TC evliliklerinin BG'de tescili

TC evliliklerinin BG'de tescili

Bulgaristan vatandaşı ile Türkiye’de evlenen kişi evliliğini Bulgaristan’da tescil ettirmek isterse işlemlerini iki farklı yoldan gerçekleştirebilir. Birincisi gerekli evrakları hazırlayıp Türkiye’deki Bulgaristan Büyükelçilikleri ve Bulgaristan Konsolosluklarına evliliğin tescili başvurusu yapabilir. İkinci yol ise TC’de evliliğin tescili için Bulgaristan’a gidip ilgili resmi makamlara başvurur. 

Evliliklerin Bulgaristan’da Tescili İçin Hazırlanması Gereken Evraklar 

  1. Nüfus Müdürlüğü’nden alınan Evlilik Kayıt Örneği ( Valilik ve Kaymakamlık tarafından apostillenmiş olmalı) 
  2.  Bulgaristan vatandaşı olan eş adına alınmış İsim Denklik Belgesi (Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü’nden alınmalı -Apostilli ) 
  3. Nüfus Müdürlüğü’nden Türk vatandaşı olan eş için ‘Doğum Kayıt Örneği’ (Apostilli) 
  4. Son bir hafta içinde Nüfus Müdürlüğü’nden alınan ‘Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ (Apostilli) 
  5. TC Noter onaylı ve apostilli Vekâletname.
  6. Türk Vatandaşı olan eşin ‘Pasaportu ve Nüfus Cüzdanı Fotokopileri’
• Yukarıda belirttiğimiz tüm bu evrakların Bulgaristan’da yeminli bir tercümana tercüme ettirilmesi gerekir. Ardından notere tasdik ettirilen belgeler, Sofya Dışişleri Bakanlığınca tasdik edilir. Evraklar ile Bulgaristan Büyükelçiliği ve İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğuna başvurulur. 
• Türkiye’den yapılan başvurularda Bulgaristan Evlilik Cüzdanı 6 ay içinde sonuçlanır. Bu süre Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluklarındaki iş yoğunluğu ve resmi tatiller nedeniyle uzayabilir. 
Evlilik Tescilini Bulgaristan'da Yapacak Olanlar
Evlilik tescilini Bulgaristan’da yapacak olan çiftler gerekli tüm evrakları alıp Bulgaristan’da ikamet ettikleri şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvururlar. 
Bulgaristan’daki tescil işlemleri 7-10 iş günü sürer. 
Evlilik Tasdik Belgesi 1 ay içinde alınabilir. 
Evlilik Tescili Ücretleri
Türkiye’de gerçekleştirdiğiniz evliliğinizi Bulgaristan’da tescil ettirmek istiyor ama buna ayıracak zaman bulamıyorsanız Hermes Consulting’in Bulgaristan Departmanını arayıp destek alabilirsiniz. Deneyimli ekibimiz işlemlerinizi takip edip hazırlanması gereken evraklar konusunda size yardımcı olacaklardır. 
• Türkiye’deki evliliğin Bulgaristan makamlarında tescil edilmesinin ücret 550 Euro’dur. Bu ücrete Form A, Form B, Nüfus Kayıt Örneği, İsim Denklik Belgesi gibi evrakların Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik edilmesi ve tercüme edilmesi
• Bulgaristan’dan Evlilik Tasdik Belgesi’nin alınması
• Bulgaristan Resmi kurumlarına ödene tüm masraflar danışmanlık hizmeti dâhildir.