TC doğumlular için Bulgaristan Vatandaşlığı

Türkiye'de Doğan Kişilere Bulgar Vatandaşlığı

Bulgaristan’dan özellikle 1989 göçüyle gelen pek çok ailenin çocukları Türkiye’de doğmuştur. BG Vatandaşlık Kanunu’na göre kendileri Bulgar vatandaşı olan göçmenlerin, çocuklarını da Bulgar vatandaşlığına geçirme hakkı bulunuyor. Özellikle Bulgaristan’ın AB üyesi olmasının ardından göçmenlerin Bulgar vatandaşlığı alma taleplerinde bir hayli artış olduğunu söylemek mümkündür. 

18 yaşından küçük çocukların Bulgar vatandaşlığı alabilmesi için anne ya da babasından birinin Bulgaristan vatandaşı olması gerekir. Eğer ebeveynlerden biri Bulgar vatandaşı ise çocuğun vatandaşlık alabilmesi için her iki ebeveyninde yazılı izni alınmalıdır.  Anne ve babanın yazılı izni olmadan çocuğun Bulgar vatandaşlığı olması mümkün değildir. 

Ailelerin Türkiye doğumlu çocuklarını Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmek için izlemesi gereken iki yol var. Birinci yol; kişi isterse çocuğuna pasaport almak için Bulgaristan’a gidip gerekli evrakları hazırladıktan sonra pasaport ve liçna kart için yetkili makamlara müracaat edebilir. İkinci yol; gerekli evrakları hazırladıktan sonra Türkiye’deki Bulgaristan Başkonsolosluğu ve Büyükelçiliği’nden randevu alarak pasaport başvurusu yapmak. Her iki yol için hazırlanması gereken evrak listesi, bekleme süresi ve ödenmesi gereken ücretler farklılık göstermektedir. 

Anne babası Bulgar vatandaşı olan Türkiye doğumlu çocukların Bulgar vatandaşlığına geçişi için gerekli evrak listesini internet sitemizde bulabilirsiniz. Eğer işlemlerin takibi için zamanınız yoksa ofisimize başvurup danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. 

Bulgaristan vatandaşlığı ile ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını öğrenmek için telefonla randevu alarak Cumartesi günleri saat 10.00-14.00 arasında ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Ofise randevusuna gelirken yanınızda ‘Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ ve ‘ İsim Denklik Belgesi’ni getirmeyi unutmayın. Dilerseniz evraklarınızı bizlere mail yoluyla gönderebilir, incelenmesini talep edebilirsiniz. Mesai saatleri içinde çağrı merkezlerimizi arayarak müşteri temsilcilerimizden durumunuz hakkında destek isteyebilirsiniz.

Uzman kadromuza vereceğiniz vekâletname ile tüm bu işlemleri sizin adınıza yürütüyor ve vatandaşlık başvurunuzu problemsiz sonuca ulaştırmak için çaba gösteriyoruz. 

Bize (0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz. 

TC Doğumluların Bulgaristan Vatandaşlığına Geçebilmesi İçin Gerekli Evraklar

Anne ya da babasından biri Bulgar vatandaşı olan çocuk Türkiye'den pasaport ve liçna kart için Bulgar diplomatik temsilciliklerine müracaat edebilir. Pasaport müracaatları için başvuru sahibinin yaş aralığı önemlidir. İlk defa pasaport başvuru yapacak 14 yaş altı çocuklar, ilk defa pasaport başvurusu yapacak 14-18 yaş arası çocuklar ve ilk defa pasaport başvurusu yapacak 18 yaş üstü vatandaşlar farklı prosedürlere tabidir. Başvurular için ödenen harç tutarı da yaş aralıklarına göre değişmektedir. 

Türkiye'de bulunan Bulgar diplomatik misyonlarına pasaport başvurusu yapabilmek için randevu alınması gerekir. Hermes Consulting Bulgaristan departmanı olarak ikametinize uygun temsilcilikten randevunuzu almaktayız. Randevu gününüzde konsolosluk birimine gittiğinizde evraklarınızı teslim ettikten sonra yaş aralığınıza uygun olarak harç bedeli ödersiniz. Yaklaşık 2-3 ay sonra başvurunuz sonuçlanır ve pasaportunuz elinize ulaşır.

İlk Defa Pasaport Başvurusu Yapacak olan 14 Yaş Altı Çocuklar

1- Çocuğun Bulgaristan’dan alınmış Doğum Kayıt Örneği  

2- Anne ve babaya ait Bulgar evlilik cüzdanı 

3- Anne ve babadan TC vatandaşı olana ait Pasaport ve Nüfus Cüzdanı fotokopisi

4- Anne ve babadan Bulgar vatandaşı olana ait BG Pasaportu ve Liçna Kartı fotokopisi

5. Biometrik fotoğraf

İlk Defa Pasaport Başvurusu Yapacak Olan 14-18 Yaş Arası Çocuklar

1-Bulgaristan doğum belgesi

2-Bulgar evlilik cüzdanı (anne-babaya ait)

3-Bulgaristan'da bağlı olduğunuz belediyeden alınmış adres beyan eden belge

4-Türk vatandaşı ebeveynin Türk kimlik fotokopisi, Bulgar vatandaşı olan ebeveynin liçna kart/pasaport fotokopisi, (ebeveyn çifte vatandaş ise hem Türk hem de Bulgar kimlik fotokopisi) 

5-Biometrik fotoğraf

İlk Defa Pasaport Başvurusu Yapacak 18 Yaş Üstü Kişiler

1-Bulgar doğum belgesi

2-Bulgar evlilik cüzdanı (anne-babaya ait)

3-Bulgaristan adres belgesi

4-1. dereceden iki Bulgar vatandaş şahit

5-Bulgar vatandaşa ait liçna kart/pasaport fotokopisi, Türk ebeveynin kimlik fotokopisi, çifte vatandaş için her iki kimlik fotokopisi

6-Biometrik fotoğraf

Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluğu’na yapılacak başvuru sırasında izlenmesi gereken adımlar ise şunlar: 

- Pasaport başvurusu yapmak için Bulgarca Zayavlenie Formu doldurmak. Bu form online olarak internet üzerinden doldurulmaktadır. Bizlere ulaşmanız halinde başvurunuz için randevunuzu almaktayız.

- Bulgar pasaportunu Büyükelçilik ve Konsolosluktan sizin adınıza başkasının almasını isterseniz pasaport başvurusu sırasında bu kişinin ismini konsolosluk yetkilisine bildirmelisiniz. 

TC Doğumlu Çocuk İçin Bulgaristan’da Vatandaşlık Başvurusu 

 Türkiye doğumlu çocuğun Bulgaristan Vatandaşlığına geçebilmesi için izlenmesi gereken ikinci yol Bulgaristan Emniyet Müdürlüğü’ne başvuru yapmak. Bunun için çocuğun Bulgar vatandaşı olan ebeveynlerinden birinin Bulgaristan’a gitmesi gerekmektedir. Daha sonra pasaport başvurusu için izlenecek yol ise şöyle: 

1- Bulgar vatandaşı ebeveyn bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne ( Slujba ‘GRAO’ / Grajdanska Registratsiya Administrativno Obslujvane) başvuru yapmalı. 

2- Bulgar Adalet Bakanlığı’ndan (Ministersyvo na Pravosıdieto) Bulgar Vatandaşlığı almak istediği çocuğuna ait bir Bulgaristan Kimlik Numarası EGN (Edinen Grajdanski Nomer) alır. 

3- Bulgar vatandaşı olan ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’nden çocuk için ‘Doğum Tasdik Belgesi’ (Udostovereniye za Rajdane) çıkartılır. 

4- Doğum Tasdik Belgesi ile Bulgaristan İçişleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne pasaport başvurusunda bulunur. 

Bulgaristan Vatandaşlığı Almak İçin Başvuru Merkezleri 

Çocukları Türkiye’de doğan Bulgaristan vatandaşları çocuklarına vatandaşlık almak için işlemelerini isterlerse Türkiye’den yapabiliyorlar. Başvuru için gerekli evrakları hazırlayanlar Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alabilirler. 

 Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Randevu Numaraları 

+90 (212) 281 06 01

+90 (212) 281 01 15

+90 (212) 279 58 37