D Vize - Öğrenciler için

D Vize - Öğrenciler için

ÖĞRENCİLER İÇİN BULGARİSTAN D VİZE 

Eğitim hayatlarına yurt dışında devam etmek isteyen kişiler, komşu ülke olması ve aile bağları nedeniyle çoğunlukla Bulgaristan’ı tercih ediyor. Okuyacakları üniversiteye karar veren ve kabul alan öğrenciler için en önemli aşama ise eğitim görecekleri ülkede uzun süre konaklamalarını sağlayacak bir vize almaktır. İşte eğitim için Bulgaristan’ı tercih eden öğrencilerin de D Vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Vizelerini alarak ülkeye giden öğrenciler önce Oturum Kartı sonrada Oturum İznine başvururlar. Eğitim amaçlı verilen Oturum Kartı Bulgaristan’da ikametgâh izni vermesinin yanı sıra öğrencilerin, bazı komşu ülkelere vize almadan gitmelerini sağlar. 
  • Öğrencilerin Bulgaristan D Vize başvurusu yapabilmeleri için öncelikle öğrenci olduklarını ve Bulgaristan’daki bir okula kayıtlı olduklarını belgelerle kanıtlamaları gerekmektedir. Bu belgeler başvurunun yapılacağı Bulgaristan Büyükelçiliğine ya da Konsolosluklarına orijinalleri ve aslı gibi Noterden tasdiklenmiş şekilde iki nüsha halinde sunulmalı. 
  • Öğrenci evraklarını tamamlayıp D Vize için Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine başvurduktan 15 gün sonra Bulgaristan’da kalacağını beyan ettiği adresi polis kontrol eder. Eğer polis, belirtilen evinn sahibinden ya da çevresindeki kişilerden başvuru sahibinin orada oturmadığına dair bir bilgi alırsa Bulgaristan Oturum İzni Vizesi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. 
  • Öğrenciler D Vize başvurularını Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan KonsolosluğuBursa Bulgaristan Konsolosluğu ya da Edirne Bulgaristan Konsolosluğu’ndan yapabilirler. D Vize başvuruları 45 iş gününde sonuçlanabiliyor. Bazen de bu süre Konsolosluktaki yoğunluk veya resmi tatiller nedeniyle uzayabiliyor. 
Sizde D Vize prosedürlerine ayıracak zamanınız olmadığını düşünüyorsanız ve sorunsuz bir şekilde Bulgaristan D vizenizi almak isterseniz Hermes Consulting’in uzman danışmanlarını arayabilirsiniz. 
İnternet sitemizin sol üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak telefon numaralarımızı arayabilir ya da ‘İletişim Formu’ nu doldurarak Bulgaristan vize danışmanlarının sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz. 

Öğrenciler İçin D Vize Başvuru Evrakları 2017 

1- Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulup imzalanan Vize Başvuru Formu

2-En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 

3-Son 6 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf 

4-Bulgaristan’da kabul aldığı okuldan alınmış kaşeli imzalı ‘Okul Kaydı Belgesi’ ( Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınmalı) (Udostovorenie)

5-Öğrenci Belgesi (Kabul eden okuldan alınmalı)

6-Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

7-Adliyeden alınmış Adli Sicil Kaydı ( Apostilli- Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı’ndan onaylı, yeminli tercüman tarafından tercüme edilmiş olmalı) 

8-Bulgaristan’da kalacağı yurda ait belge ya da Kira Kontratı 

9-30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası 

10-Eğitim alacak kişi 18 yaşından küçükse anne babadan alınan TC Noter onaylı Muvafakatname

11-Ülkede kalacağı süre içinde konaklama ve geçim masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan Mali Belgeler

12-Ebeveynlerden birinden alınan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten Noter onaylı Taaahhütname

ÖNEMLİ NOT: 
• Öğrencilerin Bulgaristan D Vizesi başvurularında hazırladıkları 3 aydan eski olmamalarına dikkat etmesi gerekir. 
• Bütün bu belgelerin orijinal hali sunulmalı. 
• Bulgaristan Konsolosluğu vize yetkili gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibi öğrenciyi mülakata çağırabilir. 
• Eksik belgeler başvurunun onaylanması için risk oluşturabilir.