Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan turistik vizesi

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan'a turistik amaçlarla seyahat etmeyi planlayan yolcuların, seyahat amaçlarına uygun bir turistik vize alması gerekir.  Bulgaristan turistik vize başvuruları için sayfamızın devamında gerekli evrak listesi bulabilirsiniz. Başvuru sahibi seyahat amacına ve mesleki durumuna uygun evraklarla başvurusunu gerçekleştirmelidir. Seyahat planlaması yapan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri vize uygulamalarına tabidir. Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri) ve Hususi (Yeşil) pasaport sahipleri yapacak oldukları kısa süreli seyahatleri için vize prosedürlerinden muaftır, geçerli pasaportlarıyla yolculuklarını gerçekleştirebilirler.

Vize başvurunuz için temin etmeniz gereken kişisel/standart evraklar ve mesleki durumunuza göre değişen evraklar bulunmaktadır. 

1- Kişisel Evraklarınız: Biometrik fotoğraf, Pasaport, Pasaport fotokopisi, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Banka Hesap Özeti 
2 -Mesleki durumunuzu gösteren belgeler: Emekli iseniz, emekli kartı, emekli maaş bordrosu,Şirket Sahibi, çalışan ya da sözleşmeli iseniz; Vergi Levhası, Şirketin Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Sicil Gazete fotokopisi ve dilekçe, Öğrenci iseniz; öğrenci belgesi. 
3-Ek Hizmet Sunduğumuz Alanlar: Bulgaristan otel rezervasyonlarınız, uçak biletiniz, davetiyeniz, aracınız ile Bulgaristan’a gidecekseniz uluslararası ehliyetiniz, aracınızın Bulgaristan için geçerli yeşil sigortası ve diğer tüm işlemleriniz ofisimizde yapılmaktadır. 
 

Bulgaristan'a yapacağınız seyahatleriniz için turistik, ticari, aile/arkadaş ziyaret vizesi başvurularınızı ofisimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Yetkililerimizle iletişime geçerek kişisel ve mesleki durumunuzla uygun hazırlamanız gereken güncel evrak listesi ve vize ücret bilgilerini içeren e-postayı talep edebilirsiniz.Türkiye'nin neresinde olursanız olun evraklarınızı ofisimize kargoyla göndererek Bulgaristan vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Parmak İzi uygulaması yok: Bulgaristan Konsolosluklarının vize başvuruları için parmak izi uygulaması bulunmamaktadır. Dolayısıyla Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği'nde parmak izi alınmadığından başvuru için şahsen gelmenize gerek yoktur. Başvurunuz için evraklarınızı ofislerimize gönderdiğinizde sizin gelmenize gerek kalmadan vize başvurularınız sorunsuz bir şekilde tamamlamaktayız. Ancak başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında yetkinin sadece Bulgaristan konsolosluklarında olduğu unutulmamalıdır.
 
Tüm Türkiye'den evraklarınızı İstanbul'a gönderin: Bulgaristan turistik vize başvurusu için gerekli evrakları bize şahsen bırakabilir ya da Türkiye'nin her yerinden kargo yoluyla İstanbul ofisimize gönderebilirsiniz. Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği'nin bölge ayırımı olduğu için herkesin kendi bölgesinden başvuru yapma zorunluluğu vardır. Hemes Consulting olarak bizim Bursa, Edirne, Ankara, Gaziantep, İzmir, Adana ve İstanbul'da ofislerimiz bulunmaktadır. Ancak Bulgaristan vizesi ile ilgili her türlü işlemler İstanbul ofisimizden son kontrolleri yapılarak gerekli bölgelerden vize başvuruları sağlanmaktadır. 

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu

Bulgaristan turistik vizesi, ülkeye turistik içerikli bir seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vizeye sahip kişiler, seyahat acentesiyle bir tura katılma veya biletlerin ve otelin kişi tarafından karşılanması durumunda Bulgaristan’ı turistik amaçla ziyaret edebilir. 
Bulgaristan turistik vizesi Schengen vizesi olmadığından Schengen üyesi ülkelere seyahat edilmez. Ayrıca geçerli ve çok girişli bir Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilse bile dikkat edilmesi gerekir. Schengen vizesine sahip olup da Schengen Bölgesine giriş yapmadan Bulgaristan’a giriş yapan kişilerin bir sonraki Bulgaristan vize başvurularının olumsuz değerlendirilme riski bulunmaktadır. Bunun yanında Bulgaristan vizesi çok girişli ise Romanya ve Hırvatistan'a da seyahat edebilirsiniz. 
 
Bulgaristan turistik vize işlemleriniz için vize prosedürlerini zaman kaybetmeden yerine getirmek istiyorsanız iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz. Yetkililerimiz seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza uygun evrak listelerini talebiniz sonrasında hemen e-posta adresinize göndermektedir. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra hazırladığınız evrakları ofisimize gönderin, son hazırlıklarınızı tamamlayıp dosyanızı başvuruya hazır hale getirilelim. Seyahatiniz ile ilgili sormak istediğiniz soruları mesai saatleri içinde iletişim numaralarımızı arayarak müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.
 
Bulgaristan Turistik Vize Başvurularında Nelere Dikkat Edilmeli?
Bulgaristan Turistik Vize başvuru işlemleri başvuru yapılan tarihten itibaren maksimum 10 çalışma iş gününde sonuçlandırılmaktadır. Vize başvurusu sırasında istenilen evrakların eksiksiz olması vizenin olumlu sonuçlanmasında etkili olabilir. Bu nedenle vize evraklarınızı hazırlarken aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz. 
 
OTEL KONFİRMASYON BELGESİ: Öncelikle turistik vize başvurusunda en çok dikkat edilmesi gereken evrak, Bulgaristan’da kalacağınız otelin konfirmasyon belgesidir. Otelden aldığınız konfirmede otelde hangi tarih aralığında, kaç gün kalacağınız, ödediğiniz otel ücreti, rezervasyon numarası, otelin telefon, fax, e-mail ve rezervasyonu yapan kişinin Adı –Soyadı ve imzası bulunmalıdır. Vize işleminiz sonuçlandırılırken ve sınırdan ülkeye geçişiniz sırasında bile otel rezervasyonunuzun Bulgaristan yetkilileri tarafından kontrol edilebileceğini unutmayın. Seyahatinize 10-15 gün kala yapılan ücretsiz Booking rezervasyonları, seyahat tarihi geldiğinde geçerliliğini kaybedebileceğinden görevliler tarafından yapılan herhangi bir kontrolde rezervasyonunuz olmadığı anlaşılırsa vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilir. Bu yüzden konaklama belgelerinizin kalacağınız otelden onaylı olmasına özellikle dikkat ediniz.
 
SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Bulgaristan turistik vizesi için dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortasıdır. Uluslararası geçerliliği olan en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sigortası kişinin Bulgaristan seyahatini kapsayacak şekilde hazırlanmalı. Vize başvuru merkezine orijinal sağlık sigortası belgesi sunulmalıdır. Talebiniz halinde Bulgaristan vize başvurularında ibrazı zorunlu seyahat sağlık sigortanız firmamızca adınıza, seyahat sürenizi kapsayacak şekilde temin edilmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan vizesi çıkış süresi ortalama 1 haftadır. ( Teorik olarak Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vize çıkış süresi 14 iş gününü söylese de pratikte turistik vize başvuruları 1 hafta içinde sonuçlanmaktadır.) Vize sonuçlanma süreleri başvuru yapılan konsolosluğun iş yoğunluğuna ve resmi tatillerin varlığına göre uzayabilir. Bulgaristan konsoloslukları gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir. Konsolosluk yetkilisi başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir ve herhangi bir açıklama yapmadan vize başvurusunu reddedebilir. Böyle durumlarda vize ücreti ve servis ücreti geri iade edilmez.
 
Yabancı pasaportlarla yapılan vize başvuruları Türk pasaportlarınına göre daha uzun bir sürede sonuçlanabilir. Başvuru sahiplerinin bu bilgi dahilinde işlemlerini gerçekleştirmeleri önerilir. Yapılan başvuruları kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece başvuru yapılan konsolosluk birimindedir. Başvuru aşamalarınızda yardıma ihtiyacınız olan her konuda sizlere destek vermeye çalışan Hermes Consulting, vizelerinizin sonuçlanma aşamalarına müdahale edememektedir.
 
Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günlük Verilir?
Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tursitik vizesini otel rezervasyonu yaptırdığınız gün kadar verir. Konsolosluklar, kişinin 15 günden fazla bir otelde kalınacağını inandırıcı bulmaz. İstisnai durumlarda ; Bulgaristan Turizm Bakanlığı'nın izniyle kış mevsimlerinde Bulgaristan kayak sezonlarında Bansko, Pamporova ve diğer kayak merkezlerine gidenlere kayak sezonu boyunca çok girişli (multi) turistik vize vermektedir. 
 
6 Aylık Multi (Çok Girişli) Vize
Bulgaristan turistik vizeniz çok girişli 60/90 gün oturumlu ise Bulgaristan'a 6 ay içerisinde istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilir ve 6 ay içerisinde toplam 60 gün konaklayabilirsiniz. 6 aylık çok girişli vizeniz olduğunda Romanya, Hırvatistan gibi Balkan ülkelerine Bulgaristan çok girişli vize ile gidebilir ve vize gün sayınız kadar konaklayabilirsiniz.
 
Vizenizi Aldıktan Sonra Kontrol Edin.
Bulgaristan vizesini aldıktan sonra seyahat ederken vizenizdeki herhangi bir yanlışlık nedeniyle kötü bir sürprizle karşılaşmamak için bazı önemli noktalara dikkat etmek etmeniz gerekiyor. İşte o önemli noktalar: 
- Bulgaristan vizesindeki fotoğraf size mi ait?
- Vizeniz istediğiniz tarihte başlıyor mu?
- Vize üzerinde adınız ve soyadınız doğru mu yazılıyor?
- Bulgaristan'a giriş sayısı tek girişli mi? (İsteğe göre)
- Multi giriş isteğiniz onaylanmış mı? (İsteğe göre)
- Bulgaristan’da kalma gün sayısı istediğiniz gibi mi?
Seyahatiniz sırasında bir sorunla karşılaşmamak adına gerekli kontrolleri yolculuğa çıkmadan önce tamamlamanız tavsiye edilir.
 
Bulgaristan'a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bulgaristan turistik vizesiyle ülkeye giderken seyahat sağlık sigortası ve otel rezervasyon belgenizi yanınıza almayı unutmayınız. Bulgaristan Havaalanı'nda, Kapıkule, Hamzebeyli ve Dereköy sınır kapılarında polis kontrolünden geçerken yetkiler bu belgeleri görmek isteyebilir, ya da kalacağınız oteli arayıp bilgi isteyebilir. Belgeleriniz yanınızda olmadığında ya da otelden olumlu cevap alamazsa ülkeye girişinize izin vermeyebilir. 

Tüm bu yukarıda anlatılan süreçler ve istenilen evraklar gözünüzü korkutmasın. Acil vize ihtiyacınız olduğunda kendi özel durumunuzu Hermes Consulting yetkililerimizle paylaşmaktan çekinmeyin. Yetkililerimiz durumunuza uygun vize başvurunuzu yapmak için büyük bir memnuniyetle size yardımcı olacaklardır.

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti 

Bulgaristan vize başvurunuzu bizim gibi akreditasyonu olan acenteler veya yetkili kurumlar vasıtasıyla tamamlayabilirsiniz. Bulgaristan Büyükelçiliği veya Konsolosluğun hesabına başvurunuz için belirlenen bedelde vize harcı ödemeniz gerekir. Bu bedel konsolosluğun hesabına yatırılmaktadır. Ödenmediği takdirde başvurunuz işleme alınmamaktadır. 

Bulgaristan turistik vize başvurunuzu ister şahsen ister akredite firmalar aracılığıyla tamamlayın belirlenen vize harç bedelini konsolosluğun hesabına yatırmaanız gerekir. Her konsolosluk biriminin anlaşmalı olduğu banka farklı olabilir. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ve Bursa Konsolosluğu vize harç bedellerini Garanti Bankası aracılığıyla kabul etmektedir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ise vize başvuru harcını İş Bankası aracılığıyla kabul eder. 

Bulgaristan vize ücreti, firmamız olan Hermes Consulting'in servis ve hizmet bedelleri ile konsolosluk vize harcından oluşur. Sizlere sunduğumuz hizmet kapsamı, evraklarınızın kontrolü, başvuru formu doldurma, seyahat sağlık sigortası ve konaklama/ulaşım rezervasyonları, evraklarınızın başvuruya hazır hale getirilmesi, başvuru günü belirleme ve başvurunun tamamlanmasından oluşmaktadır. Başvuru işlemleriniz için Hermes Consulting'i tercih etmeniz halinde karışık ve sıkıcı vize prosedürleriyle uğraşmak zorunda kalmadan işlemleriniz tamamlanır.

Bulgaristan’a Turistik Vize Başvurusunda Sıkça Sorulan Sorular
 
Acil Bulgaristan Turistik Vizesi Başvurumuz Kaç Günde Sonuçlanır?  
İstanbul, Edirne ve Bursa’daki Bulgaristan Konsolosluklarına yaptığınız turistik vize başvurularınız 5-7 iş gününde sonuçlanabiliyor. Bir hafta olarak ön görülen bu süre bazen gecikebiliyor ya da erken çıkabiliyor. Ölüm veya sağlık gibi önemli durumlarda Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vizeyi 1 günde verebiliyor. Acil vize almanız gerektiğinde Hermes Consulting ile iletişime geçtiğinizde uzman kadromuz size yardımcı olacaktır. 
 

Bulgaristan Turistik Vizesi Uzun Süreli Çok Girişli Alınabilir Mi?

Bulgaristan Turistik Vizesi tek girişli, Bulgaristan'da otelde kalacağınızı beyan ettiğiniz gün sayısı veya en fazla 15 günlük olarak verilir. Ancak kış sezonunda istisnai olarak kayak merkezlerine gidenler için 2-3 rezervasyon sunmaları durumunda Nisan ayının 15’ine kadar çok girişli multi vize vermektedir. 

Çok girişli vize alınmasının bir başka istisnai durumu ise 60-90 güne kadar çıkabilen Bulgaristan sağlık turlarıdır. Bunun için Bulgaristan turistik vizesine başvuran kişi sağlık turuna katılacağı sanatoryum doktorundan imzalı davet mektubunu evrakları arasında sunmalıdır. Bulgaristan’a sağlık turları için firmamızdaki arkadaşlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 
 

Bulgaristan Seyahatimiz Süresince Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bulgaristan seyahatine çıkmadan önce otel rezervasyonunuzu yapmayı unutmayın. Sınır kontrolü sırasında Bulgar yetkilileri ‘Nerede konaklayacaksınız?” diye sorduklarında otel ismini doğru söyleyin. Seyahat sağlık sigortanızın Bulgaristan’da kaldığınız süre boyunca geçerli olmasına dikkat edin. Bulgaristan vize sürenizi geçirmeyin. Bulgaristan geziniz süresince otelde kaldığınızda otel yetkilileri Emniyet birimine bilgi verdiğinden sorun yaşamazsınız ancak Bulgaristan’da arkadaşınızda kalırsanız adres kaydını yaptırmanız gerekiyor. 

bulgaristan vize reddi

Bulgaristan Vize Reddi

Yaptığınız başvuru sonrasında Bulgaristan turistik vizeniz ret ile sonuçlanabilir. 15 gün içerisinde Bulgaristan Konsolosluğu'na başvuru hakkınız bulunmaktadır. Konsolosluk birimi, başvurunuza ret cevabı geldiğinde tarafınıza bir ret kağıdı gönderir. Hangi gerekçelerle ret cevabı aldığınız verilen bu mektupta yer alır. Başvuruya olumsuz bir cevap almak tekrar vize başvurusu yapılmayacağı anlamına gelmez. Ancak vize reddi için yapılan ikinci başvuruların doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. Aynı evrakları hazırlayıp başvuru yapmanız halinde yine olumsuz bir cevapla karşılaşmanız muhtemeldir. İkinci vize başvurusunda bulunmadan önce ret sonucu almamak için şahsen ofisimize gelerek müşteri temsilcilerimizden yardım alınız. 
 
DİKKAT!
Schengen ülkelerinden aldığınız vizeyle ilk girişinizi Bulgaristan'a yapmayın. Eğer ilk girişinizi Bulgaristan'a yaparsanız bir daha ki sefer Schengen vizesi başvurusu yaptığınızda Schengen vizenizi doğru kullanmadığınızdan vizeniz olumsuz sonuçlanabilir ya da çok kısa süreli bir vize vererek sizi cezalandırmak isteyebilirler. Ayrıca yalan beyanda bulunduğunuzdan (Yunanistan'a gideceğim diyerek Schengen vizesi alıp Bulgaristan'a gittiğiniz için) Schengen başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Ayrıca Schengen vizeniz tek girişli ise Bulgaristan havalimanı ya da sınır kapılarından ülkeye giriş yapamayabilirsiniz. 
 

- Bulgaristan vatandaşları pasaport süreleri geçtiğinde Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunamazlar. 

- Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye'de doğan çocukları Bulgaristan vizesi alamaz/ verilemez. ( Bulgaristan hükümeti Bulgaristan vatandaşlarının çocuklarını vatandaş olarak görmektedir. Bu nedenle Bulgaristan vatandaşları çocuklarına en kısa sürede Bulgaristan'dan vatandaşlık numarası çıkarmalıdır. Bu vatandaşlık numarası ile Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği'nden pasavan ya da pasaport çıkarmalıdır) 

- Bulgaristan vatandaşları Türkiye'de doğan çocuklarını Schengen vizesi alarak da Bulgaristan'a götürebilirler. Bunun için Türk pasaportu çıkarmaları ve gelir durumlarını gösteren belgeleri sunmaları gerekmektedir.