Ziyaret Vizesi - Bulgaristan Vatandaşı Eşi Olanlar

Ziyaret Vizesi - Bulgaristan Vatandaşı Eşi Olanlar

bulgaristan evlilik vizesi

Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlar Bulgaristan Konsolosluğu’ndan 1 yıllık ‘Çok Girişli Multi Vize’ alabiliyorlar. Kişinin bu tür bir vizeye başvurabilmesi için öncelikle Türkiye’deki evliliğini Bulgaristan resmi makamlarından onaylatmış olması ve Bulgaristan Evlilik Cüzdanını almış olması gerekiyor. Bulgaristan temsilcilikleri ilk multi vize başvurularında genellikle 1 yıllık bazen de 6 aylık verebilmektedir. Evraklarınızı tamamlayıp 1 yıllık / 90 gün kalış imkânı sağlayan multi vize aldığınızda bu Bulgaristan’da her 6 ayın 90 günü kalabileceğiniz anlamına geliyor. 
 
Bulgaristan vatandaşı eşi olan kişilerin multi vize başvuruları için hangi evrakları hazırlaması gerektiği, vize başvurusunun kaç günde sonuçlandığı gibi soruların cevabını sayfamızı inceleyerek bulabilirsiniz. Hermes Consulting olarak başvurularınız için sizlere işlem kolaylığı sunmaktayız. Vize başvuru koşulları, başvuru için gerekli belgeler ve daha birçok konuda araştırma yapmanıza gerek kalmadan vize uzmanlarımız sizlere süreç hakkında detaylı bilgi vererek daha hızlı sonuç almanıza yardım eder. Doğru ve güncel evrak bilgisi ve başvuru koşulları için çağrı merkezlerimizi arayarak alanında müşteri temsilcilerimiz ile görüşebilir, başvurunuz ile ilgili detaylar hakkında bilgi alabilirsiniz. Gereksiz zaman kayıplarının önüne geçerek sizlere kolay bir başvuru süreci yaşatmak için elimizden geleni yapmaktayız.
 
Multi vize için şahsen başvuru yapmanıza gerek yoktur. Bulgaristan Cumhuriyeti, vize başvurularını kabul ederken başvuru sahiplerinden parmak izi talep etmez. Dolayısıyla işlemlerinizi Türkiye'nin farklı şehirlerinde bulunan ofislerimiz aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. 
 
Bulgaristan vatandaşı eşiniz dolayısıyla multi vizeye başvuru yapmak için çağrı merkezlerimizi arayarak e-posta adresinize gönderilmek üzere güncel evrak listesi talep edebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda temsilcilerimiz mail adresinize güncel evrak listesini hızlı bir şekilde göndermektedir. Tarafınıza gönderilen evrak listesini inceledikten sonra tekrar temsilcilerimizle konuşabilir, hazırladığınız evrakları ofis adresimize kargo ile ulaştırabilirsiniz. Evraklarınız bize ulaştığında teker teker inceleyerek eksik ya da yanlış herhangi bir belge varsa sizi arayıp durumdan haberdar etmekteyiz. 
 
Bizlere göndermiş olduğunuz evrakları inceledikten sonra seyahatiniz için gerekli olan seyahat sağlık sigortası ve talep ederseniz otel ile ulaşım rezervasyonlarınızı tamamlamaktayız. Sizlere sunduğumuz bu hizmetlerle birlikte dosyanız başvuruya hazır hale gelmektedir. Belgeler, Bulgaristan Konsolosluğunun istediği usulde hazırlandıktan sonra işlem süreciniz başlar. Yaklaşık 10 iş günü süren sonuçlanma aşaması sonunda çıkan pasaportunuzu dilediğiniz adrese kargo ile gönderiyoruz.

Evlilik Yoluyla Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

1. Pasaport
2. Bulgaristan’dan tasdikli Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak) 
3. Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaportu ve Liçna Kartı'nın fotokopisi 
4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile bilgilerini içerir) ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 
5. Biometrik fotoğraf 
6. En az 5 Bin TL bakiyesi olan Banka Hesap Cüzdanı Dökümü 
7. Vize Takip Belgesi 
8. Türk Evlilik Cüzdanı veya Evlilik Kayıt Örneği
9. Bulgar vatandaşı kişi aynı zamanda Türk vatandaşı ise TC Kimlik fotokopisi, sadece Bulgar vatandaşı ise Türkiye'den ikamet izni fotokopisi
10. Bulgar vatandaşı olan kişinin isim farklılığı var ise İsim Denklik Belgesi 
11. İkametgah Belgesi
 
ÖNEMLİ!
 
• Evlilikten dolayı Bulgaristan ziyaret vizesi başvurusunda bulunabilmek için Bulgaristan’dan çıkartılmış olan ‘Evlilik Cüzdanı’ nın bulunması şarttır.
• Bulgaristan Konsolosluğu evlilikten dolayı ziyaret vizesini genellikle 1 yıllık veriyor. Ancak bazen ilk başvurularda 6 aylık olarak da verdiği olabiliyor. 
• Bulgaristan vatandaşı ile olan evliliği biten ve boşanan kişilerin güncel olmayan belgelerle Bulgaristan ziyaret vize başvurusunda bulunmaması gerekir. Eğer eşinizden boşandıysanız durumunuzla ilgili süreç ve belgeler hakkında detaylı bilgi almak için ofislerimizi arayabilirsiniz. 

Bulgaristan Çok Girişli (Multi) Vize

Multi vize nedir, sorularına yönelik olarak hazırladığımız bu başlığın sizler için faydalı olacağını umuyoruz. Multi vize bir diğer adıyla çok girişli vize, seyahat etmek istediğiniz ülkeye vize onaylanma süreniz boyunca çoklu giriş çıkış hakkı kazanmak demektir. Yani Bulgaristan için 6 aylık/90 günlük çok girişli bir vize başvurusunda bulundunuz ve vizeniz onaylandı diyelim, konsolosluk biriminin onay verdiği tarihler arasında istediğiniz kadar giriş çıkış yaparak 90 gününüzü doldurabilirsiniz. 

Bulgar vatandaşı ile yapılan evlilik sebebiyle talep edilen multi vize ile başvuru sahibi ilk 6 ayda 90, ikinci 6 ayda 90 gün Bulgaristan'da ikamet edebilir. Vize başvurusunda bulunmak için çağrı merkezlerimizi arayarak temsilcilerimizden evrak listesi talep edebilir, hazırlıklarınızı bu doğrultuda firmamız aracılığıyla tamamlayabilirsiniz. Sizlere konforlu ve kolaylaştırılmış vize hizmeti sunmak adına çalışmalarımızı planlamakta ve süreci yönetmekteyiz. Ekibimiz, alanında uzman, tecrübeli, genç ve dinamik bir kadrodan oluşur. Hızlı ve kolay bir başvuru hizmeti almak için ikamet ettiğiniz şehirde bulunan ofisimizi ya da İstanbul merkez ofisimizi arayarak destek alabilirsiniz.

Bulgar vatandaşı eşten dolayı çok girişli/multi vize talep etmek için evliliğin mutlaka Bulgaristan'da onaylatılması gerekir. Hermes Consulting'e vekalet vermeniz halinde Bulgaristan'da evlilik tanıtma işlemlerinizi sizi yormadan tamamlıyoruz. Evlilik tanıtma için Bulgaristan'a gidecek zamanınız yok ise bizlere hemen ulaşıp işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Sayfamızın devamında Bulgaristan'da evlilik tanıtma için gerekli prosedürlerin neler olduğundan bahsedilmektedir.

Bulgaristan Evlilik Cüzdanı Çıkartmak İçin Gerekli Evraklar, Bulgaristan'da Evlilik Onaylatma/Tanıtma

Türkiye'de Bulgar vatandaşı ile evlilik yapan kişilerin bu vizeye başvuru yapabilmesi için evliliklerini Bulgaristan'da tescil ettirmeleri gerekir. Ancak bunun için Bulgaristan'a gidecek zamanınız yoksa vakit kaybetmeden bizlerle iletişime geçebilir, işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Türkiye'deki nikahı Bulgaristan'da onaylatmak için aşağıdaki evraklar hazırlanmalıdır;

1-Evlilik Kayıt Örneği (Form B, Apostilli)

2- Nüfus Kayıt Örneği (Apostilli)

3- Bulgar vatandaşa ait İsim Denklik Belgesi (Apostilli)

4- Bulgar vatandaşı olan kişinin Liçna Karta ve Bulgar pasaportu fotokopisi

5- Tarafımıza verilen vekalet (Noter onaylı, Apostilli)

Yukarıda sayılan belgeleri ofis adreslerimize ulaştırmanız durumunda gerekli olan prosedürleri sizler için başlatmaktayız. Bu işlemleri tarafımıza  verdiğiniz noter onaylı ve aynı zamanda apostilli vekalet ile gerçekleştirmekteyiz. Firmamıza verdiğiniz vekaletin sadece noter onaylı olması yetmez, mutlaka apostil de yaptırmanız gerekir. Gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra belgelerinizi kargo ile ya da dilerseniz şahsen bize ulaştırabilirsiniz. İşlemler için şahsen bulunma zorunluluğunuz yoktur. Temsilcilerimiz evrak konrollerini tamamladıktan sonra sizlerle iletişime geçerek süreç hakkında bilgi vermektedir. Bulgaristan'da yapılan işlemler tamamlandığında evlilik cüzdanınızı tarafınıza göderiyoruz. Artık bu evlilik cüzdanı ile kolaylıkla eşiniz sebebiyle Bulgaristan multi vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bulgaristan Ziyaret Vizesiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

Soru: 2006 yılından bu yana Türkiye’de Bulgar vatandaşı ile evliyim, eş vizesinden yaralanabilir miyim?

Cevap: Evliliğinizi Bulgaristan’da yapmış iseniz eş üzerinden c tipi vizeye müracaat edebilirsiniz. Eğer Bulgar evlilik cüzdanınız yoksa önce evliliğinizi Bulgaristan'da onaylatmanız gerekecek. Evlilik onaylatma ve multi vize başvurunuz için sizlere yardımcı olmaktayız. Bunun için evraklarınızı kargo ya da kurye ile bize yönlendirmeniz yeterli olacaktır.
 

Soru : Eşimin Bulgar pasaportu yok sadece kimlik kartı var bununla başvurumuzu kabul ederler mi?

Cevap: Bulgaristan pasaportunuz olmadan sadece Bulgar kimlik kartınızla başvurunuz kabul edilebilir, ancak evraklarınızı alma inisiyatifi tamamen başvuru yaptığınız konsolosluktadır.
 

Soru: Eş üzerinden alınan vize ile Avrupa ülkelerine seyahat edebilir miyim?

Cevap: Evlilikten dolayı almış olduğunuz C tipi vize ile Avrupa ülkelerine seyahat edemezsiniz. Bunun için oturum vizesi (D Tipi) vize almanız gerekmektedir.