1989 - 90 Göçmenleri için Bulgaristan Vatandaşlığı

1989 Bulgaristan Göçmenleri Çifte Vatandaşlık

Bulgaristan’dan 100 yıldır süren göçün son dalgası 1989 yılında yaşanmıştır. Bu yılda ülkemize gelen Bulgar göçmenleri ayrı bir statüde kabul ediliyor. Yani Türkiye’ye turist olarak gelmiş sayılıyorlar. Bulgaristan kanunlarında turist olarak giden ve altı (6) ay dönmeyen kişilerin vatandaşlıktan çıkarıldığına dair bir madde olmasına rağmen, o yıllarda gerçekleşen rejim değişikliği ve alınan bir karar ile 1989 göçmenlerinin vatandaşlıkları ellerinden alınmamıştır. Vatandaşlıktan çıkartılmadıkları için Bulgaristan pasaportu ve liçna karta ( kimlik kartı) almaları için bazı evrakları tamamlamaları yeterlidir. 
 
1989 ve sonrasında Türkiye'ye gelen göçmenler vatandaşlıktan çıkarılmadıkları için pasaport ve liçna kart başvurularını direkt konsolosluğa yapabilmektedir. Başvuru için gerekli belgeleri toparladıktan sonra randevu tarihinde ilgili konsolosluk biriminde hazır bulunup müracatlarını tamamlayabilirler. Pasaport ve liçna kart başvuruları için randevular online olarak alınmaktadır. Hermes Consulting olarak randevu işlemleriniz için sizlere yardımcı olmaktayız. Bazı konsolosluk birimleri yoğunluk sebebiyle randevu tarihini 2, 3 ay sonrasına verebilmektedir. Başvuru planlamalarınızı bu bilgi dahilinde gerçekleştirmeniz tavsiye olunur.
 

İlk Defa Bulgaristan Pasaportu Nasıl Alınır?

Bulgaristan pasaportuna ilk kez başvuracak olan 1989 ve sonrası göçmenler, aşağıdaki belgeleri konsolosluk birimine sunarak başvurularını gerçekleştirebilirler. Başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilmek için Bulgarca dilinde olan Zaevlenie formunu doldurmanız gerekir. Formu doldururak randevunuzu alabilir, randevu gün ve saatinde aşağıda yer alan belgelerle birlikte zaevlenie formunu alarak konsolosluğa gidebilirsiniz. İkametgah bilgilerinize göre başvuru yapacağınız konsolosluk birimi farklılık gösterebilir. Başvuru işlemleriniz için hazırlık yapmadan önce ikamet ettiğiniz şehre bağlı olan konsolosluk birimi hakkında müşteri temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. Randevu gününüzde sayılan evraklar ve şahitlerle birlikte konsolosluk biriminde hazır bulunmalısınız. Kapıda sıranızı bekledikten sonra işlemleriniz için sizi içeriye çağıracaklardır. Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde sunarak başvurunuzu tamamladığınızda pasaportunuzun gelmesi yaklaşık 2,5-3 ay sürmektedir.  İlk defa Bulgaristan pasaportu çıkarmak isteyem 18 yaş üstü kişilerin, aşağıdaki evrakları hazırlaması gerekir;
 
  1. Doğum Belgesi: Elinde göç ettiği yıldan kalma bir ‘Doğum Belgesi’ bulunan kişinin bunu yenilemesi gerekiyor. Doğum belgesi olmayanlar ise Bulgaristan’a giderek bu belgeyi yetkili kurumdan çıkarabiliyor. Eğer Doğum belgenize Bulgaristan’a gitmeden ulaşmak isterseniz HermesConsulting’e başvurabilirsiniz. Deneyimli ekibimize vekâlet verdiğiniz takdirde işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz. Bize ulaşmak için 0212 287 73 29 numaraları aramanız yeterli. 
  2. Adres Belgesi: ( Adres ne registratsiya) Bulgaristan’da yaşadığınız eve dair adres bilgilerinin yer aldığı bu belgeyi Bulgaristan’da ikamet ettiğiniz bölgenin belediyesinden temin edebilirsiniz. 
  3. 2 şahit: (1. dereceden Bulgar vatandaşı akraba, konsoloslukta randevu günü hazır bulunmalıdır.)
  4. Harç Dekontu
  5. Varsa Bulgaristan Evlilik Cüzdanı (Anne ve Babaya ait)
  6. 2 adet biometrik fotoğraf
Bu evrakları tamamlayan 1989 göçmenlerin Bulgaristan pasaportuna ve liçna kartına kavuşması için izlemesi gereken 2 yol vardır;
 

-İlk olarak kişi isterse Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’na başvuru yapabilir ya da Türk pasaportuna Bulgaristan vizesi alarak bu ülkeye gidebilir ve Bulgaristan’da bağlı olduğu il veya ilçe Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapabilir. İşlemlerini Türkiye’den yapmak isteyenler öncelikle konsolosluktan pasaport ve liçna kartı başvurusu için randevu alıyor. Kişi görüşmeye giderken yukarıdaki evrakların yanlarında “Zaeyleniye” adı verilen başvuru formunu, Bulgaristan vatandaşı 1.dereceden iki yakınını şahit olarak götürüyor. Ayrıca şahitlere ait bilgileri içeren Deklaratsiya adlı belgeleri, konsolosluğa sunuyor. Pasaport ve dilekçe harçları ödendikten sonra başvuru sahibinin fotoğrafı çekiliyor ve parmak izi alınıyor. Böylece başvuru işlemi tamamlanmış oluyor. Kişi evraklarında eksiklik yoksa 3-4 aylık bir beklemenin ardından pasaport ve liçna kartına kavuşuyor.

-Bulgaristan Pasaportu ve liçna kartı almanın bir diğer yolu ise Bulgaristan’da bağlı olduğunuz il veya ilçe Emniyet Müdürlüğüne gitmek. Bu işlemi Bulgaristan’da yaptırmak isterseniz yanınızda mutlaka apostilli Nüfus Kayıt Örneğinizin bulunması gerekir. İşlem süreci kimi bölgelerde vatandaşlık sorgusu yapıldığından, bölgelere göre değişiklik gösteriyor. 

 
1989 Göçmenlerinden Gelen Sorular ve Cevapları
 
1989 yılında göç ettim ve 12 yaşında bir kızım var. Onu nasıl vatandaş yapabilirim?
Kızınıza Bulgaristan pasaportu çıkarmak için öncelikle Bulgaristan’dan bir doğum belgesi almanız gerekiyor. Bu işlemi kendiniz Bulgaristan’a giderek yapabilirsiniz. Çalışıyor ve vakit bulamıyorsanız da firmamıza vekâlet verdiğinizde doğum belgenizi sizin adınıza biz çıkartabiliyoruz. Çocuğunuzun doğum belgesini aldıktan sonra Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alarak Bulgar pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz.
 
1989 Bulgaristan göçmeniyim. 2012 yılında çıkarttırdığım Bulgaristan pasaportumun süresi dolmak üzere, Bulgaristan’a gitmeden süresini uzatabilir miyim? 
Bulgaristan’a gitmeden Bulgaristan pasaportu başvuru işlemlerinizi Türkiye’deki Konsolosluktan yaptırabiliyorsunuz. Bunun için Konsolosluktan randevu talebinde bulunabilirsiniz. Türkiye’den pasaport başvuruları yaklaşık 3 ayda tamamlanıyor.
 
Eşim ve ben Bulgaristan vatandaşıyız. Oğlumuz Türkiye’de doğdu. Oğluma pasaport çıkartmak için Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkartmam gerekiyor mu? 
Oğlunuza Bulgaristan pasaportu çıkartmak için öncelikle doğum belgesi almanız gerekiyor. Oğlunuz Türkiye’de doğmuş olsa bile sizin veya eşinizin Bulgaristan vatandaşı olmasından dolayı Bulgaristan’dan doğum belgesi çıkarttırabiliyorsunuz. 
 
Çifte vatandaş olmak için konsolosluktan randevu aldım. Başvuruya giderken yanımda hangi evrakları götürmem gerekir?
Eğer 89 göçmeni iseniz, Doğum Belgeniz, Zaevleniye adı verilen başvuru formu, harç dekontu, adres belgesi, varsa Bulgar evlilik cüzdanı (anne ve babaya ait) ve iki adet resim götürmeniz gerekiyor. Ayrıca, yanınızda, Bulgaristan vatandaşı olan, birinci dereceden yakınınız olan iki şahit götürmelisiniz.