Bulgaristan D Vizesi - BG Şirket Sahiplerine

Şirket Sahiplerine Bulgaristan Oturum İzni 

şirket sahiplerine bulgaristan oturma izni

Emekliler ve öğrenciler için komşu ülke ve yakın olduğu için tercih edilen Bulgaristan, iş verenler ve yatırımcılar içinde cazibe merkezi konumunda. Özellikle Bulgaristan’ın AB’ye üye olması ve Türkiye’ye karayolu bağlantısının olması iş hacmini büyütmek isteyen Türk şirketlerinin rotasını Bulgaristan’a çevirmesini sağlıyor. Bulgaristan hükümetinin ülkelerinde şirket kuran iş adamlarına oturum izni vermesi de ülkeye talibi arttırıyor. Bulgaristan'da şirketi olan kişiler gerekli şartları yerine getirdikten sonra Türkiye'deki Bulgar diplomatik misyonlarına d vizesi başvurusu yaparak oturum izni alabilmektedir. Sayfamızın devamında d vize başvuruları için yerine getirilmesi gereken prosedürlerden bahsedilmiştir. Firmamızın çalışma prosedürleri hakkında detaylı bilgi alamk için Bulgaristan Vize İşlemleri sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.
 
D vize alarak Bulgaristan’a giden şirket sahipleri resmi kurumlara yaptıkları başvuru sonucunda oturum kartı alabiliyor. Türk şirket sahiplerinin Bulgaristan’da oturum iznine başvurmaları için öncelikle bu ülkede bazı şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. O şartlar şunlar;
 
- Yüzde 100 Yabancı Sermayeli Şirket kurmak
- İş yerinde en az 10 Bulgaristan vatandaşını çalıştırmak 
- Vergi mükellefi olan şirket sahibinin vergi borcunun bulunmaması 
- İlgili kurumlara şirket kayıtlarını yaptırmalı ve faaliyet izinlerini almış olmalı. 
 
Bu şartları yerine getiren şirket sahipleri oturum izni başvurusunda bulunabiliyorlar. Eskiden 1 kişinin oturum kartı alabilmesi 10 sigortalı çalışan olması gerekirdi. Yapılan son düzenlemelere göre 10 sigortalı işçi çalıştıran 3 kişi, oturma iznine başvurabilecek. Yani 10 sigortalı işçiden dolayı sadece 1 kişi oturuma başvururken artık 3 kişi oturuma başvurabilecek. Başvurular sonucunda Bulgaristan resmi makamları 3 ay, 6 ay ya da 1 yıllık oturum izni verebiliyor. Şirketi nedeniyle Bulgaristan oturum izni alan şirket sahipleri, eş ve çocuklarını da aile birleşimi vizesi aracılığıyla ülkeye getirerek, birlikte yaşamak için başvuru yapabiliyor. Başvuru işlemleri ile ilgili sormak istediğiniz soruları iletişim numaralarımızı arayarak bizlere iletebilirsiniz.
 
Şirket sahiplerine Bulgaristan oturum izni vizesi için hazırlanması gereken evrakların 3 aydan eski olmamasına dikkat edilmelidir. Bulgaristan Konsolosluklarına ve Büyükelçiliğe evrakların orijinali ve aslı gibi noter tasdikli şekilde iki nüsha halinde sunulması gerekmektedir.

Şirket Sahiplerine Bulgaristan'da D Vize İçin Gerekli Evraklar 

Uzun süreli ikamet için d vize başvuru evraklarının eksiksiz bir şekilde, özenle hazırlanması gerekir. Bulgaristan Konsolosluğuna d vize başvurularınızı Hermes Consulting aracılığıyla yorulmadan ve zaman kaybetmeden yapmak isterseniz, çağrı merkezimizi arayarak müşteri temsilcilerimizle durumunuz hakkında görüşebilirsiniz. Sizlere gereken desteği sağlamak için elimizden geleni yapmaktayız. Hermes Consulting ile başvuru sürecini gereksiz zaman kayıpları yaşamadan tamamlarsınız. Evraklarınızın kontrol edilmesi, gerekli düzende sunulması, başvuru formunun doldurulması, başvuru gününün belirlenmesi, evrakların tercüme işlemleri, zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve konaklama rezervasyonları gibi konularda sizlere hizmet vermekteyiz. D vizesi için gerekli evraklar listesini müşteri temsilcimizden talep edebilir, hazırladığınız evrakların kontrolünün sağlanması için kargo ile ofisimize ulaştırabilirsiniz. Gelen evraklarınızı tek tek kontrol ederek yanlış ya da eksik bir belge olup olmadığını sizlere bildirmekteyiz. Firmamızdan başvuru hizmet almak için şahsen gelmenize gerek yoktur.

Alanında uzman Bulgaristan departmanımız ile desteğe ihtiyacınız olan her an hizmetinizdeyiz. İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşarak durumunuzu bizlere anlattıktan sonra tarafınıza gönderilmek üzere d vize evrak listesi talep edebilirsiniz. Talebiniz ile birlikte müşteri temsilcilerimiz vermiş olduğunuz e-posta adresinize güncel evrak listesi ve vize ücretini göndermektedir. Sizlere göndermiş olduğumuz vize ücret bedeli firmamızın hizmet bedeli ile konsolosluk vize harç bedelinden oluşur. Gelen bilgi metnini inceleyerek evrak hazırlık aşamasında temsilcilerimizle tekrar iletişime geçebilirsiniz. D vize başvurunuz için hazırlanması gereken evraklar şunlardır;

1. Vize Başvuru Belgesi ( Başvuru sahibi tarafından doldurulmuş ve imzalanmış olmalı ) 
2. Son 3 ay içinde çekilmiş Biometrik Fotoğraf 
3. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 
4. Adli Sicil Kaydı ( Apostilli) 
5. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
6. Bulgaristan’da açılan şirketin Faaliyet Belgesi (Udostovorenie za aktualno sustoyanie)
7. Şirket sahibinin vergi borcu olmadığına dair Vergi Dairesi’nden alınmış belge (Lipsa na zadıljenie)
8. Şirkette en az 10 kişinin çalıştığına dair belge (NAP'tan alınır). ( Bu belgede 10 işçinin isimleri, işçilerin sigorta ödemesi, 10 işçinin raporu yer almalı) 
9. Şirketin bulunduğu adrese ait Kira Kontratı veya Tapu ( Noter onaylı ) 
10.Kira kontratını yapan ev sahibinden alınan noter onaylı taahhütname (Başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)
10. Şirket adına ya da şirket sahibi adına açılmış 20 günden eski olmayan Bulgaristan Banka Hesap Dökümü ( En az 3000 Euro bakiye bulunmalı)
 
Bu evraklar ile ikamet yerinize hizmet veren Bulgaristan Konsolosluğuna d vize başvurunuzu yapabilirsiniz. Hermes Consulting olarak uzun süreli ikamet izni için talep edilen d vize evraklarının hazırlanması aşamasında sizlere destek sağlamaktayız. Ancak d vize başvurularının konsolosluk kuralı gereği şahsen yapılması gerekir. 

Bulgaristan D Vizesi (Oturum Vizesi) Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan d vizesi kaç günde çıkar, sorularıyla ilgili olarak Türkiye'deki Bulgar diplomatik temsilciliklerine yapılan d vize başvurularının değerlendirilme süreci kısa süreli vize başvurularına göre daha uzun sürmektedir. İlgili ülkeye yapılan kısa süreli vize başvuruları yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanırken, uzun süreli ikamet için yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması yaklaşık 45 ile 60 gün arasında sürer. Bu süre boyunca Hermes Consulting'in başvuruya müdahale etme gibi bir yetkisi yoktur. Bizler siz başvuru sahiplerine dosya hazırlama, evrakların kontrolü gibi konularda hizmet vermekteyiz. 
 
D vizesi başvurularını değerlendirip sonuca bağlayan makam Bulgaristan Dışişleri Bakanlığıdır. Konsolosluğa sunulan evraklar değerlendirildikten sonra kişinin başvurusunun onaylanıp onaylanmayacağı bu süre içinde belli olur. Evraklarınızı konsolosluğa şahsen sunduğunuzda tarafınıza takibini yapabilmeniz için bir fiş verilir. 30 gün sonra başvurunuzun durumunu kontrol etmeye başlayabilirsiniz. Verilen bu süreler başvuru yapılan diplomatik temsilciliğin yoğunluğuna, sunulan evraklara, resmi tatillerin varlığına göre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla sonuçlanma aşaması için kesin bir tarih vermek doğru değildir. 
 
D Vize Aldıktan Sonraki Aşama Nedir?
 
Türkiye'deki Bulgar temsilciliklerine d vize başvurusu yaptıktan sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından gelen cevap olumlu ise kişi ilgili ülkeye giderek oturum kartı başvurusunu yapabilir. D vizesinin bitiş süresine 30 gün kala oturum kartı başvurularınızı tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru yapıldıktan sonra oturum kartınız 3 aylık, 6 aylık ya da 1 yıllık verilebilir.