Bulgaristan Ziyaret Vizesi - Resmi Davetiyesi Olanlar

bulgaristan resmi ziyaret vizesi

Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi Nedir, Kimler Başvurabilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Bulgaristan resmi kurum ve kuruluşlarının davetlisi olarak bu ülkeye gideceklerse ‘Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi’ almaları gerekir. Bu tür davetiyeleri gönderen kurumlar genellikle belediyeler, federasyonlar, okullardır. Davetiyenizin resmi kurumdan kaşeli ve imzalı olması başvurunuz için yeterlidir. Davetiyeyi e-mail veya fax yoluyla da sunabilirsiniz. Vizeniz başvuru tarihinden sonra yaklaşık 10 çalışma günü içerisinde sonuçlanır. 
 
Bulgaristan kısa süreli c vize türlerinden biri olan ziyaret vizesi, başvurusu onaylanmış kişiye Bulgaristan'da kısa süreli ikamet hakkı tanır. Kısa süreli c vize ile ülkeye giriş yapan kişi, Bulgaristan'da en fazla 90 gün kalabilir. Kişilerin vize bitiş tarihinde ülkeyi terk etmesi gerekir. Aksi takdirde kaldığı gün kadar ceza ödeyebilir. Böyle bir durumda vizelerinin doğru kullanılmamasından dolayı sonraki başvurularda sıkıntı yaşanabilir. Bu tarz sıkıntıların yaşanmaması için seyahatinizi vize başlangıç ve bitiş tarihine göre planlamanızı tavsiye ederiz.
 
Resmi davet ile seyahat edecek kişiler, bu daveti kanıtlaması durumunda konsolosluk birimine başvurularını sunabilir. Bulgaristan'dan aldığınız davetiyenin kaşeli ve imzalı olmasına dikkat ediniz. Başvurular şahsen yapılabileceği gibi aracı kurumlar vasıtasıyla da yapılır. Bazı konsolosluklar şahsi başvuru kabul etmezken bazıları kabul eder. Sıkıntılı ve karışık vize prosedürleriyle uğraşmamak için bize ulaşabilir, başvurunuzu hızlı ve daha kolay bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Vize uzmanlarımızın her biri alanında uzman ve tecrübelidir. Başurunuzu kısa sürede işleme hazır hale getirerek ilgili konsolosluk birimine sunulmasını sağlar. Vize hazırlık sürecinde sizlere gerekli desteği sağlayarak sorunsuz bir başvuru yapmanıza yardım ediyoruz. Başvurunuz ile ilgili sormak istediğiniz özel durumlar var ise iletişim adreslerimizden bize ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Bulgaristan resmi ziyaret vizesi için sunulacak olan evrakların eksiksiz ve hatasız olarak, konsolosluk biriminin istediği usülde hazırlanması gerekir. Hermes Consulting ekibi olarak başvuru dosyanıza gereken özeni ve titizliği göstermekte, evraklarınızı tek tek kontrol ederek başvuruya hazır hale getirmekteyiz. Firmamızdan başvuru hizmeti almak için şahsen ofisimizde bulunmanıza gerek yoktur. Evraklarınızı adresimize kargo ile ulaştırabilirsiniz. Belgeleriniz tarafımıza ulaştığında tüm kontrollerini tamamlayarak sizleri süreç hakkında bilgilendirmektyiz. 

  • Bulgaristan vize başvuru formunun doldurulması,
  • Tüm evraklarınızın kontrolü,
  • Seyahat sağlık sigortası,
  • Ulaşım ile konaklama rezervasyonlarınızın yapılması,
  • İşlemleriniz acil ise expres başvuru, firmamızın sizlere sunduğu hizmetlerdendir.

Kaliteli ve aynı zamanda konforlu bir hizmet anlayışı ile çalışmalarını sürdüren Hermes Consulting, kolaylaştırılmış bir başvuru hizmeti sunmasıyla tercih sebebidir. İşlemlerinizi firmamız aracılığıyla tamamlamaya karar verdiğinizde müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek seyahat detaylarınızdan bahsedebilirsiniz. Gerekli olan bilgileri aldıktan sonra işlemlerinizi başlatmakta ve en kısa sürede sonuç almanız için elimizden geleni yapmaktayız.

Bulgaristan resmi ziyaret vizesi başvurularını kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece ilgili konsolosluk birimindedir. Vize merkezimizin bu aşamada hiçbir yetkisi yoktur. Başvurunuzu doğru ve eksiksiz evraklarla tamamlasanız dahi ret cevabı alma ihtimaliniz olduğunu unutmayınız. Bizlere düşen, evraklarınızı tam ve eksiksiz bir şekilde hazırlayarak başvuruya hazır hale getirmektir.

Resmi ziyaret vizesi için hazırlamanız gereken evrak listesi aşağıdaki gibidir;

1. Güncel tarihli Biometrik Fotoğraf 
2. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport
3. Bulgaristan’dan gelen Davet Mektubunuz (Davet eden kurum tarafından kaşeli ve imzalı olmalı) 
4. Çalıştığınız kurumdan alınmış Görev Yazısı (Gidiş amacınızı, Bulgaristan’a seyahat tarihlerinizi, ne tür bir görevlendirme ile gideceğinizi belirten resmi kurumum antetli kağıdına Bulgaristan Konsolosluğu’na hitaben yazılmış ön yazı)
5. Davetiyede konaklama bilgileriniz yoksa kalacağınız otelin antetli kağıda kaşeli imzalı Otel Konfirmasyonu 
6. Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir)
7. En az 5 bin TL bakiyesi olan Banka Hesap Cüzdanı Özeti veya Maaş Bordrosu 
8. İkametgah 
9. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve baba tarafından onaylı Muvafakatname. 
 
Bulgaristan Resmi Ziyaret Vizesine başvuran kişi eğer özel aracı ile seyahat edecekse aşağıdaki belgeleri hazırlaması gerekmektedir. 
• Araç Ruhsat fotokopisi
• Uluslararası geçerliliği olan araç sigortası (Yeşil Sigorta)
• Bulgaristan’da araç kullanabilmesi için gerekli olan uluslararası geçerli ehliyet (Çipli Ehliyet).
 

ÖNEMLİ!

Bulgaristan’a gideceğiniz aracınız çalıştığınız şirkete aitse şirketten vekâletname almanız gerekmektedir. ( Sınırda herhangi bir sorun yaşamamak için vekâletnamenin İngilizce ve Bulgarca tercüme edilmesi faydalı olur.)
 
Resmi davetiye ile Bulgaristan’a gidecekseniz ancak vize işlemleriniz için yeterli zamanınız yoksa Hermes Consulting'i aramanız yeterli. Deneyimli müşteri temsilcilerimiz otel ve uçak biletlerinizi almanızda, başvuru formunu doldurmanızda size yardımcı olmaktadır. Yine isterseniz seyahat sağlık sigortanızı ve yeşil sigortanızı ve tercümelerinizi ofisimizde yaptırabilirsiniz. Sağ üst köşedeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak telefon ve adres bilgilerimize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de ‘İletişim Formu’nu doldurarak vize uzmanlarımızın sizinle iletişime geçmelerini sağlayabilirsiniz. 

Resmi Davetiye İle Bulgaristan Vize Başvurusuyla İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

Soru : Bulgaristan’dan bir belediye tarafından davet aldım. Davetiye ile başvuruda vize başvurusunda bulunabilir miyim?

Cevap: Gelen davetiyeniz ve internet sitemizde görebileceğiniz Bulgaristan resmi ziyaret vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp kargo aracılığıyla acentamıza gönderdiğinizde işlemlerinizi hemen başlatabiliriz.
 

Soru : AB projesi kapsamında Bulgaristan’a gideceğim. Davetiyem geldi. Bütün masraflar davet eden kişi tarafından karşılanacak yine de banka hesap cüzdanı vermem gerekir mi?

Cevap:  Seyahatiniz süresince Bulgaristan’daki tüm masraflarınızın sizi davet eden kurum tarafından karşılanacağı davetiyede belirtilmiş olsa bile Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurusu sırasında sizden de gelir beyan eden bir belge talep etmektedir. Banka hesap dökümü eklemek istemezseniz maaş bordrosu ekleyebilirsiniz.