OTURUM İZNİ

Bulgaristan Oturum İzni ( D Vize)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’a kısa süreli ( C tipi Vize) vizeler alabildikleri gibi bu ülkede uzun süre (90 günden fazla) konaklamak istediklerinde de Oturum İzni ( D Vize) alabiliyorlar. Bulgaristan’dan uzun süreli vize almanın pek çok nedeni bulunabilir. Örneğin, AB üyesi ülkelerden biri olan Bulgaristan’ın, yabancı ülke vatandaşlarına uzun süreli vize aracılığıyla oturum izni vermesi bu nedenlerden biri. Schengen Bölgesine dâhil pek çok ülkeden daha kolay yollardan alınabilen Bulgaristan D Vize, Bulgaristan Oturum İzni Ve Oturum Kartı ile insanlar Avrupa’ya yakınlaşma fırsatı yakalamış oluyor. Ayrıca Türkiye’de yaşayan yoğun Bulgaristan nüfusunun burada kurdukları akrabalık bağları nedeniyle pek çok Türk vatandaşının ‘Oturum İzni’ başvurusunda bulunmak istiyor.
Uzun süreli vizeler kişinin seyahat amacına göre farklılıklar göstermektedir. Örneğin; Öğrenciler, Aile Birleşimi ile Bulgaristan’da yaşamak durumunda kalanlar, ticari faaliyetler kapsamında Bulgaristan’a gitmek isteyenlerin D vize başvurularında izleyecekleri prosedür ve hazırlayacakları evraklar farklıdır. Türkiye’de bulunan Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ve Konsolosluklarına başvuran kişiler seyahat amaçlarına uygun D Vize alabilirler.
Bulgaristan’da Oturum İzni veya Oturum Kartı almanın ilk şartı D Vize almaktan geçiyor. Türkiye’deki Bulgaristan resmi temsilciliklerine başvurarak D Vize alan kişi, bu ülkeye gittiğinde ikamet edeceği yerleşim yerinin bağlı olduğu Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne başvuru yaparak Oturum İzni alabiliyor. Oturum İzni ilk seferde 1 yıllık verilebildiği gibi kimi durumlarda 3 veya 6 aylık olarak da verilebiliyor. Kişi Bulgaristan’ da daha uzun süreli kalacaksa Oturum İzninin süresini uzatabiliyor. 
Bulgaristan’da Oturum İzni alan ve kanunlarca belirlenen şartları yerine getiren kişi isterse Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapabiliyor.

Kimler Bulgaristan D Vizesi Alabilir?

► Bulgaristan'da en az 10 SSK’lı işçi çalıştıran iş adamları
► Bulgaristan'da temsilcilik açmış şirket yetkilileri
► Bulgaristan'da eğitim görecek olan öğrenciler
► Bir Bulgar vatandaşı ile evlenmiş kişiler
► Çocuğu Bulgar vatandaşı olan anne babalar
► Emekliler
► Bulgaristan'da toprak ve taşınmaz mülkü olanlar

► Bulgaristan'dan 1978 ve daha eski tarihte göç etmiş kişiler

► Bulgaristan'daki diplomatik misyonlarda çalışanların eş ve çocukları 

Oturum İzni Başvurunda Bunlara Dikkat Edin!

 • Bulgaristan Oturum İzni ile ilgili yerine getirilmesi gereken en önemli şart ‘Zorunlu İkamet Süresi’dir. 1 yıllık oturum izninizin süresi dolup tekrar uzatmak istediğinizde Bulgaristan resmi makamlarının öncelikle bakacağı şey 1 yıllık süre zarfında 183 gün boyunca Bulgaristan sınırları içerisinde yaşayıp yaşamadığınızdır. 

• Oturum izni için hazırlanan evrakların düzenlendikleri tarihten itibaren geçerlilik süreleri kısıtlı olduğundan başvuru için zaman kaybedilmemeli. 
• Bulgaristan D Vizesi verildiği tarihten itibaren 90 gün geçerli olup Bulgaristan’a tek giriş çıkış hakkı verir. Bu vize ile Bulgaristan’a giriş yapar ve oturma izni almadan çıkış yaparsanız hakkınızı kaybeder ve tüm işlemleri tekrarlamak zorunda kalırsınız.
• D vizenizi hangi yasal dayanağa göre aldıysanız, oturma iznini başvurusunu da aynı yasal dayanağa göre yapmalısınız. Örneğin “D” vizesini, Bulgaristan’da 10 kişiyi istihdam ettiğinizden dolayı aldıysanız oturma izni talebinizi evlilik dolayısıyla yapmazsınız.
• D vizenizi alıp Bulgaristan’a geldikten sonra vize süresinizin bitimine kadar, oturduğunuz bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesine giderek oturma izni talebinde bulunmak için başvurmalısınız. Aksi takdirde hakkınızı kaybederseniz.
• Oturma izni başvurusu için ibraz etmeniz gereken evraklar, “D” vizesi başvurusunda ibraz ettiğiniz evraklar ile genel olarak aynı olup nadiren fazladan birkaç evrak daha vermeniz gerekebilir. 
• Bütün yasal gerekleri yerine getirseniz bile oturum izni alma garantiniz olmayabilir. Bulgaristan resmi makamları size oturma izni verip vermeme konusundaki takdir yetkilerini kullanıp oturma izni verebilir ya da vermeyebilirler. Olumsuz cevap alınması durumunda yasal süreler dâhilinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvurabilir, hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz.
‘Oturum İzni’ ve ‘D Vize’ prosedürleri kişinin özel durumuna ve başvuru amacına göre uzun sürebiliyor. Eğer D vize başvurularınız için yeteri kadar vaktiniz yoksa Hermes Consulting Bulgaristan Departmanına başvurarak deneyimli danışmanlarımızdan destek alabilirsiniz. Ofisimiz, Oturum İzni ve D Vize ile ilgili süreç ve hazırlanması gereken evraklar, vize ücretleri konusunda müşterilerine danışmanlık sunuyor.
 (0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak müşteri temsilcilerimizden telefonda randevu alarak ya da ofisimize gelip danışmanlarımızla yüz yüze görüşerek vize başvurunuzu başlatabilirsiniz. Danışmanlarımız vize başvurunuzun başından pasaportunuzun elinize ulaştığı ana kadar yanınızda olacağını unutmayın.