Sık Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

1 - Bulgaristan turistik vizesi kaç günde sonuçlanıyor?
Bulgaristan turistik vize için gereken belgeler bilindiğinin aksine çok daha kısa sürede sonuçlanıyor. Turistik vize evraklarınızı tamamlayıp Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne başvuru yaptıktan sonra maksimum bir hafta, minimum 3 gün içinde sonuçlanmaktadır. Fakat bu süre Bulgaristan ve Türkiye’de resmi tatiller nedeniyle uzayabilir. Plan ve organizasyonlarınızı bu süreye göre yapmanızı önermiyoruz. 
2 - Bulgaristan turistik vizesi Schengen vizesi midir?
Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan Avrupa Birliği (EU) üyeleri olmak ile beraber henüz Schengen bölgesine kabul edilmediler. Bulgaristan Turistik Vizesi ile Schengen Bölgesi'ne geçiş yapamazsınız.
3 - Bulgar turistik vizesi uzun süreli ve çok girişli alınabilir mi?
Bulgaristan turistik vizesi tek girişli, Bulgaristan’da otelde kalacağınızı beyan ettiğiniz gün veya en fazla 15 günlük bir vizedir. Bunun istisnası 60 – 90 güne kadar çıkabilen BG Sağlık turlarıdır. Bunun için Bulgaristan turistik vizesi için başvuru yapacak olan kişi Bulgaristan’daki Sağlık Turuna katılacağı sanatoryum doktorundan imzalı davet mektubu ibraz etmelidir. 
4 - Bulgaristan vize başvurusu şahsen mi yapılmak zorunda?
Bulgaristan vize başvuru esnasında şahsen gelmek zorunluluğunuz yoktur. Eğer gelemiyorsanız belgeleri mutlaka bir kurye ile gönderebilirsiniz. Çocuklar için, 18 yaşından küçük ise, muvafakatname olmalıdır. ( Noterden anne ve baba tarafından imzalanmış orijinal belge beyan edilmelidir)
5 - Bulgaristan vizesi nereden alınır?
Bulgaristan vizesi alabilmek için bulunduğunuz ildeki ya da size en yakın ildeki Bulgaristan Başkonsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne başvuru yapabilirsiniz.
6 - Schengen vizem var. Bulgaristan'da ne kadar süre kalabilirim?
Bulgaristan hükümeti Schengen vizesi kullananlara kolaylık tanımaktadır. Schengen vizesi olanların Bulgaristan'da sadece transit geçiş hakkı vardır. Transit vizesi de Schengen ülkesinden gelirken ya da Schengen ülkesine giderken Bulgaristan'da 5 gün süreyle kalabilecek şekilde kullanabilir.
7 - Bulgaristan vizesi hangi durumlarda ret edilir?
• İstenilen evrakların eksikliğinde
• Banka hesap cüzdanınızda belirtilen miktarda para olmadığında
• Daha önce Bulgaristan'a gittiğinizde kalmak için gösterdiğiniz oteli tekrar gösterirseniz
• Bir önceki Bulgaristan seyahatinizde sınırda her hangi bir sorun yaşamadıysanız
• Farklı amaçla Bulgaristan'a gittiğinizde. (Örneğin transit vize ile Bulgaristan'a gidip ticaret yaparsanız)
• Bulgaristan vizesi almak için doldurduğunuz formda istenen bazı bilgileri eksik ya da yanlış doldurursanız. (İş, eş ya da meslek gibi.)
• Bulgaristan vizesi almaktaki amaç Özel ziyaret ise ve bu ziyarette davet eden kişiyle davet edilen kişinin arasında akraba bağları olmadığı ortaya çıktıysa ya da yaş uyumsuzluğu varsa.
8 - Pasavan seyahat belgesi nedir?
Pasaportunuzun çalınması ya da kaybolması halinde seyahat etmek için alabileceğiniz tek sayfalık seyahat pasaportudur.
9 - Bulgaristan Pasaportum kayboldu, ne yapmalıyım? Pasavan seyahat belgesi nasıl alınır?
Bulgaristan pasaportunuz çalındıysa, kaybolduysa ya da bulamıyorsanız Bulgaristan’a seyahat etmek için PASAVAN seyahat belgesi alabilirsiniz. Bulgar Pasavanı alabilmek için; pasaportunuz çalındığında mutlaka bunu karakola bildirmelisiniz. Karakola bildirdiğinizde verilen tutanağı Bulgarca tercümesini de alarak aşağıda belirttiğimiz diğer evraklarla birlikte tekrar başvuru yapabilirsiniz. Başvurudan önce Bulgaristan Konsolosluğundan mutlaka randevu alınmalı. 
• Bulgaristan Doğum Belgesi (Ak zarajdane)
• Bir adet Bulgar pasaportu başvuru formu - Zaevlanie ( zaevlanie Bulgar konsolosluğu görevlileri tarafından verilecektir)
• Özel çekilmiş biometrik fotoğraf (4 tane)
10 - İsim Denklik Belgesi nedir? Nereden ve nasıl alınır?
‘İsim Denklik Belgesi’ Türkiye'deki isminizle Bulgaristan'daki isminizin farklı olmadığını, aynı olduğunu gösteren belgedir. Kişi bu belgeyle farklı bir kişi olmadığını aynı kişi olduğunu İspatlamış olur. İsim denklik belgesini Ankara Başbakanlık Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'nden alabilirsiniz.
11 - Bulgaristan transit vize için gerekli belgeler nelerdir?
• Bulgaristan vize başvuru formunu tam, eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması,
• Bulgaristan vizesi için kullanılan pasaportun 1 yıl geçerlilik süresinin olması
• 1 tane biometrik fotoğraf (fotoğrafın arka kısmı beyaz fonda olmak zorunda)
• Nüfus müdürlüklerinden alabileceğiniz vukuatlı nüfus kayıt örneği
• Seyahat sağlık sigortası (Eğer seyahat sağlık sigortanız yoksa bunu şirketimizden sağlayabilirsiniz.)
12 - Bulgaristan Turistik vize için gerekli evraklar nelerdir?
• Pasaport
• Biometrik Fotoğraf 
• Banka Hesap cüzdanı
• Nüfus Kayıt Örneği
• Bulgaristan'da Kalacağınız Otel Rezervasyonu
13 - Kimlere D vize (oturum vizesi) verilir? Bulgaristan için D vize (oturum vizesi) çeşitleri nelerdir?
Evlilik oturum vizesi, Öğrencilere D vize, Temsilcilikten Dolayı D vize, 10 Bulgar vatandaşını istihdam etmekten oturum vizesi, Bulgaristan vatandaşı çocuğu olana D vize, çalışma izni olana D vize, süresiz oturma izni almak için D vize, emekli olan ve Bulgaristan'da yaşamak isteyenlere oturma vizesi D vize ve bunlar dışında bir çok oturma izni hakkı alabileceğiniz Bulgaristan D vize çeşitleri vardır.
14- Bulgaristan D vizesi (oturum vizesi) kaç günde veriliyor?
D vize almanız için; Bulgaristan oturma izni evraklarınızı hazırlarken dikkat edilmesi gereken belgeleri, konsolosluk ve elçilik memurlarının görmek istediği düzene ve sıraya koyarak başvurmanızı sağlarız. D vize (oturum vizesi) başvurunuzu 30 iş günü boyunca takibini yapar sonucunu size zaman kaybetmeden bildiririz.
15 - Yabancı vatandaşlar nasıl Bulgaristan vize başvurusunda bulunabilir?
Sadece oturma iznine sahip yabancı kişiler Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluk ve Büyükelçiliğinden vize başvurusunda bulunabilir. Yabancı vatandaşlar ülkesinde vize başvurusu yapabileceği konsolosluk yoksa ülkesine en yakın Bulgaristan Konsolosluğu'na başvurabiliyor. İran, Irak, Suriye ve Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluklarından başvurulabilir.
16- Bulgaristan vizesinin süresi yanlış verilirse nasıl değişir?
Bulgaristan vize süreniz seyahatinizden kısa çıktığında, vizenizi Bulgaristan Konsolosluk ve Büyükelçilikten den düzelttirebilirsiniz. Vizenizin süresi az ise, daha fazla kalmak isterseniz ve geçerli sebebiniz var ise Bulgaristan yabancılar şubesinden uzatabilirsiniz.
17 - Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilebilir mi?
Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilir.
18 - Bulgaristan vizesi ile hangi ülkelere seyahat edebilirim?
Bulgaristan vizesi "çok girişli" ise Romanya ve Hırvatistan’a da seyahat edilebilir. Bunun için çok girişli multi vize olması gerekir. Tek girişli vize ile Romanya ve Hırvatistan'a gidemez seyahat edemezsiniz.
19 - Ehliyetimi çipli yapmak için gerekli evraklar nelerdir?
• Aile hekiminizden alacağınız bir sağlık raporu,
• Vakıfbank'a yatıracağınız 12 TL ehliyet harcı,
• 2 adet biometrik fotoğraf,
• Bu evraklarla birlikte Trafik Şube Müdürlüğü'nden randevu alınarak başvuru yaptıktan sonra, 5-10 gün içinde yeni çipli ehliyetiniz evinize posta ile gelecektir.
Türkiye ehliyetiniz yeni çipli ehliyet ise uluslararası geçerlidir. Bulgaristan'da araç kullanabilirsiniz. Eğer ehliyetiniz çipli değilse yenileme işlemi ise oldukça basit.
20 -Seyahat Sigortası süresi ne kadar olmalı? Seyahat sigortası önemli mi?
Seyahat sigortası seyahat sürenizden uzun kestirilmeli. 10 günlük vize istediğinizde Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği 30 gün içinde 10 gün süreli vize verebilir. Bunun için sigortanızın 30 gün olması gerekir. Aksi taktirde çoğu Bulgar vizesi 6 gün içinde 6 gün vize vermektedir. Avrupa ülkelerine ise sık sık seyahat ediyorsanız, seyahat sigortanızı 1 yıllık yaptırırsanız eğer sigortanızı tüm vize başvurularınızda kullanırsınız.
21 - Bulgaristan vizesi reddedilirse para iadesi yapılır mı?
Bulgaristan vizesi ret edilme durumunda, Bulgaristan konsolosluğu vize ücreti geri iadesi yapılmaz. Geri talep edilemez bankaya yatırdığınız vize harcı tek kullanımlıktır 2. vize başvurunuzu aynı harç ile yapamazsınız. Bulgaristan vizesi için verdiğiniz vize belgelerini geri alamazsınız. Her vize başvurusunda ayrı belge hazırlamak durumundasınız daha önce Bulgaristan’a vizenizin olması tekrar vize alabileceğinizin garantisi değildir.
22- Bulgaristan vizesini hangi şehirlerden alabilirim?
Bulgaristan ve diğer ülke vize başvurularınızı kolaylıkla gerçekleştirmek için İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Çorlu, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Ankara bölgelerindeki Bulgaristan vize ofislerini uğrayabilirsiniz. 90 güne kadar kısa süreli vize işlemlerinizi Hermes Consulting aracılıyla yapabilirsiniz. 
23 - Bulgaristanvize.com'un görevleri nelerdir?
• Bulgaristan konsolosluğuna vize başvurusunu yapmak
• Bulgaristan vize için form dilekçe ve evraklarınızın düzenlemesini
• Başvurunuz sonuçlanana kadar takibini
• Pasaportunuzu konsolosluktan alıp size teslim edene kadar ki tüm süreçte size hizmet vermek.
24 - Bulgaristan vizesini tatil amaçlı alanlara Bulgaristanvize.com ne hizmet verir?
 Bulgaristan vizesini tatil amaçlı alanlar için yani Bulgaristan'a kayak merkezi, casino ya da yaz tatili için gidenlere; tur, otobüs, araç, hotel, transfer ve vize işlemlerini organize ederiz.
25 -Sevgilisi ya da nişanlısı olup evlilik amaçlı Bulgaristan vizesi almak için gerekli şartlar nelerdir? Bulgaristanvize.com ne hizmet verir?
 Bulgaristan vatandaşı sevgilisi olup evlilik işlemlerini yapmaya gidenlerin: tüm evrak tasdik, onay
işlemleri, Bulgaristan Konsolosluğundan evlenebilir belgesi almak ya da evliliklerin konsoloslukta tescil işlemi ve Bulgaristan’daki Sofya Türk konsolosluğunda kaydınızın yapılması işlemlerini yapıyoruz.
26 - Bulgaristan vizesini evlenmek için aldıktan sonra çocuğunuz olduğunda ne yapmak gerekir? Bulgaristanvize.com. bu anlamda ne hizmet verir?
Aile birleşimi yoluyla Bulgaristan vizesi alması için hizmet verdiğimiz kişilerin çocukları olursa eğer onların da Bulgaristan vatandaşlıklarının alınmasına destek oluyoruz. Bulgar vatandaşı olanların çocuklarını da vatandaş yapmak için evrak işlerini ve tüm prosedürleri üstleniyoruz.
27 - Bulgaristan vizesini evlenmek için aldıktan sonra çift boşanırsa eğer ne yapmalı? 
Bulgaristan vizesini evlenmek amaçlı alması için hizmet verdiğimiz kişilerin, daha sonra boşanmalarıyla ilgili kararı tescil işlemini konsolosluklara bildirilmesi konusunda destek oluyoruz.
28 - Bulgaristan ticari vize almak için gerekli şartlar nelerdir? Bulgaristanvize.com nasıl hizmet verir?
Bulgaristan'a giderek temsilcilik ya da ticaret amaçlı vize alacaklara, katılacakları fuarla ilgili; vizeden başlayarak, fuar standına, tercümana ve akşam yemeğine kadar tüm işlemleri süresince bulgaristanvize.com hizmet vermektedir. Bulgaristan'da ticari ziyaretlerde bulunmak isteyenlere, nasıl çalışabileceğinden bürokrasinin nasıl işlediğine kadar tüm bilgileri veriyoruz.. Piyasa araştırması yaparak, firmalara ürünlerini tanıtıyor ve sizin için ticari ateşe ile görüşüyoruz. Bulgaristan'da firmasının şubesini kurmaya ya da Türkiye'deki firmasının temsilciliğini açmak isteyenlerin tüm prosedürlerini üstlenip, Bulgaristan mevzuatına uygun olarak çok kısa bir sürede işlemlerini tamamlıyoruz. Bulgaristan’da hizmet alabileceğiniz doğru muhasebeci ve avukatı size temin ederek yardımcı oluyoruz.
29 - Bulgaristan'da çalışan ya da iş yapan gençlerin askerlik tecilleri geldiğinde ne yapması gerekir? Bulgaristanvize.com nasıl hizmet verir?
Bulgaristan’da iş yapan gençlerin askerlik tecil işlemleri için gereken evrak onayları ve dosyanın hazırlanması, konsolosluk dosyasının sunulmaya hazırlanması, oturumlarının uzatılması, biten oturumların yenilenmesi durumları için hizmet veriyoruz.
30 - Bulgaristan'da oturma vizesi alanların Bulgaristan plakalı araç alması için ne yapması gerekir? Bulgaristan.com'un hizmeti nedir?
Bulgaristan'da oturma vizesi alanlara, Bulgaristan plakalı araç alması ve o aracı kullanması için bilmesi gereken mevzuatın bilgilendirmesinde destek oluyoruz. Bg (Bugaristan) plakalı aracı Türkiye'de ne kadar kullanabileceği konusunda danışmanlığını yapıyoruz.
31 - Bulgaristan vizesini Bulgaristan'da yatırım yapmak için alıyorum, nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bulgaristanvize.com nasıl destek olur?
Bulgaristan Yatırım kararı alan firmaların Bulgaristan şirket açmaya, açtıkları şirket üzerinden oturum almak sürecinde en kısa sürede pratik çözümler sunmak için hizmet veriyoruz. Bulgaristan'a yatırım amaçlı gidenlere Bulgaristan vizesi aldıktan sonra, izlemesi gereken prosedürü, aracı firmaların araştırılması ve vatandaşlık başvurularının tüm prosedürlerini bizzat bulgaristanvize.com güvencesiyle yürütüyoruz. 
 32 - Bulgaristan'a eğitim amaçlı gidiyorum, vize işlemleri için ne yapmalıyım?
Eğitim amaçlı Bulgaristan vizesi alanlara; Bulgaristan'a eğitim / öğrenci D vizesi almak isteyen üniversite öğrencilerinin öncelikle Bulgar öğrenci vizesi başvurularını yapıyoruz. Eğer öğrenci Bulgaristan'da okul bulamadıysa okulunu bulmasına da destek oluyor ve öğrencinin kaydını yaparak işlemleri bitene kadar yanında oluyoruz. 
33 - Araç ile Bulgaristan'a gidilir mi?
Kendi aracınızla Bulgaristan'a gidebilirsiniz. Fakat aracınızla Bulgaristan'a gidebilmek için bazı işlemleri yapmanız gerekecektir. Araç ile Bulgaristan’a gidecekler ‘yeşil sigorta’ ve ‘uluslar arası ehliyet’ yaptırmalı. Bulgaristan sınırından geçebilmek için aracınızın mutlaka yeşil pasaportu olmalıdır. Bulgaristan'da olası biz kaza durumunda, Bulgaristan için yaptırdığınız yeşil sigortayı ve ehliyetinizi vererek karşı tarafın tüm masraflarını karşılayabilirsiniz. Eğer araç sizin adınıza kayıtlı değilse noterden vekâletname almanız gerekmektedir.