Bulgaristan Vize Ret

Bulgaristan Vize Ret

Vizeye başvuran hemen herkesin en çok merak ettiği konuların başında vize başvurusunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı gelir. Her ülkede olduğu gibi Bulgaristan vizesine başvuran kişi, evraklarını eksiksiz ve doğru sunmuş olsa bile başvurusunun reddedilebileceğini bilmelidir. Verilmiş olan ret kararının birden fazla nedeni olabilir. Ancak kişi Bulgaristan vize başvurusunun ret gerekçesini Konsolosluğa sorarak öğrenemez. Türkiye’de bulunan diğer yabancı ülke Konsolosluklarının olduğu gibi Bulgaristan Konsolosluğu yetkililerinin de bilgi saklama hakkı vardır.
 
Başvurunuz için gelen ret mektubu ile itiraz edebilirsiniz. Ret Mektubu ile birlikte itirazınızı destekleyici belgeleriniz var ise onları da sunmanız faydalı olur. Tarafınıza gönderilecek vize reddi gerekçe formunda İdari Yargılama Usulü Kanununun öngördüğü şekilde ret kararına itiraz edebileceğiniz belirtilir. Sizlere iletilmiş olan ret formunun tebliğ tarhinden itibaren 14 gün içinde Bulgaristan Yüksek İdari organa veya yetkili İdare Mahkemesinde itiraz edebilirsiniz. İtirazınızı şahsen yapabileceğiniz gibi vekalet verdiğiniz avukatınız aracılığıyla da yapabilirsiniz.
 
• Bulgar diplomatik temsilcilikleri ( Büyükelçilik/ Konsolosluk) ret ile sonuçlanan vizelerin harç ücretlerini geri iade etmez. Bu nedenle ücretin geri iade edilmesi istenemez. Ayrıca vize başvuruları sırasında konsolosluğa sunulan evrakların da geri verilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle Bulgaristan vize başvurusu reddedilen kişi tekrar başvurmak isterse tüm evraklarını yeniden hazırlamalı ve vize ücretini yeniden ödemelidir. Vizenizin ret almaması için evraklarınızı eksik hazırlayıp hazırlamadığınızı kontrol edin. Vizeniz reddedildiğinde ikinci kez başvuru yaparsanız aynı hataları yapmayın.
 
• Daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak vizenizin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Bulgar vizesi almış olmak ise ülkeye giriş yapma garantisi vermiyor. Sınır girişlerinde görev yapan Bulgar yetkililerin ve polislerin gerekli gördükleri takdirde ülkeye giriş izni vermeme yetkisi vardır. 
 
• Türü her ne olursa olsun Bulgar vizesi ile ülkeye hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken, otel rezervasyonunuz teyit edilmek istenebilir. Yine Bulgar yetkilileri, seyahat sağlık sigortası ve seyahat harcamalarınızı nasıl karşılayacağınızı ispat eden belgeleri sorabilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişilerin bu belgelerin birer kopyasını yanında taşıması gerekir. 
 
ÖNEMLİ!
 
Bulgaristan vize başvurunuzun ret alması halinde pasaportunuza ret damgası işlenir. Bu damga daha sonra yapacağınız vize başvuruları için konsolosluğa bir referans oluşturacaktır. Çünkü Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularınız için eski ve yeni pasaportunuzun birlikte sunulmasını istiyor. Aynı zamanda daha önce almış olduğunuz Bulgaristan vize reddiniz Konsolosluğun sisteminde bulunuyor. İlk Bulgaristan vizesi reddi bundan sonraki vize başvurularınız için de ret alacağınız anlamına gelmemelidir. 
 
Firmamız belgelerinizin eksiksiz tamamlanması ve ret ihtimalinin en aza indirgenmesi için hizmetinizdedir. Vize başvurularınız için merak ettiğiniz her konuda deneyimli ekibimize müracaat edebilirsiniz. Bizlere ulaşmanız halinde evraklarınızı titiz bir şekilde kontrol ederek başvurunuzu konsolosluk biriminin istediği usülde tamamlamaktayız. Bunun için hazırladığınız kişisel evraklarınızı (banka dökümü, biometrik fotoğraf, pasaport, vukuatlı nüfus kayıt örneği, çalışansanız şirket evrakları; imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi kopyası, vergi levhası, sgk işe giriş bildirgesi, davetiye, emekli iseniz; emeklilik belgesi, öğrenci iseniz öğrenci belgesi vb.) kargo ile bize ulaştırmanız yeterlidir. Evraklarınızı dikkatli bir şekilde kontrol eden temsilcilerimiz, eksik ya da yanlış bir evrak olması durumunda sizleri durumdan haberdar ederek doğru evraklarla başvuru yapmanızı sağlar. Konsolosluğa sunulan belgelerin güncel tarihli olması önemlidir. Son 3 aydan daha eski olan belgeler konsolosluk birimi tarafından kabul edilmeyebilir.

Bulgaristan Vize Ret Sebepleri

  1.  Bulgaristan vize koşulları için zorunlu olan başvuru sahibinin maddi durum yetersizliği
  2.  Bulgaristan vize başvuruları için sunulmuş olan evrakların Bulgaristan seyahat amacını doğrulamaması
  3.  Bulgaristan Konsolosluğuna sunulması gereken belgelerin veya varsa ek evrakların sunulmamış yahut eksik sunulmuş olması
  4.  İlk vize başvurularının tecrübesizliği ile yetersiz başvuru dosyası hazırlanmış olması, 
  5. Bulgaristan Konsolosluğu, evraklarınızı, durumunuzu ve seyahat amacınızı göz önünde bulundurarak Bulgaristan geri dönmeyeceğiniz kanısına varmış olması 
  6. Schengen giriş yasağından kaynaklı Bulgaristan vize reddi
  7. Sağlık sigortası sebebiyle Bulgaristan vizesinin reddedilmesi

Bulgaristan Vizesi Ret İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan vize ret alma ihtimaline karşı önceden uyarı mümkün mü?

Bulgaristan vize başvurularınız sırasında eksik veya yetersiz evraklarla başvuru yapılabilmesi mümkün değildir. Tam ve ideal bir şekilde hazırlanmış başvuru dosyası olma koşuluyla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vize başvurularınız hakkında karar verme yetkisi Bulgaristan Konsolosluklarının yetki alanı içerisindedir. 
 
Bulgaristan vize reddi alınması halinde itiraz edebilir miyim?
 
Bulgaristan vize başvurunuzun ret ile sonuçlanması halinde itiraz edebilme hakkınız daima vardır. Bu itiraz ise yasal ve hukuki yollarla yapılması gerekmektedir. Ret mekbubunun tarafınıza tebliğinden itibaren 14 gün içinde Bulgaristan Yüksek İdari organa veya Bulgaristan yetkili İdare Mahkemesine itiraz edebileceğiniz öngörülmüştür.
 
Bulgaristan vize reddinden sonra yeniden başvurabilir miyim/ tekrar ne zaman başvuru yapabilirim?
 
Başvurunuza gelen ret cevabı tekrar vize başvurusunda bulunamayacağınız anlamına gelmez. Evraklarınızı eksiksiz bir şekilde yeniden hazırlayarak başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman yeniden başvuru yapabilirsiniz, beklemeniz gereken bir süre yoktur. Ancak aynı evrakları yeni başvuru için sunmanızı tavsiye etmiyoruz. Banka dökümünüzde yeterli miktarda bakiye yoksa, konaklama belgeleriniz inandırıcı değilse bu belgelerle tekrar başvuru yapmayınız. Hermes Consulting olarak yeniden yapacağınız başvuru için sizlere yol göstermeye hazırız.