Bulgaristan D Vizesi - Aile Birleşiminden Dolayı

Bulgaristan D Vizesi - Aile Birleşiminden Dolayı

bulgaristan aile birleşimi

Bulgaristan'da oturum izni olan vatandaşların birinci dereceden yakınları da aile birleşimi sebebiyle d vizeye başvurabilir. Gerekli şartları yerine getirerek d vizeye başvuru yapıldıktan sonra Bulgaristan'a gidilerek oturum kartı alınır. Sayfamızın devamında aile birleşimi sebebiyle nasıl d vizeye başvurulması gerektiğinden bahsedilmiştir. Sitemizi inceledikten sormak istediğiniz soruları çağrı merkezimizi arayarak müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz. Her biri alanında tecrübeli olan Bulgaristan departmanımız, sizlere en iyi şekilde yardımcı olmak için elinden geleni yapmaktadır. Hizmet anlayışımız, her zaman müşteri memnuniyeti odaklıdır. Sizlere konforlu ve zahmetsiz bir başvuru süreci yaşatmak için tüm ekibimizle koordineli bir şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Aile birleşimi dolayısıyla d vizeye başvuru yapacak kişilerin gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve sunması gerekir. Başvuru sahibine ilgili ülkede 90 günden daha uzun ikamet hakkı tanıyan d vizelerin başvuru süreci uzun ve meşakkatlidir. Hermes Consulting olarak sizlere bu meşakkatli süreçleri yaşatmadan hızlı ve kolay bir şekilde dosyanızı hazırlamanızda yardımcı oluyoruz. Başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında yetki Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Bizler, başvurunuzu en doğru şekilde tamamlamanız için sizlere yol göstermekte ve işlemlerinizi kolaylaştırmaktayız.

Vize başvuru işlemleri önce Bulgaristan'da başlayıp ardından Türkiye'de devam etmektedir. Aşağıda sayılan evraklarla birlikte oturum kartına sahip olan kişi Yabancılar Şubesine giderek 1. dereceden akrabasına oturum talep ettiğini bildirir.

1. Aşama: Oturum İzni İçin Yabancılar Şubesine Sunulması Gereken Evraklar

1 - Pasaport - en az 2 yıl geçerli.

2 - Biometrik fotoğraf - 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş.

3 - Bulgaristan Oturum İzni Vizesi için gerekli olan Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi. Eksiksiz doldurulmuş, Bulgar Oturum İzni Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.

4 -  Adli Sicil Kaydı (Apostilli)

5 - Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (aile bilgilerini içerir)

6 - Eşinize oturum kartı almak için Türkiye'deki Nüfus Müdürlüğünden alınmış Evlilik Kayıt Örneği (Form B, Apostilli) Bulgaristan'dan tercümesi yapılıp Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından onaylatılmalı.

7- Çocuğunuza oturum almak için Doğum Kayıt Örneği (Form A, Apostilli) Bulgar tercümesinden sonra Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından onaylatılmalı.

8 - Bulgaristan oturum vizesi başvurusu için gerekli olan Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaport ve Bulgar kimlik kart (Liçna karta) fotokopileri.

9 - Türk eşin bakım ve masraflarını karşılayacağını, oturacakları adresi beyan eden taahhütname 

10 - Evliliğin sahte olmadığını, birlikte yaşadıklarını beyan eden her iki eş tarafından yapılan taahhütname

11 - Bulgaristan'da oturum kartı sahibine ait Bulgar banka hesabı (en az 3000 € bakiyeli)

12- Oturum izni fotokopisi

13- Oturum sahibi kişi adına düzenlenmiş Bulgaristan kira kontratı

14- Kira kontroatı yapan ev sahibinden noter oneylı taahhütname (başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)

İlgili ülkede oturum sahibi olan kişinin yukarıda sayılan evraklarla birlikte Yabancılar Şubesine başvuru yapması sonucunda Yabancılar Şubesinden aile birleşimi yapabilir yazısı alınmalıdır. Bu yazı ile birlikte kişi, ailesi için Türkiye'deki Bulgaristan diplomatik temsilciliklerinden d vize başvurusu yapabilir. Bundan sonraki aşamada aile birleşimi yapabilir yazısı ile birlikte eş için de çocuk içinde ayrı başvuru dosyası hazırlanmalıdır. Eğer çocuk 12 yaşından küçük ise konsolosluklar bu kişiler için vize ücreti talep etmez. Ancak oturumu olan kişinin eşi, gerekli vize ücretini ödedikten sonra dekontunu dosyasının içine koyarak başvurusunu gerçekleştirmelidir.

2.Aşama: Bulgaristan D Vize Başvurusu

Bulgaristan'da oturum kartı olan kişi birinci dereceden akrabaları için artık Türkiye'de var olan diplomatik temsilciliklerinden d vize başvurusu yapabilir. Türkiye'de dört farklı şehirde bulgaristan diplomatik temsilciliği bulunmaktadır. Temsilciliklerin görev bölgesine göre hizmet verdiği şehirler farklıdır. İstanbul, Çanakkale, Kocaeli ve Sakarya civarında ikamet eden vatandaşları başvurularını İstanbul Başkonsololsuğundan tamamlayabilir, Ankara Büyükelçiliği ise daha çok Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve İç anadolu bölgelerindeki şehirlerde ikamet eden vatandaşların başvurularını kabul eder. Edirne Başkonsolosluğu, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli ve çevresinde ikamet eden kişilerin başvurularıyla ilgilenir. Bursa Konsolosluğu ise tüm türkiye şehirlerinden başvuru kabul etmektedir.

İkametinize göre hangi konsolosluktan başvuru yapmanız gerektiğini temsilcilerimizden öğrenebilirsiniz. D vize başvuruları için konsolosluğa sunulması gereken evraklar, Yabancılar Şubesine sunulan evraklarla aynıdır. Ek olarak sadece Yabancılar Şubeden alınmış olan aile birleşimi yapabilir onay belgesi gereklidir. 

D vize başvuruları konsolosluk biriminin yoğunluğuna bağlı olarak değişse de ortamala 45 ile 60 gün arasında sonuçlanmaktadır. Uzun süreli ikamet izni veren d vizesi başvurularının sonuçlandırılmasında yetki, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Başvuru işlemlerinizin her kademesinde sizlere yardımcı olamaya çalışan Hermes Consulting, değerlendirilme ve sonuçlandırılma aşamasına karışamamaktadır. 

Uzun süreli vize başvurularınızı konsolosluk kuralları gereği şahsen sunmanız gerekir. Bizler bu süreçte evraklarınızın kontrolü, başvuru formu doldurulması, belgelerin konsolosluğun istediği düzende sunulması, seyahatiniz için gerekli olan seyahat sağlık sigortasının yapılması, gerekli ise ulaşım rezervasyonlarınızın yapılması konusunda hizmet vermekteyiz. Başvuru yapıldıktan sonra konsolosluk birimi başvuru sahibine işlemleri takip edebilmesi için fiş verir. Bu fiş ile 30 gün sonra başvurunuzun durumunu kontrol edebilirsiniz. Yoğunluğa bağlı olarak başvurunuz daha geç bir tarihte sonuçlanabilir.

İşlem sonrasında çıkan pasaportunuzu da şahsen teslim almalısınız. Çıkan pasaportunuzun vize sayfasını kontrol ediniz. Kişisel bilgileriniz ve seyahat tarihleriniz doğru yazılmadıysa bunu konsolosluk yetkililerine iletmelisiniz. 

Başvurunuz için evrak kontrolünüzü yapabilmemiz için ofisimize şahsen gelmeniz gerekmez. Gerekli evrakları tarafımıza kargo ile ulaştırmanız yeterlidir. Evraklarınızı tek tek kontrol ettikten sonra başvuruya hazır hale getirerek ilgili konsolosluktan randevu günü belirlemeniz için sizlere yardımcı olmaktayız. Süreç ile ilgili sorularınızı iletişim numaralarımızdan bizlere ulaştırabilirsiniz.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan oturum vizesi nedir?

Bulgaristan oturum vizesi evlilikten, aile birleşiminden, yapılan yatırım sebebiyle, emeklilikten vb. den dolayı oturum kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren uzun süreli d tipi vizedir.

Bulgaristan oturum vizesi ile hangi haklara sahip olursunuz?

Bulgaristan oturum vizesi alan kişi Bulgar Vatandaşı eşinin bağlı bulunduğu şehrin Polis Merkezi – Yabancılar Şubesine giderek, Konsolosluğun verdiği orijinal evraklar ile oturum kartı almak üzere başvuruda bulunabilir. Oturum kartını- Bulgar vatandaşı olan eşinizin bulunduğu şehrin Polis Merkezi Yabancılar Şubesinden (Migratsiya) 10 iş günü içerisinde alabilirsiniz.

Bulgaristan oturum vizesi ile almaya hak kazandığınız oturum kartı ile BG Vatandaşı olan eşiniz yanınızda olması şartı ile EU üyesi olan ülkelerine serbest dolaşım hakkına sahip oluyorsunuz.

AÇIKLAMA!

Oturum Vizesinden dolayı alınan Liçna Karta (oturum kartı) ile EU (Schengen) Bölgesine Vizesiz girilebilmesi için eşlerden birinin BG Vatandaşı olması gerekir.

BG Oturum Vizesi ile ilgili tüm sorularınızın doğru cevapları için müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.