Bulgaristan Ziyaret Vizesi

Bulgaristan Ziyaret Vizesi

Kısa Süreli Bulgaristan vizesinin bir türü de ‘Bulgaristan Ziyaret Vizesi’dir.” Türk vatandaşları Bulgaristan vatandaşı olan veya Bulgaristan’da ‘Oturum İzni’ bulunan aile üyelerini, akrabalarını ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isterse “Bulgaristan Ziyaret Vizesi” alabilirler. Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliğine başvuru yaptıkları takdirde 90 günden az sürecek bu seyahatleri için ziyaret vizesi alırlar. 

DAVET MEKTUBU 

Bulgaristan Ziyaret Vizesi başvurusu için olmazsa olmaz bir belge vardır. O da Bulgaristan vatandaşı olan ya da Bulgaristan Oturum İzni bulunan kişinin göndereceği ‘Davet Mektubu’ Bu belge Türkiye’ye gönderilmeden önce kişinin Bulgaristan’da yaşadığı şehrin Polis Merkezi’nden ya da Yabancılar Şubesi’nden onaylatılması gerekmektedir. Yetkili resmi makamlar tarafından onaylanmadan gönderilen davet mektuplarıyla başvuru kabul edilmiyor. Davetiyenin orijinali başvuru dosyasına eklenerek Bulgaristan Konsolosluğuna sunulmalıdır. Vize için sunulacak diğer belgelerin de eksiksiz olarak hazırlanması ve başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Ayrıca vize başvurusu için beyan edilecek evrakların güncel tarihli olmasına dikkat edilmeli. 

Bulgaristan Ziyaret Vizesinde başvurular doğrudan şahıslar üzerinden yapılamıyor. Başvuru dosyasının işleme alınması için vize işlemlerini yürüten yetkili bir acente ya da vize danışmanlığı faaliyeti olan bir şirketten hizmet alınmalı. Vize talepleri ile ilgili değerlendirmeler Türkiye’deki Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri tarafından yapılır. Konsolosluk yetkilileri gerekli gördükleri takdirde başvuru sahibinden ek evraklar talep edebildikleri gibi başvuru sahibini mülakata da çağırabilirler. 


Evraklarınızı eksik tamamlayıp Bulgaristan Konsolosluğu’na sunduğunuz takdirde ziyaret vizenizin çıkış süresi 5- 7 iş günüdür. Ancak Bulgaristan ve Türkiye’deki resmi tatiller ve iş yoğunluğu nedeniyle vize başvurularının sonuçlanması uzayabilmektedir.

Eğer Bulgaristan Ziyaret Vizesi başvurusu için ayıracak zamanınız yoksa size en yakın Vize Merkezi ofisimizi arayarak uzman ekibimizden danışmanlık alabilirsiniz. Otel ve uçak rezervasyonlarınızı, Yeşil Sigorta ve Seyahat Sağlık Sigortanızı ofisimizden yaptırabilirsiniz. 

Bulgaristan Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Belgeler 

1. En az 1 yıl geçerliliği olan Pasaport 


2. 3 ay içinde çekilmiş Biometrik Fotoğraf 


3. Eksiksiz doldurulmuş ve vize başvurusu yapacak kişi tarafından imzalanmış Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi 


4. Davetiyeyi gönderen kişi tarafından ikamet ettiği şehrin Polis Merkezi ya da Yabancılar Şubesi’nden Onaylı Davetiye 


5. Başvuru sahibinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği


6. Seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayacağı Banka Hesap Cüzdanı 


7. Davetiye gönderen kişinin Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) Fotokopisi


8. Davetiye gönderen kişinin İkametgah Belgesi


9. Muvafakatname (18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde, anne baba onaylı, orijinal belge)