D Vize - Anne ve Baba İçin

D Vize - Anne ve Baba İçin

Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun anne ve babası Bulgaristan Oturum İzni Vizesine (D Vize) başvuru yapabiliyorlar. D vize alan ebeveynler önce Oturum İznine, gerekli şartları yerine getirdikten sonra da Bulgaristan Vatandaşlığına başvuru yapma hakkını sahip oluyorlar. Bulgaristan Kimlik Kartı ( Liçna Kartı) alan anne / baba BG vatandaşı olan çocuğunun yanında bulunması şartıyla Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilirler. 

Anne / Babalık Hakkından Doğan BG Oturum Vizesi İçin Gerekli Evraklar: 

1. Bulgar vatandaşı olan çocuğa ait Doğum Belgesi (Akt za Rajdane)
2. Anne/ Babaya ait en az 2 yıl geçerliliği olan TC Pasaportu
3. Son 6 ay içerisinde çekilmiş Biometrik Fotoğraf
4. Anne/ Babaya ait Adliye’den alınmış Sabıka Kaydı (Apostilli)
5. Anne/ Babaya ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği ( Nüfus Müdürlüğü’nden alınacak) 
6. D Vize Başvuru Formu (Başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmış olmalı) 
7. Başvuru sahibi Anne/ Babaya ait Bulgaristan Bankası’nda açılan ve ülkede kalacak süre içinde geçimini sağlayabileceğini kanıtlayan Banka Referans Mektubu 
8. Çocuğu üzerinden Oturum İzni Başvurusu yapacak anne/ babanın çocuğuyla kalacağı yerin adresi, bakımını ve tüm masraflarını üstleneceğine dair Taahhütname (Deklaratsiya1)
9. Başvuru sahibi baba ise, anneden alınacak eşinin çocuğu ile beraber yaşamasına bakım ve masraflarını karşılamasına itirazı olmadığına dair Taahhütname (Deklaratsiya2)
10. Bulgaristan Vatandaşı kişinin İkamet İznini ve Kimlik Belgesi 
11. 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası 

BG Vatandaşı Çocuğun Anne / Babası Nasıl Oturum İzni Alır? 

• Çocuğu Bulgaristan vatandaşı olan Anne / baba Bulgaristan Oturum izni almak için öncelikle bu ülkeye gitmek zorundadır. 
• Bulgaristan’da çocuklarına ait Doğum Belgesi, Taahhütname ve Banka Hesabı açmak gibi işlemleri tamamladıktan sonra onaylı belgelerle Türkiye’ye dönerler. 
• Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ‘Ebeveynlik Sebebiyle Aile Birleşimi ‘D Vize’ başvurusu yaparlar. 
• Eğer D Vize başvuruları olumlu sonuçlanırsa ikinci aşamada anne /babanın tekrar Bulgaristan’a gitmesi gerekmektedir. 
• Bulgaristan’da çocuğun yaşadığı bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne gidilerek ‘Oturum İzni’ başvurusu yapılır. 
• Kişi Oturum izni ile birlikte Oturum kartının da sahibi olmuş olur. Anne/ baba bu kart ile ülkeye vizesiz giriş çıkış yapabilir. 

ÖNEMLİ 

• Anne ve babalık hakkından doğan ‘Oturum İzni Vizesi’ için Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun 2 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Çocuğu üzerinden ‘Oturum İzni Vizesine’ başvuracak anne ve babalar, evrakların orijinallerini ve Noterden tasdiklenmiş şekilde 2 nüsha halinde sunmalı. 
• Anne ve babalık hakkından doğan Oturum İzni Vizesine başvurulduktan 15 gün sonra Bulgar polisi Bulgaristan’da ikamet ettiğiniz adresi kontrol eder. Polis kontrolü sırasında anne ve babalık hakkı dolayısıyla Bulgaristan Oturum İznine başvuran kişilerin Bulgaristan’da belirttikleri adreste yaşamadıkları ortaya çıkarsa ‘Oturum İzni’ başvuruları olumsuz sonuçlanabilir. 
• Bulgaristan Oturum İzni Vizesi 1 ya da 2 ay içerisinde sonuçlanabiliyor. Ancak bu süre Türkiye’deki ve Bulgaristan’daki resmi tatiller ya da Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan Konsolosluğu’ndaki yoğunluk nedeniyle uzayabilir. Bulgar yetkililer gerek gördüğünde başvuru sahibini mülakata çağırabilir. 
Bulgaristan vatandaşı çocuk üzerinden Oturum İzni başvurularınızın olumsuz sonuçlanabileceğini unutmayın. Bu bazen eksik evraklarınız nedeniyle olabilir bazen de Bulgaristan Konsolosluk yetkilisinin inisiyatifi nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir. Olumsuz cevap aldığınız takdirde yasal süreler içerisinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvuru yaparak hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz. 
Eksik evraklarınız nedeniyle vizenizin redelmesini istemiyorsanız ya da prosedürlere ayıracak zaman bulamıyorsanız Hermes Consulting Bulgaristan departmanını arayabilirsiniz. Uzman ekibimiz size hazırlamanız gereken belgeler hakkında en güncel bilgileri sunacaktır. Web sitemizin sağ üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak telefon ve adres bilgilerimize ulaşabilirsiniz.