ŞİRKET KURMA

ŞİRKET KURMA

Türk yatırımcı ve girişimciler arasında son dönemlerde yurtdışında şirket kurmak hızla artış gösteriyor. 2007 yılında Avrupa Birliği’ne üye olan Bulgaristan, sınır komşusu olduğu için Türk iş adamlarının en çok rağbet gösterdiği ülkelerin başında geliyor. Bulgaristan hükümetinin şirket kurulumunu son derece iyi teşviklerle destekliyor olması da Türk yatırımcının rotasını Bulgaristan’a çevirmesinde önemli bir etken. 
Bulgaristan’da şirket kurulumu Kayıtlar Ajansı’na bağlı Ticaret Sicili’ne kayıt ile mümkün oluyor. . Firma, Ticaret Siciline kaydedilirken, Özel Tanımlama Kodu (Bulgarca kısaltması ЕИК (EİK)) denilen 9 haneli bir numara veriliyor. Bu numara ile firma, Ticaret Sicili’ne kaydolduğu andan itibaren Ticaret Sicili’nden kaydı silinene kadar tanımlanmış oluyor. KDV Kanununa göre kayıt yaptıran firmalara Ulusal Gelirler Ajansı “BG” ile başlayan KDV numarası vermektedir. 
Sizde Bulgaristan’da yatırım yapmak istiyor ve işe nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız Hermes Conslting’in deneyimli müşteri danışmanlarından destek alabilirsiniz. Ekibimiz size şirket kurmadan önce yapmanız gereken araştırmalar, hazırlamanız gereken evraklar ve izleyeceğiniz prosedürler konusunda hizmet verecektir. 
Bize (0212) 287 73 29 numaralı telefonu arayarak ulaşabilirsiniz.
Neden Bulgaristan’da Şirket Kurmalı? 
  • Şirketlerin Bulgaristan’da tek kişilik anonim şirketi kurma imkânı var. Böyle bir uygulama Türkiye’de geçerli değil. 
  •  Bulgaristan’da şirket kurma prosedürleri için Bulgaristan vatandaşı ortağınızın bulunma zorunluluğu yoktur. Bulgaristan’da yüzde 100 yabancı sermayeli şirket kurulabilir. 
  • Bulgaristan’da şirket kurulumunda bulunan tüzel kişilerin sigortalı 10 işçiyi istihdam etme zorunluluğu yoktur. Ancak Bulgaristan’da şirket kurulumunda bulunan özel kişiler sigortalı bir şekilde 10 kişiyi istihdam etmek zorundadır. 
  •  Bulgaristan’da şirket kuracak olan yatırımcıların Bulgaristan’da kalma zorunluluğu yoktur. Yatırımcılar verecekleri vekâletname ile şirket kurulumu işlerini Türkiye’den de yürütebilirler. 

Bulgaristan’da Şirket Kurmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler 

  • Bulgaristan’da şirket sahibi olmayı planlayan TC vatandaşları öncelikle kuracakları şirketin Bulgaristan Ticaret Kanunu’na göre; amaç, konu ve kuruluş tüzüğünü belirlemesi gerekiyor. Çünkü tüzüğü ve amacı net bir şekilde belirlenmemiş şirket kurulumu başvuruları kabul edilmemektedir. 
  • Bulgaristan’ da kurulacak şirket isminin belirlenmesi: (Belirlenen ismin Bulgaristan Ticaret Odası Tescil Memurluğu’ ndan serbest olup olmadığı kontrol ediliyor. Eğer bu isim başka bir şirket tarafından tescilli ise başka bir isim belirleniyor.) 
  • Bulgaristan’ da kurulacak şirkete ait adres bilgileri. ( Bulgaristan’da kurulan şirketin adres bilgilerinde, yeni ofis kiralama ve ya satın alma nedeni ile değişiklik olursa bu bilgiler güncellenmeli) 
  • Bulgaristan’da şirket kurulumu ile ilgili tüm prosedürler ve belgeler noter tasdikli olmalı. Eğer şirketin hissedarları varsa evraklar Bulgaristan’da Noter huzurunda imzalandıktan sonra Bulgaristan Ticaret Odası’na (Tırgovska Palata) teslim ediliyor. Ticaret Odası Şirket kuruluş kararını 7-10 çalışma günü içinde açıklıyor. 
  •  Bulgaristan’da şirket kurulumu sonrası ortaklar Bulgaristan Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’nin inisiyatifine bağlı olarak 3, 6 veya 12 aylık geçerliliği olan Bulgaristan’da oturum izni alabilirler.