Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1)Bulgaristan vatandaşı ile daha önce evlilik yaptım ama boşandık. Çocuğumun çifte vatandaşlığı var. Oğlumun üzerinden oturum başvurusu yaparak liçna karta alabilir miyim?

-Oğlunuz üzerinden oturum izni alabilirsiniz. Alacağınız oturum kartı liçna kartaya benzer fakat Bulgaristan kimlik kartı olan liçna karta, sadece Bulgar vatandaşlarına verilir. Oturum kartınızın üzerinde Razreşenie Za Prebivavane yazar.

2) Dedem Bulgaristan’dan 1951 yılında Türkiye’ye göç etmiş. Ancak şu an hayatta değil. Babam Bulgar vatandaşlığı ile ilgili bir başvuru yapabilir mi? Dedemin vatandaşlığının korunup korunmadığını nasıl anlarız? Eğer vatandaşlığı korunmadan öldüyse başvuru hakkımız olmaz mı?

-Vefat etmiş dedeniz için ilgili ülkede vatandaşlık tespiti yapılması gerekir. Vatandaşlığının korunup korunmadığı bu şekilde anlaşılır. Eğer vatandaşlığını kaybetmeden vefat ettiyse babanız, dedeniz üzerinden vatandaşlığa başvurabilir. Babanız vatandaşlığını alınca da siz başvuruya hak kazanmış olursunuz. Ancak dedeniz vatandaşlığını kaybederek vefat etmişse babanız dolayısıyla da siz vatandaşlık alamazsınız.

3) Babamın Bulgaristan’dan Türkiye’ye geliş tarihi Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneğinde 25.03.1951 yazıyor. Türk vatandaşlığına geçiş tarihi ise 15.10.1952. Babam halen hayatta, çocukları olarak biz vatandaşlığa başvurabilir miyiz?

-Babanız için bağlı bulunduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğünden İsim Denklik Belgesi talep etmelisiniz. Aynı zamanda Başbakanlık Devletler Arşivinden göç eden kişiye ait Muhacir Belgesi ve Tabiiyet Beyannamesi talebinde bulununuz. Belgelere ulaştıktan sonra Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkarma işlemi yapılır. Ardından doğum tarihlerinde geçişme varsa Türk mahkemelerinden doğum tarihlerinin düzeltilmesi için dava açılır.

Sonrasında ise babanız için Bulgar vatandaşlığı tespit işlemi yapılmalıdır. Babanız yeniden Bulgar vatandaşlığını kazandıktan sonra sizler başvuruda bulunabilirsiniz.

4) Babaannemin annesinin anne ve babası 1800’lü yıllarda Şumen’de doğmuş. 1890’larda ise Türkiye’ye göç etmişler. Babaannem ve babam hala hayattalar, başvuru yapabilir miyiz?

-1908’den önce gerçekleşen göçlerle ilgili göçmen ya da göçmen oğlu/kızı statüsüyle başvuru hakkınız bulunmamaktadır.

5) Annemle beraber aynı anda Bulgar vatandaşlığı için başvuruda bulunabilir miyim?

-Bulgaristan vatandaşlığı anne ya da babadan çocuğa geçer. Dolayısıyla başvuru aynı anda olmamaktadır. Önce anneniz, anneniz vatandaşlığını alınca da siz başvuru yapmaya hak kazanırsınız.

6) Babamın annesi 1955 yılında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş. Babaannem yaşıyor ancak babam geçen yıl vefat etti. Çocukları olarak bizim vatandaşlığa başvuru için hiç şansımız yok mudur?

-Bulgar vatandaşlığı dededen/babaanneden/anneanneden direkt olarak torunlara geçmez. Arada kuşak kaybı olmamalı, dikey sıralamada atlama olmamalıdır. Babaanneniz vatandaşlığını geri alsa dahi babanız hayatta olmadığı için sizin de vatandaşlık alma şansınız yoktur.

7) Babam 1947 Ardino/Eğridere doğumlu. Babamın göç pasaportunun 20 Temmuz 1950 yılında çıkarıldığı görülüyor. Türk göçmen vizesi ise 25 Ağustos tarihli, Türkiye’ye geliş tarihi de 15 Kasım 1950. 29 Mart 1948 ile 22 Kasım 1950 tarihleri arasında Bulgaristan’dan göç eden kişilerin vatandaşlığının korunduğunu söylüyorlar. Bu durumda babamın vatandaşlığı korunuyor diyebilir miyiz?

-Verilen tarih aralıkları için kesin bir yargıya varmak doğru olmaz. Bu tarihlerde Türkiye’ye göç etmiş kişilerin Bulgar vatandaşlıklarının hala korunuyor olması ihtimali daha yüksektir. Ancak babanızın vatandaşlığının korunup korunmadığının kesin sonucu yapılan vatandaşlık tespiti sonrasında ortaya çıkacaktır.

8) Göç eden dedem için isim denklik belgesi başvurusunda bulundum ancak belgeyi çıkartamadıklarını söylediler. Bu durumda belge olmadan nasıl ilerleyebilirim? Bu belge için başvurabileceğim başka kurum var mıdır?

-Eski göçmenler için isim denklik belgesi her zaman çıkmayabilir. Bu durumda yapılabilecek en iyi şey Bulgaristan’da göç eden kişiye ait doğum belgesi çıkarttırmaktır. Dedenizin Bulgar doğum belgesini aldığınızda tercüme ve tasdik işlemlerinden sonra isim denklik için tekrar başvuru yapabilirsiniz.

9) Dedem ve babam 1950 de göç pasaportu almışlar. Ancak Türkiye’ye giriş tarihi olarak 10 Şubat 1951 olarak görülüyor. Babamın vatandaşlığı korunuyor mudur? Korunuyorsa biz çocukları olarak vatandaşlığa ne zaman başvuru yapabiliriz?

- Babanız adına bağlı olduğunuz ilçe Nüfus Müdürlüğünden ya da Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden İsim denklik belgesi talep edilmelidir. Gelen İsim denklik belgesi ve arkasındaki göç pasaportu ile Bulgar vatandaşlığı sorgulanmalıdır. Sorgulama yapılabilmesi için de öncelikle Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkarılmalıdır. Yani işlem sırası şu şekildedir;

  • İsim denklik belgesi talep edilmeli,
  • Bulgaristan doğum belgesi çıkarılmalı,
  • Bulgaristan Adalet Bakanlığından vatandaşlık sorgulamasının yapılması.

Tüm bu aşamalardan sonra çıkan sonuca göre göç eden kişinin vatandaşlığının korunup korunmadığı anlaşılabilir. Eğer vatandaşlığı korunuyorsa Bulgaristan’daki ilçe pasaport şubesine liçna karta ve pasaport için başvuruda bulunulur.

Vatandaşlığı korunmuyorsa Türkiye’deki Bulgar diplomatik temsilciliklerine d vize başvurusunda bulunulur. İlgili ülkeye giderek süresiz oturma izni talep edilir. Süresiz oturma izninin 3. Yılında göç eden kişi vatandaşlığa başvuru hakkı kazanır. Kişiye mülakat için tarih verilir ve mülakattan sonra ortalama 15 ayda başvuru sonucu açıklanır.

Sonuç olumlu ise, babanız vatandaşlığını geri almış olur. Bu aşamadan sonra siz ve varsa kardeşleriniz aynı anda vatandaşlık için başvuru yapabilirsiniz. Siz vatandaşlık aldıktan sonra da çocuklarınız başvuru hakkı kazanır.

10) Annemin annesi Bulgaristan’da doğmuş. Anneannem hala yaşıyor fakat çok yaşlı olduğu için işlemlerle uğraşamayacak durumda. Yapılacak müracaatlarla ilgili bize vekalet verirse biz onun adına işlemleri yürütebilir miyiz?

- Bulgaristan vatandaşlığına başvuru bizzat yapılmalıdır. Ancak belgelerin araştırılması (doğum belgesi çıkartma), araştırma için ilgili kurumlara başvurulması, vatandaşlık tespiti vs. vekaletname ile yapılabilmektedir.