Bulgar Vatandaşı ile evlilik

Bulgar Vatandaşı ile evlilik

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul  0212 970 05 33 
 Ankara 0312 970 05 33
 İzmir 0232 970 05 33
 Edirne 0850 640 15 33
Bulgaristan’dan uzun yıllardır süren göçler iki ülke vatandaşları arasında sıkı bağlar kurmuştur. Göçün siyasi ve ekonomik etkilerinin yanı sıra en önemli etkisi de aile ilişkilerinin kurulmasında olmuştur. Hem Türkler arasında Bulgaristan vatandaşlarıyla evlenenlerin oranı hem de Bulgaristan vatandaşlarının Türklerle evlenme oranı bir hayli fazladır. Bulgaristan vatandaşı ile evlenebilmenin ise çok farklı prosedürleri vardır. Çiftler isterse evliliklerini Bulgaristan’da gerçekleştirebilir isterlerse Türkiye’de gerçekleştirdikleri evliliklerini Bulgaristan’da onaylatabilirler. Her iki yöntemde evraklar ve izlenecek prosedürler farklılık gösterir. 
Size Bulgaristan vatandaşı ile evlilik yaptınız ve işlemleriniz için ayıracak zamanınız yoksa Hermes Consulting’in Bulgaristan departmanı ile iletişime geçebilirsiniz. Uzman ekibimiz size evlilik işlemleriniz süresince hazırlamanız gereken evraklar ve takip edeceğiniz prosedürlerle ilgili detaylı bilgi verecektir. 
(0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak müşteri temsilcilerimizden telefonda randevu alarak ya da ofisimize gelip danışmanlarımızla yüz yüze görüşerek evlilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bulgaristan Vatandaşı Eş İle Bulgaristan'da Evlilik

Bulgaristan vatandaşı ile Bulgaristan’da evlilik yapmak isteyen kişilerin yerine getirmesi gereken bazı prosedürler var. 
  •  Öncelikle kişi Türkiye’deki Nüfus Müdürlüğü’nden Türkiye’de evli olmadığına dair ‘Bekârlık Belgesi’ alır. (Bu belge TC Valilik ve Kaymakamlık tarafından Apostilli olmalı) 
  •  Yine Nüfus Müdürlüğü’nden ‘Nüfus Kayıt Örneği’ alır. 
  • Bu belgelerini tamamlayan kişi Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluğu’ndan turistik vize başvurusu yaparak Bulgaristan’a gider.
  •  Bekârlık Belgesi ve Nüfus Kayıt Örneğini Bulgaristan’da apostilletir, Bulgar yeminli tercüman aracılığıyla tercüme, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik edilir.
  • - Tercüme ettirdiği evraklarla Bulgaristan’da eşinin bağlı bulunduğu Belediyenin Nikah Dairesi’nden nikâh randevusu alır. 
  • Nikâh günü imzaları atarak Bulgaristan vatandaşı ile evlilik işlemlerini tamamlamış olur. 
  • 2 gün içerisinde çifte Bulgaristan Evlilik Cüzdanı verilir. Çiftler bu cüzdan ile herhangi bir Schengen ülkesine vizesiz seyahat edebilir. Yapılması gereken tek şey Evlilik Cüzdanını gitmek istenilen ülkenin diline tercüme ettirmek. 
ÖNEMLİ: 
• Türkiye’deki evliliklerini Bulgaristan’da tescil ettirip Evlilik Cüzdanı alan kişiler isterlerse Bulgaristan D vizeye ardından Oturum Vizesine başvurarak Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilir. 

Evlilik Cüzdanı Çıkartma İle İlgili Merak Edilen Sorular

Ben çifte vatandaşım. Türk vatandaşı ile evlilik yaptım. İsim Denklik Belgesi olmadan evlilik cüzdanı çıkartabilir miyiz?
Bulgaristan ve Türk isimleriniz farklı ise evliliğinizi Bulgaristan makamlarında onaylatabilmeniz için isimlerinizin aynı kişiye ait olduğunu ispatlamanız gerekli. Bunun içinde İsim Denklik Belgesi şart. Bize Bulgaristan pasaportunuz, Bulgaristan doğum belgenizi ve Türk kimliğinizi getirdiğiniz taktirde sizin adınıza İsim Denklik belgenizi alabiliriz.
Ancak Türkiye’de doğduysanız ve Bulgar pasaportunuzu da Türk adınızla çıkarttırmışsanız 2 isminiz de aynı olması nedeniyle isim denklik belgesine gerek kalmadan evlilik cüzdanı çıkartma işlemleriniz yaptırabilirsiniz.
Eşim Bulgar vatandaşı ve 12 yıldır evliyiz, eşim üzerinden oturum almak istiyorum, şimdiye kadar hiçbir işlem yaptırmadık, ne yapmamız gerekir?
Öncelikle evliliğinizi Bulgaristan’da onaylatmanız gerekmekte, firmamıza vekâlet verdiğinizde bu işlemi sizin Bulgaristan’a gitmenize gerek kalmadan gerçekleştirebiliyoruz. Evlilik cüzdanınız çıktıktan sonra oturum vizesi işlemlerine geçebilirsiniz.