Ziyaret Vize - BG Vatandaşı Eşi Olanlar

Ziyaret Vize - BG Vatandaşı Eşi Olanlar

Bulgaristan vatandaşı ile evli olanlar Bulgaristan Konsolosluğu’ndan 1 yıllık ‘Çok Girişli Multi Vize’ alabiliyorlar. Kişinin bu tür bir vizeye başvurabilmesi için öncelikle Türkiye’deki evliliğini Bulgaristan resmi makamlarından onaylatmış olması ve Bulgaristan Evlilik Cüzdanını almış olması gerekiyor. Bulgaristan temsilcilikleri ilk multi vize başvurularında genellikle 1 yıllık bazen de 6 aylık verebilmektedir. Evraklarınızı tamamlayıp 1 yıllık / 90 gün kalış imkânı sağlayan Multi Vize aldığınızda bu Bulgaristan’da her 6 ayın 90 günü kalabileceğiniz anlamına geliyor. 
Evlilik Yoluyla C Vize alma işlemlerinde Bulgaristan Konsolosluğuna şahsen gitme zorunluluğu yok. Bu nedenle Ziyaret Vizesi için gerekli evrakları hazırlayıp size en yakın Vize Merkezi ofisimize gönderdiğinizde uzman danışmanlarımız size yardımcı olacaklardır. 
Evlilik Yoluyla Multi Vize başvuruları 5-7 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. 

Evlilik Yoluyla Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

1. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport
2. Bulgaristan’dan tasdikli Evlilik Cüzdanı (Grajdanski Brak) 
3. Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaportu ve Liçna Kartı'nın fotokopisi 
4. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ve Nüfus Cüzdanı Fotokopisi 
5. Biometrik fotoğraf 
6. En az 5 Bin Tl bakiyesi olan Banka Hesap Cüzdanı Dökümü 
7. Vize Takip Belgesi 
8. Türk Evlilik Cüzdanı
9. Bulgar vatandaşı kişi aynı zamanda Türk vatandaşı ise TC Kimlik fotokopisi, sadece Bulgar vatandaşı ise Türkiye'den ikamet izni fotokopisi
10. Bulgar vatandaşı olan kişinin isim farklılığı var ise İsim Denklik Belgesi 
11. İkametgah Belgesi

ÖNEMLİ 

• Evlilikten dolayı Bulgaristan Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunabilmek için Bulgaristan’dan çıkartılmış olan ‘Evlilik Cüzdanı’ nın bulunması şart. 
• Bulgaristan Konsolosluğu Evlilikten Dolayı Ziyaret Vizesini genellikle 1 yıllık veriyor. Ancak bazen ilk başvurularda 6 aylık olarak da verdiği olabiliyor. 
• Bulgaristan vatandaşı ile olan evliliği biten ve boşanan kişilerin güncel olmayan belgelerle Bulgaristan Ziyaret Vize başvurusunda bulunmaması gerekir. Eğer eşinizden boşandıysanız durumunuzla ilgili süreç ve belgeler hakkında detaylı bilgi almak için Vize Merkezi ofislerimizi arayabilirsiniz. 
Bulgaristan Ziyaret Vizesiyle İlgili Sıkça Sorulan Sorular 

Soru: 2006 yılından bu yana Türkiye’de Bulgar vatandaşı ile evliyim, eş vizesinden yaralanabilir miyim?

Cevap: Evliliğiniz Bulgaristan’da yapmış iseniz eş üzerinden C tipi vizeye müracaat edebilirsiniz. Bunun için evraklarınızı kargo ya da kurye ile bize yönlendirmeniz yeterli olacaktır.

Soru : Eşimin Bulgar pasaportu yok sadece kimlik kartı var bununla başvurumuzu kabul ederler mi?

Cevap: Bulgaristan pasaportunuz olmadan sadece Bulgar kimlik kartınızla başvurunuz kabul edilebilir, ancak evraklarınızı alma inisiyatifi tamamen konsolosluktadır

Soru: Eş üzerinden alınan vize ile Avrupa ülkelerine seyahat edebilir miyim?

Cevap: Evlilikten dolayı almış olduğunuz C tipi vize ile Avrupa ülkelerine seyahat edemezsiniz. Bunun için oturum vizesi (D Tipi) vize almanız gerekmektedir.