Bulgaristan D Vizesi - Emeklilikten

Emeklilere Bulgaristan D Vizesi (Oturum İzni)

bulgaristan emekli oturum vizesi

Çalıştığınız iş yerinizden emekli oldunuz ve hayatınızın geri kalanını bir Avrupa ülkesinde geçirmeye karar verdiyseniz, yaşamayı tercih edebileceğiniz ülkelerden biri de Bulgaristan olabilir. Türkiye’ye yakın olduğundan emeklilerin tercih ettiği Bulgaristan’da uzun süre yaşayabilmenin şartı ise emekliler için d vizesi başvurusu yapmak. Ancak emeklilerin oturum izni başvurusu yapabilmesi için bazı şartları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. 

Öncelikle kişi Bulgaristan’da emeklilere özel oturum izni vizesi alabilmesi için Türkiye’de emekli olma hakkını elde etmiş olduğunu resmi belgelerle kanıtlaması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin Bulgaristan’da kesin ikamet adresi göstermesi ve sağlık sigortası yaptırması lazımdır. Kişinin ülkedeki en düşük çalışan aylığı veya emekli maaşı kadar geçimini sağlayabildiğini de belgelemelidir. 

Emekliler, belgelerini hazırladıktan sonra İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğinden ‘D Vize’ başvurusunu başlatabilirler. D vizelerini alan emekliler Bulgaristan’a gittiklerinde ikamet edecekleri şehrin Yabancılar Şubesi’ne giderek oturum izni başvurusunda bulunabilirler. Başvuru sahipleri Bulgaristan’a giriş yaptıktan hemen sonra oturum iznine başvurmalıdır. 

Bulgaristan’da uzun süreli oturma izni için başvuru yapan kişi vatandaşı olduğu ülkenin dışında üçüncü bir ülkede ikamet ediyorsa, bir istisna olarak d tipi vize için sebeplerini belirterek ve kendi ülkesine dönüşü kesinleşmişse başvurularını bu ülke üzerinden yapabilir.

Emeklilere özel oturum izni belirli bir süre geçerliliğini korur. İznin devam edebilmesi için her yıl belgenin yenilenmesi gerekiyor. Yenileme başvurularının belge üzerinde kayıtlı olan geçerlilik tarihinin bitimine en geç iki hafta kala yapılması tavsiye ediliyor.

Bulgaristan D Vizesi-Emekliler İçin Gerekli Evraklar

Emekliler için d vize/oturum izni evraklarının eksiksiz bir şekilde hazırlanması gerekir. D vize evraklarını hazırlama süreci biraz yorucu geçer. Ancak sizleri yormadan başvurunuzu en kısa sürede tamamlamanız için hizmet vermekteyiz. İletişim numaralarımızdan bizlere ulaşarak müşteri temsilcilerimizden emekliler için d vizesi gerekli evraklar listesi talep edebilirsiniz. Sayfamızın devamında emekliler için d vize evrakları yer almaktadır. Seyahatiniz için gerekli olan seyahat sağlık sigortanızı, ulaşım ve konaklama rezervasyonlarınızı ve belgelerinizin tercüme tasdik işlemlerini talebinizle birlikte tamamlamaktayız. 

1. En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport 

2. Son 3 ay içerisinde çekilmiş biometrik fotoğraf 

3. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği 

4. Adli Sicil Kayıt Belgesi ( Sabıka Kaydı) (Apostilli) 

5. Bulgaristan Vize Başvuru Formu ( Başvuru sahibi tarafından doldurulup imzalanmış olmalı) 

6. Bulgaristan Noter onaylı Kira Kontratı, kira kontratı yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname (başvuru sahibinin kendi evinde kalacağını beyan eden)

7. Başvuru sahibi akraba yanında kalacaksa o kişi tarafından bunu beyan eden bir Taahhütname

8. Emekli olduğunuza dair belge (Belgede hangi tarihte, hangi tahsis numarasıyla ve ne kadar emekli maaşı bağlanmıştır yazmalıdır)

9. Başvuru sahibi adına Bulgaristan Bankasında açılmış ve en az 3000 Euro bakiyesi olan hesaba ait Banka Hesap Dökümü 

Bulgaristan Emekliler İçin Oturum Vizesi (D Vizesi) Kaç Günde Çıkar?


İlgili ülkede uzun süre ikamet etmeyi düşünen vatandaşların bu amaçla yapmış oldukları d vize başvurularının sonuçlanma süresi biraz uzun sürmektedir. Turistik, ticari, aile ziyareti ve transit vize başvurularının sonucu yaklaşık 10 iş gününde sonuçlanırken emekliler için Bulgaristan d vizesi başvuruları 1-2 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre Bulgaristan Büyükelçiliği ve konsolosluklarındaki yoğunluk ve resmi tatilleri nedeniyle uzayabilir. Başvuru değerlendirme aşamasında konsolosluk yetkilisi gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibi mülakata çağırabilir. 

Uzun süreli d vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında yetki Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Öngörülen süre içinde gerekli değerlendirmeler yapılır ve kişinin vizesine onay ya da ret verilir. Vizeniz onaylanırsa ilgili ülkeye gittikten sonra Yabancılar Şubesinden oturum iznine başvurmanız gerekir. Vizeniz ret olursa da yeniden evrak hazırlayıp başvurunuzu yineleyebilirsiniz. Hermes Consulting olarak doğru evraklarla ve konsolosluk biriminin istediği usülde başvurularınızı gerçekleştirmeniz için hizmet veriyoruz. Uzun süreli vize başvurularının karışık prosedürleriyle uğraşmadan başvurularınızı tamamlamak için iletişim numaralarımızı arayarak müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz. Bulgaristan departmanı çalışma prosedürlerimizi yakından incelemek için Bulgaristan Vize İşlemleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekliler İçin Bulgaristan Oturum Vizesine/İznine Nasıl Başvurulur?

Bulgaristan oturum vizesi için sizlere hizmet veren Hermes Consulting ile başvurularınızı gereksiz zaman kayıpları yaşamadan tamamlayabilirsiniz. Oturum izni alabilmenin ilk koşulu Türkiye'deki Bulgar diplomatik misyonlarına d vize için başvuru yapmaktır. D vize evraklarının hazırlık süreci kısa süreli vize başvurularına göre biraz daha yorucudur. Evrakların apostilli olarak sunulması, gerekli tercüme ve tasdiklerinin yapılması ve o şekilde konsolosluğa sunulması gerekir. Dolayısıyla uzun süreli vize başvurularınız için danışmanlık hizmeti almanızı tavsiye ederiz. Sizlere başvurularınızla ilgili yardımcı olmaktan dolayı memnuniyet duyarız.

D vize başvurularınız için şahsen ofisimize gelmeniz gerekmez. İkamet ettiğiniz yerden online olarak müşteri temsilcilerimizden destek alabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz evraklarınızı kargo ile bize ulaştırmanız yeterlidir. Müşteri temsilcilerimiz evraklarınızın kontrollerini sağlamakta ve yanlış/hatalı bir evrakla başvuru yapılmasının önüne geçmektedir. 

Evraklarınız başvuruya hazır hale geldiğinde müşteri temsilcilerimizle birlikte başvuru gününüz belirlenir. Belirlenen gün ve saatte konsoloslukta şahsen bulunup başvurunuzu yapmalısınız. D vize başvuruları konsolosluk birimine şahsen yapılmalıdır. Firmamız hazırlık aşamasında sizlere destek olmaktadır. İşlemler sonucunda çıkan pasaportunuzu da bizzat teslim almanız gerekir.

Emekliler için d vize başvurusu için hazırlanması gereken evrakların Türkiye’deki Valilik ve Kaymakamlıktan Apostil yaptırılarak Bulgaristan’a gönderilmesi gerekmektedir. Belgeler Bulgaristan Sofya Dışişleri Bakanlığı’ndan tasdik edildikten sonra Bulgar yeminli tercüman tarafından tercümesi edilerek vize başvurusu başlatılabilir. Emekli olma sebebiyle oturum izni alan kişiler aile üyelerini de Bulgaristan aile birleşimi vizesi aracılığıyla ülkeye getirerek onlara da oturma izni alabiliyor. 

Başvurusu sırasında evraklar orijinali ve aslı gibi noterden tasdiklenmiş şekilde iki nüsha olarak Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine sunulmalı. 

Emekliler için Bulgaristan oturum vizesine başvuru yapmak için izlenecek prosedürler konusunda kafanız karıştıysa ve profesyonel yardım almak isterseniz Hermes Consulting bir telefon uzağınızdadır. Deneyimli müşteri temsilcilerimize vekaletname verdiğiniz takdirde sizin adınıza prosedürlerinizi takip ediyor ve vizenizin elinize ulaşmasını sağlıyoruz. 

İnternet sitemizin sol üst köşesindeki ‘İletişim’ butonunu tıklayarak telefon numaralarımızı arayabilir ya da ‘İletişim Formu’ nu doldurarak Bulgaristan vize danışmanlarının sizinle iletişime geçmesini isteyebilirsiniz.