Bulgaristan D Vizesi - Anne ve Baba İçin

Bulgaristan D Vizesi - Anne ve Baba İçin

bulgaristan d vizesi

Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun anne ve babası Bulgaristan oturum vizesine (d vize) başvuru yapabilmektedir. Öncelikle d vize başvurusunda bulunan ebeveyn, sonra oturum kartına ardından da gerekli şartları yerine getirdiği takdirde Bulgaristan vatandaşlığına başvuru yapma hakkını sahip oluyor. Bulgaristan Kimlik Kartı ( Liçna Kartı) alan anne / baba Bulgaristan vatandaşı olan çocuğunun yanında bulunması şartıyla Avrupa Birliği ülkelerinde serbestçe dolaşabilirler. 
 
Bulgar vatandaşı olan çocuktan dolayı d vizeye başvurmak için çocuğun 2 yaşından gün almış olması gerekir. D vize başvurusu için kişi, gerekli tüm şartları taşımalıdır. Hermes Consulting olarak uzun süreli d vize başvurularınız için sizlere yol göstermekte, evraklarınızın tercüme ve tasdik işlemlerini yaptırmakta ve seyahatiniz için gerekli olan seyahat sağlık sigortanızı tamamlayıp dosyanızı başvuruya hazır hale getirmekteyiz. Bunun için elinizde olan, temin ettiğiniz evraklarınızı tarafımıza kargo ile gönderebilirsiniz. Evraklarınız bize ulaştığında gerekli kontrollerini yaparak eksik ya da yanlış bir evrakla başvuru yapmanızın önüne geçmekteyiz.
 
Başvuru için Bulgar vatandaşı olan çocuğun doğum belgesi mutlaka sunulmalıdır. Gerekli evrak listesini çağrı merkezlerimizi arayarak temsilcilerimizden talep edebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda sizlere güncel evrak listesi göndermekteyiz. Hazırlıklarınızı sizlere yönlendirmiş olduğumuz evrak listesine göre tamamlayabilirsiniz. Evraklarınızı hazırlarken desteğe ihtiyaç duyduğunuz her an bizlerle iletişime geçebilir, sorularınızı sorabilirsiniz. Hermes Consulting uzmanlık alanı Bulgaristan vize işlemleri olan bir danışmanlık firmasıdır. İşlemlerinizi zahmet çekmeden, en yeni prosedürlere uygun olarak tamamlamak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.
 
Başvuru işlemleriniz tamamlandığında değerlendirilme süreci 45 ile 60 gün arasında değişir. Bu süreçte firmamızın başvuruya müdahale etmek gibi bir yetkisi yoktur. Uzun süreli d vize başvuruları için sizlere sadece danışmanlık hizmeti sunmakta, evraklarınızın hazırlanması için yardımcı olmaktayız. Başvurunuz sonuçlandıktan sonra Bulgaristan'a giderek oturum kartı başvurusu yapmanız gerekir. Oturum kartı için sunulan belgeler, d vize başvurunuz için sunduğunuz belgelerin hemen hemen aynısıdır. Oturum kartı başvurusu Bulgar vatandaşı olan çocuğun bağlı olduğu yerdeki Yabancılar Şubesine yapılır. işlemler tamamladıktan sonra kartınızı teslim alabilirsiniz. Oturum izinlerinin onaylanmasında yetkili makam Bulgaristan Dışişleri Bakanlığıdır.
 
Hazırlanmış olan dosyanızı ikametinizin bulunduğu şehre hizmet veren konsolosluk birimine şahsen teslim etmeniz gerekir. Ancak başvuru dosyanızı hazırlarken her zaman Hermes Consulting ofislerinden destek alabilirsiniz. 

Anne / Babalık Hakkından Doğan Bulgaristan Oturum Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan'da 90 günden fazla ikamet etmeyi sağlayan d vize başvurusu için evrakların titiz ve dikkatli bir şekilde hazırlanması gerekir. Hermes Consulting, bu karışık ve zorlu prosedürlerden sizleri kurtararak kolaylaştırılmış bir başvuru hizmeti sunmaya çalışmaktadır. Sunulan evrakların Bulgarca tercümesi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Bulgaristan vize departmanımız alanında uzman, tecrübeli ve dinamik bir ekipten oluşur. En son çıkan güncellemeleri takip ederek başvurunuz için yaşayabileceğiniz sorunların önüne geçer.

Sayfamızın devamında başvuru için hazırlamanız gereken evrak listesi mevcuttur. Dilerseniz bizleri arayarak güncel evrak listelerinin e-posta adresinize gönderilmesini isteyebilirsiniz. Temsilcilerimiz vermiş olduğunuz mail adresinize evrak listesi ve güncel vize ücreti içeren bilgi metnini göndermektedir. D vizeye başvuru yapacak anne ya da babanın hazırlaması gereken belgeler şunlardır;

1. Bulgar vatandaşı olan çocuğa ait Doğum Belgesi (Akt za Rajdane)
2. Anne/ Babaya ait en az 2 yıl geçerliliği olan TC Pasaportu
3. Son 6 ay içerisinde çekilmiş Biometrik Fotoğraf
4. Anne/ Babaya ait Sabıka Kaydı (Apostilli)
5. Anne/ Babaya ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği  
6. D Vize Başvuru Formu (Başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmış olmalı) 
7. Başvuru sahibi Anne/ Babaya ait Bulgaristan Bankası’nda açılan ve ülkede kalacak süre içinde geçimini sağlayabileceğini kanıtlayan Banka Referans Mektubu (min. 3000 €)
8. Çocuğu üzerinden oturum izni başvurusu yapacak anne/ babanın çocuğuyla kalacağı yerin adresi, bakımını ve tüm masraflarını üstleneceğine dair Taahhütname (Deklaratsiya1)
9. Başvuru sahibi baba ise, anneden alınacak eşinin çocuğu ile beraber yaşamasına bakım ve masraflarını karşılamasına itirazı olmadığına dair Taahhütname (Deklaratsiya2)
10. Bulgaristan kira kontratı (Bulgaristan noter onaylı)
11. Kira kontratını yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (Başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)
12. 30 bin Euro teminatlı Seyahat Sağlık Sigortası
 
Uzun süreli d vize başvuruları ilgili konsolosluk birimine şahsen sunulur. Evraklarınızın işlemleri bittikten sonra başvuru için gün belirlemenizde yardımcı oluyoruz. Belirlemiş olduğumuz günde evraklarınızı şahsen teslim etmeli ve işlem sonrasında ise şahsen teslim almalıdınız. Konsolosluk birimi gerekli görmesi halinde başvuru sahiplerini mülakata çağırabilir. Başvurunuz sonuçlandığında ve  pasaportunuzu teslim aldığınızda vizenizi kontrol ediniz. Seyahat tarihlerinizin ve kişisel bilgilerinizin doğru yazıldığından emin olunuz.

BG Vatandaşı Çocuğun Anne / Babası Nasıl Oturum İzni Alır? 

• Çocuğu Bulgaristan vatandaşı olan Anne / baba Bulgaristan oturum izni almak için öncelikle bu ülkeye gitmek zorundadır.
• Bulgaristan’da çocuklarına ait Doğum Belgesi, Taahhütname ve Banka Hesabı açmak gibi işlemleri tamamladıktan sonra onaylı belgelerle Türkiye’ye dönerler.
• Bulgaristan Konsolosluğu ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ‘Ebeveynlik Sebebiyle Aile Birleşimi ‘D Vize’ başvurusu yaparlar.
• Eğer D Vize başvuruları olumlu sonuçlanırsa ikinci aşamada anne /babanın tekrar Bulgaristan’a gitmesi gerekmektedir.
• Bulgaristan’da çocuğun yaşadığı bölgenin Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne gidilerek ‘Oturum İzni’ başvurusu yapılır.
• Kişi oturum izni ile birlikte oturum kartının da sahibi olmuş olur. Anne/ baba bu kart ile ülkeye vizesiz giriş çıkış yapabilir.
 

ÖNEMLİ 

Anne ve babalık hakkından doğan ‘Oturum İzni Vizesi’ için Bulgaristan vatandaşı olan çocuğun 2 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Çocuğu üzerinden ‘Oturum İzni Vizesine’ başvuracak anne ve babalar, evrakların orijinallerini ve Noterden tasdiklenmiş şekilde 2 nüsha halinde sunmalı. 
• Anne ve babalık hakkından doğan oturum izni vizesine başvurulduktan 15 gün sonra Bulgar polisi Bulgaristan’da ikamet ettiğiniz adresi kontrol eder. Polis kontrolü sırasında anne ve babalık hakkı dolayısıyla Bulgaristan Oturum İznine başvuran kişilerin Bulgaristan’da belirttikleri adreste yaşamadıkları ortaya çıkarsa ‘Oturum İzni’ başvuruları olumsuz sonuçlanabilir. 
• Bulgaristan oturum izni vizesi 1 ya da 2 ay içerisinde sonuçlanabiliyor. Ancak bu süre Türkiye’deki ve Bulgaristan’daki resmi tatiller ya da Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan Konsolosluğu’ndaki yoğunluk nedeniyle uzayabilir. Bulgar yetkililer gerek gördüğünde başvuru sahibini mülakata çağırabilir. 
 
Bulgaristan vatandaşı çocuk üzerinden oturum izni başvurularınız bazen eksik evraklarınız nedeniyle bazen de Bulgaristan Konsolosluk yetkilisinin inisiyatifi nedeniyle olumsuz sonuçlanabilir. Olumsuz cevap aldığınız takdirde yasal süreler içerisinde ilgili Bulgaristan mahkemelerine başvuru yaparak hakkınızı yasal yollardan arayabilirsiniz. 
 
Bulgaristan vize prosedürlerine ayıracak zaman bulamıyorsanız Hermes Consulting Bulgaristan departmanını arayabilirsiniz. Uzman ekibimiz size hazırlamanız gereken belgeler hakkında en güncel bilgileri sunacaktır. Web sitemizin sağ üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak telefon ve adres bilgilerimize ulaşabilirsiniz.