Bulgar Pasaportu Yenileme

Bulgaristan Kırmızı Pasaportu ve Liçna Kartı Yenileme/Uzatma

Bulgar pasaport süresi doldu nasıl yenileyebilirim, yenilemek için yerine getirmem gereken koşullar neler, başvurumu nereye ve nasıl yapabilirim? Bulgar pasaport yenileme/uzatma için tarafımıza en çok yöneltilen sorulardandır. Vatandaşların Kırmızı Pasaport ve Liçna Kartı çıkartma, yenileme veya uzatma işlemleri Türkiye’deki Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine ( Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Bulgaristan Bursa Konsolosluğuna) yapılmaktadır.

Var olan pasaportunuzun süresi bitebilir, evlilikten dolayı soyadı ya da isim değiştirme gibi sebeplerle kartınızı yenileyebilirsiniz. Bunun için öncelikle randevu alınması gereklidir. Randevular artık elektronik ortamda online olarak alınmaktadır. Bulgar dilinde olan zaevlenie formunu bilgilerinizle doldurup randevunuzu alabilirsiniz. Form Bulgarca olduğu için randevu almakta zorlanan kişiler çağrı merkezlerimizi arayarak firmamızdan form doldurma hizmeti alabilirler. Zaevlenie formu için bizlerden destek almak isterseniz elinizdeki belgelerin görüntüsünü mail olarak ulaştırmanız yeterlidir. Gönderdiğiniz evraklara uygun olarak en yakın tarihe randevunuzu almaktayız.

Süresi Biten Bulgaristan Kırmızı Pasaportu Yenilemek İçin Gerekli Evraklar

1. Öncelikle Başvuru formu olan Zayavlenie doldurulup taratılmalı.

2. Bulgar doğum belgesi (Akt za rajdane)

3. Vesikalık Fotoğraf 

4. Türkiye'deki İkamet adresiniz

5. Türk kimlik fotokopisi

6. Pasaport uzatmak isteyenlerin eski pasaport ve liçna kartı fotokopisi 

7. Bulgaristan Pasaportu ve Liçna Kartı fotokopisi 

8. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babanın Bulgaristan ve Türk Kimlik Belgeleri fotokopisi ( Pasaport ve Liçna Kartı ) 

9. İlk kez başvuru yapacak olanlar 18 yaşından büyükler ise şahit gösterebileceği 1. Dereceden iki akrabasının kimlik bilgelerinin fotokopisi hazırlamalı. 

10. Pasaport harç ücreti 

Evlilik/Soyadı Değişikliğinden Dolayı Pasaport Yenileme/Uzatma İçin Gerekli Evraklar

1. Akt za rajdane 

2. Bulgar evlilik cüzdanı

3. Liçna kart fotokopisi

4. TC kimlik fotokopisi

5. Bulgar pasaport fotokopisi

6. Eş bilgileri (eşin TC kimlik fotokopisi, çifte vatandaş ise ayrıca liçna kart fotokopisi)

7. 2 adet biometrik fotoğraf

8. İkametgah belgesi

9. Harç dekontu

Bulgaristan Konsolosluğu Pasaport Randevu

Süresi biten ya da yenilemek istediğiniz pasaportunuzu değiştirmek için elektronik ortamda randevu almanız gerekir. Randevunuzu Bulgarca olan zayavlenieyi doldurarak alabiliyorsunuz. Bulgaristan Konsolosluğu resmi web sitesini inceleyerek gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

Hermes Consulting olarak randevu işlemleriniz için sizlere yardımcı olmaktayız. Elektronik ortamda başvuru formunuzu doldurarak en yakın tarihe randevunuzu almaktayız. O günde konsolosluk biriminde şahsen hazır bulunarak başvurunuzu tamamlamalısınız. Pasaportunuz başvuru yapıldıktan yaklaşık 3 ay sonra gelmektedir. İşlemler sonuçlandığında ise yine şahsen bulunarak ya da vekalet verilen kişi tarafından pasaportunuzu teslim alabilirsiniz.

• Eğer Bulgaristan temsilciliklerine sunduğunuz belgelerinizde eksiklikler ve hatalar varsa vize yetkilileri 7 iş günü içerisinde başvuru sahibini arayarak gerekli düzenlemelerin yapılmasını ister. Bilgilendirme yapıldığı tarihten itibaren söz konusu hatalar başvuru sahibi tarafından 30 gün içinde düzeltilmezse pasaport ve liçna kartı ile ilgili bütün işlemler sonlandırılır. 

Bazı özel durumlarda veya Konsolosluğun kapalı olduğu günlerde geri dönüşlerde aksaklıklar yaşanabilmektedir. 

• Bulgaristan Kırmızı Pasaportu veya Liçna Kartı başvurusu için randevu aldıktan sonra Zayavlenie Formu’nun çıktısını ve 2 adet biometrik fotoğrafınız alıp size bildirilen gün ve saatte Konsolosluk veya Büyükelçilik Binası’na gidiyorsunuz. Listede adınız varsa o gün içerisinde sizi görüşmeye alıyorlar. 

• Pasaportlar başvurunun yapıldığı tarihten itibaren en erken 3 ay içerisinde çıkabiliyor. 

• Çıkan pasaportlar şahsen veya vekâlet verilen kişi tarafından Bulgaristan diplomatik temsilciliklerinden alınabilir. 

Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise anne ve babanın da başvuru sırasında Bulgaristan Konsolosluğu’nda bulunması gerekmektedir. Eğer anne baba boşanmış ise çocuğun velayetini gösteren mahkeme kararı belgeler arasında sunulmalı. Anne veya babanın çocuğunu senede sadece 1 gün görme yetkisi olsa bile vekâlet vermesi gerekmektedir. 

• Bulgar pasaportunuzun süresi bitti ise, Bulgaristan Pasaport Süresini uzatma işlemleri için Konsolosluktan randevu almanız gerekmektedir. Başvuruya şahsen gelerek Pasaport çıkarma prosedürlerine devam edebilirsiniz.

Bulgaristan Kırmızı Pasaport Başvurusu için doldurulması gereken Zayavlenie formu örneğini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. 

Bulgaristan Zayavlenie Formu

Bulgaristan Pasaport Yenileme/Uzatma Ücretleri

Pasaport yenileme/uzatma için yapılan başvurularda ödenecek olan ücretler, başvuru sahibinin yaş aralığına göre değişir. Başvuru sahibi 14 yaşına kadar ilk kez başvuru yapacaksa farklı, 2. kez başvuru yapacaksa farklı bir ücret öder. Aynı şekilde 14-18 yaş aralığında,18-58 yaş aralığında ve 58-70 yaş aralığında farklı ücretler ödenir. Başvuru sırasında harç ücreti nakit ya da kredi kartı ile ödenebilmektedir ya da Bulgaristan Cumhuriyeti hesap numarası ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla ödenip dekont alınabilir. Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğu Garanti Bankası ile Edirne Başkonsolosluğu ise İş Bankası aracılığıyla harç ücretlerini kabul etmektedir.

Bulgaristan Pasaportu ve Kimlik Kartı İle İlgili Önemli Bilgiler 

• Bulgaristan Pasaportu başvurusu sırasında doldurulması gereken Zayavlenia Formu başvuru sahibi tarafından şahsi olarak teslim edilmeli. Çünkü başvuru sahibinin yüzü, parmak izi ve imzası dijital olarak kayıt altına alınıyor.

• Her Bulgaristan vatandaşı kanuna göre tek bir pasaporta sahip olmak zorunda. Bu nedenle yeni pasaport alındıktan sonra eski pasaportun yetkiliye teslim edilmesi gerekiyor. 

• Süresi dolan pasaport 3 ay içinde Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu veya Bulgaristan Bursa Konsolosluğu temsilciliklerine teslim edilmeli.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu almak için aranacak numaralar

+90 (212) 281 06 01

+90 (212) 281 01 15

+90 (212) 279 58 37