Bulgar Pasaportu Yenileme

Bulgar Pasaportu Yenileme

Vatandaşlık Danışma Hattı

 İstanbul  0212 970 05 33 
 Ankara 0312 970 05 33
 İzmir 0232 970 05 33
 Edirne 0850 640 15 33

Bulgaristan Kırmızı Pasaportu ve Liçna Kartı Yenileme ve Uzatma 

Bulgaristan vatandaşlarının Kırmızı Pasaport ve Liçna Kartı çıkartma, yenileme ve uzatma işlemleri Türkiye’deki Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine ( Büyükelçilik, Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu, Bulgaristan Edirne Konsolosluğu, Bulgaristan Bursa Konsolosluğuna) yapılabiliyor. 
Bulgaristan Kırmızı Pasaportu İçin Evraklar:
1. Öncelikle Başvuru formu olan Zayavlenie doldurulup taratılmalı.
2. Doğum Kayıt Örneği fotokopisi 
3. Vesikalık Fotoğraf 
4. Bulgaristan’daki İkametgâh Belgesi fotokopisi 
5. Pasaport uzatmak isteyenlerin eski pasaport ve liçna kartı fotokopisi 
6. Bulgaristan Pasaportu ve Liçna Kartı fotokopisi 
7. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babanın Bulgaristan ve Türk Kimlik Belgeleri fotokopisi ( Pasaport ve Liçna Kartı ) 
8. İlk kez başvuru yapacak olanlar 18 yaşından büyükler ise şahit gösterebileceği 1. Dereceden iki akrabasının kimlik bilgelerinin fotokopisi hazırlamalı. 
9. Pasaport harç ücreti 
• Bu evrakların tamamını ve Zayavlenie Başvuru Formunu taratarakconsul.istanbul@mfa.bg adresine mail olarak gönderin. 
• Bulgar yetkililer evraklarınızı inceleyip eksiğiniz olmadığına karar verirse geri dönüş yapıp başvuru için gelmeniz gereken tarih ve saati size bildireceklerdir. 
• Eğer Bulgaristan temsilciliklerine sunduğunuz belgelerinizde eksiklikler ve hatalar varsa vize yetkilileri 7 iş günü içerisinde başvuru sahibini arayarak gerekli düzenlemelerin yapılmasını ister. Bilgilendirme yapıldığı tarihten itibaren söz konusu hatalar başvuru sahibi tarafından belirli bir süre düzeltilmezse pasaport ve liçna kartı ile ilgili bütün işlemler sonlandırılır. 
Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu günlerde geri dönüşlerde aksaklıklar yaşanabilmektedir. 
• Bulgaristan Kırmızı Pasaportu veya Liçna Kartı başvurusu için randevu aldıktan sonra Zayavlenie Formu’nun çıktısını ve 4 adet biometrik fotoğrafınız alıp size bildirilen gün ve saatte Konsolosluk veya Büyükelçilik Binası’na gidiyorsunuz. Listede adınız varsa o gün içerisinde sizi görüşmeye alıyorlar. 
• Pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken 3 ay içerisinde çıkabiliyor. 
• Çıkan pasaportlar şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından Bulgaristan diplomatik temsilciliklerinden alınabilir. 
Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babanın da başvuru sırasında Bulgaristan Konsolosluğu’nda bulunması gerekmektedir. Eğer anne baba boşanmış ise çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararı belgeler arasında sunulmalı. Anne veya babanın çocuğunu senede sadece 1 gün görme yetkisi olsa bile vekâlet vermesi gerekmektedir. 
• Bulgar pasaportunuzun süresi bitti ise, Bulgaristan Pasaport Süresini uzatma işlemleri için Konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir. Başvuruya şahsen gelerek Pasaport çıkarma prosedürlerine devam edebilirsiniz.
Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken Zayavlenie formu örneğini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. 
Bulgaristan Zayavlenie Formu
Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı İle İlgili Önemli Bilgiler 
• Bulgaristan Pasaportu başvurusu sırasında doldurulması gereken Zayavlenia Formu başvuru sahibi tarafından şahsi olarak teslim edilmeli. Çünkü başvuru sahibinin yüzü, parmak izi ve imzası dijital olarak kayıt altına alınıyor.
• Her Bulgaristan vatandaşı kanuna göre tek bir pasaporta sahip olmak zorunda. Bu nedenle yeni pasaport alındıktan sonra eski pasaportun yetkiliye teslim edilmesi gerekiyor. 
• Süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli.
Bulgaristan Konsolosluğu Randevu almak için aranacak numaralar
+90 (212) 281 06 01
+90 (212) 281 01 15
+90 (212) 279 58 37