Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan turistik vizesi için gerekli evraklar 2017

1- Kişisel Evraklarınız; Biometrik fotoğraf, Pasaport fotokopisi, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği, Banka Hesap Özeti 
2 - Mesleki durumunuzu gösteren belgeler: Emekli iseniz, emekli kartı, emekli maaş bordrosu,Şirket Sahibi, çalışan ya da sözleşmeli iseniz; Vergi Levhası, Şirketin Faaliyet Belgesi, İmza Sirküsü, Sicil Gazete fotokopisi ve dilekçe, Öğrenci iseniz; öğrenci belgesi. 
- Bulgaristan Otel rezervasyonlarınız, uçak biletiniz, davetiyeniz, aracınız ile Bulgaristan’a gidecekseniz uluslararası ehliyetiniz, aracınızın Bulgaristan için geçerli yeşil sigortası ve diğer tüm işlemleriniz ofisimizde yapılmaktadır. 

Bulgaristan'a yapacağınız seyahatleriniz için turistik, ticari, aile/arkadaş ziyaret vizesi başvurularınızı ofisimiz aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz. Yetkililerimizle iletişime geçerek kişisel ve mesleki durumunuzla ilgili hazırlamanız gereken güncel evrak listesini öğrenebilirsiniz. Türkiye'nin neresinde olursanız olun evraklarınızı ofisimize kargoyla göndererek Bulgaristan vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Parmak İzi uygulaması yok:  Bulgaristan AB üyesi ülke olduğundan ancak Schengen üyesi ülkeler arasında yer almadığından henüz parmak izi uygulamasına geçmemiştir. Dolayısıyla Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği'nde parmak izi alınmadığından vize için şahsen başvuru yapılmamaktadır. Başvurunuz için evraklarınızı Hermes Consulting ofislerine gönderdiğinizde sizin gelmenize gerek kalmadan vize başvurularınız sorunsuz bir şekilde sonuçlanmaktadır. 
Evrakları kargoyla gönderin: Bulgaristan turistik vize başvurusu için gerekli evrakları bize şahsen bırakabilir ya da Türkiye'nin her yerinden kargo yoluyla İstanbul ofisimize gönderebilirsiniz. 
Tüm Türkiye'den evraklarınızı İstanbul'a gönderin: Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği'nin bölge ayırımı olduğu için herkesin kendi bölgesinden başvuru yapma zorunluluğu vardır. Hemes Consulting olarak bizim Bursa, Edirne, Ankara, Gaziantep, İzmir, Adana ve İstanbul'da ofislerimiz bulunmaktadır. Ancak Bulgaristan vize ile ilgili her türlü işlemler İstanbul ofisimizden son kontrolleri yapılarak gerekli bölgelerden vize başvuruları sağlanmaktadır. 
Bulgaristan Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar? Bulgaristan vizesi çıkış süresi 1 haftadır. ( Teorik olarak Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vize çıkış süresi 14 iş gününü söylese de pratikte turistik vize başvuruları 1 hafta içinde sonuçlanmaktadır.) Bulgaristan Başkonsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahip. Konsolosluk yetkilisi başvuru sahibini yüz yüze görüşmeye çağırabilir ve herhangi bir açıklama yapmadan vize başvurusunu reddedebilir. Böyle durumlarda vize ücreti ve servis ücreti geri ödenmez.
Bulgaristan turistik vizesi kaç günlük verilir? Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği tursitik vizesini otel rezervasyonu yaptırdığınız gün kadar verir. 15 günden fazla bir otelde kalınacağını inandırıcı bulmaz. İstisnai durumlarda ; Bulgaristan Turizm Bakanlığı'nın izniyle kış mevsimlerinde Bulgaristan kayak sezonlarında Bansko, Pamporova ve diğer kayak merkezlerine gidenlere kayak sezonu boyunca çok girişli (multi) turistik vize vermektedir. 
6 aylık multi (çok girişli) vize:  Bulgaristan turistik vizeniz çok girişli 60/90 gün oturumlu ise Bulgaristan'a 6 ay içerisinde istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilir ve 6 ay içerisinde toplam 60 gün konaklayabilirsiniz. 6 aylık çok girişli vizeniz olduğunda Romanya, Hırvatistan, Karadağ gibi Balkan ülkelerine Bulgaristan çok girişli vize ile gidebilir ve vize gün sayınız kadar konaklayabilirsiniz.
Vizenizi aldıktan sonra kontrol edin: Bulgaristan vizesini aldıktan sonra da işiniz bitmiyor. Ülkeye seyahat ederken vizenizdeki herhangi bir yanlışlık nedeniyle kötü bir sürprizle karşılaşmamak için bazı önemli noktalara dikkat etmek etmeniz gerekiyor. İşte o önemli noktalar: 
- Bulgaristan vizesindeki fotoğraf size mi ait?
- Vizeniz istediğiniz tarihte başlıyor mu?
- Vize üzerinde adınız ve soyadınız doğru mu yazılıyor?
- Bulgaristan'a giriş sayısı tek girişli mi? (İsteğe göre)
- Multi giriş isteğiniz onaylanmış mı? (İsteğe göre)
- Bulgaristan’da kalma gün sayısı istediğiniz gibi mi?
Bulgaristan'a giderken dikkat edilmesi gerekenler: Bulgaristan turistik vizesiyle ülkeye giderken Seyahat Sağlık Sigortası ve otel rezervasyon belgenizi yanınıza almayı unutmayınız. Bulgaristan Havaalanı'nda, Kapıkule, Hamzebeyli ve Dereköy sınır kapılarında polis kontrolünden geçerken yetkiler bu belgeleri görmek isteyebilir, ya da kalacağınız oteli arayıp bilgi isteyebilir. Belgeleriniz yanınızda olmadığında ya da otelden olumlu cevap alamazsa ülkeye girişinize izin vermeyebilir. 

Tüm bu yukarıda anlatılan süreçler ve istenilen evraklar gözünüzü korkutmasın. Acil vize ihtiyacınız olduğunda kendi özel durumunuzu Hermes Consulting yetkililerimizle paylaşmaktan çekinmeyin. Yetkililerimiz durumunuza uygun vize başvurunuzu yapmak için büyük bir memnuniyetle size yardımcı olacaklardır. 

Bulgaristan turistik vize başvurunuza red geldi: Bulgaristan turistik vizeniz olumsuz sonuçlanabilir. 15 gün içerisinde Bulgaristan Konsolosluğu'na başvuru hakkınız var. Ancak biz yapılan bu itirazlardan olumlu bir sonuç alanları görmedik. Bu nedenle vize reddi için yapılan ikinci başvuruların doğru ve eksiksiz olması gerekmektedir. İkinci vize başvurusunda bulunmadan önce red sonucu almamak için şahsen ofisimize gelerek müşteri temsilcilerimizden yardım alınız. 
Bulgaristan'a Schengen ile gitmeyin: Schengen ülkelerinden aldığınız vizeyle ilk girişinizi Bulgaristan'a yapmayın. Eğer ilk girişinizi Bulgaristan'a yaparsanız bir daha ki sefer Schengen vizesi başvurusu yaptığınızda Schengen vizenizi doğru kullanmadığınızdan vizeniz olumsuz sonuçlanabilir ya da çok kısa süreli bir vize vererek sizi cezalandırmak isteyebilirler. Ayrıca yalan beyanda bulunduğunuzdan (Yunanistan'a gideceğim diyerek Schengen vizesi alıp Bulgaristan'a gittiğiniz için) Schengen başvurunuz olumsuz sonuçlanmaması için dikkat edin. Ayrıca Schengen vizeniz tek girişli ise Bulgaristan havalimanı ya da sınır kapılarından ülkeye giriş yapamayabilirsiniz. 

- Bulgaristan vatandaşları pasaport süreleri geçtiğinde Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunamazlar. 

- Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye'de doğan çocukları Bulgaristan vizesi alamaz/ verilemez. ( Bulgaristan hükümeti Bulgaristan vatandaşlarının çocuklarını vatandaş olarak görmektedir. Bu nedenle Bulgaristan vatandaşları çocuklarına en kısa sürede Bulgaristan'dan vatandaşlık numarası çıkarmalıdır. Bu vatandaşlık numarası ile Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği'nden pasavan ya da pasport çıkarmalıdır) 

- Bulgaristan vatandaşları Türkiye'de doğan çocuklarını Schengen vizesi alarak da Bulgaristan'a götürebilirler. Bunun için Türk pasaportu çıkarmaları ve gelir durumlarını gösteren belgeleri sunmaları gerekmektedir. 

 Bulgaristan Turistik vize ücreti: 

Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği'ne turistik vize başvuruları direkt olarak yapılmamaktadır. Bunun için bizim gibi akreditasyonu olan acenteler veya yetkili kurumlardan başvunuzu yapabilirsiniz. Bulgaristan Büyükelçiliği veya Konsolosluğuna 60/35 Euro vize harcı ödenmektedir. Bu bedel konsolosluğun hesabına yatırılmaktadır. Bulgaristan’ın vize işlemleri için yetkilendirdiği resmi aracı acente ise ortalama 25 Euro hizmet bedeli alıyor. Seyahat sigorta bedelinin bir aylık ücreti ise 20 Euro. Rezervasyon ve davetiyeye de 20 /40 Euro arasında bir bedel talep ediliyor. Ayrıca Kurye ve vize başvuru formunu doldurma ücreti olarak da yaklaşık 15 Euro alınıyor.

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu

Bulgaristan turistik vizesi, ülkeye turistik içerikli bir seyahat gerçekleştirmek isteyen kişilerin alması gereken vize türüdür. Bu vizeye sahip kişiler, seyahat acentesiyle bir tura katılma veya biletlerin ve otelin kişi tarafından karşılanması durumunda Bulgaristan’ı turistik amaçla ziyaret edebilir. 
Bulgaristan turistik vizesi Schengen vizesi olmadığından Schengen üyesi ülkelere seyahat edilmez. Ayrıca geçerli bir Schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilse bile dikkat edilmesi gerekir. Schengen vizesine sahip olup da Schengen Bölgesine giriş yapmadan Bulgaristan’a giriş yapan kişilerin bir sonraki Bulgaristan vize başvurularının olumsuz değerlendirilme riski bulunmaktadır. Bunun yanında Bulgaristan vizesi çok girişli ise Romanya, Hırvatistan ve Karadağ ülkelerine seyahat edebilirsiniz. 
Bulgaristan turistik vize işlemleriniz için vize prosedürlerini zaman kaybetmeden yerine getirmek İstiyorsanız İstanbul- Edirne- Bursa ve Ankara’daki ofislerimize başvurabilirsiniz. 
Bulgaristan Turistik Vize başvurularında dikkat edilmesi gerekenler: 
Bulgaristan Turistik Vize başvuru işlemleri başvuru yapılan tarihten itibaren maksimum 5-7 çalışma iş gününde sonuçlandırılmaktadır. Ancak vize başvurusu sırasında istenilen evrakların eksiksiz olması vizenin olumlu sonuçlanmasında etkili olabilir. Bu nedenle vize evraklarınızı hazırlarken aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz. 
OTEL KONFİRMASYON BELGESİ: Öncelikle turistik vize başvurusunda en çok dikkat edilmesi gereken evrak, Bulgaristan’da kalacağınız otelin konfirmasyon belgesidir. Otelden aldığınız konfirmede otelde hangi tarih aralığında, kaç gün kalacağınız, ödediğiniz otel ücreti, rezervasyon numarası, otelin telefon, fax, e-mail ve rezervasyonu yapan kişinin Adı –Soyadı ve imzası bulunmalıdır. Vize işleminiz sonuçlandırılırken ve sınırdan ülkeye geçişiniz sırasında bile otel rezervasyonunuzun Bulgaristan yetkilileri tarafından kontrol edilebileceğini unutmayın. 
SEYAHAT SAĞLIK SİGORTASI: Bulgaristan Turistik Vizesi için dikkat etmeniz gereken bir başka nokta ise uluslararası geçerliliği olan seyahat sağlık sigortasıdır. Uluslararası geçerliliği olan en az 30 bin Euro teminatlı seyahat sigortası kişinin Bulgaristan seyahatini kapsayacak şekilde hazırlanmalı. Vize başvuru merkezine orijinal sağlık sigortası belgesi sunulmalıdır. Talebiniz halinde Bulgaristan vize başvurularında ibrazı zorunlu seyahat sağlık sigortanız firmamızca adınıza, seyahat sürenizi kapsayacak şekilde temin edilmektedir.
 
Bulgaristan’a Turistik Vize Başvurusunda Sıkça Sorulan Sorular: 
Acil Bulgaristan Turistik Vizesi başvurumuz kaç günde sonuçlanır?  
İstanbul, Edirne ve Bursa’daki Bulgaristan Konsolosluklarına yaptığınız turistik vize başvurularınız 5-7 iş gününde sonuçlanabiliyor. Bir hafta olarak ön görülen bu süre bazen gecikebiliyor ya da erken çıkabiliyor. Ölüm veya sağlık gibi önemli durumlarda Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği vizeyi 1 günde verebiliyor. Acil vize almanız gerektiğinde Hermes Consulting ile iletişime geçtiğinizde uzman kadromuz size yardımcı olacaktır. 

Bulgaristan Turistik Vizesi uzun süreli çok girişli alınabilir mi?

Bulgaristan Turistik Vizesi tek girişli, BG’de otelde kalacağınızı beyan ettiğiniz gün veya en fazla 15 günlük olarak verilir. Ancak kış sezonunda istisnai olarak kayak merkezlerine gidenler için 2-3 rezervasyon sunmaları durumunda Nisan ayının 15’ine kadar çok girişli multi vize vermektedir. 
Çok girişli vize alınmasının bir başka istisnai durumu ise 60-90 güne kadar çıkabilen BG sağlık turlarıdır. Bunun için Bulgaristan turistik vizesine başvuran kişi sağlık turuna katılacağı sanatoryum doktorundan imzalı davet mektubunu evrakları arasında sunmalıdır. Bulgaristan’a sağlık turları için firmamızdaki arkadaşlarımızdan detaylı bilgi alabilirsiniz. 

 Bulgaristan seyahatimiz süresince neye dikkat etmeliyiz?

Bulgaristan seyahatine çıkmadan önce otel rezervasyonunuzu yapmayı unutmayın. Sınır kontrolü sırasında Bulgar yetkilileri ‘Nerede konaklayacaksınız?” diye sorduklarında otel ismini doğru söyleyin. Seyahat sağlık sigortanızın Bulgaristan’da kaldığınız süre boyunca geçerli olmasına dikkat edin. Bulgaristan vize sürenizi geçirmeyin. Bulgaristan geziniz süresince otelde kaldığınızda otel yetkilileri Emniyet birimine bilgi verdiğinden sorun yaşamazsınız ancak Bulgaristan’da arkadaşınızda kalırsanız adres kaydını yaptırmanız gerekiyor.