Bulgaristan D Vizesi - Öğrenciler için

Bulgaristan D Vizesi - Öğrenciler için

bulgaristan öğrenci vizesi

Bulgaristan öğrenci vizesine eğitim hayatlarına ilgili ülkede devam etmek isteyen kişiler başvurabilmektedir. Öğrenciler, komşu ülke olması ve aile bağları nedeniyle çoğunlukla Bulgaristan’ı tercih ediyor. Okuyacakları üniversiteye karar veren ve kabul alan öğrenciler için en önemli aşama ise eğitim görecekleri ülkede uzun süre konaklamalarını sağlayacak bir vize almaktır. Eğitim için Bulgaristan’ı tercih eden öğrencilerin d vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Vizelerini alarak ülkeye giden öğrenciler orada oturum iznine başvururlar. Eğitim amaçlı verilen oturum kartı Bulgaristan’da ikametgâh izni vermesinin yanı sıra öğrencilerin, bazı komşu ülkelere vize almadan gitmelerini sağlar. 
 
  • Öğrencilerin Bulgaristan d vizesi başvurusu yapabilmeleri için öncelikle öğrenci olduklarını ve Bulgaristan’daki bir okula kayıtlı olduklarını belgelerle kanıtlamaları gerekmektedir. Bu belgeler başvurunun yapılacağı Bulgaristan Büyükelçiliğine ya da Konsolosluklarına orijinalleri ve aslı gibi noterden tasdiklenmiş şekilde iki nüsha halinde sunulmalı. 
  • Öğrenci evraklarını tamamlayıp d vize için Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine başvurduktan 15 gün sonra Bulgaristan’da kalacağını beyan ettiği adresi polis kontrol eder. Eğer polis, belirtilen evin sahibinden ya da çevresindeki kişilerden başvuru sahibinin orada oturmadığına dair bir bilgi alırsa Bulgaristan oturum izni vizesi başvurusu olumsuz sonuçlanabilir. 
  • Öğrenciler d vize başvurularını Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan BaşkonsolosluğuBursa Bulgaristan Konsolosluğu ya da Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu’ndan yapabilirler. D Vize başvuruları 45 ile 60 iş günü arasında sonuçlanabiliyor. Bazen de bu süre konsolosluktaki yoğunluk veya resmi tatiller nedeniyle uzayabiliyor. 
Sizde d vize prosedürlerine ayıracak zamanınız olmadığını düşünüyorsanız ve sorunsuz bir şekilde Bulgaristan D vizenizi almak isterseniz Hermes Consulting’in uzman danışmanlarını arayabilirsiniz. 
İnternet sitemizin sol üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak telefon numaralarımızı arayabilir ya da ‘İletişim Formu’ nu doldurarak Bulgaristan vize danışmanlarının sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz. 

Bulgaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan öğrenci vizesi için gerekli evraklar listesine sayfamızın devamından ulaşabileceğiniz gibi çağrı merkezlerimizi arayarak temsilcilerimizden de talep edebilirsiniz. Sizlere sunmuş olduğumuz güncel evrak listesi ile hazırlıklarınızı tamamlayabilirsiniz. Vize başvurusu için hazırlanacak olan dosyanın eksiksiz ve dikkatli bir şekilde hazırlanması ve sunulması gerekir. Hermes Consulting olarak başvuru dosyanızı titizlikle kontrol ederek, konsolsoluk biriminin istediği düzene getiriyoruz. Konsolosluk birimleri başvuru sahiplerinden dosyalarını kendi istedikleri düzende sunmasını ister. Bizler de yıllara dayanan tecrübemizle bu düzeni iyi bilmekte ve hazırlıklarınızı da ona göre planlamaktayız.

Başvuru sürecinden herhangi bir sıkıntı yaşamamak için hazırlık aşamasında danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Zira uzun süreli d vizesi başvuruları için hazırlık süreci zahmetli ve bir o kadar yorucudur. Bulgaristan departmanımız ile sizleri bu zahmetli süreçten kurtararak rahat bir başvuru aşaması geçirmenizi sağlamaktayız. D vize için sunulan evrakların bazılarının Bulgaristan'dan tercüme edilmesi ve tasdiklenmesi gerekir. Firmamız tercüme, tasdik işlemlerinizi, seyahatiniz için yapılması gereken sağlık sigortanızı ve hatta ulaşım rezervasyonlarınızı da talebiniz halinde tamamlamaktadır.

Sayfamızın devamında öğrenci vizesi evraklarını görebilirsiniz. Detaylı bilgi almak için müşteri temsilcilerimizle telefonda görüşebilir, seyahatinize uygun evrak listesi talep edebilirsiniz. Talebinizle birlikte bizlere vermiş olduğunuz e-posta adresinize güncel evrak listesi ve ödemeniz gereken vize ücreti hakkında kısa bir metin göndermekteyiz. Gerekli evrak listesi şu şekildedir;

1-Başvuru sahibi tarafından eksiksiz doldurulup imzalanan Vize Başvuru Formu

2-En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 

3-Son 6 ay içinde çekilmiş biometrik fotoğraf

4-Bulgaristan’da kabul aldığı okuldan alınmış kaşeli imzalı ‘Okul Kaydı Belgesi’ ( Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınmalı) (Udostovorenie)

5-Öğrenci Belgesi (Kabul eden okuldan alınmalı)

6-Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

7-Adli Sicil Kaydı(Apostilli)

8-Bulgaristan’da kalacağı yurda ait belge ya da kira kontratı ve kontrotı yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname

9-30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası

10-Eğitim alacak kişi 18 yaşından küçükse anne babadan alınan TC noter onaylı muvafakatname

11-Ülkede kalacağı süre içinde konaklama ve geçim masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayan mali belgeler, başvuru sahibi adına açılmış en az 1500 € bakiyeli banka hesap cüzdanı

12-Ebeveynlerden birinden alınan masrafların kendisi tarafından karşılanacağını belirten Noter onaylı Taaahhütname

Yukarıda sayılan evraklar başvuru için eksiksiz olarak hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Belgelerinizde olabilecek herhangi bir eksikli başvuru aşamasında sizlere zaman kaybı yaşatacaktır. Dolayısıyla evraklarınızı titizlikle hazırlamanızı öneririz. Müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olmak için her zaman hazırdır. 

Firmamız aracılığıyla başvuru yapmak için şahsen gelmeniz gerekmez. Evraklarınızı kargo ile göndererek başvuru hizmeti alabilirsiniz. Ancak dosyanızı konsolosluğa şahsen sunmanız gerekecektir. Konsolsoluk kuralları gereği uzun süreli vize başvuruları için başvuru sahibinin şahsen bulunması ve dosyasını teslim etmesi gerekir.

D vize başvuruları için önemli olan aşama hazırlık aşamasıdır. Evraklarınızın istenilen düzende hazırlanması, başvurunuz için olumlu bir durumdur. Ancak değerlendirme ve sonuçlanma aşamasına Hermes Consulting olarak müdahale edememekteyiz. Uzun süreli ikamet sağlayan oturum vizesi başvurularının sonuçlandırılmasında yetkili olan tek mercii Bulgaristan Dışişleri Bakanlığıdır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Bulgaristan öğrenci vizesi kaç günde çıkar sorularına yönelik olarak verebileceğimiz cevap, bu sürenin 45 ile 60 gün arasında değiştiğidir. D vize başvuruları kişiye ilgili ülkede uzun süreli ikamet hakkı verdiği için değerlendirme süresi de uzun olmaktadır. D vize başvuruları için yanı oturum izinlerine verilecek olumlu ya da olumsuz yanıt Bulgaristan Dışişleri Bakanlığından gelir. Evraklar titizlikle incelenir ve başvuru sonuçlandırılır. 

Öğrenci vizesi başvurunuzu konsolosluğa şahsen yapmanız gerekir. Hermes Consulting'ten dosya hazırlık aşaması için destek alabilirsiniz. Ancak belirtildiği gibi başvurular şahsen yapılmalı ve çıkan pasaport da başvuru sahibi tarafından teslim alınmalıdır. 

Başvurunuzu Türkiye'de bulunan Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine yaptıktan sonra sonuç açıklandığında eğer olumsu ise aldığınız d vize ile ülkeye giriş yaparak oturum iznine başvurursunuz. Oturum izni için sunulan belgeler d vize evraklarıyla benzerdir. Eğitim alacağınız okulun bağlı olduğu şehrin Yabancılar Şubesinden oturum kart başvurunuzu yapabilirsiniz. 

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ücreti Nedir?

Bulgaristan öğrenci vizesi ücreti, başvuru sahibinin dosyasının değerlendirilmeye alınması için bankaya yatırması gereken harçtır. Vize ücretinizi ödemeden yapacağınız başvurular konsolosluk birimi tarafından değerlendirilmeye alınmayacaktır. Başvurunuz için ödemeniz gereken güncel vize ücret bilgisi için temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Sizlere sunduğumuz vize ücret bedelleri, konsolsoluk vize harcı ile bizim hizmet bedelimizi kapsamaktadır. Başvuru sahibi vize ücretini yatırıp dekontunu da dosyasının içinde konsolosluk birimine sunmalıdır. Bulgaristan Konsoloslukları vize harç bedellerini anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kabul eder. Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve Edirne Başkonsolosluğu Garanti Bankası ile anlaşmalıdır. Bursa Konsolosluğu ise İş Bankası vasıtasıyla vize harçlarını kabul eder. Temsilcilerimizle iletişime geçmeniz halinde sizlerle güncel vize ücreti bilgisini paylaşmaktadır. Detaylı bilgi almak için bize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT
 
• Öğrenciler, Bulgaristan d vizesi başvurularında hazırladıkları belgelerin 3 aydan eski olmamasına dikkat etmelidir.
• Bütün bu belgelerin orijinal hali sunulmalıdır. 
• Bulgaristan Konsolosluğu vize yetkilileri gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibi öğrenciyi mülakata çağırabilir. 
• Eksik belgeler, başvurunun onaylanması için risk oluşturabilir.