KONSOLOSLUK

KONSOLOSLUK

Konsolosluk işlemleri nedir, nasıl yapılır?

Konsolosluklar, bir devletin yabancı ülkedeki vatandaşlarının vatandaşlıkla ilgili hizmetlerini yerine getirmek, ülkesinin ticari mallarını korumak ve pazarlamak için kurulan resmi dairelerdir. Konsolosluk binalarının olduğu topraklar o ülkenin kara parçası olarak kabul edilir. Konsolosluklar aynı zamanda vize başvuruları, vatandaşlarının evlilik işlemleri, vatandaşlık başvuruları, vatandaşlık mülakatlarını, noter, evrak tasdik ve pasaport yenileme gibi işlemlerini yerine getirmekle hükümlüdür.

Konsolosluk işlemlerinin en yoğun olduğu birim ise kuşkusuz Vize birimidir. Bulgaristan Konsolosluğu, vize başvurularını talep edilen vize türüne göre değerlendirip, başvuru tarihi ve seyahat süresini dikkate alarak sonuca kavuşturur. Konsolosluk yetkilileri, vize başvurularınıza olumlu ya da olumsuz cevap verir.

Bulgaristan, vize başvurularında bireysel başvuruyu kabul etmemektedir. Bulgaristan Devleti tarafından yetkilendirilmiş acenteler tarafından vize işlemleri yürütülür. Yetkili vize danışmanları, konsolosluk işlemleri için başvuru sahibini en doğru ve gerçekçi şekilde yönlendirir, Konsolosluk işlemleri için tüm detaylı bilgileri sunar. Vize başvuru işlemlerinizi sizin adınıza yürüterek sonucun olumlu çıkması için tüm çabayı gösterir.