Çocuklar için Ziyaret Vizesi

Çocuklar için Ziyaret Vizesi

TC Doğumlu Çocuklar İçin Pasavan 2017

Bulgaristan vatandaşı olan ailelerin çocuklarına mevzuatlar gereği artık Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği vize vermiyor. Çünkü çifte vatandaş olan ailenin çocukları EGN (Bulgar vatandaşlık numarası) ve Bulgaristan Doğum Belgesi ( Akt za rajdane) olmasa da vatandaş olarak sayılıyor. Bulgar vatandaşı olan ebeveynlerin çocuklarını Bulgaristan’a götürebilmeleri için Pasaport ya da Pasavan ( Tek sayfalık pasaport) çıkarmaları gerekiyor. 
Aileler, ikamet ettikleri ilde yoksa en yakın ildeki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan ya da Bulgaristan Büyükelçiliğinden pasavan başvurusu gerçekleştirebilirler. Pasavan başvurusu için Türkiye doğumlu çocuğun Bulgaristan Kimlik Numarası olan EGN’sinin alınmış olması gerekiyor. Çifte vatandaş olan anne / baba çocuğunun vatandaşlık numarasını (EGN) ve Adres Kaydını Bulgaristan’da bağlı olduğu Belediyeye başvurarak alabiliyor. Eğer aile bu işlem için Bulgaristan’a gitmeye vakit bulamıyorsa ofisimizdeki temsilcilerimize vekâletname vererek EGN ve Adres Kaydını çıkarttırabilirler. 
Anne veya babası Bulgaristan vatandaşı olan Türkiye doğumlu çocukların Bulgar pasaportu ya da pasavan alabilmesi için gerekli evrak listesini web sayfamızda bulabilirsiniz. 

Pasavan Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

1. Bulgar kimlik belgesi ( LİÇNA KART)/orijinal ve fotokopisi
2. Bulgar pasaportu/orijinal ve fotokopisi 
3. Başka ülke vatandaşı ise vatandaşı olduğu ülkedeki kimlik belgesi /orijinal ve fotokopisi
4. Doğum belgesi /orijinal ve fotokopisi
5. Biometrik fotoğraf 
6. Kimlik Bilgileri tespiti ve onayı için şahitlik edecek iki kişinin kimlik belgeleri/orijinal ve fotokopisi 
7. Reşit olmayan çocukların başvuruya anne babalarıyla birlikte gitmeleri gerekmektedir. 
• Pasavan geçerlilik süresi genelde 3 ile 30 gün olmaktadır.
• Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliğine yapılan Pasavan başvurusu 1 hafta ile30 iş günü arasında sonuçlanır.
Pasavan İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 
Ben Türk vatandaşıyım, eşim de Bulgaristan çifte vatandaşı. 6 aylık çocuğumuza Bulgaristan vizesi alabilir miyiz? 
Bulgaristan vatandaşı olan ailelerin çocukları EGN (Vatandaşlık Numarası) ya da Doğum Belgesi olmasa bile Bulgaristan vatandaşı sayılıyor. Bu nedenle Bulgaristan Konsoloslukları ya da Büyükelçiliği vize vermiyor. Çocuğunuz için Bulgaristan’da bağlı bulunduğunuz Belediye’den çocuğunuzun EGN (Vatandaşlık Numarası) ve Adres Kaydını çıkartıp, Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluklarından Pasaport veya Pasavan başvurusu yapabilirsiniz. Eğer EGN ve Adres Kaydını çıkartmak için vaktiniz yoksa Hermes Consulting ofisimizdeki temsilcilerimize vekâlet vererek bu belgeleri alabilirsiniz. 
Pasavan başvurusu kaç günde sonuçlanır? 
Daha önce hiç Pasaport çıkartmayan ya da EGN numarası alıp ilk defa Pasavan başvurusunda bulunacakların işlemleri ortalama 1 hafta ile 30 gün arasında sonuçlanmaktadır. 
Daha önce Çipli biometrik Bulgaristan Pasaportu olup süresi bitenlerin pasavan işlemleri kaç gün sürer? 
Çipli biometrik Bulgar pasaportunuzun süresi bitti ve Pasavan almak istiyorsanız işlemleriniz 1 -7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. 
Doğum Belgem ve Bulgaristan Pasaportum yok. Acele Bulgaristan’a gitmem gerekiyor? Alternatif yol nedir? 
Yunanistan Konsolosluğu’na başvurarak Schengen Vizesi alabilir ve bu vize ile Bulgaristan’a gidebilirsiniz. Ancak Yunanistan Schengen Vizesini tek girişli olarak verirse Bulgaristan sizi almayabilir. 
Ben ve oğlum Bulgaristan vatandaşıyız. Eşim Türk vatandaşı. Onu Bulgar vatandaşlığına geçirmek için izlemem gereken yol nedir? 
Eşinizin Bulgaristan vatandaşı ya da pasavan alması için kesintisiz 5 yıl Bulgaristan’da yaşaması gerekiyor. Daha sonra vatandaşlığa başvurabilir. Yani süresiz oturum izni ile 60 ayın 55 ayında Bulgaristan’da ikamet edenler vatandaşlık başvurusunda bulunabilir. Vatandaşlık başvuruları 6 ay ile 1.5 yıl arasında sonuçlanmaktadır. 
1989 Göçmeniyim. Vatandaşlığımı almaya gideceğim. Hiç pasaport çıkarmadım. Bulgaristan’a gitmek için vize mi almam gerekiyor? 
1989 yılında Bulgaristan’da göç edenler vatandaşlıktan çıkarılmadıkları için Bulgaristan konsoloslukları ya da Bulgaristan Büyükelçiliği vize vermez. Bulgaristan’a gidip vatandaşlığınızı almak için Bulgar pasaportu ya da pasavan çıkarmanız gerekecek. Hiç Pasaport çıkartmadıysanız da Bulgaristan’da Adres Kaydı yaptırmanız gerekiyor. Bu işlemler için vaktiniz yoksa bize ya da bir yakınınıza vekalet vererek Bulgaristan’daki işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Adres kaydınız ve vekaletinizi tercüme ve apostil ettirerek İstanbul, Bursa ve Edirne Bulgaristan Konsolosluklarına veya Ankara Büyükelçiliği’ne pasavan ve pasaport başvurusu yapabilirsiniz. Destek ve danışmanlık için size en yakın Edirne, İstanbul, Bursa ve Ankara ofislerimizi arayarak bilgi alabilirsiniz.