Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan Transit Vize

Bulgaristan Transit Vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre Bulgaristan’ı ziyaret etmesine izin veren bir vize türüdür. Bulgaristan üzerinden diğer ülkelere geçiş izni de veren transit vizeye sahip kişiler, Bulgaristan’da en fazla 48 saat kalabilirler. Başvuru sahipleri transit vize kategorisine girdiklerini gösteren belgeleri (gidilecek ülkenin geçerli vizesi, gidiş amacını onaylayan otel rezervasyonu, davetiye gibi) sunmak zorundadır.
Evraklarınızı eksiksiz tamamlayıp Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine sunduğunuz takdirde Bulgaristan transit vizesi 5 -7 iş günü içerisinde çıkabilir. 
Vize işlemleri sırasında zaman kaybetmek istemiyorsanız Hermes Consulting'in Bulgaristan vize işlemleri departmanını arayabilirsiniz
Otel ve uçak biletlerinizi, form, dilekçelerinizi ve seyahat sağlık sigortanızı kurumumuzda doldurabilir, uluslararası ehliyetinizi, yeşil sigortanızı ve tercümelerinizi kurumumuzdan yaptırabilirsiniz.
Hermes Consulting İletişim (0212) 970 05 22

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 

1. Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi 
2. Son 3 ay içerisinde çekilmiş Biometrik Fotoğraf 
3. En az 1 yıl geçerliliği olan pasaport. 
4. Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 
5. Gidilecek ülkenin vizesinin kopyası (Eğer başvuru sahibi vizesiz seyahat edebiliyorsa gideceği ülkeye seyahat amacını açıklayan davetiye, otel rezervasyonu, tapu gibi belgeleri sunmalı) 
6. Uçak bileti rezervasyonu
7. Eğer seyahat aracınız şirketinize ait ise şirketten vekâletname alınmalı. (Vekâletname İngilizce ya da Bulgarca tercüme edilmeli.) 
8. En az 5 bin TL hesap bakiyesi olan Banka Hesap Cüzdanı 
9. Çalıştığını gösteren belgeler (İş yerinizden son 3 aylık SGK Döküm Belgesi)
10. Başvuru sahibi öğrenci ise Öğrenci Belgesi 
11. Transit vize başvuru sahibi Yabancı uyruklu ise Türkiye’de geçerli süreli ikamet tezkeresi.
12. Seyahati boyunca geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası 
13. Vize ücreti 

Bunlara ilaveten eğer Bulgaristan Transit Vizesine başvuracak kişi özel aracı ile seyahat edecekse şu belgeleri de Konsolosluğa sunmalıdır. 

- Araç Ruhsat Fotokopisi 
- Uluslararası Geçerli Araç Sigortası (Yeşil Sigorta) 
- Uluslararası Geçerliliği Olan Ehliyet 
Transit Vize başvurusunda bulunan kişi 18 yaşından gün almamışsa;  Bulgaristan seyahatine anne ve babası ile birlikte gidiyor olsa bile, çocuklarına bu seyahatin yapılmasına izin verdiklerine dair Noter tasdikli Muvafakatname almak zorundalar.

Bulgaristan Transit Vize Çeşitleri 

Tek giriş transit vize; Bu tür vize ile Bulgaristan’a sadece giriş yapabilirsiniz. Ancak tek girişli transit vize ile dönüş yapacağınız ülkeye Bulgaristan üzerinden dönemezsiniz. 

Çift giriş transit vize; Ülkeye geri dönüş izniniz varsa ve Bulgaristan Konsolosluğu Transit Vize başvuru formunu çift girişli olarak işaretlediyseniz çift girişli transit vize alınabilir. 

Multi girişli 6 ay-1 yıl transit vize; Multi girişli transit vize başvurusu yapılırken bunun sebebini açıklayan gerekli evrakları Bulgaristan Konsolosluğuna sunmalısınız. Örneğin: Romanya, Kosova, Makedonya ülkelerinde şirketleriniz ya da yoğun çalıştığınız partnerleriniz varsa onlardan davetiye alabilirsiniz. Ya da yaptığınız ithalat ve ihracatın gümrük beyannamelerini sunabilirsiniz. 

Bulgaristan Transit Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

 Bulgaristan Transit Vizesi nedir? 

• Bulgaristan üzerinden diğer ülkelere geçiş için Bulgaristan’da en fazla 48 saat kalmaya izin veren bir transit geçiş vizesidir. 

Bulgaristan Transit Vizesi ile Bulgaristan’da kaç gün kalabilirim?

Bulgaristan transit vizesinin kalış süresi 2 gündür. Çift Girişli Transit Vizeniz ile 48 saat gidişte, 48 saat dönüşte Bulgaristan’da kalabilirsiniz. 

 Makedonya, Avusturya gezisi yapıp, Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye döneceğim. Bu durumda Bulgaristan Transit vizesi mi almam gerekir?

Evet Bulgaristan üzerinden dönüş yapacağınız için transit vize almanız gerekiyor. 

Schengen Vizem varsa Bulgaristan üzerinden Almanya’ya giderken Bulgaristan Transit Vizesi almam gerekir mi?

Schengen Vizesi olanların Bulgaristan Transit Vizesi almalarına gerek yoktur. Schengen Vizesi sayesinde Bulgaristan’dan geçiş yapabilirler.

Bulgaristan Konsolosluğu kimlerden transit vize istemez?

Schengen vizesi olanlardan, geçerli Bulgar vizesi sahiplerinden, AB vatandaşlarından ve çok girişli Romanya vizesi olan kişilerden transit vize istemez.

İkamet tezkere sürem bitti, Romanya vatandaşıyım ne yapmam gerekiyor?

Ülkede kalış izniniz olmadığı için Bulgaristan Konsolosluğu tek girişli transit vize verir. Ülkenize gidip tekrar Romanya’daki Bulgaristan Konsolosluğuna yeni bir transit vize başvurusu yapabilirsiniz.

Özel aracımla Bulgaristan üzeri Makedonya’ya gideceğim, Bulgaristan transit vize istiyor mu?

Bulgaristan üzeri Makedonya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan transit vizesi almaları zorunludur.

 Bulgaristan transit vizesini kapıda alınabiliyor mu yoksa yolculuk öncesi mi almamız lazım?

Bulgaristan transit vizesini kapıda alma imkânı bulunmamaktadır.