Çocuklara Bulgaristan Vatandaşlığı

Çocuklara Bulgaristan Pasaportu Nasıl Alınır?

Bulgar vatandaşı anne ya da babadan dolayı çocuk, pasaport başvurusu yaparak vatandaşlık kazanabilir. Peki çocuklara Bulgar pasaportu nasıl alınır? Pasaport başvurusu yapmanın iki yöntemi vardır. Ya ebeveynler işlemler için Bulgaristan'a gider ya da Türkiye'deki Bulgar diplomatik temsilciliklerinden pasaport başvurusu yapar. Her iki yöntem ile de başvuru tamamlanabilir. Sayfamızın devamında başvuruların Türkiye'den nasıl yapılacağından bahsedilmiştir.

14 yaşından küçük çocuklar için liçna kart başvurusu yapılmaz, sadece pasaport başvurusu yapılır. Çocuğun yaşına göre ödenmesi gereken harç bedeli ve prosedür farklıdır. 14 yaşına kadar farklı, 14-18 yaş arası farklı harç bedeli öder. Sayfamızın devamında çocuğun yaş aralığına göre hazırlanması gereken evraklara yer verilmiştir. 

Başvuru için çocuk, anne ve babasıyla birlikte konsolsolukta hazır bulunmalıdır. İşlemlerin tamamlanabilmesi için ikamet adresinize uygun diplomatik temsilcilikten randevu almalısınız. Randevular eletronik ortamda alınmaktadır. Bulgarca olan  zaevlenie formunu uygun bilgilerle doldurduktan sonra en yakın tarihe randevunuzu alabilirsiniz. Formu doldurmakta zorlanmanız halinde müşteri temsilcilerimizle iletişime geçerek randevunuzun alınmasını talep edebilirsiniz. 

14 Yaşına Kadar İlk Kez Bulgar Pasaport Başvurusu

Bulgaristan pasaportu işlemleri için başvuru sahibinin anne ve babası yanında olmalıdır. Şahsen bulunamayacak olan anne ya da baba pasaport işlemleri için diğer ebeveyne noter onaylı vekaletname vermelidir. Belgenin orijinali sunulmalıdır. 12 yaşından küçük çocuklar için parmak izi alma prosedürü uygulanmamaktadır, sadece fotoğraf çekimi yapılır. Başvurunuz için ödemeniz gereken harç ücretini randevu esnasında ödemeniz mümkündür.

14 yaşına kadar ilk kez yapacağınız pasaport başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar;

-Akt za rajdane (Bulgar doğum belgesi-çocuğa ait)

-Grajdanski Brak (Bulgar evlilik cüzdanı-anne/babaya ait)

-Bulgar vatandaşı anne/babanın liçna kart ve pasaport fotokopisi

-Çifte vatandaş olan ebeveynin Türk kimlik fotokopisi

-Çocuğun kimlik fotokopisi

-2 adet biometrik fotoğraf

-Harç ücreti

Bulgaristan pasaportu için randevular online olarak zaevlenie formunun doldurulmasıyla alınır. Randevu gün ve saatinde başvuru sahibinin anne ve babası ile birlikte hazır bulunması gerekir. Sıranız geldiğinde evraklarınızı gişe memuruna teslim eder ve işlemleriniz için gerekli olan parmak izi ve fotoğraf prosedürünü yerine getirirsiniz. Harç ücretinizi de ödedikten sonra işlemleriniz tamamlanır. Başvurunuzu tamamlamanızın ardından sonuçlanma süresi yaklaşık 2-3 ay sürer. Pasaportunuzun takibini konsolosluktan size verilen fiş numarası ile yapabilirsiniz.

14-18 Yaş Arası Çocukların İlk Kez Bulgar Pasaport Başvurusu

Bulgaristan vatandaşlığı için 14-18 yaş aralığındaki çocuğunuza ilk kez pasaport başvurusu yapacaksanız sayfamızın devamında yer alan evrakları hazırlamanız ve gerekli harç ücretini yatırmanız gerekir. Bulgar vatandaşı anne ya da babaya sahip olan çocuk sadece birkaç belge sunarak Bulgar pasaport başvurusu yapabilir. Yerine getirmesi gereken farklı prosedürler olmaz. Pasaport başvuruları için elektronik ortamda randevu talep edilir ve randevu gün ve saatinde konsoloslukta hazır bulunarak sıranın gelmesi beklenir.

18 yaşına kadar çocukların başvuru için yanında mutlaka anne ve babası olması gerekir. Anne ya da babasından birinin olamayacağı durumlarda ise pasaport işlemleri için diğer ebeveyne noter onaylı vekaletname verilmelidir. 

14-18 yaş arası çocukalrın ilk kez pasaport müracaatı için hazırlanması gereken evraklar;

-Akt za rajdane (Bulgar doğum belgesi-çocuğa ait)

-Grajdanski brak (Bulgar evlilik cüzdanı anne-babaya ait)

-Bulgaristan'da bağlı olunan belediyeden alınan adres beyanı

-Bulgar vatandaşa ait liçna kart ve pasaport fotokopisi

-Ebeveynler çifte vatandaş ise Türk kimlik fotokopisi

-Biometrik fotoğraf 2 adet

-Harç ücreti

NOT!

Bulgar vatandaşlığı başvurusu için gerekli olan doğum belgesini tarafımıza vekalet vermeniz halinde Bulgaristan'dan çıkarmaktayız. Doğum belgesi çıkarma işlemleriniz için çağrı merkezlerimizi arayarak durumunuzu anlatmanız yeterlidir. Bulgaristan'da bağlı olduğunuz yerleşim yerinden çocuğunuzun doğum belgesini alarak işlemlerinizi kolaylaştırmaktayız. Detaylı bilgi için müşteri temsilcilerimizle görüşebilirsiniz.

Başvuru için Bulgar evlilik cüzdanına sahip olmanız gerekir. Şayet Türkiye'de evlenmiş ve evliliğinizi Bulgaristan'ta onaylatmadıysanız evlilik tanıtma işlemlerinizi de tarafımıza verdiğiniz vekalet ile tamamlamaktayız. Başvurunuz için sizlere işlem kolaylığı sağlayan Hermes Consulting, gereksiz zaman kayıplarınızın önüne geçerek başvurunuzu hızlı ve kolay bir şekilde tamamlamanıza yardımcı olur.