Bulgaristan'a Arabayla Gitmek

Bulgaristan'a Arabayla Gitmek

Bulgaristan’a gerçekleştireceğiniz seyahati havayolu ya da karayolu ile tamamlayabilirsiniz. Seyahatinizi bir tur şirketiyle havayolunu kullanarak gerçekleştirebileceğiniz gibi, isterseniz kendi özel aracınızla, isterseniz şirket aracınızla isterseniz de otobüsle yapabilirsiniz. Arabayla Bulgaristan gezisine kendi aracınızla gitmeye karar verdiğinizde bir takım prosedürleri yerine getirmeniz gerekiyor. Sayfamızın devamından bu prosedürlerle ilgili bilgi alabilirsiniz. Seyahatiniz başlamadan önce dikkat etmeniz gereken hususları çağrı merkezlerimizi arayarak müşteri temsilcimize danışabilirsiniz.
 
Yolculuğunuzu kendi aracınızla yapmaya karar verirseniz Hermes Consulting olarak gerekli hazırlıkları yapmanız için sizlere destek olmaktayız. Firmamız, aracınız için gerekli olan Yeşil Sigorta işlemlerinizi tamamlamaktadır. Kış aylarında seyahat etmeyi düşünüyorsanız arabanız için kış lastikleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Zorlu hava şartlarıyla karşılaşıldığında olumsuz bir durum yaşamamak adına gerekli hazırlıkları yapmanız faydalı olur.
 
İlgili ülkeye seyahat gerçekleştirilirken geçerli vizesi bulunan kişilerin konaklama belgelerini ya da konaklayacağı adresi sınırda beyan etmesi gerekebilir. Avrupa Birliği üye ülkelerin vatandaşları ve Bulgaristan'dan transit geçecek kişilerden bu belgeler talep edilmemektedir. Davetiye ile vize başvurusunda bulunmuş kişilerin de davetiye fotokopisini yanlarında bulundurmaları tavsiye olunur. Aynı zamanda seyahat edecek tüm ailenin/yolcuların yanlarında kimlik kartlarıyla birlikte pasaportlarını bulundurmaları gerekir.
 
Kısa süreli seyahatleri için vize prosedürlerinden muaf olan Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri de pasaportlarının geçerlilik sürelerini yolculuğa çıkmadan önce kontrol etmelidir. Türkiye'de oturma izni olan yabancı pasaport sahipleri de oturum kart fotokopilerini yanlarında bulundurmalıdır.
 
Aracınız için gerekli güvenlik önlemlerini aldığınızdan emin olun. Özellikle yabancı plakalı araçların çalınması yaşanabilecek bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden polise haber vermelisiniz. Yolculuğunuzda Bulgaristan'da konaklamayı planlıyorsanız kasko sigortanızı Bulgaristan'ı da içerecek biçimde yaptırmanız tavsiye edilir. 24 saat teknik hizmet veren Yol Yardım Servisinin (Sofya) merkez ofis adresi; 3 Pozitano Street, Sofia. Ulaşabileceğiniz telefon numarası ise +359-2 980 33 08. Ortalama yarım saat içinde bulunduğunuz yere gelmekteler.
 
Otoyollarda üzerinde bağlı olunan bölge numarası olan ve beyaz renkli araçları olan polislerin haricindeki kimsenin cezai işlem yapmaya yetkisi yoktur. Trafik polislerinin cezayı tahsil yetkileri yoktur. Tarafınıza bir ceza kesildiyse bunu sınırdan çıkışta, bölge trafik şube istasyonlarında ya da Yollar Ajansı Sofya Oborişte Ofisinin hesabına transfer edebilirsiniz. 
 
Bulgaristan'da yabancılara karşı işlenen suçlar ve istenmeyen durumlarla ilgili 112 ve 166 numaralarını 24 saat boyunca ücretsiz arayabilirsiniz. 112 hattında Türkçe hizmet verilmektedir.
 
ÇİPLİ EHLİYET 
 Öncelikle uluslararası geçerliliği olan çipli ehliyete sahip olmanız gerekiyor. Daha önceleri Bulgaristan’a kendi aracınızla gitmek istediğinizde Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na gidip uluslararası ehliyet çıkarmanız gerekiyordu. Bu çok pahalı olmakla birlikte her yıl yenilenmesi gereken bir ehliyetti. 4 Ocak 2016 yılında başlayan uygulama ile artık Bulgaristan’a giderken çipli ehliyetiniz varsa uluslararası ehliyet almanıza gerek yok. 
 
YEŞİL SİGORTA 
 Bulgaristan’a karayoluyla gidenlerin mutlaka yaptırması gereken bir sigorta var. O da uluslararası geçerliliği olan ‘Yeşil Sigorta’ (Green Card). Bulgaristan’a girişte Gümrük kapısında istenen bu belge, Bulgaristan’da yaşanacak bir kaza durumunda 3. şahısların zararını karşılamak amacıyla yaptırılıyor. Eğer siz isterseniz, kendi taşıtınız için Türkiye’deki kasko poliçenize yurt dışı teminatı ekletebiliyorsunuz. 
 
VEKÂLETNAME
 Bulgaristan’a gittiğiniz araç sizin adınıza kayıtlı değilse, aracın üzerine kayıtlı olduğu kişi de sizinle beraber seyahat etmeli. Eğer araç üzerinize kayıtlı değilse ya da şirket aracı ise araç sahibi kişiden ya da kurumdan vekâletname almanız gerekmektedir. Ayrıca yolculuğa çıkarken şirket evraklarınızın yanınızda bulunmasına dikkat edin. 
 
VİNETKA
 Bulgaristan’a arabayla gitmek isteyenlerin yol vergi pulu ‘ Vinetka’ alma zorunluluğu var. Bu vergi pulu sınırdaki gişelerden alınabildiği gibi benzincilerden de alınabiliyor. Satın aldığınız vinetka’yı aracınızın ön camının sağ alt köşesine yapıştırmalısınız, yoksa pul geçersiz sayılır. Diyelim ki pulu almadan Bulgaristan’a giriş yaptınız ve seyahatiniz bitti geri dönüyorsunuz, Bulgaristan polisi Türkiye’ye girişinize izin vermiyor. Geri dönüp benzin istasyonlarından vinetka alabilirsiniz.
 
1 haftalık vinetka 15 leva ( 30 TL) 
1 Aylık vinetka 30 Leva ( 60 TL) 
1 Yıllık Vinetka 97 Leva ( 194 TL) 
 
Yeşil sigortanız, çipli ehliyetiniz ve vinetka’nız varsa aracınızla Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Bulgaristan’a karayolu ile gidenlerin bilmesi gereken bir başka ayrıntı da ülkede trafik denetimlerinin çok sıkı olduğu. Yollarda her an radara yakalanmak mümkündür. Şehir içi yerleşim yerlerinde 50 km hız, şehir dışında 90 km ve otoban üzerinde 130 km hız yapılabiliyor. 

Bulgaristan Yeşil Sigorta Fiyatları 

Bulgaristan’a arabayla gidişlerde zorunlu olan ‘Yeşil Sigorta’ adından anlaşılacağı gibi yeşil renkli ve tek formatla düzenlenen bir belgedir. Yeşil sigorta yaptırmak için Taşıt Ruhsatı ve Türk Trafik Sigortası fotokopileri gerekli. Bu belgelerle birlikte İstanbul, İpsala, Kapıkule, Hamzabeyli be Dereköy Turing ofislerine gittiğinizde Yeşil Sigortanızı yaptırabiliyorsunuz. Türkiye vatandaşlarının sınır kapısına gitme zorunluluğu yoktur. İsterlerse kendilerine en yakın sigorta acentesine giderek Yeşil Sigorta yaptırabilirler. Yeşil Sigorta 15 günlükten 1 yıllığa kadar yaptırılabiliyor. 
 
Batı Avrupa'da ikamet eden vatandaşların araçları için yaptırmış olduğu uluslararası zorunlu trafik sigortası (yeşil kart) Bulgaristan'dan da geçerli olmaktadır.
 
Bulgaristan vize evraklarınızla birlikte Hermes Consulting’ e başvurduğunuzda Yeşil Sigortanızı sizin adınıza biz yapabiliyoruz. Yeşil Sigorta geçerlilik süresini ve ücretlerini aşağıdaki listede görebilirsiniz. 
 

Geçerlilik Süresi Fiyatı

15 Gün 52,50 Euro

1 Ay 65,62 Euro

2 Ay 91,87 Euro

3 Ay 118,12 Euro

4 Ay 144,37 Euro

5 Ay 170,72 Euro

6 Ay 196,87 Euro

1 Yıl 262,50 Euro