D Vize - BG Temsilciliği Olanlar

D Vize - BG Temsilciliği Olanlar

Bulgaristan’da D vize ve Oturum İzni almanın bir başka yolu da bu ülkede şirket temsilciliği açmak ya da temsilci sıfatıyla Bulgaristan’da görevlendirilmektir. Bu kişiler öncelikle Bulgaristan Konsoloslukları ve Büyükelçiliğine başvurarak D Vize alma, ardından da Bulgaristan Oturum Vizesine başvurmaya hak kazanırlar. Oturum İzni alan şirket temsilcileri sahip olacakları Bulgaristan Oturum Kartı ile de belli komşu ülkelere vizesiz seyahat edebilirler.

Şirket temsilcisi olarak Bulgaristan Oturum İznine başvurmak için şirkette çalışmak gerekmiyor. Şirketin aldığı kararda isimlerin temsilci olarak belirtilmesi yeterli oluyor. Türkiye’de faaliyet gösteren şirketin Yönetim Kurulu’nun Bulgaristan’da temsilcilik açılması kararını kayıt altına alması ve ilgili sayfaları şirketin karar defterine işletmesi gerekiyor.

Bulgaristan D Vizesi ticari temsilcilik açmak sebebiyle talep ediliyorsa, açılacak kurumun durumunu kanıtlayan Ticari Faaliyet Belgesi ve Vergi Numarası resmi dairelerden onaylatılarak alınmalı.

Ayrıca temsilcilikler için birden fazla kişi görevlendirilebiliyor. Bu sayede başvuru sahibinin birince dereceden aile üyeleri ( eş ve çocukları) Aile Birleşimi kapsamında Bulgaristan Oturum İzni alabiliyor. Ancak Ticari temsilcilik yoluyla Bulgaristan Oturum İzni alan kişilerin ülkede ticari faaliyet gösterme hakları olamaz. Kişi ancak Bulgaristan’da Pazar araştırması yapabilir, sözleşme imzalayabilir ya da şirketi temsil etme faaliyetlerinde bulunabilir. Temsilcilik Açma yoluyla Bulgaristan D Vizesi alanların temsilcilikte 10 kişi çalıştırmak zorunluluğu yoktur.

Başvuru sahibi Oturum İzni Vizesi için gereken evrakların orijinallerini sunmak zorundadır. Bu evraklar 3 aydan eski olmamalı.

Temsilcilik Açma yoluyla Bulgaristan D Vize başvurusu yapılmasından 15 gün sonra polis Bulgaristan’da kalacağınız ya da kaldığınız adresi kontrol eder. Eğer kontroller sırasında belirttiğiniz adresteki mülk sahibinden ya da çevredekilerden orada oturmadığınıza dair bir bilgi alırsa Oturum İzni Vize başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir.

Temsilcilik Açma Yoluyla Bulgaristan D Vizesi almak 1-2 ay sürebiliyor. Bu süre Bulgaristan Büyükelçiliği ve konsolosluklarındaki yoğunluğa göre zaman zaman uzayabiliyor.

Bulgaristan’da temsilcilik açma yoluyla D Vize ve Oturum İzni başvurusu yapmak istiyor ve prosedürler için zaman bulamıyorsanız size en yakın Hermes Consulting ofisini ziyaret etmeniz ya da aramanız yeterli. Uzman danışmanlarımız size hazırlamanız gereken evraklar ve izlenecek prosedür hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

Bize (0212) 287 73 33 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.

Ya da internet sitemizin sol üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayıp ‘İletişim Formu’ nu doldurarak Bulgaristan vize danışmanlarının sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz.

Temsilcilik Açma Bulgaristan D Vize İçin Gerekli Evraklar 2017 

1. Pasaport ( En az 2 yıl geçerliliği olmalı) 

2. 35x45 mm ebatlarında Biometrik Fotoğraf 
3. Vize Takip Belgesi (Başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmış olmalı) 
4. Adli Sicil Kaydı ( Apostilli) 
5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden Alınır) 
6. Temsilciliğin kurulduğu şehrin Adliyesinden alınmış temsilcilik kurulması yönündeki Mahkeme Kararı (Sıdebno Reşenie)
7. Ticaret Odası Kayıt Sertifikası (Sertifikat)
8. Şirketin Faaliyet Belgesi 
9. Bulgaristan Vergi Dairesinden alınmış Vergi Numarası ( Bulstat Numarası ) 
10. Temsilciliğin bulunduğu adrese ait Bulgaristan Noter onaylı Kira Kontratı ya da Tapu Belgesi 
11. Şirketin vergi borcu olmadığına dair Vergi Dairesi’nden alınmış yazı 
12. Temsilciliği kurulan firmanın yapacağı işin tanımı, firmada kaç kişinin çalıştığı ve çalışanlarının görevlerinin yazıldığı plan yazısı
13. 20 günden eski olmayan temsilcilik adına ve ya kendi adına açılmış Bulgaristan Banka Hesap Dökümü