Bulgaristan Vize Ret

Bulgaristan Vize Ret

Vizeye başvuran hemen herkesin en çok merak ettiği konuların başında vize başvurusunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmayacağı gelir. Her ülkede olduğu gibi Bulgaristan vizesine başvuran kişi, evraklarını eksiksiz ve doğru sunmuş olsa bile başvurusunun ret edilebileceğini bilmelidir. Verilmiş olan ret kararının birden fazla nedeni olabilir. Ancak kişi Bulgaristan vize başvurusunun ret gerekçesini Konsolosluğa sorarak öğrenemez. Türkiye’de bulunan diğer yabancı ülke Konsolosluklarının olduğu gibi Bulgaristan Konsolosluğu yetkililerinin de bilgi saklama hakkı vardır. 
• Bulgar diplomatik temsilcilikleri ( Büyükelçilik/ Konsolosluk) ret ile sonuçlanan vizelerin harç ücretlerini geri iade etmez. Bu nedenle ücretin geri iade edilmesi istenemez. Ayrıca vize başvuruları sırasında konsolosluğa sunulan evrakların da geri verilmesi söz konusu değildir. Bu nedenle Bulgaristan vize başvurusu ret edilen kişi tekrar başvurmak isterse tüm evraklarını yeniden hazırlamalı ve harç bedelini yeniden ödemelidir. Vizenizin ret almaması için evraklarınızı eksik hazırlayıp hazırlamadığınızı kontrol edin. Vizeniz ret edildiğinde ikinci kez başvuru yaparsanız aynı hataları yapmayın. 
• Daha önce Bulgaristan vizesi almış olmak vizenizin olumlu sonuçlanacağı anlamına gelmez. Bulgar vizesi almış olmak ise ülkeye giriş yapma garantisi vermiyor. Sınır girişlerinde görev yapan Bulgar yetkililerin ve polislerin gerekli gördükleri takdirde ülkeye giriş izni vermeme yetkisi vardır. 
• Türü her ne olursa olsun Bulgar vizesi ile ülkeye hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken, otel rezervasyonunuz teyit edilmek istenebilir. Yine Bulgar yetkili Seyahat Sağlık Sigortası ve Seyahat harcamalarınızı nasıl karşılayacağınızı ispat eden belgeleri sorabilir. Bu nedenle Bulgaristan’a giriş yapacak kişilerin bu belgelerin birer kopyasını yanında taşıması gerekir. 
ÖNEMLİ: 
Bulgaristan vize başvurunuzun ret alması halinde pasaportunuza ret damgası işlenir. Bu damga daha sonra yapacağınız vize başvuruları için konsolosluğa bir referans oluşturacaktır. Çünkü Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularınız için eski ve yeni pasaportunuzun birlikte sunulmasını istiyor. Aynı zamanda daha önce almış olduğunuz Bulgaristan vize reddiniz Konsolosluğun sisteminde bulunuyor. İlk Bulgaristan vizesi reddi bundan sonraki vize başvurularınız için de ret alacağınız anlamına gelmemelidir. 
Firmamız belgelerinizin eksiksiz tamamlanması ve ret ihtimalinin en aza indirgenmesi için hizmetinizde. Vize başvurularınız için merak ettiğiniz her konuda deneyimli ekibimize müracaat edebilirsiniz. 

Bulgaristan Konsolosluğu’nun Ret Gerekçeleri: 

 
  1.  Bulgaristan vize koşulları için zorunlu olan başvuru sahibinin maddi durum yetersizliği
  2.  Bulgaristan vize başvuruları için sunulmuş olan evrakların Bulgaristan seyahat amacını doğrulamaması
  3.  Bulgaristan Konsolosluğuna sunulması gereken belgelerin veya varsa ek evrakların sunulmamış yahut eksik sunulmuş olması
  4.  İlk vize başvurularının tecrübesizliği ile yetersiz başvuru dosyası hazırlanmış olması, 
  5. Bulgaristan Konsolosluğu, evraklarınızı, durumunuzu ve seyahat amacınızı göz önünde bulundurarak Bulgaristan geri dönmeyeceğiniz kanısına varmış olması 
  6. Schengen giriş yasağından kaynaklı Bulgaristan vize reddi
  7. Sağlık sigortası sebebiyle Bulgaristan vizesinin reddedilmesi

Bulgaristan Vizesi Ret İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan vize ret alma ihtimaline karşı önceden uyarı mümkün mü?

Bulgaristan vize başvurularınız sırasında eksik veya yetersiz evraklarla başvuru yapılabilmesi mümkün değildir. Tam ve ideal bir şekilde hazırlanmış başvuru dosyası olma koşuluyla başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Ancak vize başvurularınız hakkında karar verme yetkisi Bulgaristan Başkonsolosluğunun yetki alanı içerisindedir. 
Bulgaristan vize reddi alınması halinde itiraz etme?
Bulgaristan vize başvurunuzun ret ile sonuçlanması halinde itiraz edebilme hakkınız daima vardır. Bu itiraz ise yasal ve hukuki yollarla yapılması gerekmektedir. Bulgaristan vize avukatları söz konusu durumunuzla ilgili sizlere gerekli olan profesyonel desteği sağlayacaktır.