Bulgaristan D Vizesi - 1978 ve Daha Öncesi Göçmenlere

Bulgaristan D Vizesi - Eski Bulgaristan Göçmenlerine

1978 Bulgar göçmenlerinin Bulgaristan göçü hakkında en fazla merak ettiği soruların başında Bulgar vatandaşlığına başvuru hakkı olup olmadıkları gelir. Vatandaşlık hakkı kazanabilmek için öncelikle  belirli şartları tamamlamak gerekir. 

Bulgaristan vatandaşlığına dair yapılan başvurular hakkında en fazla olumlu sonuçlanan başvurular, Bulgaristan 1978 göçmenleri başvuru belgelerini tam ve doğru bir şekilde tamamlayanlar içinden çıkmaktadır.

1978 Bulgaristan göçünden önce de orada kalıcı bir hayat yaşamış olan göçmen vatandaşlarımız için Bulgaristan topraklarından Türkiye’ye geri dönüş yapmalarından sonra gerek Bulgaristan’da gerekse Türkiye’de göçmenlik ve vatandaşlık talepleri konusunda çok fazla değişiklikler yaşanmıştır. Bu gelişmeler ve yenilikler ışığında toparlanan bilgiler doğrultusunda uzmanlar Bulgar göçü yaşamış vatandaşlarımız için gereken kolaylıkların tam ve net bir şekilde açığa çıkması için yetkili makamlar vasıtasıyla gerçekleştirilen göç başvuru çalışmalarını daha da fazla arttırarak hızlandırmışlardır. Bununla beraber her Bulgaristan göç başvurusu olumlu bir şekilde sonuçlandırılamayabilir. Kişi olumsuz sonuç aldığında yeniden başvuru yapılabilir. 

Özellikle Bulgaristan 1989 göçmenleri Bulgaristan vatandaşlığı başvurularında daha hızlı sonuçlar alabilmektedir. Türkiye’ye toplu olarak yapılan son göç olması sebebiyle bürokratik işlemler ve çözümleri daha hızlı sonuçlar vermektedir.

1951 yılı Bulgaristan göçmenleri vatandaşlık için yaptıkları başvurularını firmamızdan danışmanlık alarak daha hızlı ve kolay bir şekilde tamamlayabilmektedir. 1948 Bulgaristan göçmenleri ve 1951 Bulgaristan göçmenleri hakkında Türkiye ve Bulgaristan arasında yapılan anlaşmalar sonucunda Bulgar vatandaşlığına geçiş için kolaylıklar sağlayan bazı adımlar atılmıştır. Göçmenlerin Türkiye’ye gerçekleştirdikleri zorunlu göçün ardından Bulgaristan’da yaşanan olumlu değişimler sonrası 1978 ile 1989 Bulgar göçü yaşayanlarına bürokratik kolaylıklar sağlanmaktadır.

Bununla birlikte 1948 Bulgar göçmenlerinin çocukları ile torunları da Bulgaristan vatandaşlığına geçiş hakkında Bulgar vatandaşlık uzmanlarımızdan gerekli yardımları alabilir ve vatandaşlığa geçiş için istenen belgeler ve evrakları talep edebilirler. Bulgar vatandaşlık işlemleri hakkında tüm bu bürokratik gerekliliğin yükünden kurtulmak ve vatandaşlık hakkında yapılacak gerekli tüm çalışmaları sizin için takip edecek uzmanlarımızın desteğini istemekten çekinmeyin. 

Bulgaristan vatandaşlığınıza başvurunuzu sağlayabilmemiz için ilk öncelikle gerekli olan asıl belge ve evrak listesini tamamlayarak vatandaş olup olmadığınızı öğrenmemiz gerekmektedir. Bulgaristan Adalet Bakanlığından yapılan vatandaşlık sorgulama sonucunda çıkan cevaba göre işlemleriniz şekillenecektir.

Bunun için ise bize ulaştırmanız gereken evraklar;

 1. Vukuatlı nüfus kayıt örneği (Apostilli)
 2. İsim denklik belgesi
 3. Sabıka kaydı (apostilli)
 4. Yeni doğum tarihi ile alınmış pasaport fotokopisi
 5. Biometrik fotoğraf
 6. Evlilik kayıt örneği (Apostilli)
 7. Muhacır / Göç belgeniz ile bize başvurduğunuz taktirde sizin Bulgaristan vatandaşı olup olmadığınızı öğrenerek vatandaş iseniz, derhal Bulgar Vatandaşlığınıza başvuruda bulunuyor değil iseniz size oturum alarak prosedüre başlayarak 3 yıl sürecek Bulgaristan vatandaşlık sürecine start veriyoruz.

1978 ve Daha Eski Bulgaristan Göçmenleri İçin Bulgaristan Oturum Vizesi Evrakları

1978 Bulgaristan göçmenlerinin d vize başvuruları için hazırlaması gereken evraklar aşağıdaki gibidir. D vize evraklarının hazırlanması kısa süreli c vize evrak hazırlık sürecine göre biraz daha titizlik ister. Eksik ya da yanlış bir evrakla başvurunuzu tamamlamamak için Hermes Consulting Bulgaristan departmanından yardım alabilirsiniz. Her biri alanında uzman müşteri temsilcilerimiz başvurunuz için gerekli titizliği ve özeni göstererek sorunsuz bir süreç yaşamanız adına çalışır. D vize için sunduğunuz evrakların bulgarca tercümesi ve tasdik işlemleri yapılmalıdır. Firmamız başvurunuz için gerekli olan tercüme ve tasdik işlemlerini tamamlamaktadır. Belgelerinizin kontrollerini tek tek yaparak eksik ya da hatalı bir belge olduğunda ya da başvuru için sunamayacağınız bir belge var ise bu durumdan sizi haberdar ederek süreç boyunca yaşayabileceğiniz zaman kayıplarının önüne geçmekteyiz. İlgili ülkede 1978 göçmenlerine uzun süreli ikamet izni veren d vizesi evrakları;

 • TC Pasaportu (en az 2 yıl geçerli.)
 • Biometrik Fotoğraf, Son 3 ay içerisinde çekilmiş - 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde.
 • Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi
 • Bulgaristan Doğum Belgesi (Akt za Rajdane ot Aktovata Kniga). Bulgaristan Oturum Vizesi için başvuruda bulunan eski Bulgaristan Göçmenine ait Bulgaristan’da doğduğu şehrin belediyesinden (Obştinadan)
 • Bulgaristan Vatandaşı olmadığınıza dair yazı (Bulgaristan Adalet Bakanlığından)
 • TC, İç İşleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nden başvuruda bulunan kişinin hangi göç anlaşması kapsamında BG’den göç ettiğine dair yazı.
 • Vukuatlı Nüfus kayıt Örneği
 • Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu (apostilli)
 • İsim Denklik Belgesi (Apostilli)
 • Başvuruda bulunmak isteyen kişi adına herhangi bir Bulgar Bankasında açılmış. (Son Bakiye 6000 Leva ya da 3000 €)
 • Bulgaristan Kira Kontratı (BG Noter Tasdikli.) 
 • Kira kontratını yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (Başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)

Sayılan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve başvuru yapılacak konsolosluk birimine sunulması gerekir. Uzun süreli vize başvuruları prosedür gereği ilgili birime şahsen yapılmalıdır. Hermes Consulting olarak evraklarınızın kontrolü, başvuru formunun doldurulması, seyahat sağlık sigortası ve ulaşım/konaklama rezervasyonlarınızın tamamlanması gibi konularda sizlere hizmet vermekteyiz. Gerekli hazırlıklar tamamlandığında temsilcilerimizle birlikte başvuru gününüzü belirler ve o günde konsoloslukta şahsen bulunarak dosyanızı teslim edersiniz. D vize başvuruları için parmak izin uygulaması yoktur. 

Başvurunuz için gerekli hazırlıkları yaptıktan sonra evraklarınızı ofisimize kargo ile gönderebilir, son kontrollerinin yapılmasını sağlayabilirsiniz. Sizlere en iyi şekilde hizmet sunmaya çalışan ekibimizle birlikte bu süreci sorunsuz geçirmek için iletişim numaralarımızdan bize ulaşın. Hermes Consulting sizlere süreç boyunca işlem kolaylığı sağlar. Durumunuz ile ilgili sormak istediklerinizi çağrı merkezlerimizi arayarak müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.

Göçmenler İçin Bulgaristan D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

1978 ve daha önce yıllarda Türkiye'ye gelen göçmenler için d vize sonuçlanma süresi değişmez. D vize başvurularının sonuçlanması yaklaşık 2 ayı bulabilmektedir. Eski göçmen olmak bu süreyi kısaltmaz. Başvuruların değerlendirilmesi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılır. Başvuru hazırlık sürecinde destek aldığınız Hermes Consulting, sonuçlanma aşamasına müdahale edemez. Başvuru yapılan konsolosluk biriminin yoğunluğuna ve resmi tatillerin varlığına göre bu süreler uzayabilmektedir.

Başvuru sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak adına müşteri temsilcilerimizden danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ediyoruz. Dosyanız sonuçlandırıldığında çıkan cevaba göre pasaportunuzu şahsen teslim almanız gerekir.  Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesi başvurusu esnasında başvuru sahibi Türkiye’deki BG Konsolosluğuna hazırladığı tüm evrakların orijinallerini teslim etmelidir. 

D Vizeniz Çıktıktan Sonraki Aşamaya Dikkat!

Başvurunuz sonrasında eğer olumlu cevap aldıysanız vizenizle ilgili ülkeye giriş yaptıktan en geç 1 ay sonra oturum kartı başvurunuzu yapmalısınız. 1978 göçmenleri için oturum kartı alma aşaması biraz uzun sürmektedir. Vize süreniz bitmeden işlemlerinizi tamamlamış olmanız gerekir. Daha geç bir sürede oturum kartı başvurusu yaparsanız işlemleriniz yetişmeyebilir.

 

1978 Bulgaristan Göçmen Oturum Vizesi için Sıkça Sorulan Sorular

1 - Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesi nedir?

• Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesi D Tipi bir Vize dir.

2- Bulgaristan Eski Göçmen Oturum Vizesinden dolayı aldığım Bulgaristan Liçna Kartası ile Schengen Bölgesine Vizesiz gidebilir miyim?

• Hayır. Gidemezsiniz. Oturum Vizesinden dolayı alınan Liçna Karta ile Schengen Bölgesine girme şartları için BG Vatandaşı eş veya çocuktan dolayı BG Oturum Vizesi ’ne Bakınız.

3- Eski Göçmen vizesi alınca Bulgaristan Vatandaşı oluyor muyum?

• Hayır. Bu sadece BG’ de oturum için izin veren vizedir. Bu vizeyi aldıktan üç yıl sonra BG Vatandaşlığına başvurmaya hak kazanıyorsunuz.

4- Eski Göçmen Bulgaristan Oturum Vizesini aldıktan sonra Bulgaristan Vatandaşlığı için geçmesi gereken üç yıl boyunca Bulgaristan’ da mı kalmam gerekiyor?

Hayır. Bu üç yıllık süre zarfında her yıl en az bir kere olmak üzere Bulgara giriş yapmanız yeterli olur.

5-  Eski göçmen vize başvuru ücreti neleri kapsar?

• Eski Göçmenlerin Bulgaristan Oturum İzni Vizesi fiyatı.

• Bulgaristan Oturum İzni Vizesi konsolosluk ücretleri.

• Eski Göçmen Bulgar Oturum İzni Vizesi randevu ücreti.

• BG Oturum İzni Vizesi hizmet bedeli ücretlerini içerir. Bulgaristan Oturum İzni Vizesi İşlem Süresi yaklaşık 1 buçuk 2 aydır.

1978 ve daha eski Bulgaristan Göçmenleri BG Oturum Vizesi (D Tipi Vizesi) ile ilgili tüm sorularınızın doğru cevapları için müşteri temsilcilerimize danışabilirsiniz.