Ticari Vize - BG Şirket Sahipleri

Ticari Vize - BG Şirket Sahipleri

BULGARİSTAN TİCARİ VİZESİ 

Hızla gelişen bir ülke olan Bulgaristan Avrupa ve Asya arasında bağlantıyı sağlayan önemli bir ülke konumunda yer alıyor. Son yıllarda özellikle Euro (avro) bölgesinin değeri ve 2007 yılı itibariyle Bulgaristan’ın AB üyesi ülkeler arasına katılmasıyla artan ticari potansiyel grafiği bu ülke içerisinde olan ticari süreçlerin artarak devam edeceğini göstermektedir. Bulgaristan'a ülkemiz üzerinden yapılan ticari seyahatlerin artmasına öncülük eden bu gelişmeler Bulgaristan Ticari vize başvurusunda hatırı sayılır bir artışı beraberinde getirmiştir. Bu nedenle Bulgaristan ticari vizesi 2016 yılında özellikle komşu ülkeler arasında önemle takip edilen vize konularının başında gelmektedir.
Bulgaristan Ticari Vizesinin öncelikle iş amaçlı düzenlenecek seyahatlerde kullanıldığını hatırlatmakta yarar var. Bu nedenle ticari vize başvurusu yapacak olan kişinin gerçekleştirilecek seyahat türünün ticari amaçla yapıldığını kanıtlayan belgeler sunması gerekiyor. 
Seyahat edeceğiniz aracınız şirketinize ait ise şirketinizin vereceği vekâletname ile Bulgaristan seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz. (Vekâletnamenin İngilizce ya da Bulgarca tercüme edilmesi faydalı olur.)
Bulgar diplomatik temsilciliklerine yapılacak ticari vize başvuruları pek çok şekilde olmaktadır. BG Şirket Sahipleri, Türk Şirket Sahipleri, Bulgar şirketlerinde çalışanlar, Türkiye’de bir şirkette çalışanlar ve BG’de Temsilciliği olanlar Bulgaristan ticari vizesine başvuru yapabiliyor. Ticari vize başvurusu sırasında Bulgaristan temsilciliklerinin istediği evrak ve belgeler değişiklik gösterebiliyor. 

Bulgaristan Ticari vizesine başvuran kişi çalışan ise; 

 Kurumda çalıştıklarını gösteren belgelerin orijinallerini sunmalı.
 Bulgar diplomatik temsilciliklerine hitaben, antetli kâğıda, seyahatin amacı, görevi, gidiş-dönüş tarihlerini içeren bir dilekçe yazmalı. 
 SGK İşe Giriş Bildirgesi, SGK Hizmet Dökümü, işe devam taahhüdü gibi belgeler sunmalı. 
 Belgelerde, şirket iletişim bilgileri, yetkili kişinin ismi, pozisyonu, imzası ve kaşesi yer almalıdır.
 Ticari vize talebinde bulunan kişi şirket sahibi ise; Bulgar Konsolosluğu’na hitaben şirketinin antetli kağıdına yazılmış, faaliyet bilgilerini, seyahat amacını ve şirketteki pozisyonunu açıklayan dilekçe, Bağ-Kur ödediğini gösteren belge eklenmeli. 
Ticari vize başvuru sahibinin Bulgaristan’da şirket ortaklığı varsa, iş ilişkilerini ispatlayan anlaşma, sözleşme, gümrük beyannamesi, fatura benzeri belgeler sunması gerekir. Bunlara ek olarak kişi, 
 Bulgaristan’da kurulu şirketin Faaliyet Belgesi (agentsiya na spisvaniyata Udostovorenie)
 Şirketin borcu yoktur kağıdı (lipsa na zadaljenie)
 Başvuru sahibi adına son 6 aya ait faturalar
 Bulgaristan’daki banka hesabına ait hesap hareketlerini gösteren belge
 Bulgaristan’da ikamet ettiği evin Kira Kontratı
Eğer sizde Bulgaristan’da iş kurmak ve ticari vize almak isterseniz Hermes Consultingofislerine başvurup deneyimli temsilcilerimizden bilgi alabilirsiniz. Talep ettiğiniz takdirde ekibimiz siz ülkeye gitmeden vereceğiniz vekâletname ile istenen vasıflarda şirket kurabiliyor. Bunun yanı sıra istediğiniz bankada adınıza hesap açıp fatura işlemlerinizi gerçekleştirebiliyor. Yine otel ve uçak biletlerinizi, başvuru formunuzu, dilekçelerinizi ve seyahat sigortanızı ofisimizde doldurabilir, uluslararası ehliyetinizi, yeşil sigortanızı ve tercümelerinizi firmamızdan yaptırabilirsiniz.
Bunun için yapmanız gereken internet sitemizin sağ üst köşesindeki İletişim butonunu tıklamak. Burada karşınıza çıkacak telefon numaralarından deneyimli müşteri temsilcilerimize ulaşabilirsiniz. Dilerseniz de İletişim Formunu doldurarak merak ettiklerinizi sorabilirsiniz. Firmamız uzmanları en kısa sürede sizinle iletişime geçecektir. 

BULGARİSTAN TİCARİ VİZESİ ŞİRKET SAHİPLERİ

Bulgaristan’ın belirlediği Ticari Vize 2017 başvuru kurallarında ticari vize almak için bazı önemli şartlar gerektiği açık ve net bir şekilde belirtiliyor. Bulgaristan ticari vizeleri 5 iş günü içerisinde sonuca kavuşturuyor. Şirket sahibi iseniz ve Bulgaristan’dan ticari vize almak istiyorsanız evrak listesini eksiksiz bir şekilde hazırlamanız gerekiyor. 

Bulgaristan Ticari vizesi için gerekli evraklar; 

1. Vize Başvuru Formu/ Hermes Vize Takip Formu (Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulmuş ve imzalanmış olmalı) 
2. En az 1 yıl geçerliliği olan pasaport. (Varsa eski pasaportlarda sunulabilir) 
3. Son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf
4. Kimlik fotokopisi
5. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğü’nden alınır.) 
6. Şirketinizin kaşeli imzalı antetli kağıdına yazılmış başvuru sahibinin görevini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren Referans Mektubu
7. Ticari Davetiyenin Orijinali (Bulgaristan’daki davet gönderen şirketin bulunduğu şehrin Polis Merkezi veya Yabancılar Şubesi'nden onaylanmış olmalı)
8. Mali durumunuzu gösterir belgeler (Minimum 5 bin TL bulunan Banka Hesap Cüzdanı Fotokopisi)
9. Uçak rezervasyonlarını gösteren belgeler
10. Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli tüm seyahati kapsayan kişisel Seyahat Sağlık Sigortası.
11. Fuara katılacaksa giriş kartı veya katılıma ilişkin belgeler
12. Davet eden kişinin pasaport fotokopisi 
13. Davet eden kişinin oturum kartı
14. Davet eden kişinin gelir belgesi

Başvuracak kişi çalışan ise yukarıdakilerine ilaveten;

• SGK Dökümü (son 3 aya ait)
• İşe giriş bildirgesi
• Maaş Bordrosu (Kaşeli, imzalı)
• Sözleşmeli çalışan ise Noter tasdikli iş sözleşmesinin orijinali
• Antetli kağıda yazılmış başvuru sahibinin görevini, kişisel özelliklerini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren Referans Mektubu
• Bulgaristan'dan davetiye aldığınız firma ile iş ilişkilerinizi kanıtlayan belgeler (Fatura, gümrük beyannamesi, sözleşme, anlaşma vb)
• Çalıştığı şirketin faaliyet belgesi, şirketin sicil gazetesi, İmza sirküleri ve vergi levhası. 

Ticari vizeye başvuracak kişi şirket sahibi ise bunlara ek olarak; 

 Başvuru sahibinin görevini, kişisel özelliklerini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren referans mektubu
 Çalıştığı şirketin faaliyet belgesi, Şirketin sicil gazetesi, İmza sirküleri ve vergi levhası. 
 Bulgaristan ile iş ilişkilerini kanıtlayan belgeler. (Yöneticiler ve şirket çalışanları için şirketin logosunun ve iletişim bilgilerinin olduğu, ticari ilişkileri ve bağlantıları gösteren destek mektubu. Fatura veya gümrük beyannameleri)

Bulgaristan Ticari Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan Ticari Vizesi için nereye başvurabilirim?
Bulgaristan Ticari Vizesi için konsolosluğun akredite ettiği acentelere, bu acentelerden biri olan firmamız Hermes Consulting'e başvurabilirsiniz. İsterseniz de başvurunuzu Konsolosluk ve Büyükelçiliklere yapabilirsiniz. 

Bulgar firma davetiye göndermezse Ticari Vize için başvuruda bulunabilir miyim?

Bulgaristan Ticari Vizesi için davetiye almanız şart. Bulgar firma Size davetiye gönderemiyor ise konu ile ilgili müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vizesi için gereken davet mektubu ne kadar süre ile geçerlidir?

Bulgaristan Ticari Vizesi için gereken davet mektubunun geçerlilik süresi maksimum 3 aydır.

 Bulgaristan Ticari Vizesi almak Turistik Bulgaristan vizesi almaktan daha mı kolay?

Yabancı ülkelere yapılacak olan seyahatlerde o ülkeden gelen davet yazıları konsolosluklarda her zaman avantaj sağlar. Bulgaristan Ticari Vizesi için en önemli belge ise Bulgaristan’daki şirketten gelen davet yazısıdır. Daha önce almış olduğunuz Bulgaristan Ticari Vizesi var ise bir sonraki vize başvurunuzun uzun süreli çıkma ihtimali daha yüksek. 

Şirketi olan herkes BG’yi ziyaret etmek için Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda mı bulunmalı?

Şirketi olan herkes Bulgaristan Ticari Vizesi başvurusunda bulunmak zorunda değil. Seyahat amacınız ticari bir faaliyet içermiyor ise Bulgaristan Ticari Vizesi almanıza gerek yok. Bu durumda Turistik Bulgaristan vizesi başvurusu yapabilirsiniz.