VATANDAŞLIK

Bulgaristan Vatandaşlığı

Bulgaristan ve Türkiye arasındaki kültürel ve siyasi ilişkiler yüzlerce yıllık bir geçmişe dayanıyor. Öyle ki Bulgaristan’da doğmuş, o topraklarda yerleşik hayata geçmiş ve uzun yıllar yaşamış yüz binlerce Türk var. Ne var ki 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 yılları arasındaki Osmanlı-Rus Savaşı’ndan sonra diğer milletlerde olduğu gibi binlerce Bulgaristan doğumlu Türk vatandaşı da doğup büyüdükleri toprakları terk edip, göçe zorlanmışlar. Bu göç dalgası Balkan Savaşları, 1. ve 2. Dünya Savaşı’nda da devam etmiş. 1989 yılına kadar süren kitlesel göçlerde Bulgaristan’dan Türkiye’ye 800 bin göçmen gelmiş.

Türkiye’ye zorunlu dönüş yapan ve ‘Bulgar Macırı’ olarak bilinen göçmenlerin günümüzde en önemli gündemleri ise ‘Bulgaristan Vatandaşlığı almak’. Çünkü zorunlu göçle Türkiye’ye gelen herkesin Bulgaristan kanunlarının verdiği hakkı kullanarak vatandaşlık alma hakkı var. 1951, 1952, 1960, 1969, 1970, 1972, 1976 ve 1978 yıllarında gerçekleştirilen mübadele ile Türkiye’ye anlaşmalı gelen kişiler, turist olarak gidip kalan kişiler, doğdukları ülkenin vatandaşlığından vazgeçmiş olsalar bile vatandaşlık başvurusu yapabiliyorlar. Vatandaşlığını alanlar ise çocuklarını ve torunlarını bile Bulgar vatandaşlığına geçirebiliyor. Yani siz, dedeniz, anneniz veya babanız Bulgaristan’dan göç etmiş biriyseniz geçmişte orada yaşadığınızı kanıtlayacak belgeleri hazırlamanız durumunda Bulgar vatandaşlığı alma hakkınız var. Ancak doğum belgesi, nüfus kayıt belgesi ve Türkiye’den isim denklik belgesi alınmadığı takdirde herhangi bir işlem başlatılmadığını unutmayın. 

1930'lu yıllarda göç eden kişiler için vatandaşlık işlemleri 1950-60-70-80 yıllarına göre daha zordur. Bulgaristan vatandaşlığı tek bir kuşak üzerinden diğerine aktarılabildiği için göçmen kişi hayatta ise işlemler boyunca sağ kalması, hayatta değil ise de vatandaşlık sorgulamasından sonra 'Bulgaristan vatandaşıdır' sonucunun çıkması gerekir. Hayatta olmayan göçmen dedeleriniz, babaanneleriniz, anneanneleriniz üzerinden vatandaşlık işlemlerinizin devam edebilmesi için bu kişinin Bulgar vatandaşı olarak vefat etmiş olması gerektiğini unutmayınız. Vatandaşlıktan çıkarılmış ise altsoyları (kızları, oğulları, torunları) artık işlem yapamaz.

Bulgaristan Vatandaşlığına geçmek isteyenleri ise oldukça karmaşık ve uzun bir süreç bekliyor. Çünkü Bulgaristan’dan farklı yıllarda yaşanan göç dalgaları olduğu için kişinin özel durumu ve göç ettiği yıla göre farklı vatandaşlık prosedürleri gerekiyor. Yani 1949-1951 Göçmenlerinin, 1968 -1978 ve 1989 Göçmenlerinin vatandaşlık işlemleri farklıdır. Bulgar vatandaşlığından çıkarılanların vatandaşlık başvurusu uzun süreli (5-7 yıl) prosedür gerektirmektedir. Ebeveynlerinden birinin vatandaşlık hakkı bulunması halinde çocukların yaptığı vatandaşlık başvuruları ise kısa süreli ( 3-6 ay) prosedürü kapsamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz yıllar arasında göç eden vatandaşların durumlarının değerlendirmesi, kişisel bilgilerine göre karar verilmesi ve ona göre hareket edilmesi en doğru yöntem olacaktır. Türkiye doğumlular için Bulgaristan vatandaşlığı alma, Bulgaristan Vatandaşı ile evli olanların vatandaşlık alma, 14 yaş altı BG doğumluların vatandaşlık alma, yatırımcıların vatandaşlık alma ve kaçak gelenlerin vatandaşlık alma prosedürleri de değişiklik göstermektedir. 

  • ‘Ben hangi prosedüre göre vatandaşlık alabilirim?’,
  • ‘Göç eden kişi babamsa ben vatandaşlık alabilir miyim?’,
  • ‘İsim denkliği alamadım yine de vatandaşlık alabilir miyim?’,
  • ‘Vatandaşlık alma sürecinde Bulgaristan’a gitmek gerekir mi?’,
  • ‘Dedem Bulgar vatandaşı ise bende vatandaşlık alabilir miyim? gibi sorularınızın cevabı için sizi Hermes Consulting ofisimize davet ediyoruz. 

1930-1979 Göçmenlerinden biriyseniz vatandaşlık başvurunuz için hangi prosedüre göre ilerleyeceğimizi belirlemek için randevu alarak ofisimizi ziyaret edebilirsiniz. Ekibimiz vatandaşlık işlemleri ile ilgili her konuda danışmanlık hizmetini yüz yüze görüşme ile veriyor. Bunun için yapmanız gereken ise bağlı olduğunuz İlçe Nüfus Müdürlüğünden İsim Denklik Belgesi talep etmeniz ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile bize ulaştırmanızdır. Vatandaşlık işlemleri için danışmanlık ücretimiz ise 50 Euro’dur. İsim Denklik Belgesi ile ilgili merak ettiğiniz sorular içinde bizi aramanızı rica ediyoruz. 

Dilerseniz de uzman ekibimize vekâlet vererek tüm işlemlerinizi sizin adınıza yürütmesini sağlayabilirsiniz. İşlemleri için vekâlet vermek isteyenlerden bilgilendirme ve değerlendirme ücreti alınmamaktadır. Randevu günü İsim Denklik Belgeniz ve Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ile birlikte ofisimize geldiğinizde ilgili araştırmayı yapıp, vatandaşlık başvurusunda bulunabilme hakkınızı tespit ediyoruz. Başvuru hakkınız varsa firmamıza vekâlet verdiğiniz takdirde Bulgar vatandaşlığı başvuru işlemlerinizi başlatıyoruz.

Bulgar Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vatandaşlık başvurusu için ya belirli şartları sağlıyor olmak ya da belirli şartları yerine getirmek gerekir. Göçmenlik statüyle vatandaşlık kazanmanın yanı sıra yatırım yoluyla ve Bulgar vatandaşı ile evlilik dolayısıyla ilgili ülkede belli bir süre ikamet ederek  de vatandaşlık kazanılabilmektedir. Ancak bu sadece yatırım yapmak ya da evliliği gerçekleştirmek ile sağlanmaz. Vatandaşlık başvurusu için ilgili ülkede belli bir süre ikamet etmek ve gerekli sınavları geçmek gerekir.

YATIRIM YOLUYLA VATANDAŞLIK KAZANMAK

Yatırım yoluyla Bulgaristan vatandaşlığı kazanmak için yasal düzenlemelere göre belirlenen miktarda ilgili ülkeye yatırım yapılmalı ve yatırımcı sertifikası alınmalıdır. Uzun sürece göre, 512 bin devlet tahvil bonosu ile yatırım yapan kişiler gerekli belgelerini hazırlayarak Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluklarına d vize başvurusu yapar. Çıkan vize ile Bulgaristan'a giderek süreli oturma izni için Yabancılar Şubesine başvuru yapar. Alınan süreli oturma izni her yıl yenilenerek 5. yılın sonunda süresiz oturuma başvurulur. Süresiz oturma izni alındıktan sonra ise vatandaşlık başvurusu yapılır, yaklaşık 2 yıl içinde başvuru sonuçlanır.  

Yatırım yoluyla kısa sürece göre vatandaşlık kazanımında ise, yine yasal düzenlemelere göre belirlenen miktarda o ülkeye yatırım yapılması ve yatırımcı sertifikası alınması gerekir. Türkiye'deki Bulgar diplomatik temsilciliklerinden d vize başvurusu yapılarak ilgili ülkeye gidilir ve Yabancılar Şubesinden oturum kartına başvurulur. Yapılan yatırım dolayısıyla 1 yıllık süreli veya süresiz oturum kartı alan ve 1 yıl Bulgaristan'da ikamet eden kişiler gerekli koşulları sağladığı takdirde vatandaşlık için başvuruda bulunabilmektedir. 1 yıl ikamet sonunda kişi vatandaşlık talep edebilir, başvuru sonucu ise yaklaşık 2 yıl içinde gelir.

EVLİLİK YOLUYLA VATANDAŞLIK KAZANMAK

Bulgar vatandaşı eş üzerinden çifte vatandaşlık kazanımı için de belli bir süre ilgili ülkede ikamet etmek ve gerekli sınav ve mülakatları geçmek gerekir. Öncelikle Bulgar vatandaşı ile olan evliliğin Bulgaristan'da tanıtılması gerekir. Çift Türkiye'den d vize başvurusu yapabilmek için Bulgar evlilik cüzdanına sahip olmalıdır. Türkiye'deki diplomatik temsilciliklere eş üzerinden d vize başvurusu yapılarak Bulgaristan'a gidilir. Eşin bağlı olduğu ikamet bölgesindeki Yabancılar Şubesine giderek evlilik dolayısıyla oturum kartı başvurusu yapılır. 3 yıl üst üste alınan bu oturum kartı yenilenir. 3. yılın sonunda süresiz oturum alınır. Başvuru sahibi dil sınavını başarıyla geçerse Adalet Bakanlığından vatandaşlık için başvuru yapılır. Adalet Banaknlığından yapılan başvuruya istinaden 1/2 yıl sonraya mülakat tarihi verebilir. Başvuru sonuçları ise mülakat gerçekleştikten sonra yaklaşık olarak 15 ay sonra açıklanır. Ancak evlilik dolayısıyla yapılan başvuru sonucunda kesin vatandaşlık almanın garantisi olmadığını hatırlatalım.

TÜRKİYE'DE DOĞAN ÇOCUKLAR İÇİN ANNE/BABA ÜZERİNDEN VATANDAŞLIK

Anne ya da babası Bulgar vatandaşı olan çocuklar oturum izni şartı olmadan gerekli evrakları hazırlayarak vatandaşlık başvurusu yapabilir. Bunun için anne ya da babanın Bulgar vatandaşı olduğu kanıtlanmalı ve gerekli belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanarak başvuruda bulunulmalıdır. Liçna Karta ve pasaport başvurularını Türkiye'deki Bulgar diplomatik temsilciliklerinden tamamlamak isteyen kişiler ilgili konsolosluktan randevu alarak işlemlerini tamamlayabilirler. Detaylı bilgi almak için çağrı merkezlerimizi arayarak müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. 

Hermes Consulting olarak vatandaşlık başvuru işlemleriniz için sizlere uzman kadromuz ile danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Eski göçmenler için vatandaşlık işlem süreci göç edilen yıla göre farklılık gösterir. Dolayısıyla sizlere doğru bir şekilde yardımcı olabilmemiz ve izlemeniz gereken yolları anlatabilmemiz için göç eden kişiye ait isim denklik belgesi ile vukuatlı nüfus kayıt belgesini bizlere sunmanız gerekir. Aksi takdirde işlemleriniz için zaman kaybı yaşamanız olasıdır. Vatandaşlık başvuruları için sonraki süreçlerde gerekli olan Bulgaristana doğum belgesini ise bizlere vekalet vermeniz halinde çıkarmaktayız. Alanında uzman müşteri temsilcilerimizle sizlere profesyonel destek sunmakta ve Bulgaristan'da var olan ekibimizle koordineli bir şekilde çalışarak işlemlerinizi planlamaktayız. Süreç boyunca işlemlerinizin takibini yaparak gelişmelerden sizleri haberdar ediyoruz. 

Randevu Telefonu: İstanbul (0212) 287 73 30