Bulgar Vatandaşı ile evlilik

Eş Durumundan Çifte Vatandaşlık

Kişilerin evlilik yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı kazanma hakları bulunmaktadır. Ancak bunun için belirli şartları yerine getirmek gerekir. Bulgar vatandaşı bir kişi ile evliliğinizi gerçekleştirdiğinizde gerekli prosedürleri yerine getirmeniz halinde vatandaşlık için başvuru hakkı kazanırsınız. Başvuru hakkı kazanmak kesin vatandaşlık kazanılacağı anlamına gelmez. Kişi vatandaşlık için belirli şartları yerine getirse bile vatandaşlığa kabul edilmeyebilir. İlgili ülkede belli bir süre ikamet etmeli ve gerekli dil sınavlarını/mülakatları geçmelidir. 
 
Bulgaristan’dan uzun yıllardır süren göçler iki ülke vatandaşları arasında sıkı bağlar kurmuştur. Göçün siyasi ve ekonomik etkilerinin yanı sıra en önemli etkisi de aile ilişkilerinin kurulmasında olmuştur. Hem Türkler arasında Bulgaristan vatandaşlarıyla evlenenlerin oranı hem de Bulgaristan vatandaşlarının Türklerle evlenme oranı bir hayli fazladır. Bulgaristan vatandaşı ile evlenebilmenin ise çok farklı prosedürleri vardır. Çiftler isterse evliliklerini Bulgaristan’da gerçekleştirebilir isterlerse Türkiye’de gerçekleştirdikleri evliliklerini Bulgaristan’da onaylatabilirler. Her iki yöntemde de evraklar ve izlenecek prosedürler farklılık gösterir. 
 
Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yaptınız ve işlemleriniz için ayıracak zamanınız yoksa eş durumundan çifte vatandaşlık işlemleri için Hermes Consulting’in Bulgaristan departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz size evlilik işlemleriniz süresince hazırlamanız gereken evraklar ve takip edeceğiniz prosedürlerle ilgili detaylı bilgi verecektir. (0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak müşteri temsilcilerimizden telefonda randevu alarak ya da ofisimize gelip danışmanlarımızla yüz yüze görüşerek evlilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşı Eş İle Bulgaristan'da Evlilik

Eş durumundan Bulgaristan vatandaşlığı kazanma ile ilgili sayfamızda detaylı bilgi bulunmaktadır. Nikah işlemleri Türkiye'de tamamlanmışsa evliliğin diğer ülkede tescil ettirilmesi gerekir. Ancak nikah Bulgaristan'da kıyılacaksa Türk vatandaşı olan eş, ülkesinden gerekli evrakları toparlamalıdır. Bulgar vatandaşı ile ilgili ülkede evlilik yapmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken bazı prosedürler vardır. Bulgaristan'da evlenmek için gereken belgeler;

 • Öncelikle kişi Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğü’nden Türkiye’de evli olmadığına dair ‘Bekârlık Belgesi’ alır. (Bu belge TC Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli olmalı) 
 • Yine Nüfus Müdürlüğü’nden ‘Nüfus Kayıt Örneği’ alır. 
 • Bu belgelerini tamamlayan kişi Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluğu’ndan turistik vize başvurusu yaparak Bulgaristan’a gider.
 • Bekârlık Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneğini Bulgaristan’da apostilletir, Bulgar yeminli tercüman aracılığıyla tercüme, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik edilir.
 • Tercüme ettirdiği evraklarla Bulgaristan’da eşinin bağlı bulunduğu Belediyenin Nikah Dairesi’nden nikâh randevusu alır. 
 • Nikâh günü imzaları atarak Bulgaristan vatandaşı ile evlilik işlemlerini tamamlamış olur. 
 • 2 gün içerisinde çifte Bulgaristan evlilik cüzdanı verilir. Çiftler bu cüzdan ile herhangi bir Schengen ülkesine birlikte olmak koşuluyla vizesiz seyahat edebilir. Yapılması gereken tek şey evlilik cüzdanını gitmek istenilen ülkenin diline tercüme ettirmek. 
 

Türkiye'de Bulgar Vatandaşı İle Evlilik

Eğer evliliğinizi Türkiye'de gerçekleştirmişseniz öncelikle yapılması gereken işlem Türkiye'deki nikahı Bulgarista'da onaylatmaktır. Çiftler Türkiye'de kıyılmış olan nikahı ilgili ülkede de tescil ettirmelidir. Böylece Türk vatandaşı olan eş, Bulgar vatandaşı olan eş üzerinden uzun süreli ikamet izni veren oturum vizesine başvurulabilir, ülkede kalaması gereken süreyi tamamladığı takdirde diğer koşulları da sağlarsa vatandaşlığa başvurmaya hak kazanabilir. Ülkede kalması gereken süreyi tamamlaması vatandaşlık başvurusu için tek başına yeterli değildir. Bulgar diline hakim olduğunu gösteren dil sınavını vermeli ve gerekli mülakatları da başarıyla tamamlamalıdır. Tüm bu aşamalardan sonra vatandaşlık için başvuru hakkı kazanır.

 1. Bulgar göçmeniyle evlilik yapan kişi, evliliğin Bulgaristan'da tanıtılmasından sonra ilk iş olarak eş üzerinden d vizeye başvurur. D vize başvuru sahibine ilgili ülkede 90 günden fazla ikamet hakkı kazandırır. Türkiye'de bulunan Bulgar diplomatik temsilciliklerine aile birleşimi vize başvurusu yapılır ve yaklaşık 45-60 gün arası sonuçlanması beklenir.
 2. Vize başvurusu olumlu sonuçlanırsa Bulgaristan Yabancılar Şubesi'ne gidip oturum kartı için müracaat etmelisiniz.
 3. Yabancılar Şubesinden verilen geçici oturum izninizi 3 yıl boyunca arada boşluk olmadan üst üste yenilemelisiniz. 
 4. 3 yıl üst üste alınan süreli oturum izni sonrasında 3. yıl süresiz oturma iznine başvurulur. 
 5. Süresiz oturum izni alındıktan sonra Bulgar diline hakim olduğunuzu gösteren sınavı başarıyla tamamlamanız gerekir.
 6. Ülkede gerekli olan ikamet süresini tamamlayıp dil sınavı başarıyla vermeniz halinde Bulgaristan Adalet Bakanlığına gerekli belgelerle vatandaşlık başvurusu yapılır.
 7. Başvuru yapıldıktan sonra kişiye mülakat tarihi verilir. Bu tarih 1 yıl sonrasına da verilebilmektedir.
 8. Mülakat işlemlerinizin ardından başvuruların değerlendirilmesi de yaklaşık 15 ay kadar sürer. Sürecin sonunda olumlu ya da olumsuz bir cevap alırsınız.

Hermes Consulting olarak evlilik için d vize ve vatandaşlık başvuru sürecinde sizlere destek olmaktayız. Vatandaşlık başvurusu yapabilmenin ön koşulu olan nikahın Bulgaristan'da tanıtılması, sonrasında uzun süreli d vize başvurusu yapılması ile ilgili her türlü desteği sağlamaya hazırız. Başvurularınız ile ilgili danışmanlık hizmeti alabilir, vekalet vererek işlemlerinizi firmamız aracılığıyla yürütebilirsiniz. Bunun için mesai saatleri içinde çağrı merkezlerimizi arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Bizlere durumunuz hakkında bilgi verdiğinizde adım adım sürecinizi planlamakta ve işlemlerinizi hızlı ve kolay yoldan tamamlamanız için bir yol haritası oluşturmaktayız. 

Evlilik Cüzdanı Çıkartma İle İlgili Merak Edilen Sorular

Ben çifte vatandaşım. Türk vatandaşı ile evlilik yaptım. İsim Denklik Belgesi olmadan evlilik cüzdanı çıkartabilir miyiz?
Bulgaristan ve Türk isimleriniz farklı ise evliliğinizi Bulgaristan makamlarında onaylatabilmeniz için isimlerinizin aynı kişiye ait olduğunu ispatlamanız gerekli. Bunun içinde İsim Denklik Belgesi şart. Bize Bulgaristan pasaportunuz, Bulgaristan doğum belgenizi ve Türk kimliğinizi getirdiğiniz taktirde sizin adınıza İsim Denklik belgenizi alabiliriz.
Ancak Türkiye’de doğduysanız ve Bulgar pasaportunuzu da Türk adınızla çıkarttırmışsanız 2 isminiz de aynı olması nedeniyle isim denklik belgesine gerek kalmadan evlilik cüzdanı çıkartma işlemleriniz yaptırabilirsiniz.
 
Eşim Bulgar vatandaşı ve 12 yıldır evliyiz, eşim üzerinden oturum almak istiyorum, şimdiye kadar hiçbir işlem yaptırmadık, ne yapmamız gerekir?
Öncelikle evliliğinizi Bulgaristan’da onaylatmanız gerekmekte, firmamıza vekâlet verdiğinizde bu işlemi sizin Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan gerçekleştirebiliyoruz. Evlilik cüzdanınız çıktıktan sonra ise oturum vizesi işlemlerine geçebilirsiniz. Hermes Consulting olarak evlilik dolayısıyla d vize (oturum vizesi)  işlemlerinizi de planlamakta ve süreci yönetmekteyiz.