Bulgaristan Ziyaret Vizesi

bulgaristan aile ziyaret vizesi

Kısa süreli Bulgaristan vizesinin bir türü de ‘Bulgaristan Ziyaret Vizesi’dir.” Türk vatandaşları Bulgaristan vatandaşı olan veya Bulgaristan’da oturum izni bulunan aile üyelerini, akrabalarını ya da arkadaşlarını ziyaret etmek isterse “Bulgaristan ziyaret vizesi” alabilirler. Ziyaret vizeleri, başvuru sahiplerine en fazla 90 gün o ülkede kalma hakkı verir. Bu vize türüne başvurmak için kişilerin konsolosluk birimine sunacağı bir davetiyesinin olması gerekir. Bu davetiye Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı olmalıdır. Davet mektubuyla birlikte diğer gerekli evraklar da eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Siyah (Diplomatik), Gri (Hizmet) ve Yeşil (Hususi) pasaport sahipleri kısa süreli Bulgaristan seyahatleri için vize prosedürlerinden muaftır, geçerli pasaportlarıyla yolculuklarını gerçekleştirebilirler. Ancak Bordo (Umuma Mahsus) pasaport sahiplerinin vize koşullarını eksiksiz bir şekilde yerine getirmesi gerekir.

Hermes Consulting olarak Bulgaristan ziyaret vizesi başvurularınızda sizlere kaliteli ve konforlu bir hizmet sunmaktayız. Gerekli evrakları (davetiye, pasaport, biometrik fotoğraf, kişisel banka hesap cüzdanı, çalışan iseniz maaş bordrosu, işe giriş bildirgesi, hizmet dökümü vb.) ofis adresimize kargo ile ulaştırmanız halinde işlemlerinizi başlatmaktayız. Bulgaristan vize başvuruları için parmak izi uygulaması olmadığı için şahsen gelmeniz gerekmez. İkamet ettiğiniz yerden evrakları kargo ile göndermeniz yeterli olacaktır.

Temsilcilerimiz tarafımıza ulaşan evrakların tek tek kontrollerini sağlayarak sizleri durum hakkında bilgilendirmektedir. Evraklarınızda herhangi bir hata olması durumunda ( evrakların güncel tarihli olmaması, banka hesabında yeterli bakiye bulunmaması, pasaport geçerlilik sürelerinin seyahat için yeterli olmaması vb.) sizlerle iletişime geçerek doğru evrakları hazırlamanız konusunda yardımcı olmaktayız. 

Bulgaristan Konsoloslukları gerek görmesi durumunda kişilerden ek evrak talep edebilmektedir. Böyle bir durumda evrakların belirtilen süre içinde temin edilmesi ve sunulması gerekir. Temsilcilerimiz, desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an sizlere yardımcı olmaktadır. Bulgaristan vizesi hakkında detaylı bilgi alamk için diğer sayfalarımızı da ziyaret edebilirsiniz.

DAVET MEKTUBU 

Bulgaristan ziyaret vizesi başvurusu için olmazsa olmaz bir belge vardır. O da Bulgaristan vatandaşı olan ya da Bulgaristan'da oturum izni bulunan kişinin göndereceği Davet Mektubudur. Bu belge Türkiye’ye gönderilmeden önce kişinin Bulgaristan’da yaşadığı şehrin Polis Merkezi’nden ya da Yabancılar Şubesi’nden onaylatılması gerekir. Yetkili resmi makamlar tarafından onaylanmadan gönderilen davet mektuplarıyla başvuru kabul edilmiyor. Davetiyenin orijinali başvuru dosyasına eklenerek Bulgaristan Konsolosluğuna sunulmalıdır. Vize için sunulacak diğer belgelerin de eksiksiz olarak hazırlanması ve başvuru formunun doğru bir şekilde doldurulması gerekir. Ayrıca vize başvurusu için beyan edilecek evrakların güncel tarihli olmasına dikkat edilmeli. 

Bulgaristan ziyaret vizesinde başvurular şahsen yapılabildiği gibi yetkili başvuru merkezleri ve akredite edilmiş firmalar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bizler, Hermes Consulting olarak kolay bir başvuru süreci yaşamanız için hizmet sunmaktayız. Karışık ve yorucu prosedürlerle uğraşmanıza gerek kalmadan sadece evraklarınızı bize teslim ederek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Ancak vize talepleri ile ilgili değerlendirmeler Türkiye’deki Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri tarafından yapılır. Konsolosluk yetkilileri gerekli gördükleri takdirde başvuru sahibinden ek evraklar talep edebildikleri gibi başvuru sahibini mülakata da çağırabilirler. 

Eğer Bulgaristan ziyaret vizesi başvurusu için ayıracak zamanınız yoksa size en yakın ofisimizi arayarak uzman ekibimizden danışmanlık alabilirsiniz. Otel ve uçak rezervasyonlarınızı, Yeşil Sigorta ve Seyahat Sağlık Sigortanızı ofisimizden yaptırabilirsiniz. 

Bulgaristan Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Belgeler 

1. En az 1 yıl geçerliliği olan Pasaport 

2. 3 ay içinde çekilmiş Biometrik Fotoğraf 

3. Eksiksiz doldurulmuş ve vize başvurusu yapacak kişi tarafından imzalanmış Bulgaristan Vize Başvuru Formu

4. Davetiyeyi gönderen kişi tarafından ikamet ettiği şehrin Polis Merkezi ya da Yabancılar Şubesi’nden Onaylı Davetiye 

5. Başvuru sahibinin Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini içerir)

6. Seyahat masraflarını karşılayabileceğini kanıtlayacağı Banka Hesap Cüzdanı 

7. Davetiye gönderen kişinin Bulgaristan Kimlik Kartı (Liçna Karta) Fotokopisi

8. Muvafakatname (18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde, anne baba onaylı, orijinal belge)

Yukarıda sayılan evraklara ek olarak kişilerin mesleki durumuna göre aşağıdaki evrakları da sunması gerekir;

Başvuru Sahibi Çalışan İse;

  • Maaş Bordrosu
  • SGK İşe Giriş Bildirgesi
  • Şirket Evrakları (Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası ve Ticaret Sicil Gazete fotokopisi)
  • SGK Hizmet Dökümü

Başvuru Sahibi İşveren/Şirket Sahibi İse;

  • Şirket Evrakları (Faaliyet Belgesi, İmza Sirküleri, Vergi Levhası ve Ticaret Sicil Gazete)
  • Şirketin Antetli Kağıdına Dilekçe

Emekli İse;

  • Emeklilik Belgesi

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesine Kimler Başvurabilir?

Ziyaret vizesi başvuru yapabilmek için başvuru sahibinin Bulgaristan vatandaşı olan ya da Bulgaristan'da oturum izni olan bir yakınından davet mektubu alması gerekir. Bu vize kategorisi için sunulması gereken en önemli evrak ilgili ülkede ikamet eden kişiden gelen davet mektubudur. Davet mektubunun da belirli özellikler dahilinde hazırlanması gerekir. Türkiye'de yer alan dört Bulgaristan'ın diplomatik temsilciliği de başvurular için sunulan davet belgesini Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı olarak kabul eder. Davetiye belirlenen çerçevede hazırlanmaz ve sunulmazsa başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Davetiye ile ilgili detaylı bilgi almak için temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Başvurunuzu Hermes Consulting ile tamamlamanız halinde sizleri yorucu prosedürlerle uğraştırmadan işlemlerinizi tamamlamakta ve takibini yapmaktayız. Başvuru sonuçlanma sürecinizi takip ederek sizleri gelişmeler konusunda bilgilendiriyoruz. 

Yapılan başvuruların sorunsuz bir şekilde ilerlemesi ve sonuçlanması için evrakların dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Temsilcilerimiz evraklarınızın kontrollerini yaparak yaşayabileceğiniz herhangi bir sorunun önüne geçerek sizi gereksiz zaman kayıplarından kurtarır. Ancak evrakların eksiksiz hazırlanması ve başvurunun usule uygun gerçekleştirilmesi vizenin kesin çıkacağı anlamına da gelmemektedir. Dosyaların değerlendirilmesi ve talep edilen seyahat sürelerinin onaylanmasında yetki sadece Bulgaristan Konsolosluğundadır.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ziyaret vizesi başvuruları için evrakların eksiksiz hazırlanması ve doğru bir şekilde sunulması gerekir. Vize başvurularının sonuçlanma süresi başvuru yapılan konsolosluk biriminin yoğunluğuna göre değişebilir. Bazı konsolosluk birimleri yaşanan yoğunluk sebebiyle öngörülen ortalama sürelerden daha uzun bir zamanda sonuçları açıklarken bazı konsolosluklar da daha kısa bir zamanda açıklayabilir. Başvuru sahiplerinin bu ihtimalleri göz önünde bulundururak 15 gün öncesinden işlemlerini başlatmasını tavsiye ediyoruz. 

Bulgaristan ziyaret vizesi kaç günde çıkar soruları için;

Evrakların istenilen usulde sunulmasıyla başvuruların konsolosluk birimleri tarafından değerlendirilmesi yaklaşık 10 iş günü sürmektedir. Bu süre, yabancı pasaportu olan başvuru sahipleri için biraz daha uzun sürebilir. Dolayısıyla yabancı pasaportlarla başvuru yapacak kişilerin bu bilgi dahilinde işlem yapması önerilir. 

Başvurunuz sonuçlandığında sizlere durumdan haberdar ederek pasaportunuzu istediğiniz adrese kargo ile göndermekteyiz. Pasaportunuzu teslim aldığınızda vize basılan sayfadaki bilgileri kontrol etmeyi unutmayınız. İsim ve soyisminizin, seyahat tarihlerinizin doğru yazılıp yazılmadığını kontrol etmelisiniz. Herhangi bir hata olması durumunda bizlerle iletişime geçerek durumu izah edin.

Bulgaristan ziyaret vizesi başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece ilgili konsolosluktadır. Süreç boyunca her türlü desteği alabileceğiniz Hermes Consulting, başvuruların değerlendirilmesi aşamasına müdahale edememektedir. İşlemleriniz hakkında detaylı bilgi almak için lütfen iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşınız.