TC evliliklerinin BG'de tescili

Bulgaristan'da Evlilik Tescili

Türkiye'deki nikahı Bulgaristan'da onaylatmak için neler yapılmalı, hangi belgeler hazırlanmalı ve nasıl başvuru yapılmalı ile ilgili sayfamızın devamında detaylı bilgi mevcuttur. Bulgaristan vatandaşı ile Türkiye’de evlenen kişi evliliğini Bulgaristan’da tescil ettirmek isterse işlemlerini iki farklı yoldan gerçekleştirebilir. Birincisi, gerekli evrakları hazırlayıp Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçilikleri ve Bulgaristan Konsolosluklarına evliliğin tescili başvurusu yapabilir. İkinci yol ise TC’de yapılan evliliğin tescil işlemleri için vize başvurusunda bulunarak Bulgaristan’a gidip ilgili resmi makamlara başvurur.

Bulgaristan'da evlilik tescili işlemleri için uğraşacak ve harcayacak zamanınız yoksa Hermes Consulting ofisleriyle iletişime geçerek işlemlerinizi hızlandırabilirsiniz. İlgili ülkede koordineli bir şekilde çalıştığımız iş ortaklarımızla işlemlerinizi daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamaktayız. Bunun için yapmanız gereken tek şey çağrı merkezlerimizi aramak ve elinizdeki belgeleri kargo ile ofis adresimize göndermektir. Evraklarınızın Bulgaristan'da tercüme ve tasdik işlemlerini tamamlayarak yetkili makamlara tescil işlemleri için başvuruda bulunmaktayız. 

Eğer işlemlerinizi ilgili ülkeye gidip kendiniz tamamlamak isterseniz ülkeye giriş için gerekli olan vize başvurunuz konusunda da sizlere yardımcı olmaktayız. Durumunuza uygun olarak başvurunuzu şahsen gelmenize gerek kalmadan tamamlıyor ve çıkan pasaportunuzu ikamet adresinize gönderiyoruz. Hermes Consulting ile başvurularınızı daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Her biri alanında uzman müşteri temsilcilerimizle sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Evliliklerin Bulgaristan’da Tescili İçin Hazırlanması Gereken Evraklar 

Türkiye'de Bulgar vatandaşı ile evlilik yapan kişiler, yapmış oldukları bu evliliği Bulgaristan'da da tanıtabilir. Bulgar evlilik cüzdanı almak için gerekli evrakları hazırlayarak yetkili birimlere başvuru yapılmalıdır. Hermes Consulting olarak bizlere ulaşıp böyle bir hizmet almak istediğinizi beyan etmeniz halinde gerekli prosedürleri sizin adınıza yerine getirerek Bulgar evlilik cüzdanınızı almak için işlemlerinizi başlatıyoruz. Başvurunuz için hazırlamanız gereken evraklar;

  1. Nüfus Müdürlüğü’nden alınan Evlilik Kayıt Örneği (Form B) ( Valilik veya Kaymakamlık tarafından apostillenmiş olmalı) 
  2.  Bulgaristan vatandaşı olan eş adına alınmış İsim Denklik Belgesi (Bağlı olunan İlçe Nüfus Müdürlüğünden -Apostilli ) 
  3. ‘Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ (Apostilli) 
  4. TC Noter onaylı ve apostilli Vekâletname.
  5. Bulgar vatandaş eşin ‘Bulgar Pasaportu ve Liçna Kart' fotokopisi
  6. TC vatandaş eşin kimlik fotokopisi

• Yukarıda belirttiğimiz tüm bu evrakların Bulgaristan’da yeminli bir tercümana tercüme ettirilmesi gerekir. Ardından notere tasdik ettirilen belgeler, Sofya Dışişleri Bakanlığınca tasdik edilir. Evraklar ile Bulgaristan Büyükelçiliği ve İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğuna başvurulur. 

• Türkiye’den yapılan başvurularda Bulgaristan Evlilik Cüzdanı 6 ay içinde sonuçlanır. Bu süre Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluklarındaki iş yoğunluğu ve resmi tatiller nedeniyle uzayabilir. 

Evlilik Tescilini Bulgaristan'da Yapacak Olanlar

-Evlilik tescilini Bulgaristan’da yapacak olan çiftler gerekli tüm evrakları alıp Bulgaristan’da ikamet ettikleri şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvururlar. 

-Bulgaristan’daki tescil işlemleri 7-10 iş günü sürer. 

-Evlilik Tasdik Belgesi 1-2 ay içinde alınabilir. 

Evlilik Tescili Ücretleri

Türkiye’de gerçekleştirdiğiniz evliliğinizi Bulgaristan’da tescil ettirmek istiyor ama buna ayıracak zaman bulamıyorsanız Hermes Consulting’in Bulgaristan Departmanını arayıp destek alabilirsiniz. Deneyimli ekibimiz işlemlerinizi takip edip hazırlanması gereken evraklar konusunda size yardımcı olacaklardır. 

Türkiye’deki evliliğin Bulgaristan makamlarında tescili ücretine Form A, Form B, Nüfus Kayıt Örneği, İsim Denklik Belgesi gibi evrakların Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik edilmesi ve tercüme edilmesi

• Bulgaristan’dan Evlilik Tasdik Belgesi’nin alınması

• Bulgaristan Resmi kurumlarına ödene tüm masraflar danışmanlık hizmeti dâhildir.