89 - 90 Göçmenleri için BG vatandaşlığı

89 - 90 Göçmenleri için BG vatandaşlığı

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul  0212 970 05 33 
 Ankara 0312 970 05 33
 İzmir 0232 970 05 33
 Edirne 0850 640 15 33
Bulgaristan’dan 100 yıldır süren göçün son dalgası 1989 yılında yaşanmıştır. Bu yılda ülkemize gelen Bulgar göçmenleri ayrı bir statüde kabul ediliyor. Yani Türkiye’ye turist olarak gelmiş sayılıyorlar. Bulgaristan kanunlarında turist olarak giden ve altı (6) ay dönmeyen kişilerin vatandaşlıktan çıkarıldığına dair bir madde olmasına rağmen, o yıllarda gerçekleşen rejim değişikliği ve alınan bir karar ile 1989 göçmenlerinin vatandaşlıkları ellerinden alınmamıştır. Vatandaşlıktan çıkartılmadıkları için Bulgaristan pasaportu ve liçna karta ( kimlik kartı) almaları için bazı evrakları tamamlamaları yeterlidir. 
Daha önce pasaport ve liçna kartı için başvuru yapmayanların tamamlaması gereken evrak listesi şöyle; 
• İsim Denklik Belgesi: 1989 göçmenleri Bulgaristan’daki belgeleri ile Türkiye’deki evraklarında geçen ismin aynı kişiye ait olduğunu gösteren bu belgeyi diğer yıllarda göç edenlere kıyasla daha kolay alıyor. Nüfus Müdürlüğü’ne başvuran 1989 göçmenlerinin bir çoğu İsim Denklik Belgesi’ni çıkartabiliyor. Çıkartamayanlar ise, bağlı oldukları nüfus dairesine başvurarak, Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden bu belgeyi, Nüfus Müdürlüğü aracıyla, talep edebilirler. 
• Doğum Belgesi: Elinde göç ettiği yıldan kalma bir ‘Doğum Belgesi’ bulunan kişinin bunu yenilemesi gerekiyor. Doğum belgesi olmayanlar ise Bulgaristan’a giderek bu belgeyi yetkili kurumdan çıkarabiliyor. Eğer Doğum belgenize Bulgaristan’a gitmeden ulaşmak isterseniz HermesConsulting’e başvurabilirsiniz. Deneyimli ekibimize vekâlet verdiğiniz takdirde işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz. Bize ulaşmak için 0212 287 73 29 numaraları aramanız yeterli. 
• Adres Belgesi: ( Adres ne registratsiya) Bulgaristan’da yaşadığınız eve dair adres bilgilerinin yer aldığı bu belgeyi Bulgaristan’da ikamet ettiğiniz bölgenin belediyesinden temin edebilirsiniz. 
• 2 adet biometrik fotoğraf
Bu evrakları tamamlayan 1989 göçmenlerin Bulgaristan pasaportuna ve liçna kartına kavuşması için izlemesi gereken 2 yol var. İlk olarak kişi isterse Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru yapabilir. Ya da Türk pasaportuna Bulgaristan vizesi alarak bu ülkeye gidebilir ve Bulgaristan’da bağlı olduğu il veya ilçe Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapabilir. 
İşlemlerini Türkiye’den yapmak isteyenler öncelikle konsolosluktan pasaport ve liçna kartı başvurusu için randevu alıyor. Konsolosluktan randevu e-posta yoluyla talep edilebiliyor. Kişi görüşmeye giderken yukarıdaki evraklara ek olarak yanlarında “Zaeyleniye” adı verilen başvuru formunu, Bulgaristan vatandaşı 1.dereceden iki yakınını şahit olarak götürüyor. Ayrıca şahitlere ait bilgileri içeren Dekalartsiya adlı belgeleri, konsolosluğa sunuyor. Pasaport ve dilekçe harçları ödendikten sonra başvuru sahibinin fotoğrafı çekiliyor. Böylece başvuru işlemi tamamlanmış oluyor. Kişi evraklarında eksiklik yoksa 3-4 aylık bir beklemenin ardından pasaport ve liçna kartına kavuşuyor. 
Bulgaristan Pasaportu ve liçna kartı almanın bir diğer yolu ise Bulgaristan’da bağlı olduğunuz il veya ilçe Emniyet Müdürlüğüne gitmek. Bu işlemi Bulgaristan’da yaptırmak isterseniz yanınızda mutlaka apostilli Nüfus Kayıt Örneğinizin bulunması gerekiyor. İşlem süreci kimi bölgelerde vatandaşlık sorgusu yapıldığından, bölgelere göre değişiklik gösteriyor. 
1989 Göçmenlerinden Gelen Sorular ve Cevapları
1989 yılında göç ettim ve 12 yaşında bir kızım var. Onu nasıl vatandaş yapabilirim?
Kızınıza Bulgaristan pasaportu çıkarmak için öncelikle Bulgaristan’dan bir doğum belgesi almanız gerekiyor. Bu işlemi kendiniz Bulgaristan’a giderek yapabilirsiniz. Çalışıyor ve vakit bulamıyorsanız da firmamıza vekâlet verdiğinizde doğum belgenizi sizin adınıza biz çıkartabiliyoruz. Çocuğunuzun doğum belgesini aldıktan sonra Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alarak Bulgar pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz.
 1989 Bulgaristan göçmeniyim. 2012 yılında çıkarttırdığım Bulgaristan pasaportumun süresi dolmak üzere, Bulgaristan’a gitmeden süresini uzatabilir miyim? 
Bulgaristan’a gitmeden Bulgaristan pasaportu başvuru işlemlerinizi Türkiye’deki Konsolosluktan yaptırabiliyorsunuz. Bunun için Konsolosluktan mail yoluyla randevu talebinde bulunabilirsiniz. Türkiye’den pasaport başvuruları yaklaşık 3 ayda tamamlanıyor.
Eşim ve ben Bulgaristan vatandaşıyız. Oğlumuz Türkiye’de doğdu. Oğluma pasaport çıkartmak için Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkartmam gerekiyor mu? 
Oğlunuza Bulgaristan pasaportu çıkartmak için öncelikle doğum belgesi almanız gerekiyor. Oğlunuz Türkiye’de doğmuş olsa bile sizin veya eşinizin Bulgaristan vatandaşı olmasından dolayı Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkarttırabiliyorsunuz. 
Çifte vatandaş olmak için konsolosluktan randevu aldım. Başvuruya giderken yanımda hangi evrakları götürmem gerekir?
Eğer 89 göçmeni iseniz, Doğum Belgeniz, Zaevleniye adı verilen başvuru formu ve iki adet resim götürmeniz gerekiyor. Ayrıca, yanınızda, Bulgaristan vatandaşı olan, birinci dereceden yakınınız olan iki şahit götürmelisiniz.