VİZE

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan, Avrupa Birliği giriş sürecinden sonra vize uygulamalarında köklü değişikliklere gitti. Bu kapsamda Bulgaristan Konsolosluğu vize başvuruları istisnai durumlar dışında 1 Ocak 2015 tarihinden bu yana aracı şirket ile oluyor. Bu nedenle Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, vize başvurularını konsolosluğun yetkilendirdiği kurum ve Turizm/ Seyahat Acenteleri tarafından yapabiliyor.

Bulgaristan vizeleri seyahatin amacına göre değişiklik gösteriyor. Bu nedenle her vize çeşidi için prosedürlerde farklı uygulamalar söz konusu olabiliyor. Eğer Bulgaristan’a seyahat etmeyi planlıyorsanız, ilk önce yapmanız gereken seyahat amacınızı (turistik, ticari, aile ziyareti, öğrenci, şoför, transit vize) belirlemek. Vize işlemleri; başvuru formunun doldurulması, konsolosluktan randevu alınması, vize türünüz için gerekli evrakların hazırlanması ve fotoğraf gibi prosedürleri kapsıyor. İşte Hermes Consulting tüm bu işlemleri sizin adınıza takip edip, eksiklerinizi gidermenizi ve vizenize en kısa zamanda ulaşmanızı sağlıyor.

 Seyahatinizle ilgili vize karar mercii ise Bulgaristan Büyükelçiliği ve konsolosluklarıdır. Bu diplomatik temsilcilikler kendi bölgelerinde ikamet eden kişilerin Bulgaristan vizesi işlemlerini yerine getiriyor. Örneğin İstanbul Başkonsolosluğu sadece İstanbul bölgesinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul eder. Türkiye'nin diğer bölgelerinde ikamet ediyorsanız, Bulgaristan vize başvurunuzu bölgenize en yakın konsolosluğa yapmanız gerekmektedir.Edirne, Bursa ve Ankara’da Bulgaristan Konsolosluğu vardır.

Eğer İstanbul dışı illerde yaşıyor ve Bulgaristan vizesine İzmir’den, Bulgaristan vizesine Ankara’dan, Bulgaristan vizesine Bursa’dan, Bulgaristan vizesine Edirne’den, Bulgaristan vizesine Tekirdağ’dan başvurmak istiyorsanız da Hermes ile iletişime geçebilir ya da Ankara, İzmir, Edirne, Gaziantep, Çorlu , Antalya ve Bursa’daki ofislerimize uğrayabilirsiniz.

Öte yandan; Bulgaristan Konsolosluğu bulunmayan komşu ülke (Irak, Suriye) vatandaşları ise Bulgaristan vizesi başvurularını ofisimiz aracılığıyla Bulgaristan Konsolosluklarına yapabilirler.

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan vizesine başvuru yapmak için Vize Başvuru formunu Türkçe veya Bulgarca olarak doğru, eksiksiz ve diğer evraklarınızı destekler nitelikte doldurmanız gerekiyor. Bir sonraki aşama ise başvuru evraklarınızın hazırlanmasıdır. Vize evrakları genel olarak, beyaz fonlu biometrik fotoğraf, pasaport fotokopisi, uçak rezervasyonu, otel rezervasyonu onayı, seyahat boyunca masrafların nasıl karşılanacağını gösteren belgeler, vukuatlı nüfus kayıt örneği, ikametgâh, vize ve servis ücretlerinin ödendiğini gösterir belgelerdir.

  • Vize başvurusunda ihtiyaç duyulan evraklardan biri de uluslararası geçerliliği olan en az 30 bin Euro teminatlı kişisel seyahat sağlık sigortasıdır. Sağlık sigortasınız firmamız tarafından seyahat sürenizi kapsayacak şekilde temin edilmektedir. Ülkeye kendi aracı ile gidecek olanların hazırlaması gereken evraklar arasında ‘Yeşil Sigorta’, yani 'Uluslararası Araç Sigortası' yer alıyor. Bunun yanında uluslararası geçerliliği olan ehliyet de evrak dosyasına konulmalı. Bu arada vize başvurusu için sunacağınız evrakların yeni tarihli olmasına özen gösterin.
  • Ayrıca pasaportunuz planladığınız konaklama süresinden sonraki 6 ay içinde geçerli olmalı ve vizenizin işlenebilmesi için pasaportunuzda en az 2 boş sayfa bulunmalı. Aksi halde başvurudan önce pasaportunuzun yenilenmesi gerekmektedir.
  • 18 yaşından gün almamış Bulgaristan Turistik Vizesi başvuru sahipleri, seyahate anne ve babası ile birlikte gidiyor olsa bile, ebeveynlerinin her ikisin de imzalı onayının alınması zorunluluğu var. Bunun için noterden tasdikli Muvafakat name alınması gerekiyor.
  • Bulgaristan Vizesi başvurularınızda durumunuza uygun en güncel evrak listesini size en yakın Bulgaristan Vize Merkezi’ni arayarak isteyin. Temsilcilerimiz ihtiyacınız olan evrak listesi ve vize ücreti hakkındaki teklifi e-posta yoluyla sizlere gönderecektir.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan vizesi için olmazsa olmaz belge Bulgaristan Vize Başvuru Formudur. Üzerinde kimlik bilgileriniz ve yapacağınız seyahat amacınızla ilgili detayların yer aldığı Bulgaristan Vize Başvuru Formunu doldurmadan hiçbir talep kabul edilemez. Çünkü Bulgaristan Konsolosluğu yetkilisi yapacağınız gezinin amacını, ne kadar süre ülkesinde kalacağınızı, nerede konaklayacağınızı bu form sayesinde öğrenir. Bulgaristan Konsolosluğu tarafından hazırlanan bu formun başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Başvuru formundaki bilgilerin gerçeğe uygun olması zorunludur. Çünkü, Bulgaristan vize başvuru formunda verdiğiniz bilgileri evraklarınızla desteklemeniz gerekir. Konsolosluk yetkilileri başvurularınızı değerlendirirken bu formdaki bilgilerinizi esas alır ve kararını ona göre verir. Aksi takdirde doğru yazılmayan bilgiler vize başvurunuzun reddedilmesine neden olabilir. 


Bulgaristan Vize Başvuru Formu konsolosluklarının internet adreslerinden, Bulgaristan Konsolosluklarının kendisinden veya danışmanlık yapmakta olan vize merkezlerinden temin edilebilir. 


Bulgaristan Vize Başvuru Formu tek renk tükenmez kalemle Türkçe ve büyük harfle doldurulmalı. Formu aşırı karalamamaya özen gösterilmeli. Formun fotoğraf bölümüne konsolosluğun belirlediği ölçülerdeki ( 35x45 mm) ebatlarındaki fotoğraf eklenmeli. Ardından formun alt köşesindeki bölüme imza atarak form doldurma işlemi tamamlanmalı. 

Bulgaristan Vize Başvuru Formu örneğini görmek için linki tıklayınız. 

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan Vize Ücreti seyahat amacınıza, seyahat tarihlerinize, turistik, ticari, aile/arkadaş ziyareti ve diğer vize türlerine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin Turizm vizesi almak isteyen bir kişi, Bulgaristan Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna 60/35 Euro vize harcı ödemektedir. Bu bedel konsolosluğun hesabına yatırılmaktadır. Bulgaristan’ın vize işlemleri için yetkilendirdiği resmi aracı acente ise ortalama 25 Euro hizmet bedeli alıyor. Seyahat sigorta bedelinin bir aylık ücreti ise 20 Euro. Rezervasyon ve davetiyeye de 20 /40 Euro arasında bir bedel talep ediliyor. Ayrıca Kurye ve vize başvuru formunu doldurma ücreti olarak da yaklaşık 15 Euro alınıyor. Kişi ayrıca resmi acente dışında vize danışmanlık hizmeti alıyorsa, bu hizmetin karşılığında da belirlenen miktarın ödenmesi gerekiyor.

Durumunuza uygun Bulgaristan vize ücretleri hakkındaki detaylı bilgiyi Hermes Consulting’i arayarak ya da internet sitesindeki iletişim formundan bize ulaşarak müşteri temsilcimizden edinebilirsiniz. Size sunulan ücret, konsolosluğun harç bedelini, Bulgaristan konsolosluğunun yetkilendirdiği vize merkezi ve bizim hizmet bedelimizi kapsamaktadır.

Bulgaristan Turistik Vizesi için 0-12 yaş arası çocuklardan ücret alınmıyor. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları Bulgaristan konsolosluğunun talep ettiği vize harç bedelinden muaf. Ancak bu ülke vatandaşları konsolosluğun yetkilendirdiği vize merkezine ve danışmanlık aldıkları firmaya hizmet bedelini ödemek durumundadır.

Biyometrik pasaporta sahip olan Makedonya, Karadağ, Bosna-Hersek, Arnavutluk ve Sırbistan vatandaşları Bulgaristan’a vize almadan giriş yapabilirler.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi başvurularının değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması Bulgar diplomatik temsilciliklerinin vize bölümlerinin resmi tatil günleri ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik gösterir. Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler başvurularını planladıkları seyahat tarihinden 30 gün önce yapmalıdır. Kısa süreli vize türlerinde başvurular 5-7 çalışma günü içerisinde sonuçlanabiliyor. Uzun süreli vizelerin sonuçlanma süreci ise 45-60 iş gününü bulabiliyor.

Aralarında en hızlı çıkan ise Bulgaristan Turistik vizesidir. Ülkenin turizm potansiyelini değerlendirmek isteyen Bulgaristan, ziyaretçi sayısını artırmayı amaçladığı için bu vize türünü daha hızlı veriyor. Başvuru reddi alan kişilerin ise danışmanlık hizmeti alarak başvurularını tekrarlaması gerekmektedir.

Bulgaristan Vize Çeşitleri


Bulgaristan vizesi almak isteyenler seyahat amaçlarına göre vize başvurusu yapabiliyor. Bulgaristan iki tür vize veriyor. Bunlardan ilki C tipi olarak da adlandırılan ve 90 gün süreli verilen ‘Kısa Süreli’ vizedir. Bu vize türü Turistik, Ticari, Ziyaret ve Resmi vizeleri kapsamaktadır. Bilimsel Araştırma/ kültür/ spor etkinliklerine katılmak üzere Bulgaristan’a gidecek kişilerin C tipi vize alması gerekiyor. Ticari amaçlı bir buluşma, iş görüşmesi, fuar, toplantı ve konferansa katılacak olanların Bulgaristan Ticari Vizesi alması gerekmektedir. Eğer kişi, Bulgaristan’da yaşayan bir akraba, arkadaş veya aile üyesinin davetiyle Bulgaristan’a seyahat edecekse Bulgaristan Ziyaret Vizesine başvurması gerekir. 


İkinci vize türü ise D tipi olarak adlandırılan ve 90 günden uzun süreli kalışları kapsayan ‘Uzun Süreli’ vizelerdir. Bulgaristan’dan çalışma izni talep edenler, ticari yatırımcılar, eğitim görecek olanlar, yerleşim vizesi talep edenler, Bulgaristan Ticaret ve Sanayi odasına kayıtlı yabancılar, Bulgaristan vatandaşlarının aileleri, uzun süreli tedavi amaçlı vize talep eden kişiler, Medya mensupları, Emekli vizesi talep edenler, uzun süreli ikamet için izin almış yabancı ülke vatandaşının aile bireyleri, diplomatlar, konsolosluk çalışanları, ticari temsilcilerin aile üyeleri ve yakınlarının D tipi vizeye başvuru yapması gerekmektedir.

 Her vize çeşidi için Bulgaristan vizesi prosedüründe farklı uygulamalar söz konusu olabilmektedir. Seyahat amacınıza karar verdikten sonra ofisimize uğrayarak ya da internet sitemizi ziyaret ederek istenilen evraklar ve başvurunuzla ilgili tüm detayları öğrenebilirsiniz. Tecrübeli ekibimizle Bulgaristan kısa süreli, C tipi vize başvurularınızı sizin adınıza tamamlamakta ve kolaylaştırılmış vize işlem hizmeti sunmaktayız. 

Bulgaristan Turistik Vize

1. Başvuru sahibinin biometrik fotoğrafı

2. Vize başlangıç tarihi

3. Vize bitiş tarihi 

4. Vize tipi ( C kısa kalış, D oturum)

5. Giriş-Çıkış sayısı (tek giriş, çift giriş, çoklu giriş gibi)

6. Kalış Süresi

7. Vizeyi veren Yer (İstanbul konsolosluğu, Ankara konolosluğu gibi)

8. Başvuru Tarihi

9. Pasaport No

10. Vize Sahibinin Adı ve Soyadı

11. Vize Türü (Turistik, Ticari gibi)

12. Bulgaristan Cumhuriyeti Elçilik Mührü

Bulgaristan Oturum Vizesi

1. Başvuru sahibinin biometrik fotoğrafı

2.Vize Başlangıç tarihi

3. Vize Bitiş tarihi

4. Vize Tipi (C kısa kalış, D oturum)

5. Giriş-Çıkış sayısı (tek giriş, çift giriş, çoklu giriş gibi)

6. Kalış Süresi

7. Vizeyi veren Yer (İstanbul konsolosluğu, Ankara konolosluğu gibi)

8. Başvuru Tarihi

9. Pasaport No

10. Vize Sahibinin Adı ve Soyadı

11. Vize Türü (Turistik, Ticari gibi)

12. Bulgaristan Cumhuriyeti Elçilik Mührü

Bulgaristan Gratis Vize

1. Başvuru sahibinin biometrik fotoğrafı

2. Vize Başlangıç tarihi

3. Vize Bitiş tarihi

4. Vize Tipi (C kısa kalış, D oturum)

5. Giriş-Çıkış sayısı (tek giriş, çift giriş, çoklu giriş gibi)

6. Kalış Süresi

7. Vizeyi veren Yer (İstanbul kons, Ankara konolosluğu gibi)

8. Başvuru Tarihi

9. Pasaport No

10. Vize Sahibinin Adı ve Soyadı

11. Vize Türü (Turistik, Ticari gibi)

12. Bulgaristan Cumhuriyeti Elçilik Mührü