TC doğumlular için BG vatandaşlığı

TC doğumlular için BG vatandaşlığı

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul  0212 970 05 33 
 Ankara 0312 970 05 33
 İzmir 0232 970 05 33
 Edirne 0850 640 15 33
Bulgaristan’dan özellikle 1989 göçüyle gelen pek çok ailenin çocukları Türkiye’de doğmuştur. Bulgaristan Vatandaşlık Kanunu’na göre kendileri Bulgar vatandaşı olan göçmenlerin, çocuklarını da vatandaşlığa geçirme hakkı bulunuyor. Özellikle Bulgaristan’ın AB üyesi olmasının ardından göçmenlerin Bulgar vatandaşlığı alma taleplerinde bir hayli artış olduğunu söylemek mümkün. 
18 yaşından küçük çocukların Bulgar vatandaşlığı alabilmesi için anne ya da babasından birinin Bulgaristan vatandaşı olması gerekir. Eğer ebeveynlerden biri Bulgar vatandaşı ise çocuğun vatandaşlık alabilmesi için her iki ebeveyninde yazılı izni alınmalı. Anne ve babanın yazılı izni olmadan çocuğun Bulgar vatandaşlığı olması mümkün değildir. 
Ailelerin Türkiye doğumlu çocuklarını Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmek için izlemesi gereken iki yol var. Birinci yol; kişi isterse çocuğuna pasaport almak için Bulgaristan’a gidip gerekli evrakları hazırladıktan sonra İçişleri Bakanlığı İlçe Müdürlüğü’ne başvuru yapabilir. İkinci yol; gerekli evrakları hazırladıktan sonra Türkiye’deki Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği’nden randevu alarak pasaport başvurusu yapmak. Her iki yol için hazırlanması gereken evrak listesi, bekleme süresi ve ödenmesi gereken ücretler farklılık göstermektedir. 
Anne babası Bulgar vatandaşı olan Türkiye doğumlu çocukların Bulgar vatandaşlığına geçişi için gerekli evrak listesini internet sitemizde bulabilirsiniz. Eğer işlemlerin takibi için zamanınız yoksa ofisimize başvurup danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Bulgar vatandaşlığı işlemlerine dair danışmanlık hizmetini 400 TL olan hizmet bedelimiz karşılığında vermekteyiz. 
Bulgaristan vatandaşlığı ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını öğrenmek için telefonla randevu alarak Cumartesi günleri saat 10.00-14.00 arasında ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Ofise randevusuna gelirken yanınızda ‘Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ ve ‘ İsim Denklik Belgesi’ni getirmeyi unutmayın. 
Uzman kadromuza vereceğiniz vekâletname ile tüm bu işlemleri sizin adınıza yürütüyor ve vatandaşlık başvurunuzu problemsiz sonuca ulaştırmak için çaba gösteriyoruz. 
Bize (0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. 

TC Doğumluların Bulgaristan Vatandaşlığına Geçebilmesi İçin Gerekli Evraklar

1- Çocuğun Bulgaristan’dan alınmış Doğum Kayıt Örneği (Apostille- Valilik veya Kaymakamlık Tasdik Şerhi olmalı) 
2- Anne ve babaya ait Evlilik Kayıt Örneği. ( Apostilli) 
3- Anne ve baba evli değilse ‘Babalık Tanıma Belgesi’
4- Anne ve babadan TC vatandaşı olana ait Pasaport ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi
5- Anne ve babadan Bulgar vatandaşı olana ait BG Pasaportu ve Liçna Kartı fotokopisi
6- Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak- Apostilli) 
7- Bulgaristan’dan son 6 ay içinde alınmış Adres Belgesi (Postoyanen Adres) 
8- Bulgar Vatandaşı olan ebeveynlere ait İsim Denklik Belgesi (Apostilli- Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden alınacak.) 
9- Başvuruya gelmeyecek olan ebeveyn başvuru yapana Taahhütname vermeli. ( Apostilli) 
ÖNEMLİ: Türkiye doğumlu çocuğun ebeveynlerinden dolayı Bulgar vatandaşlığına geçebilmesi için hazırlanan bu evraklar yeminli bir Tercüman tarafından Bulgarcaya tercüme edilmeli. Tercüme edilen bu belgeler Bulgaristan Noteri ve Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından tasdik edilir. Bu evraklar ile Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’na başvuru yapılır. 
Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’na yapılacak başvuru sırasında izlenmesi gereken adımlar ise şunlar: 
- Pasaport başvurusu yapmak için Zayavlenie Formu doldurmak. Bu formu doldurmak için Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçilik telefonlarını arayarak ya da e-posta yoluyla randevu alabilirsiniz. 
- Zayavlenie Formunu doldurduktan sonra Bulgar memurların vereceği başka bir tarih ve saatte gelip pasaport başvurusunda bulunabileceksiniz. 
- Bulgar pasaportunu Büyükelçilik ve Konsolosluktan sizin adınıza başkasının almasını isterseniz pasaport başvurusu sırasında bu kişinin ismini konsolosluk yetkilisine bildirmelisiniz. 

TC Doğumlu Çocuk İçin Bulgaristan’da Vatandaşlık Başvurusu 

 Türkiye doğumlu çocuğun Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için izlenmesi gereken ikinci yol Bulgaristan Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapmak. Bunun için çocuğun Bulgar vatandaşı olan ebeveynlerinden birinin Bulgaristan’a gitmesi gerekmektedir. Daha sonra pasaport başvurusu için izlenecek yol ise şöyle: 
 
1- Bulgar vatandaşı ebeveyn bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne ( Slujba ‘GRAO’ / Grajdanska Registratsiya Administrativno Obslujvane) başvuru yapmalı. 
2- Bulgar Adalet Bakanlığı’ndan (Ministersyvo na Pravosıdieto) Bulgar Vatandaşlığı almak istediği çocuğuna ait bir Bulgaristan Kimlik Numarası EGN (Edinen Grajdanski Nomer) alır. 
3- Bulgar vatandaşı olan ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden çocuk için ‘Doğum Tasdik Belgesi’ (Udostovereniye za Rajdane) çıkartılır. 
4- Doğum Tasdik Belgesi ile Bulgaristan İçişleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne pasaport başvurusunda bulunur. 
Bulgaristan Vatandaşlığı Almak İçin Başvuru Merkezleri 
Çocukları Türkiye’de doğan Bulgaristan vatandaşları çocuklarına vatandaşlık almak için işlemelerini isterlerse Türkiye’den yapabiliyorlar. Başvuru için gerekli evrakları hazırlayanlar Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alabilirler. 
 Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Randevu Numaraları 
+90 (212) 281 06 01
+90 (212) 281 01 15
+90 (212) 279 58 37