Temsilcilik Açma Sıkça Sorulan Sorular

Temsilcilik Açma Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan’da temsilcilik kurmanın maliyeti ne kadar olur?
Bulgaristan’da temsilcilik açma toplam maliyetleri sizin firmanıza (Ltd, şahıs şirketi, ya da Aş. ) ve vereceğimiz hizmete göre değişiklik göstermektedir. 
Bulgaristan’da temsilcilikten dolayı D vize başvurusu kaç günde çıkar? 
D vize başvurusunda bulunduğunuzda Bulgaristan Konsolosluğu size 45-50 gün sonra gelmeniz için D vize fişi verir. Yapılan başvurunuz Konsolosluk, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı ve Yabancılar Şubesi tarafından araştırılıp değerlendirilir. Bu araştırmalar sonucunda başvurunuz olumlu ya da olumsuz cevaplanır. Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul, Bursa, Edirne ya da Ankara Büyükelçiliğinde D vize başvuruları 1.5 -3 ay arası sürer.
Bulgaristan’da Temsilcilik kurdum. Bu şirket ile ithalat, ihracat, inşaat ve diğer işleri yapabilir miyim?
Bulgaristan’da kurulan temsilcilik sadece Türkiye’deki şirketinizi temsil edebilirsiniz. Yani şirketinizin reklamını yapıp, fuara katılım gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye’ deki şirketiniz adına sipariş alabilirsiniz. Bulgaristan’da kurulan temsilcilik ile üretim yapamaz, inşaat yapamaz, ticaret yapamaz, yazar kasa ya da fatura alamazsınız.
Her sene D vize alacak mıyım? Her sene aynı prosedür mü olacak?
Bulgaristan’da temsilcilik açma üzerinden oturum kartları 1 yıllık verilir. Ve her yıl Bulgaristan’daki yabancılar şubesinden şirketinizin sertifikasını yenileyerek başvurabilirsiniz. Türkiye’ye hiç gelmeden kartınızı yenileyebilirsiniz.
D vize süresinde express uygulama ya da hızlı vize var mıdır?
Yoktur. Süreç başlanır ve takip edilir. Bulgaristan konsoloslukların inisiyatifinde değildir.
D vize başvuruma ret geldi ne yapmam gerekiyor? Hangi maddeden ret veriliyor? 
Temsilcilik açma yoluyla D Vize başvurusu yaptığınızda Ret cevabı alırsanız Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği size neden ret verdiğini resmi bir yazıyla açıklar. O yazıda D vizenize gelen Ret de itiraz edebileceğinizi belirtir.
Temsilcilik üzerinden oturum vizesi ile Schengen ülkelerine gidebilir miyim? 
Bulgaristan’da temsilcilik açma yoluyla temsilcilerin aldığı oturum ile Avrupa’ya sayısız insan giriş yaptı. Kanun olarak buna müsaade edilmese de Bulgaristan oturumu ve Bulgaristan kimlik kartı çok benzediğinden Schengen gümrükçüleri bu farkı anlayamıyorlardı. Bu yüzden temsilcilik üzerinden oturum alanlar arasında bu fırsatı kullananlar oldu. Artık bu pek mümkün olmuyor.
Ancak temsilcilik üzerinden D vize ve oturum izni almanız demek Bulgaristan’da ikamet ettiğiniz anlamına gelmektedir. Dolayısıyla tüm Schengen ülkeleri, Kanada, Amerika diğer ülke vize başvurularınızı Bulgaristan’ dan yapabilirsiniz. Türkiye’ye göre Bulgaristan’dan vize başvuruların daha kolay ve uzun verildiğini duyuyoruz. 
Schengen vizesine Bulgaristan’daki şirketinizin oturumu üzerinden başvuracaksanız gereken belgeler şunlar. Bulstat kartı, temsilciliğinizin reşenie si, temsilciliğin Sertifikası, banka hesap cüzdanınız oturduğunuz ev tapusu , kira ise kira kontratı ve yaşam standardınızı yükselten mal varlıklarınızı koyabilirsiniz. Otel ve uçak rezervasyonunuz veya gideceğiniz ülkeden gelen davetiye. 
Schengen ülkelerinde oturum izni ile çalışabilir miyim ? 
Schengen ülkelerine Bulgaristan üzerinden o ülkeye çalışma izni için başvuruda bulunmanız mümkün. Ancak temsilcilik üzerinden alınan oturum ile Schengen ülkelerinde çalışamaz, oturamaz gidemezsiniz. 
Bulgaristan’da temsilcilik üzerinden oturumum var ve Bulgaristan vatandaşı ile evlendim. Oturum statümü değiştirebilir miyim? Değiştirince Avrupa’ya gidebilir miyim? 
Bulgaristan’da temsilcilik üzerinden oturumunuz var ve Bulgaristan’da yaşarken Bulgaristan vatandaşı birisi ile evlendiniz. Temsilcilik üzerinden oturum izninizi Evlilik Aile Birleşimi vize statünüze değiştirmek için öncelikle bulunduğunuz bölgenin yabancılar şubesine giderek durumu anlatın. Bazı durumlarda inisiyatif gösterip D vize almanıza gerek kalmadan işleminizi yaparlar. Yapmazlar ise oturma izniniz bitmesine 2 ay kala Türkiye’deki Bulgaristan Konsolosluğu / Büyükelçiliğine D vize başvurusunda bulunun. Ancak evlilik üzerinden D Vizesi alarak oturum almanız size çalışma hakkı vermez.
Şirketinizi temsil ediyor çalışıyor iseniz Bulgaristan Çalışma Bakanlığı’ndan çalışma izni almanız gerekir. 
Bulgaristan oturma iznimle hangi ülkelere gidebilirim? 
Oturma izninizle Avrupa ülkeleri ve Balkan ülkelerine gidebilirsiniz (Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Makedonya, Kosova ve Moldova) 
Bulgaristan’da ticaret yapacağım ve fatura keseceğim ne yapmam gerekiyor? 
Bulgaristan Ticaret Kanunlarına göre şahıs, limited ya da anonim şirketi kurararak ticaret yapabilirsiniz
 
Temsilcilik D vize başvurusunda pasaport geçerlilik süresi ne kadar olmalıdır? 
D vize için pasaport geçerlilik süresi minimum 18 ay olmalıdır. 
D vize başvurusu sırasında Bulgaristan Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği pasaportu vize çıkana kadar alıkoyuyor mu? 
Konsolosluğa D vize başvurusunda gişedeki memur sizi şahsen görür pasaportunuza vize çıkınca yapıştırması gereken sayfaya kaşe vurur kaşenin üzerinde konsolosluğa başvurduğunuz tarih yazar. D vizeniz çıkınca da vurulan kaşenin üzerine yapıştırılır. Temsilcilikten dolayı olan Oturum vizenize ret gelirse vize çıkmaz ise konsolosluğun vurduğu kaşe orada kalır. Bulgaristan konsolosluğu ret kaşesi vurmaz ama başvuru sırasında vurulan kaşe öyle değerlendirilir , 
D vizesine başvurdum, vizemi aldım. Bulgaristan’da ekstra yapılacak işlemler için ne kadar masrafım olur? 
D vize aldınız belgelerin orijinalleri ile birlikte yabancılar şubesine gidin Liçna kart/ oturum kartı başvurusunda bulunun. Bulgaristan sağlık sigortası yaptıracaksınız. Bu 80 Euro ile 200 euro arasında poliçenin kapsamına ve sigorta firmasına göre değişiyor. 
Size oturumunuz için ne kadar süre uygun görülürse süre ücreti ödeyeceksiniz.
1 yıl 500 leva
6 ay 250 leva
3 ay 125 leva 
Kart ücreti (plastik) ödeyeceksiniz 60 leva
Ve kartın hızlı ya da yavaş çıkmasını isterseniz onun ücreti 
Hızlı 1 hafta 120 leva
Expres 3 gün 250 leva
Sağlık Sigortasının fiyatı nedir? 
80 Euro ile 200 Euro arasında poliçenin kapsamına ve sigorta firmasına göre değişiyor. 
D vize başvurusu sürecinde ne gibi aksaklıklar ile karşılaşabiliriz. Nerede sorun yaşanabilir? 
- Türkiyede sabıkanız olma durumunda 
- Avrupa Birliğinde deportlu olma durumunda 
- Shengen vizesi ile deport yemiş vize kurallarını ihlal etme durumunda 
- Bulgaristan’da kanunsuz yasadışı faaliyetlerinde bulunmuş olmanda 
- Türkiye’deki şirketinizin sermayesi düşük olma durumunda 
- Temsilcilik şirketinizin sadece oturum almak için kullanıldığı veya birçok kişinin bu şirket üzerinden oturum aldığı tespit edilirse
- Oturduğunuz evde 1’ den fazla kişiye kiralandığı tespit edilirse 
- Aranan bir kişinin İsim benzerliğinden dolayı ret olabilir. 
 Yabancıla şubesine evrak verdikten kaç gün sonra Oturum kartımı alabilirim? 
Kart başvurusunda bulunduktan sonra 15 gün araştırmanız yapılır. Bu araştırmanın expresi yok. Ne kadarlık kart verecekleri tespit edilir. Onayı geldikten sonra kart başvurusu yapılır. Oturum Kartın için 
Normali 1ay 45 leva
Hızlı 1 hafta 120 leva
Express 3 günde alabilirsiniz 250 leva
Bulgaristan'da kurulacak şirketin masrafı, aylık muhasebe ve diğer giderler ne olur?
Bulgaristan'da Temsilcilik Açmak için toplam masraf (temsilcilik kurma, BG LTD Şirketi kurma vize dosyası, kart harici dahil)
Bulgaristan'da Temsilcilik Kurma; 1400 Euro
Bulgaristan'da Firma Kurma - 500 Euro 
ilk Harcamalar Yazar Kasa VS 250 Euro
Aylık Masraf; 180 Euro
Şirket Müdürü ( yönetici) sigorta 120 Euro
Askerlik dosyası 250 Euro 
Her sene Şubat - Nisan ayı masrafı olacak yıllık beyanname ve şirketin yıllık kayıt ajansına verilen bilgileri yayınlamak için ( godisni finansovi otceti i drugi)