Bulgaristanla İlgili En Sık Sorulan Sorular

Bulgaristan turistik vize Başvurularında randevu almak zorunlu mudur?

Cevap: Vize başvurularınız için randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Mesai saatlerimiz içerisinde her zaman çağrı merkezlerimizi arayabilir ya da ofislerimizi ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan vize başvurumu randevuya şahsen gelmeme gerek kalmadan yapabilir miyim?

Cevap: Bulgaristan kısa süreli vize başvurularınızı şahsen gelmenize gerek kalmadan tamamlayabilirsiniz. Başvuru işlemleriniz için ikamet ettiğiniz bölgeden bize ulaşabilir, Türkiye'nin her şehrinden başvuru hizmeti alabilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vize işlemlerinde parmak izi ibrazı zorunlu mu?

Cevap: Bulgaristan Vize Prosedürlerinde parmak izi uygulaması bulunmamaktadır. Dolayısıyla başvurularınız için şahsen gelmeniz gerekmez.

Bulgaristan turistik vizesi Kaç günde çıkar?

https://www.bulgaristanvize.com/vize/bulgaristan-turistik-vize bu sayfadan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bulgar vizesi başvurumu İzmir'den, Edirne'den veya Antalya'dan gerçekleştirebilir miyim? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

Cevap: Bulgaristan vize başvuruları için bölge farkı bulunmaktadır fakat Türkiye'nin farklı yerlerinde bulunan ofislerimiz aracılığıyla şahsen gelmenize gerek kalmadan başvurunuzu tamamlıyoruz.

VIP başvuru ile Bulgaristan vize işlemlerini hızlandırabilir miyim?

Cevap: Müşteri temsilcimize durumunuzun aciliyetini belirterek, başvurunuzun hızlandırılmasını talep edebilirsiniz.

Bulgaristan turistik vize başvurumu seyahatten ne kadar süre önce yapmalıyım?

Cevap: Kısa süreli vize başvuruları planladığınız seyahate en geç 15 gün kala yapılmalıdır. Sunulan evraklara, konsolosluk birimlerinin yoğunluklarına göre başvuruların değerlendirilmesi uzun sürebilir.

Bulgaristan turistik vize başvurularında uçak veya otel rezervasyonu satın alınması zorunlu mudur? Rezervasyon düştüğü zaman Konsolosluk ret verebilir mi?

Cevap: Turistik vize başvurularınızı onaylı otel rezervasyonu ile tamamlamalısınız. Daha detaylı bilgi için https://www.bulgaristanvize.com/vize/bulgaristan-turistik-vize

Bulgaristan vizesi işlemlerinde isim ve soyadı değişiklikliğinde eski isim ve soyadın bulunduğu pasaportu kullanabilir miyim?

Cevap: Başvuru sürecinde herhangi bir sorunla karşılaşmamak için güncel isim ve soyisim bilgilerinizin olduğu pasaportu kullanmalısınız. 

Bulgaristan turistik vize ücreti nedir? Kimlerden vize ücreti alınmaz?

Cevap: Vize ücreti, konsolosluk harç bedeli ile servis ve hizmet bedelimizden oluşur. Konsolosluk birimleri 12 yaşından küçük çocuklar için ücret talep etmez. Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Bosna Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları farklı vize ücreti öder. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları ise vize ücreti ödemezler. Sadece hizmet bedeli öderler.

Bulgaristan Konsolosluğu hangi durumlarda vize mülakatına çağırır?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Böyle bir durumda konsolosluğun sizi çağırdığı gün ve saatte orada hazır bulunmalısınız.

AB Vatadandaşı ile evli olanlar nasıl Bulgaristan vizesi alır?

Cevap: AB vatandaşı ile evli olanlar da seyahatine uygun başvuru dosyası hazırlamak zorundadır ancak işlemler için vize ücreti ödemezler.

Vizeyi doğru kullanmak ne demektir?

Cevap: Konsolosluk birimi tarafından verilen vize süresi içinde seyahatlerinizi gerçekleştirmelisiniz. Vize süreniz bittiğinde ülkeyi terk etmeniz gerekir. Aksi takdirde Bulgar kanunlarına göre para cezası ödersiniz. Hangi ülkeye seyahat etmeyi düşünüyorsanız başvuruların o ülke konsolosluğundan yapılması önerilir. Örneğin Bulgaristan'a gitmek için Yunanistan Schengen vizesi alıp ilk girişinizi Bulgaristan'dan yaparsanız vizelerinizi yanlış kullanmış olursunuz. 

Çok girişli ve uzun süreli Bulgaristan vizesi almak için ne yapılmalıdır?

Cevap: Uzun süreli Bulgaristan vizesi almak için seyahat geçmişlerinizin olması önemlidir. Daha önceden almış olduğunuz Bulgaristan vizeleriniz varsa ve bu vizelerinizi doğru kullanmışsanız başvurunuzun değerlendirilme aşamasına olumlu katkı sağlayabilir.

Bulgaristan Konsolosluğu vize departmanından vize alındıktan sonra dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cevap: Pasaportunuzu teslim aldıktan sonra vize tarihlerinizin doğru basılıp basılmadığını mutlaka kontrol ediniz. Herhangi bir yanlışlık olması durumunuzu yetkililere bildiriniz.

Bulgaristan sınırından ülkeye giriş yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Cevap: Seyahatiniz için yanınızda varsa davetiyenizi, seyahat sağlık sigortanızı ve konaklama rezervasyonlarınızı bulundurmanız faydalı olacaktır. 

Bulgaristan Konsolosluğundan vize reddi aldım. İtiraz hakkım var mıdır? Tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?

Cevap: Almış olduğunuz vize reddine ilişkin itiraz hakkınız vardır. Daha detaylı bilgi için; https://www.bulgaristanvize.com/vize/bulgaristan-vize-ret

Vize reddi alırsam ödediğim ücretin geri iadesi olur mu?

Cevap: Vizeniz reddildiğinde ödemiş olduğunuz ücret tarafınıza iade edilmez.

Bulgaristan'a araçla seyahatlerde hangi evrakları hazırlamalıyım? Bulgaristan'dan diğer ülkelere araçla geçerken sorun yaşar mıyım?

Cevap: Seyahatiniz için; yeşil sigorta, uluslararası geçerliliği olan çipli ehliyet ve vinetka gereklidir. Bulgaristan'a araçla gitmek hakkında daha fazla bilgi. https://www.bulgaristanvize.com/vize/bulgaristana-arabayla-gitmek-2017

18 yaş altı çocuğumuzla seyahat edeceğiz. Hem anne hem de babanın muvafakatname çıkarması gerekiyor mu?

Cevap: 18 yaş altı çocuğunuzla seyahat ederken, birlikte seyahat etseniz bile anne ve baba tarafından imzalanmış muvafakatnamenin aslı gereklidir.

İşimden yeni ayrıldım şirket evraklarım başvuruda geçerli olur mu? / Yeni işe girdim iş evraklarımda eksiklik var, başvurum kabul edilir mi?

Cevap: Durumunuzu açıklayan detaylı bir dilekçe yazarak elinizde bulunan evrakları sunabilirsiniz. Başvurunun değerlendirilmesinde yetki tamamen ilgili konsolosluk birimindedir.

Boşanma sebebiyle soyadım değişti ama evliyken aldığım pasaportu kullanmaya devam edebilir miyim?

Cevap: Güncel isim ve soyisminizin bulunduğu pasaportla başvuru yapmalısınız.

Bulgaristan'dan gelecek davetiyede birden fazla isim olabilir mi? İkimizin adına bir davetiye gönderilebilir mi?

Cevap: Başvuru sahibinin adının davetiyede olması durumunda birden fazla kişi için aynı davetiye kullanılabilir.

Pasaportumu üçüncü şahıslar alabilir mi?

Cevap: Pasaportunuzu sizin adınıza alması için bir temsilci yetkilendirebilirsiniz.

Geçerli bulgaristan vizemin olduğu pasaportu kaybettim, vizemin geçerliliği devam eder mi?

Cevap: Yeni bir pasaport çıkarıp vize başvurunuzu tekrarlamanız gerekir.

Schengen vizesi ile Bulgaristan'a seyahat edebilir miyim?

Cevap: Evet, çok girişli schengen vizesi ile Bulgaristan'a seyahat edebilirsiniz ancak ülkeye girişlerde yetkinin sınır polislerinde olduğu unutulmamalıdır.

Bulgaristan Vizesi ile Schengen Bölgesine giriş yapabilir miyim?

Cevap: Hayır, Bulgaristan schengen'e üye ülkeler arasında değildir. Dolayısıyla almış olduğunuz Bulgaristan vizesi ile schengen ülkelerine giriş yapamazsınız ancak çok girişli Bulgaristan vizenizle Hırvatistan ve Romanya'ya giriş yapabilirsiniz. Yine burada da yetkinin sınır polislerinde olduğu unutulmamalıdır.