Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan Transit Vizesi

Bulgaristan transit vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının sınırlı bir süre o ülkeyi ziyaret etmesine izin veren bir vize türüdür. Bulgaristan üzerinden diğer ülkelere geçiş izni de veren transit vizeye sahip kişiler, ilgili ülkede en fazla 48 saat kalabilirler. Başvuru sahipleri transit vize kategorisine girdiklerini gösteren belgeleri (gidilecek ülkenin geçerli vizesi, gidiş amacını onaylayan otel rezervasyonu, davetiye gibi) sunmak zorundadır.

Evraklarınızı eksiksiz tamamlayıp diplomatik temsilciliklere sunduğunuz takdirde Bulgaristan transit vizesi ortalama 10 iş günü içerisinde çıkar. Vize işlemleri sırasında zaman kaybetmek istemiyorsanız Hermes Consulting'in Bulgaristan vize departmanını arayabilirsiniz.
 
Transit vize başvurusu için şahsen bulunmak zorunda değilsiniz. Sayfamızın devamında yer alan evrakları ofis adresimize kargo ile ulaştırabilir, yorulmadan ikamet ettiğiniz yerden işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Bulgaristan vize işlemleri için parmak izi prosedürü uygulanmamaktadır. Dolayısıyla şahsen gelmenize gerek olmadan başvurunuzu tamamlıyoruz. Bunun için seyahat detaylarınızı bizimle paylaşmalısınız. Çağrı merkezlerimizi arayarak temsilcilerimizle konuşabilir, durumunuza uygun evrak listesi talep edebilirsiniz. Verdiğiniz e-posta adresinize güncel evrak listesi ve Bulgaristan transit vize ücretini içeren bilgi metnini göndermekteyiz. 
 
Otel ve uçak biletlerinizi, form, dilekçelerinizi ve seyahat sağlık sigortanızı kurumumuzda doldurabilir, uluslararası ehliyetinizi, yeşil sigortanızı ve tercümelerinizi kurumumuzdan yaptırabilirsiniz.
Hermes Consulting İletişim (0212) 970 05 22

Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evrak Listesi 

Transit vize başvurunuz için sunulması gereken evrakların güncel tarihli, eksiksiz ve konsolosluğun talep ettiği düzende olması gerekir. Bizler Hermes Consulting olarak başvuru dosyanızı hazırlamanız için sizlere destek vermekteyiz. Karışık vize prosedürleriyle uğraşmak zorunda kalmadan gerekli evrak listesini temsilcilerimizde talep edin. Tarafınıza yönlendirilen evrak listesi ve vize ücretini inceledikten sonra başvurunuzu firmamızla tamamlamaya karar verirseniz, kolaylaştırılmış bir başvuru hizmeti sunarak sizleri gereksiz zaman kayıplarından ve sıkıcı prosedürlerden kurtarmaktayız.

Aşağıda bulunan evrak listesini hazırlayarak ofis adresimize göndermeniz yeterlidir. Belgelerinizi kontrollerini sağlayarak başvuruya hazır hale getiriyoruz. Konsolosluğa sunulan evrakların güncel tarihli olması önemlidir, lütfen bu hususa dikkat ediniz.Evraklarınızı hazırlarken sıkıntı çekmeniz halinde temsilcilerimizden yardım alabilirsiniz. Gerekli evrak listesi;

 1. Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi 
 2. Son 3 ay içerisinde çekilmiş Biometrik Fotoğraf 
 3. En az 1 yıl geçerliliği olan pasaport. 
 4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile bilgilerini içerir)
 5. Gidilecek ülkenin vizesinin kopyası (Eğer başvuru sahibi vizesiz seyahat edebiliyorsa gideceği ülkeye seyahat amacını açıklayan davetiye, otel rezervasyonu, otobüs bileti gibi belgeleri sunmalı) 
 6. Eğer seyahat aracınız şirketinize ait ise şirketten vekâletname alınmalı. (Vekâletname İngilizce ya da Bulgarca tercüme edilmeli.) 
 7.  En az 3000 TL hesap bakiyesi olan Banka Hesap Cüzdanı
 8.  Başvuru sahibi öğrenci ise Öğrenci Belgesi 
 9. Transit vize başvuru sahibi Yabancı uyruklu ise Türkiye’de geçerli süreli ikamet tezkeresi.
 10. Seyahati boyunca geçerliliği olan Seyahat Sağlık Sigortası
 11. Vize ücreti  

Bunlara ilaveten eğer Bulgaristan Transit Vizesine başvuracak kişi özel aracı ile seyahat edecekse şu belgeleri de Konsolosluğa sunmalıdır; 

- Araç Ruhsat Fotokopisi 
- Uluslararası Geçerli Araç Sigortası (Yeşil Sigorta) 
- Uluslararası Geçerliliği Olan Ehliyet 
 
Transit vize başvurusunda bulunan kişi 18 yaşından gün almamışsa;  Bulgaristan seyahatine anne ve babası ile birlikte gidiyor olsa bile, çocuklarına bu seyahatin yapılmasına izin verdiklerine dair noter tasdikli muvafakatname almak zorundalar.

Bulgaristan Transit Vize Çeşitleri 

Transit vize başvuru sahibinin talebine göre tek girişli, çift girişli ya da çok girişli (multi) olarak verilebilir. Çok girişli transit vize almak için mutlaka gideceği ülke ile olan bağını kanıtlamalıdır. Gideceği ülkede şirket sahibi ya da ortağı ise, öğrenci ise, eşi asıl gideceği ülkenin vatandaşı ise konsolosluğa bu durumları kanıtlayıcı evrak sunmaları halinde başvurusu onaylanabilir. Talep ettiğiniz transit vize türüne göre başvurunuzu tamamlamaktayız.Ancak başvuruların onaylanması veya reddedilmesinde karar veren mercii Bulgaristan Konsolosluğudur.

Tek giriş transit vize; Bu tür vize ile Bulgaristan’a sadece giriş yapabilirsiniz. Ancak dönüşünüz havayolu ile olmayacaksa tek girişli transit vize ile Bulgaristan üzerinden dönüş yapamazsınız.

Çift giriş transit vize; Ülkeye geri dönüş izniniz varsa ve Bulgaristan Konsolosluğu transit vize başvuru formunu çift girişli olarak işaretlediyseniz çift girişli transit vize alınabilir. 

Multi girişli 6 ay-1 yıl transit vize; Multi girişli transit vize başvurusu yapılırken bunun sebebini açıklayan gerekli evrakları Bulgaristan Konsolosluğuna sunmalısınız. Örneğin: Romanya, Kosova, Makedonya ülkelerinde şirketleriniz ya da yoğun çalıştığınız partnerleriniz varsa onlardan davetiye alabilirsiniz. Ya da yaptığınız ithalat ve ihracatın gümrük beyannamelerini sunabilirsiniz. Ancak başvuruların değerlendirilmesinde yetki tamamen Bulgaristan Konsolosluklarındadır. 

Bulgaristan Transit Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

Bulgaristan transit vizesi nedir? 

Bulgaristan üzerinden diğer ülkelere geçiş için Bulgaristan’da en fazla 48 saat kalmaya izin veren bir transit geçiş vizesidir. 
 

Bulgaristan transit vizesi ile Bulgaristan’da kaç gün kalabilirim?

Bulgaristan transit vizesinin kalış süresi 2 gündür. Çift girişli transit vizeniz ile 48 saat gidişte, 48 saat dönüşte Bulgaristan’da kalabilirsiniz. 
 

Makedonya, Avusturya gezisi yapıp, Bulgaristan üzerinden Türkiye’ye döneceğim. Bu durumda Bulgaristan transit vizesi mi almam gerekir?

Evet, Bulgaristan üzerinden dönüş yapacağınız için transit vize almanız gerekiyor. 
 

Schengen vizem varsa Bulgaristan üzerinden Almanya’ya giderken Bulgaristan Transit Vizesi almam gerekir mi?

Schengen vizesi olanların Bulgaristan transit vizesi almalarına gerek yoktur. Çok girişli Schengen vizesi ile Bulgaristan’dan geçiş yapılabilir.
 

Bulgaristan Konsolosluğu kimlerden transit vize istemez?

Schengen vizesi olanlardan, geçerli Bulgar vizesi sahiplerinden, AB vatandaşlarından ve çok girişli Romanya ile Hırvatistan vizesi olan kişilerden transit vize istemez.
 

İkamet tezkere sürem bitti, Romanya vatandaşıyım ne yapmam gerekiyor?

Ülkede kalış izniniz olmadığı için Bulgaristan Konsolosluğu tek girişli transit vize verebilir. Ülkenize gidip tekrar Romanya’daki Bulgaristan Konsolosluğuna yeni bir transit vize başvurusu yapabilirsiniz.
 

Özel aracımla Bulgaristan üzerinden Makedonya’ya gideceğim, Bulgaristan transit vize istiyor mu?

Bulgaristan üzeri Makedonya’ya seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan transit vizesi almaları zorunludur.
 

Bulgaristan transit vizesini kapıda alınabiliyor mu yoksa yolculuk öncesi mi almamız lazım?

Bulgaristan transit vizesini kapıda alma imkânı bulunmamaktadır. Seyahatinize başlamadan evvel ilgili konsolosluk birimine başvuru yapmalısınız. Hermes Consulting olarak transit vize başvurularınızı hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamaktayız. Ancak başvuruları sadece Bulgaristan Konsolosluğu değerlendirir ve sonuçlandırır.