VATANDAŞLIK

VATANDAŞLIK

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul  0212 970 05 33 
 Ankara 0312 970 05 33
 İzmir 0232 970 05 33
 Edirne 0850 640 15 33

Bulgaristan Vatandaşlığı Nasıl Alınır? 

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki kültürel ve siyasi ilişkiler yüzlerce yıllık bir geçmişe dayanıyor. Öyle ki Bulgaristan’da doğmuş, o topraklarda yerleşik hayata geçmiş ve uzun yıllar yaşamış yüz binlerce Türk var. Ne var ki 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 yılları arasındaki Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra diğer milletlerde olduğu gibi binlerce Bulgaristan doğumlu Türk vatandaşı da doğup büyüdükleri toprakları terk edip, göçe zorlanmışlar. Bu göç dalgası Balkan Savaşları, 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda da devam etmiş. 1989 yılına kadar süren kitlesel göçlerde Bulgaristan’dan Türkiye’ye 800 bin göçmen gelmiş.

Türkiye’ye zorunlu dönüş yapan ve ‘Bulgar Macırı’ olarak bilinen göçmenlerin günümüzde en önemli gündemleri ise ‘Bulgar Vatandaşlığı almak’. Çünkü zorunlu göçle Türkiye’ye gelen herkesin Bulgaristan kanunlarının verdiği hakkı kullanarak vatandaşlık alma hakkı var. 1951, 1952, 1960, 1969, 1970, 1972, 1976 ve 1978 yıllarında gerçekleştirilen mübadele ile Türkiye’ye anlaşmalı gelen kişiler, turist olarak gidip kalan kişiler, doğdukları ülkenin vatandaşlığından vazgeçmiş olsalar bile vatandaşlık başvurusu yapabiliyorlar. Vatandaşlığını alanlar ise çocuklarını ve torunlarını bile Bulgar vatandaşlığına geçirebiliyor. Yani siz, dedeniz, anneniz veya babanız Bulgaristan’dan göç etmiş biriyseniz geçmişte orada yaşadığınızı kanıtlayacak belgeleri hazırlamanız durumunda Bulgar vatandaşlığı alma hakkınız var. Ancak doğum belgesi, nüfus kayıt belgesi ve Türkiye’den isim denklik belgesi alınmadığı takdirde her hangi bir işlem başlatılmadığını unutmayın. 

Bulgaristan Vatandaşlığına geçmek isteyenleri ise oldukça karmaşık ve uzun bir süreç bekliyor. Çünkü Bulgaristan’dan farklı yıllarda yaşanan göç dalgaları olduğu için kişinin özel durumu ve göç ettiği yıla göre farklı vatandaşlık prosedürleri gerekiyor. Yani 1949-1951 Göçmenlerinin1968 -1978 ve 1989 Göçmenlerinin vatandaşlık işlemleri farklıdır. Bulgar vatandaşlığından çıkarılanların vatandaşlık başvurusu uzun süreli (5-7 yıl) prosedür gerektirmektedir. Ebeveynlerinden birinin vatandaşlık hakkı bulunması halinde çocukların yaptığı vatandaşlık başvuruları ise kısa süreli ( 3-6 ay) prosedürü kapsamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz yıllar arasında göç eden vatandaşların durumlarının değerlendirmesi, kişisel bilgilerine göre karar verilmesi ve hareket edilmesi en doğru yöntem olacaktır. Türkiye doğumlular için Bulgaristan vatandaşlığı alma, Bulgaristan Vatandaşı ile evli olanların vatandaşlık alma, 14 yaş altı BG doğumluların vatandaşlık alma, yatırımcıların vatandaşlık alma ve kaçak gelenlerin vatandaşlık alma prosedürleri de değişiklik göstermektedir. 

 ‘Ben hangi prosedüre göre vatandaşlık alabilirim?’, ‘Göç eden kişi babamsa ben vatandaşlık alabilir miyim?’, ‘İsim denkliği alamadım yine de vatandaşlık alabilir miyim?’, ‘Vatandaşlık alma sürecinde Bulgaristan’a gitmek gerekir mi?’, ‘Dedem Bulgar vatandaşı ise bende vatandaşlık alabilir miyim? gibi Bulgar vatandaşlığı işlemlerinize dair sorularınızın cevabı için sizi Hermes Consulting ofisimize davet ediyoruz. 

1930-1979 Göçmenlerinden biriyseniz vatandaşlık başvurunuz için hangi prosedüre göre ilerleyeceğimizi belirlemek için randevu alarak ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Ekibimiz vatandaşlık işlemleri ile ilgili her konuda danışmanlık hizmetini yüz yüze görüşme ile veriyor. Bunun için yapmanız gereken ise Ankara İçişleri Bakanlığı Göçmen Bürosu’ndan alınacakİsim Denklik Belgesi ve Nüfus Müdürlüğü’nden alabileceğiniz Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile Cumartesi günleri saat 10.00-14.00 arasında İstanbul ve Edirne’deki ofislerimize uğramak. Vatandaşlık işlemleri için danışmanlık ücretimiz ise 50 Euro’dur. İsim Denklik Belgesi ile ilgili merak ettiğiniz sorular içinde bizi aramanızı rica ediyoruz. 


Dilerseniz de uzman ekibimize vekâlet vererek tüm işlemlerinizi sizin adınıza yürütmesini sağlayabilirsiniz. İşlemleri için vekâlet vermek isteyenlerden bilgilendirme ve değerlendirme ücreti alınmamaktadır. Randevu günü İsim Denklik Belgeniz ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile birlikte ofisimize geldiğinizde ilgili araştırmayı yapıp, vatandaşlık başvurusunda bulunabilme hakkınızı tespit ediyoruz. Başvuru hakkınız varsa firmamıza vekâlet verdiğiniz takdirde Bulgar vatandaşlığı başvurunuzu tamamlıyoruz. 

Randevu Telefonu: İstanbul (0212) 287 73 30