D Vize - Emeklilikten

D Vize - Emeklilikten

Emeklilere Bulgaristan Oturum İzni

Çalıştığınız iş yerinizden emekli oldunuz ve hayatınızın geri kalanını bir Avrupa ülkesinde geçirmeye karar verdiyseniz, yaşamayı tercih edebileceğiniz ülkelerden biri de Bulgaristan olabilir. Türkiye’ye yakın olduğundan emeklilerin tercih ettiği Bulgaristan’da uzun süre yaşayabilmenin şartı ise Emekliler İçin D Vize başvurusu yapmak. Ancak emeklilerin Oturum İzni başvurusu yapabilmesi için bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. 


Öncelikle kişi Bulgaristan’da Emeklilere Özel Oturum İzni vizesi alabilmesi için Türkiye’de emekli olma hakkını elde etmiş olduğunu resmi belgelerle kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Bulgaristan’da kesin ikamet adresi göstermesi ve sağlık sigortası yaptırması lazım. Kişinin ülkedeki en düşük çalışan aylığı veya emekli maaşı kadar geçimini sağlayabildiğini de belgelemeli. 


Emekliler, belgelerini hazırladıktan sonra İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğinden ‘D Vize’ başvurusunu başlatabilirler. D Vizelerini alan emekliler Bulgaristan’a gittiklerinde ikamet edecekleri şehrin Yabancılar Şubesi’ne giderek Oturum İzni başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sahipleri Bulgaristan’a giriş yaptıktan hemen sonra Oturum İznine başvurmalı. Başvuru yapılmadan ülkeden çıkılırsa bu hak kaybedilmiş olur. 

Bulgaristan’da uzun süreli oturma izni için başvuru yapan kişi vatandaşı olduğu ülkenin dışında üçüncü bir ülkede ikamet ediyorsa, bir istisna olarak D tipi vize için sebeplerini belirterek ve kendi ülkesine dönüşü kesinleşmişse başvurularını bu ülke üzerinden yapabilir.


Emeklilere özel oturum izni belirli bir süre geçerliliğini korur. İznin devam edebilmesi için her yıl belgenin yenilenmesi gerekiyor. Yenileme başvurularının belge üzerinde kayıtlı olan geçerlilik tarihinin bitimine en geç iki hafta kala yapılması tavsiye ediliyor.


Emekliler İçin Bulgaristan D Vize başvuruları 1-2 ay içerisinde sonuçlanıyor. Ancak bu süre Bulgaristan Büyükelçiliği ve konsolosluklarındaki yoğunluk ve resmi tatiller nedeniyle uzayabilir. Başvuru değerlendirme aşamasında konsolosluk yetkilisi gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibi mülakata çağırabilir. 


Emekliler için D Vize başvurusu için hazırlanması gereken evrakların Türkiye’deki Valilik ve Kaymakamlıktan Apostil yaptırılarak Bulgaristan’a gönderilmesi gerekmektedir. Belgeler Bulgaristan Sofya Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik edildikten sonra Bulgar yeminli tercüman tarafından tercümesi edilerek vize başvurusu başlatılabilir. Emekli olma sebebiyle Bulgaristan Oturum İzni alan kişiler aile üyelerini de Aile Birleşimi Vizesi aracılığıyla ülkeye getirerek onlara da Oturma İzni alabiliyor. 


Başvurusu sırasında evraklar orijinali ve aslı gibi noterden tasdiklenmiş şekilde iki nüsha olarak Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine sunulmalı. 


Emekliler İçin Bulgaristan Oturum Vizesine başvuru yapmak için izlenecek prosedürler konusunda kafanız karıştıysa ve profesyonel yardım almak isterseniz Hermes Consulting bir telefon uzağınızda. Deneyimli müşteri temsilcilerimize vekaletname verdiğiniz takdirde sizin adınıza prosedürlerinizi takip ediyor ve vizenizin elinize ulaşmasını sağlıyoruz. 

İnternet sitemizin sol üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak telefon numaralarımızı arayabilir ya da ‘İletişim Formu’ nu doldurarak Bulgaristan vize danışmanlarının sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz. 

Emeklilere Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2017 

1. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 

2. Son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf 

3. Son 1 hafta içinde Nüfus Müdürlüğü’nden alınmış Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

4. Adliye’den alınmış Adli Sicil Kayıt Belgesi ( Sabıka Kaydı) (Apostilli) 

5. Vize Başvuru Formu ( Başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmış olmalı) 

6. Bulgaristan Noter onaylı Kira Kontratı 

7. Başvuru sahibi akraba yanında kalacaksa o kişi tarafından bunu beyan eden bir Taahhütname

8. Emekli olduğunuza dair belge (Belgede hangi tarihte, hangi tahsis numarasıyla ve ne kadar emekli maaşı bağlanmıştır yazmalıdır)

9. Başvuru sahibi adına Bulgaristan Bankasında açılmış ve en az 2400 Euro bakiyesi olan hesaba ait Banka Hesap Dökümü