Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan Vizesi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

1 - Bulgaristan turistik vizesi kaç günde sonuçlanıyor?

Bulgaristan turistik vize evraklarınızı tamamlayıp Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’ne başvuru yapıldıktan sonra işlemler ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Fakat bu sürenin Bulgaristan ve Türkiye’nin resmi tatillerine göre  uzayabileceğini unutmayınız. Yabancı pasaportlarla yapılan vize başvurularında da işlem süresi tahmini sonuçlanma süresinden biraz uzun olabilir.
 
2 - Bulgaristan turistik vizesi Schengen vizesi midir?
Hayır, Bulgaristan, Romanya, Hırvatistan Avrupa Birliği (EU) üyeleri olmak ile beraber henüz Schengen bölgesine kabul edilmediler. Bulgaristan Turistik Vizesi ile Schengen Bölgesi'ne geçiş yapamazsınız. ancak çok girişli bir Schengen vizeniz varsa bu vize ile Bulgaristan'a girilebilir. Ancak bunun için önce vize alınan Schengen ülkesine giriş yapılmasını tavsiye ederiz. Bulgaristan'a girişlerde yetkisinin sınır polislerinde olduğu unutulmamalıdır.
 
3 - Bulgar turistik vizesi uzun süreli ve çok girişli alınabilir mi?
Bulgaristan turistik vizesi tek girişli, Bulgaristan’da otelde kalacağınızı beyan ettiğiniz gün veya en fazla 15 günlük bir vizedir. Bunun istisnası 60 – 90 güne kadar çıkabilen Bulgaristan Sağlık turlarıdır. Bu vize için başvuru yapacak olan kişi Bulgaristan’daki Sağlık Turuna katılacağını sanatoryum doktorundan imzalı davet mektubu ile kanıtlamalıdır.
 
4 - Bulgaristan vize başvurusu şahsen mi yapılmak zorunda?
Bulgaristan vize başvuru esnasında şahsen gelme zorunluluğunuz yoktur. Eğer gelemiyorsanız belgeleri kargo ile gönderebilirsiniz. Çocuklar için, 18 yaşından küçük ise, muvafakatname olmalıdır. ( Noterden anne ve baba tarafından imzalanmış orijinal belge beyan edilmelidir)
 
5 - Bulgaristan vizesi nereden alınır?
Bulgaristan vizelerini Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri verir. Başvurunuzu Hermes Consulting aracılığıyla yorulmadan, zahmet çekmeden tamamlayabilirsiniz.
 
6 - Schengen vizem var. Bulgaristan'da ne kadar süre kalabilirim?
Schengen vize süreniz boyunca Bulgaristan'da kalabilirsiniz.
 
7 - Bulgaristan vizesi hangi durumlarda reddedilir?
• Başvuru yapılan konsolosluk birimi ek belge talep edip yolcu bunu sunmadığında
• Banka hesap cüzdanınızda belirtilen miktarda para olmadığında
• Bir önceki Bulgaristan seyahatinizde sınırda her hangi bir sorun yaşadıysanız
• Farklı amaçla Bulgaristan'a gittiğinizde. (Örneğin transit vize ile Bulgaristan'a gidip ticaret yaparsanız)
• Bulgaristan vizesi almak için doldurduğunuz formda istenen bazı bilgileri eksik ya da yanlış doldurursanız. (İş, eş ya da meslek gibi.)
• Bulgaristan vizesi almaktaki amaç özel ziyaret ise ve bu ziyarette davet eden kişiyle davet edilen kişinin arasında akraba bağları olmadığı ortaya çıktıysa ya da yaş uyumsuzluğu varsa.
 
8 - Pasavan seyahat belgesi nedir?
Pasaportunuzun çalınması ya da kaybolması halinde seyahat etmek için alabileceğiniz tek sayfalık seyahat pasaportudur.
 
9 - Bulgaristan Pasaportum kayboldu, ne yapmalıyım? Pasavan seyahat belgesi nasıl alınır?
Bulgaristan pasaportunuz çalındıysa, kaybolduysa ya da bulamıyorsanız Bulgaristan’a seyahat etmek için PASAVAN seyahat belgesi alabilirsiniz. Bulgar Pasavanı alabilmek için; pasaportunuz çalındığında mutlaka bunu karakola bildirmelisiniz. Karakola bildirdiğinizde verilen tutanağı Bulgarca tercümesini de alarak aşağıda belirttiğimiz diğer evraklarla birlikte tekrar başvuru yapabilirsiniz. 
• Bulgaristan Doğum Belgesi (Ak zarajdane)
• Bir adet Bulgar pasaportu başvuru formu - Zaevlanie ( zaevlanie Bulgar konsolosluğu görevlileri tarafından verilecektir)
• Biometrik fotoğraf (4 tane)
 
10 - İsim Denklik Belgesi nedir? Nereden ve nasıl alınır?
‘İsim Denklik Belgesi’ Türkiye'deki isminizle Bulgaristan'daki isminiz farklı ise bu iki ismin aynı kişiye ait olduğunu gösteren belgedir. Kişi bu belgeyle farklı bir kişi olmadığını aynı kişi olduğunu ispatlamış olur. İsim denklik belgesini bağlı bulunduğunuz şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğünden alabilirsiniz.
 
11 - Bulgaristan transit vize için gerekli belgeler nelerdir?
• Bulgaristan vize başvuru formunu tam, eksiksiz bir şekilde doldurulmuş olması,
• Bulgaristan vizesi için kullanılan pasaportun 1 yıl geçerlilik süresinin olması
• 1 tane biometrik fotoğraf (fotoğrafın arka kısmı beyaz fonda olmak zorunda)
• Vukuatlı nüfus kayıt örneği
• Seyahat sağlık sigortası (Eğer seyahat sağlık sigortanız yoksa bunu şirketimizden sağlayabilirsiniz.)
 
12 - Bulgaristan Turistik vize için gerekli evraklar nelerdir?
• Pasaport
• Biometrik Fotoğraf 
• Banka Hesap cüzdanı
• Nüfus Kayıt Örneği, varsa İşe Giriş Bildirgesi, Maaş Bordrosu, İmza Sirküsü vb.
• Bulgaristan'da Onaylı Otel Rezervasyonu
 
13 - Kimlere D vize (oturum vizesi) verilir? Bulgaristan için D vize (oturum vizesi) çeşitleri nelerdir?
Evlilik oturum vizesi, Öğrencilere D vize, Temsilcilikten Dolayı D vize, 10 Bulgar vatandaşını istihdam etmekten oturum vizesi, Bulgaristan vatandaşı çocuğu olana D vize, çalışma izni olana D vize, süresiz oturma izni almak için D vize, emekli olan ve Bulgaristan'da yaşamak isteyenlere oturma vizesi D vize ve bunlar dışında bir çok oturma izni hakkı alabileceğiniz Bulgaristan D vize çeşitleri vardır.
 
14- Bulgaristan D vizesi (oturum vizesi) kaç günde veriliyor?
D vize almanız için; Bulgaristan oturma izni evraklarınızı hazırlarken dikkat edilmesi gereken belgeleri, konsolosluk ve elçilik memurlarının görmek istediği düzene ve sıraya koyarak başvurmanızı sağlarız. D vize (oturum vizesi) başvurunuzu 45 ile 60 iş günü boyunca takibini yapar sonucunu size zaman kaybetmeden bildiririz.
 
15 - Yabancı vatandaşlar nasıl Bulgaristan vize başvurusunda bulunabilir?
Sadece oturma iznine sahip yabancı kişiler Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluk ve Büyükelçiliğinden vize başvurusunda bulunabilir. Yabancı vatandaşlar ülkesinde vize başvurusu yapabileceği konsolosluk yoksa ülkesine en yakın Bulgaristan Konsolosluğu'na başvurabiliyor. İran, Irak, Suriye ve Türkiye'deki Bulgaristan Konsolosluklarından başvurulabilir.
 
16- Bulgaristan vizesinin süresi yanlış verilirse nasıl değişir?
Bulgaristan vize süreniz seyahatinizden kısa çıktığında, vizenizi Bulgaristan Konsolosluk ve Büyükelçilikten düzelttirebilirsiniz. Vizenizin süresi az ise, daha fazla kalmak isterseniz ve geçerli sebebiniz var ise Bulgaristan yabancılar şubesinden uzatabilirsiniz.
 
17 - Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilebilir mi?
Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat edilemez. Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan sınırlarında seyahat edilebilir. Ancak vizeniz çok girişli ise Romanya ve Hırvatistan'a da bu vize ile seyahat edilebilir.
 
18 - Bulgaristan vizesi ile hangi ülkelere seyahat edebilirim?
Bulgaristan vizesi "çok girişli" ise Romanya ve Hırvatistan’a da seyahat edilebilir. Bunun için çok girişli multi vize olması gerekir. Tek girişli vize ile Romanya ve Hırvatistan'a seyahat edemezsiniz.
 
19 - Ehliyetimi çipli yapmak için gerekli evraklar nelerdir?
• Aile hekiminizden alacağınız bir sağlık raporu,
• Vakıfbank'a yatıracağınız 12 TL ehliyet harcı,
• 2 adet biometrik fotoğraf,
• Bu evraklarla birlikte Trafik Şube Müdürlüğü'nden randevu alınarak başvuru yaptıktan sonra, 5-10 gün içinde yeni çipli ehliyetiniz evinize posta ile gelecektir.
Türkiye ehliyetiniz yeni çipli ehliyet ise uluslararası geçerlidir. Bulgaristan'da araç kullanabilirsiniz. Eğer ehliyetiniz çipli değilse yenileme işlemi ise oldukça basit.
 
20 -Seyahat Sigortası süresi ne kadar olmalı? Seyahat sigortası önemli mi?
Seyahat sigortası seyahat sürenizden uzun kestirilmeli. 10 günlük vize istediğinizde Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği 30 gün içinde 10 gün süreli vize verebilir. Bunun için sigortanızın 30 gün olması gerekir. Aksi taktirde çoğu Bulgar vizesi 6 gün içinde 6 gün vize vermektedir. Avrupa ülkelerine ise sık sık seyahat ediyorsanız, seyahat sigortanızı 1 yıllık yaptırırsanız eğer sigortanızı tüm vize başvurularınızda kullanırsınız.
 
21 - Bulgaristan vizesi reddedilirse para iadesi yapılır mı?
Bulgaristan vizesi reddedilme durumunda, Bulgaristan konsolosluğu vize ücreti geri iadesi yapılmaz. Bankaya yatırdığınız vize harcı tek kullanımlıktır 2. vize başvurunuzu aynı harç ile yapamazsınız. Bulgaristan vizesi için verdiğiniz vize belgelerini geri alamazsınız. Her vize başvurusunda ayrı belge hazırlamak durumundasınız. Daha önce Bulgaristan’a vizenizin olması tekrar vize alabileceğinizin garantisi değildir.
 
22- Bulgaristan vizesini hangi şehirlerden alabilirim?
Bulgaristan ve diğer ülke vize başvurularınızı kolaylıkla gerçekleştirmek için İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Çorlu, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Ankara bölgelerindeki Bulgaristan vize ofislerini uğrayabilirsiniz. 90 güne kadar kısa süreli vize işlemlerinizi Hermes Consulting aracılıyla yapabilirsiniz. 
 
23 - Bulgaristanvize.com'un görevleri nelerdir?
• Vize başvurunuzu gerçekleştirmek
• Bulgaristan vize için form dilekçe ve evraklarınızın düzenlemesi
• Başvurunuz sonuçlanana kadar takibini yapmak
• Pasaportunuzu konsolosluktan alıp size teslim edene kadar tüm süreçte size hizmet vermek.
 
24 - Bulgaristan vizesini tatil amaçlı alanlara Bulgaristanvize.com ne hizmet verir?
 Bulgaristan vizesini tatil amaçlı alanlar için yani Bulgaristan'a kayak merkezi, casino ya da yaz tatili için gidenlere; tur, otobüs, araç, hotel, transfer ve vize işlemlerini organize ederiz.
 
25 -Sevgilisi ya da nişanlısı olup evlilik amaçlı Bulgaristan vizesi almak için gerekli şartlar nelerdir? Bulgaristanvize.com ne hizmet verir?
Bulgaristan vatandaşı sevgilisi olup evlilik işlemlerini yapmaya gidenlerin: tüm evrak tasdik, onay işlemleri, Bulgaristan Konsolosluğundan evlenebilir belgesi almak ya da evliliklerin konsoloslukta tescil işlemi ve Bulgaristan’daki Sofya Türk Konsolosluğunda kaydınızın yapılması işlemlerini yapıyoruz.
 
26 - Evlilik gerçekleştikten sonra çocuk olduğunda ne gibi işlemler yapmak gerekir? Bulgaristanvize.com. bu anlamda ne hizmeti verir?
Aile birleşimi yoluyla Bulgaristan vizesi alması için hizmet verdiğimiz kişilerin çocukları olursa eğer onların da Bulgaristan vatandaşlıklarının alınmasına destek oluyoruz. Bulgar vatandaşı olanların çocuklarını da vatandaş yapmak için evrak işlerini ve tüm prosedürleri üstleniyoruz.
 
27 - Evlilik gerçekleştikten sonra çift boşanırsa? 
Bulgaristan'a evlenme amacıyla giden kişiler eğer boşanırsa boşanmalarıyla ilgili kararı tescil işlemini konsolosluklara bildirilmesi konusunda destek oluyoruz.
 
28 - Bulgaristan ticari vize almak için gerekli şartlar nelerdir? Bulgaristanvize.com nasıl hizmet verir?
Bulgaristan'a giderek temsilcilik ya da ticaret amaçlı vize alacaklara, katılacakları fuarla ilgili; vizeden başlayarak, fuar standına, tercümana ve akşam yemeğine kadar tüm işlemleri süresince bulgaristanvize.com hizmet vermektedir. Bulgaristan'da ticari ziyaretlerde bulunmak isteyenlere, nasıl çalışabileceğinden bürokrasinin nasıl işlediğine kadar tüm bilgileri veriyoruz. Piyasa araştırması yaparak, firmalara ürünlerini tanıtıyor ve sizin için ticari ateşe ile görüşüyoruz. Bulgaristan'da firmasının şubesini kurmaya ya da Türkiye'deki firmasının temsilciliğini açmak isteyenlerin tüm prosedürlerini üstlenip, Bulgaristan mevzuatına uygun olarak çok kısa bir sürede işlemlerini tamamlıyoruz. Bulgaristan’da hizmet alabileceğiniz doğru muhasebeci ve avukatı size temin ederek yardımcı oluyoruz.
 
29 - Bulgaristan'da çalışan ya da iş yapan gençlerin askerlik tecilleri geldiğinde ne yapması gerekir? Bulgaristanvize.com nasıl hizmet verir?
Bulgaristan’da iş yapan gençlerin askerlik tecil işlemleri için gereken evrak onayları ve dosyanın hazırlanması, oturumlarının uzatılması, biten oturumların yenilenmesi durumları için hizmet veriyoruz.
 
30 - Bulgaristan'da oturma vizesi alanların Bulgaristan plakalı araç alması için ne yapması gerekir? Bulgaristan.com'un hizmeti nedir?
Bulgaristan'da oturma vizesi alanlara, Bulgaristan plakalı araç alması ve o aracı kullanması için bilmesi gereken mevzuatın bilgilendirmesinde destek oluyoruz. Bg (Bugaristan) plakalı aracı Türkiye'de ne kadar kullanabileceği konusunda danışmanlığını yapıyoruz.
 
31 - Bulgaristan vizesini Bulgaristan'da yatırım yapmak için alıyorum, nasıl bir yol izlemem gerekiyor? Bulgaristanvize.com nasıl destek olur?
Bulgaristan yatırım kararı alan firmaların Bulgaristan'da şirket açmaya, açtıkları şirket üzerinden de oturum alma sürecinde pratik çözümler sunmak için hizmet veriyoruz. Bulgaristan'a yatırım amaçlı gidenlere Bulgaristan vizesi aldıktan sonra, izlemesi gereken prosedürü, aracı firmaların araştırılması ve vatandaşlık başvurularının tüm prosedürlerini bizzat bulgaristanvize.com güvencesiyle yürütüyoruz. 
 
 32 - Bulgaristan'a eğitim amaçlı gidiyorum, vize işlemleri için ne yapmalıyım?
Eğitim amaçlı Bulgaristan vizesi alanlara; Bulgaristan'a eğitim / öğrenci D vizesi almak isteyen üniversite öğrencilerinin öncelikle Bulgar öğrenci vizesi başvurularını yapıyoruz. Eğer öğrenci Bulgaristan'da okul bulamadıysa okulunu bulmasına da destek oluyor ve öğrencinin kaydını yaparak işlemleri bitene kadar yanında oluyoruz. 
 
33 - Araç ile Bulgaristan'a gidilir mi?
Kendi aracınızla Bulgaristan'a gidebilirsiniz. Fakat aracınızla Bulgaristan'a gidebilmek için bazı işlemleri yapmanız gerekecektir. Araç ile Bulgaristan’a gidecekler ‘yeşil sigorta’ ve ‘uluslar arası ehliyet’ yaptırmalı. Bulgaristan sınırından geçebilmek için aracınızın mutlaka yeşil pasaportu olmalıdır. Bulgaristan'da olası biz kaza durumunda, Bulgaristan için yaptırdığınız yeşil sigortayı ve ehliyetinizi vererek karşı tarafın tüm masraflarını karşılayabilirsiniz. Eğer araç sizin adınıza kayıtlı değilse noterden vekâletname almanız gerekmektedir.