Bulgaristan Ticari Vizesi-Şirket Sahipleri, Çalışanlar

bulgaristan ticari vizesi

Bulgaristan Ticari Vizesi

Hızla gelişen bir ülke olan Bulgaristan, Avrupa ve Asya arasında bağlantıyı sağlayan önemli bir ülke konumunda yer almaktadır. Son yıllarda özellikle Euro (avro) bölgesinin değeri ve 2007 yılı itibariyle Bulgaristan’ın AB üyesi ülkeler arasına katılmasıyla artan ticari potansiyel grafiği, bu ülke içerisinde olan ticari süreçlerin artarak devam edeceğini göstermektedir. Bulgaristan'a ülkemiz üzerinden yapılan ticari seyahatlerin artmasına öncülük eden bu gelişmeler Bulgaristan ticari vize başvurusunda hatırı sayılır bir artışı beraberinde getirmiştir. Bu nedenle Bulgaristan ticari vizesi özellikle komşu ülkeler arasında önemle takip edilen vize konularının başında gelmektedir.
 
Bulgaristan ticari vizesinin öncelikle iş amaçlı düzenlenecek seyahatlerde kullanıldığını hatırlatmakta yarar vardır. Bu nedenle ticari vize başvurusu yapacak olan kişinin gerçekleştirilecek seyahat türünün ticari amaçla yapıldığını kanıtlayan belgeler sunması gerekiyor. Seyahat edeceğiniz aracınız şirketinize ait ise şirketinizin vereceği vekâletname ile Bulgaristan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. (Vekâletnamenin İngilizce ya da Bulgarca tercüme edilmesi faydalı olur.)
 
Bulgar diplomatik temsilciliklerine yapılacak ticari vize başvuruları pek çok şekilde olmaktadır. Bulgaristan şirket sahipleri, türk şirket sahipleri, Bulgar şirketlerinde çalışanlar, Türkiye’de bir şirkette çalışanlar ve Bulgaristan'da temsilciliği olanlar Bulgaristan ticari vizesine başvuru yapabiliyor. Ticari vize başvurusu sırasında Bulgaristan temsilciliklerinin istediği evrak ve belgeler değişiklik gösterebiliyor. 
 
Ticari vize talebinde bulunan kişi Bulgaristan'da bir şirket sahibi ise;
 
Bulgar Konsolosluğu’na hitaben şirketinin antetli kağıdına yazılmış, faaliyet bilgilerini, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu açıklayan dilekçe sunmalıdır. Ticari vize başvuru sahibinin Bulgaristan’da şirket ortaklığı varsa, iş ilişkilerini ispatlayan anlaşma, sözleşme, gümrük beyannamesi, fatura benzeri belgeler sunması gerekir. Bunlara ek olarak kişi, 
 
  • Bulgaristan’da kurulu şirketin Faaliyet Belgesi (agentsiya na spisvaniyata Udostovorenie)
  • Şirketin borcu yoktur kağıdı (lipsa na zadaljenie)
  • Bulgaristan veya Türk bankalarından açtırılmış hesap, en az 5000 TL bakiyeli)
  • Bulgaristan’da ikamet ettiği evin Kira Kontratı
  • Bometrik fotoğraf, pasaport
  • Nüfus cüzdan fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile bilgilerini içeren)
Eğer sizde Bulgaristan’da iş kurmak ve ticari vize almak isterseniz Hermes Consulting ofislerine başvurup deneyimli temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz. Talep ettiğiniz takdirde ekibimiz siz ülkeye gitmeden vereceğiniz vekâletname ile istenen vasıflarda şirket kurabiliyor. Bunun yanı sıra istediğiniz bankada adınıza hesap açıp fatura işlemlerinizi gerçekleştirebiliyor. Yine otel ve uçak biletlerinizi, başvuru formunuzu, dilekçelerinizi ve seyahat sigortanızı ofisimizde doldurabilir, uluslararası ehliyetinizi, yeşil sigortanızı ve tercümelerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz.
 
Bunun için yapmanız gereken internet sitemizin sağ üst köşesindeki İletişim butonunu tıklamak. Burada karşınıza çıkacak telefon numaralarından deneyimli müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de iletişim formunu doldurarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Firmamızın uzmanları en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. 

Bulgaristan Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar-Şirket Sahipleri, Çalışanlar

Bulgaristan’ın belirlediği ticari vize  başvuru kurallarında ticari vize almak için bazı önemli şartlar gerektiği açık ve net bir şekilde belirtiliyor. Bulgaristan ticari vizeleri yaklaşık 10 iş günü içerisinde sonuca kavuşturuyor. Şirket sahibi iseniz ve Bulgaristan’dan ticari vize almak istiyorsanız evrak listesini eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. 
 

Bulgaristan Ticari vizesi için gerekli evraklar; 

1. Vize Başvuru Formu/ Hermes Vize Takip Formu (Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış olmalı) 
2. En az 1 yıl geçerliliği olan pasaport. (Varsa eski pasaportlarda sunulabilir) 
3. Son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf
4. Kimlik fotokopisi, ikametgah belgesi
5. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden ya da e-devletten)
6. Şirketinizin kaşeli imzalı antetli kağıdına yazılmış başvuru sahibinin görevini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren Referans Mektubu
7. Ticari Davetiyenin Orijinali (Bulgaristan’daki davet gönderen şirketin bulunduğu şehrin Polis Merkezi veya Yabancılar Şubesi'nden onaylanmış olmalı)
8. Mali durumunuzu gösterir belgeler (Minimum 5 bin TL bulunan Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi)
9. Uçak rezervasyonlarını gösteren belgeler
10. Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli tüm seyahati kapsayan kişisel Seyahat Sağlık Sigortası. (Hermes Consulting olarak seyahat sağlık sigortanızı sizin adınıza düzenlemekteyiz.)
11. Fuara katılacaksa giriş kartı veya katılıma ilişkin belgeler
 
Başvuracak kişi çalışan ise yukarıdakilerine ilaveten;
• SGK Dökümü (son 3 aya ait)
• İşe giriş bildirgesi
• Maaş Bordrosu (Kaşeli, imzalı)
• Sözleşmeli çalışan ise Noter tasdikli iş sözleşmesinin orijinali
• Antetli kağıda yazılmış başvuru sahibinin görevini, kişisel özelliklerini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren Referans Mektubu
• Bulgaristan'dan davetiye aldığınız firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan belgeler (Fatura, gümrük beyannamesi, sözleşme, anlaşma vb)
• Şirket evrakları; faaliyet belgesi, şirketin sicil gazetesi, İmza sirküleri ve vergi levhası, şirketin banka hesap cüzdan fotokopisi)
 

Ticari vizeye başvuracak kişi şirket sahibi ise bunlara ek olarak; 

 Başvuru sahibinin görevini, kişisel özelliklerini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu
 Çalıştığı şirketin faaliyet belgesi, Şirketin sicil gazetesi, İmza sirküleri ve vergi levhası. 
 Bulgaristan ile iş ilişkilerini kanıtlayan belgeler. (Yöneticiler ve şirket çalışanları için şirketin logosunun ve iletişim bilgilerinin olduğu, ticari ilişkileri ve bağlantıları gösteren destek mektubu. Fatura veya gümrük beyannameleri)

Bulgaristan Ticari Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan Ticari Vizesi için nereye başvurabilirim?
Bulgaristan ticari vizesi başvurularınızı akredite acente olan firmamız Hermes Consulting'e vasıtasıyla tamamlayabilirsiniz. 
 

Bulgar firma davetiye göndermezse Ticari Vize için başvuruda bulunabilir miyim?

Bulgaristan ticari vizesi için davetiye almanız şarttır. Bulgar firma Size davetiye gönderemiyor ise konu ile ilgili müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.
 

Bulgaristan Ticari Vizesi için gereken davet mektubu ne kadar süre ile geçerlidir?

Bulgaristan ticari vizesi için gereken davet mektubunun geçerlilik süresi maksimum 3 aydır. Başvurunuz için 3 aydan daha eski bir davetiye sunduğunuzda konsolosluk birimi tarafından kabul edilmeyebilir.
 

 Bulgaristan Ticari Vizesi almak Turistik Bulgaristan vizesi almaktan daha mı kolay?

Yabancı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde o ülkeden gelen davet yazıları konsolosluklarda her zaman avantaj sağlar. Bulgaristan ticari vizesi için en önemli belge ise Bulgaristan’daki şirketten gelen davet yazısıdır. Daha önce almış olduğunuz Bulgaristan ticari vizesi var ise bir sonraki vize başvurunuzun uzun süreli çıkma ihtimali daha yüksektir.
 

Şirketi olan herkes BG’yi ziyaret etmek için Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda mı bulunmalı?

Şirketi olan herkes Bulgaristan ticari vizesi başvurusunda bulunmak zorunda değildir. Seyahat amacınız ticari bir faaliyet içermiyor ise ticari vize almanıza gerek yoktur. Seyahat amacınıza uygun vize kategorisinden başvuru yapmak sizin için en doğru seçenek olacaktır.