sahibinin hangi göç anlaşması kapsamında Bulgaristan’dan geldiğini gösteren yazı 
7. TC Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Kaşeli, İmzalı )
8. Adli Sicil Kaydı ( Türkiye’de ikamet ettiği ilin Adliyesi’nden alınmış apostilli) 
9. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınan İsim Denklik Belgesi (Apostilli) 
10. Bulgaristan’da adına açılmış ve 2300 Euro bakiyesi olan hesabına ait Banka Referans Mektubu 
11. Bulgaristan’da ikamet edeceği adrese ait Kira Kontratı (BG Noter tasdikli) 
ÖNEMLİ 
1978 Göçmenleri Oturum İzni başvurusunda bulunduğunda Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluklarına tüm evraklarının orijinallerini sunmak durumundadır. 
1968-1978 Göçmenlerinin Vatandaşlık Başvuru Sonuçlanma Süresi 
Bulgaristan vatandaşlık başvuru süresi kişinin göç ettiği tarih ve kişisel durumuna göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle başvuru süreciyle ilgili kesin bir süre vermek mümkün değil. Başvuru için hazırlanması gereken evrakların elde edilmesi süreci bu sürenin uzayıp kısalmasında önemli etken.
Başvuru yapan kişi 1968-1978 yılları arasında göç ettiyse ve doğum yeri biliniyorsa Doğum Belgesi’nin alınması 3-5 günü bulabiliyor. Eğer doğum tarihi Türkiye’deki resmi belgelerdeki kayıtlarla uyuşmuyorsa düzeltilmesi için Türkiye’deki Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılacak dava 6-12 ay arasında sonuçlanıyor. İsim Denklik Belgesi, Muhacir Kağıdı ve Tabiiyet Beyannamesi almak ise yaklaşık 2 ay sürüyor. Kişinin vatandaşlık durumunun sorgulanması için Bulgaristan Adalet Bakanlığı’na yaptığı başvuru ise 1,5-2,5 ayda sonuçlanıyor. 
Bu süreler hem Türkiye’deki hem de Bulgaristan’daki işlemlerin resmi makamların tatil günlerine denk gelmesi, evraklara ulaşılamaması gibi nedenlerle uzayabilir ya da kısalabilir.
Bulgaristan Oturum İzni İle Bulgaristan Vatandaşı Olmak 
1968-1978 yılları arasında göç edenler vatandaşlıktan çıkartıldıkları için Bulgar vatandaşlığına başvuru işlemlerinde “uzun prosedür” uygulanacak. Yani öncelikle Bulgaristan Oturum İzni (D vize) alınacak. İlk önce, Bulgaristan’da Oturum İzni başvurusu yapabilmek için, ‘’D’’ tipi vize alınması gerekiyor. Bu vize, Bulgaristan’daki oturum izni işlemlerini yapabilmek ve yabancılara verilen Bulgaristan oturum kimliğini alabilmek için verilen 6 aylık çok girişli vizedir. Kimlik veriliş tarihinden sonra, 3 yıllık bekleme sürecinin sonunda, kişi Bulgaristan vatandaşlığı için başvuruda bulunabiliyor. 1–1,5 yıl süren değerlendirme sürecinin ardından ise Bulgaristan vatandaşı olabiliyor. 
1978 Bulgaristan Göçmen Oturum Vizesi için Sıkça Sorulan Sorular
Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesinden dolayı aldığım Bulgaristan Liçna KartI ile Schengen Bölgesine vizesiz gidebilir miyim?
Hayır gidemezsiniz. Oturum Vizesinden dolayı alınan Liçna Kartı ile Schengen Bölgesine girme şartları için Bulgaristan Vatandaşı eş veya çocuktan dolayı BG Oturum Vizesi başlığının altındaki bilgilere bakabilirsiniz. 
Eski Göçmen vizesi alınca Bulgaristan Vatandaşı oluyor muyum?
Hayır. Bu sadece BG’ de oturum için izin veren vizedir. Bu vizeyi aldıktan 5 yıl sonra BG vatandaşlığına başvurmaya hak kazanıyorsunuz.
Bulgaristan Vatandaşı başvurusunda bulunabilmek için bekleme süresi olan 3 yıl boyunca Bulgaristan’ da mı kalmam gerekiyor?
Hayır. Bu üç yıllık süre içinde her yıl en az bir kere Bulgaristan’a giriş yapmanız yeterli olacaktır.