Bulgaristan D Vizesi - BG Temsilciliği Olanlar

Bulgaristan D Vizesi - BG Temsilciliği Olanlar

bulgaristan d vizesi

Bulgaristan d vizesi ve oturum izni almanın bir başka yolu da bu ülkede şirket temsilciliği açmak ya da temsilci sıfatıyla Bulgaristan’da görevlendirilmektir. Bu kişiler öncelikle Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliğine başvurarak d vize alma, ardından da Bulgaristan oturum vizesine başvurmaya hak kazanırlar.

Şirket temsilcisi olarak Bulgaristan oturum iznine başvurmak için şirkette çalışmak gerekmiyor. Şirketin aldığı kararda isimlerin temsilci olarak belirtilmesi yeterli oluyor. Türkiye’de faaliyet gösteren şirketin Yönetim Kurulu’nun Bulgaristan’da temsilcilik açılması kararını kayıt altına alması ve ilgili sayfaları şirketin karar defterine işletmesi gerekiyor.

Bulgaristan d vizesi ticari temsilcilik açmak sebebiyle talep ediliyorsa, açılacak kurumun durumunu kanıtlayan Ticari Faaliyet Belgesi ve Vergi Numarası resmi dairelerden onaylatılarak alınmalıdır.

Ayrıca temsilcilikler için birden fazla kişi görevlendirilebiliyor. Bu sayede başvuru sahibinin birince dereceden aile üyeleri ( eş ve çocukları) aile birleşimi kapsamında Bulgaristan d vizesine başvurarak oturum izni alabiliyor. Ancak ticari temsilcilik yoluyla Bulgaristan oturum izni alan kişilerin ülkede ticari faaliyet gösterme hakları olamaz. Kişi ancak Bulgaristan’da pazar araştırması yapabilir, sözleşme imzalayabilir ya da şirketi temsil etme faaliyetlerinde bulunabilir. Temsilcilik açma yoluyla Bulgaristan d vizesi alanların temsilcilikte 10 kişi çalıştırma zorunluluğu yoktur.

Başvuru sahibi oturum izni vizesi için gereken evrakların orijinallerini sunmak zorundadır. Sunulan evrakların 3 aydan eski tarihli olmamasına özen gösteriniz.

Temsilcilik açma yoluyla Bulgaristan d vize başvurusu yapılmasından 15 gün sonra polis Bulgaristan’da kalacağınız ya da kaldığınız adresi kontrol eder. Eğer kontroller sırasında belirttiğiniz adresteki mülk sahibinden ya da çevredekilerden orada oturmadığınıza dair bir bilgi alırsa oturum izni vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Temsilcilik açma yoluyla Bulgaristan d vizesi almak 1-2 ay sürebilmektedir. Bu süre Bulgaristan Büyükelçiliği ve konsolosluklarındaki yoğunluğa göre zaman zaman uzayabiliyor.

Bulgaristan’da temsilcilik açma yoluyla d vize ve oturum izni başvurusu yapmak istiyor ve prosedürler için zaman bulamıyorsanız size en yakın Hermes Consulting ofisini ziyaret etmeniz ya da aramanız yeterli. Uzman danışmanlarımız size hazırlamanız gereken evraklar ve izlenecek prosedür hakkında detaylı bilgi vereceklerdir. 

D vize başvurularınızı yorulmadan, sıkıcı vize prosedürleriyle uğraşmadan Hermes Consulting ile tamamlayabilirsiniz. Bunun için iletişim numaralarımızdan bize ulaşarak başvurunuz hakkındaki detayları bizimle paylaşmanız gerekir. Bizlere vermiş olduğunuz e-posta adresinize durumunuza uygun d vize evrak listesi ve vize ücret bilgisini içeren bir e-posta göndermekteyiz. Sizlere gönderdiğimiz evrak listesini inceleyerek aklınıza takılan sorularu temsilcilerimize danışabilirsiniz. Başvurunuzun hazırlık aşamasında sizlere her zaman destek olmaya hazırız. İşlemleri başlatmak için ofislerimize şahsen gelmeniz gerekmez. Online olarak müşteri temsilcilerimizden destek alabilir, konsolosluğa sunulması gereken evraklarınızı bu doğrultuda hazırlayabilirsiniz. 

Bulgaristan D Vizesi Başvuruları Nasıl Yapılır?

Başvurularınızı Hermes Consulting aracılığıyla zahmet çekmeden tamamlayabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken iletişim adreslerimizden bize ulaşıp başvurunuz için hazırlamanız gereken evrak listesi talep etmektir. Talebinizle birlikte tarafınıza gerekli evrak listesini yönlendirmekteyiz. Evrak listesini inceledikten sonra hazırlıklarınıza başlayabilirsiniz. Bulgaristan vize departmanımızdan her daim destek alabilirsiniz. 

Bulgaristan d vize başvuruları konsolosluk kuralları gereği şahsen yapılmalıdır. Bizler hazırlık aşamasında evraklarınızın kontrollerini sağlamakta ve yanlış ya da eksik bir evrak ile başvuru yapılmasının önüne geçmekteyiz. Temsilcilik açma için hazırlamış olduğunuz şirket evraklarınızı ve diğer sunulması gereken evrakları ofis adresimize kargo ile gönderebilirsiniz. Konrollerini yaparak sizleri başvurunuz ile ilgili yönlendiriyoruz. Evraklarınızın tarihinin 3 aydan eski olmaması gerekir. Lütfen hazırlık yaparken güncel tarihli evrak olmasına dikkat ediniz.

Evraklar hazırlanıp ikamet adresinize hizmet veren konsolosluk birimine başvuru yapıldığında işlem süreci yaklaşık 45 ile 60 gün sürer. Bulgaristan d vizesi kaç günde çıkar sorularına yönelik olarak, d vizler, kısa süreli vize başvuruları kadar çabuk sonuçlanmamaktadır. İşlem süresi yaklaşık 2,5 3 ayı bulur. Bu süreç sonunda vizeniz Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından onaylanırsa çıkan pasaportunuzu konsolosluk biriminden şahsen teslim almanız gerekecektir. 

Pasaportunuzu aldıktan sonra Bulgaristan'a giderek oturum kartına başvurmalısınız. Vize sürenizin bitimine en az 30 gün kala oturum kartı için başvurunuzu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Başvurunuz sonucunda 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık oturum verilebilir.

Temsilcilik üzerinden oturum alma ile ilgili sorularınız için internet sitemizin sağ üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayıp ‘İletişim Formu’ nu doldurarak Bulgaristan vize danışmanlarının sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz.

Temsilcilik Açma Bulgaristan D Vize İçin Gerekli Evraklar

 1. Pasaport ( En az 2 yıl geçerliliği olmalı) 
 2. 35x45 mm ebatlarında Biometrik Fotoğraf 
 3. Vize Takip Belgesi (Başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmış olmalı) 
 4. Adli Sicil Kaydı ( Apostilli) 
 5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 
 6. Temsilciliğin Ticaret Odası kaydı (Sıdebno Reşenie)
 7. Ticaret Odası Kayıt Sertifikası (Sertifikat)
 8. Türkiye'deki şirketin Faaliyet Belgesi, sermayesini gösterir belge, vergi levhası, ticaret odasındaki tescil belgesi, firmada kaç kişinin çalıştığına dair belge
 9. Bulgaristan Vergi Dairesinden alınmış Vergi Numarası ( Bulstat Numarası ) 
 10. Temsilciliğin bulunduğu adrese ait Bulgaristan Noter onaylı Kira Kontratı ya da Tapu Belgesi ile kira kontratı yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname
 11. Şirketin vergi borcu olmadığına dair Vergi Dairesi’nden alınmış yazı 
 12. Temsilciliği kurulan firmanın yapacağı işin tanımı, firmada kaç kişinin çalıştığı ve çalışanlarının görevlerinin yazıldığı plan yazısı
 13. 20 günden eski olmayan temsilcilik adına ve ya kendi adına açılmış Bulgaristan Banka Hesap Dökümü (en az 3000 €)