Ziyaret Vize - Resmi Davetiyesi Olanlar

Ziyaret Vize - Resmi Davetiyesi Olanlar

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Bulgaristan Resmi Kurum ve Kuruluşlarının davetlisi olarak bu ülkeye gideceklerse ‘Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi’ almaları gerekir. Bu tür davetiyeleri gönderen kurumlar genellikle Belediyeler ve Okullardır. Davetiyenizin resmi kurumdan kaşeli ve imzalı olması başvurunuz için yeterlidir. Davetiyeyi e-mail veya fax yoluyla da sunabilirsiniz. Vizeniz başvuru tarihinden sonraki 5-7 çalışma günü içerisinde sonuçlanır. 

Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

1. Güncel tarihli Biometrik Fotoğraf 
2. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport
3. Bulgaristan’dan gelen Davet Mektubunuz (Davet eden kurum tarafından kaşeli ve imzalı olmalı) 
4. Çalıştığınız kurumdan alınmış Görev Yazısı (Gidiş amacınızı, Bulgaristan’a seyahat tarihlerinizi, ne tür bir görevlendirme ile gideceğinizi belirten resmi kurumum antetli kağıdına Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben yazılmış ön yazı)
5. Davetiyede konaklama bilgileriniz yoksa kalacağınız otelin antetli kağıda kaşeli imzalı Otel Konfirmasyonu 
6. Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 
7. En az 5 bin TL bakiyesi olan Banka Hesap Cüzdanı Özeti ve Maaş Bordrosu 
8. Vize Takip Belgesi ( Başvuru sahibi tarafından imzalı) 
9. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından onaylı Muvafakatname. 
Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesine başvuran kişi eğer özel aracı ile seyahat edecekse aşağıdaki belgeleri hazırlaması gerekmektedir. 
• Araç Ruhsat fotokopisi
• Uluslararası geçerliliği olan araç sigortası (Yeşil Sigorta)
• Bulgaristan’da araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Çipli Ehliyet).

ÖNEMLİ : 

Bulgaristan’a gideceğiniz aracınız çalıştığınız şirkete aitse şirketten vekâletname almanız gerekmektedir. Vekâletnamenin İngilizce ve Bulgarca tercüme edilmesi faydalı olur.)
Resmi davetiye ile Bulgaristan’a gidecekseniz ancak vize işlemleriniz için yeterli zamanınız yoksa Vize Merkezi’ni aramanız yeterli. Deneyimli müşteri temsilcilerimiz otel ve uçak biletlerinizi almanızda, başvuru formunu doldurmanızda size yardımcı olacaklardır. Yine isterseniz Seyahat Sağlık Sigortanızı ve Yeşil Sigortanızı ve tercümelerinizi ofisimizde yaptırabilirsiniz.
 Sağ üst köşedeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak Telefon ve Adres bilgilerimize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de ‘İletişim Formu’nu doldurarak vize uzmanlarımızın sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. 

Resmi Davetiye İle Bulgaristan Vize Başvurusuyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

Soru : Bulgaristan’dan bir belediye tarafından davet aldım. Davetiye ile başvuruda vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Cevap: Gelen davetiyeniz ve internet sitemizde görebileceğiniz Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp kargo aracılığıyla acentamıza gönderdiğinizde işlemlerinizi hemen başlatabiliriz.
 

Soru : AB projesi kapsamında Bulgaristan’a gideceğim. Davetiyem geldi. Bütün masraflar davet eden kişi tarafından karşılanacak yine de banka hesap cüzdanı vermem gerekir mi?

Cevap:  Seyahatiniz süresince Bulgaristan’daki tüm masraflarınızın sizi davet eden kurum tarafından karşılanacağı davetiyede belirtilmiş olsa bile Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurusu sırasında sizden de gelir beyan eden bir belge talep etmektedir. Banka hesap dökümü eklemek istemezseniz maaş bordrosu ekleyebilirsiniz.