Bulgaristan devletinden yeni vize anlaşmaları

Bulgaristan devletinden yeni vize anlaşmaları...

Bulgaristan devletinden yeni vize anlaşmaları...

Bulgaristan'ın BDT ülkelerden gelen turist sayısında yaşanacak olası düşüşü engellemek için başta Rusya ve Ukrayna olmak üzere bu ülkelerin vatandaşlarına vize kolaylığı sağlayacağı açıklandı.

Bulgaristan Dışişleri Bakanı Daniel Mitov ve Turizm Bakanı Nikolina Angelkova, Rusya, Ukrayna, Belarus, Kazakistan, Ermenistan ve Gürcistan'da Bulgaristan'a gelecek olan turistlere vize kolaylığı sağlanması konusunda anlaşmaya vardı. Bu kararın turizm sezonuna yaklaşırken, Rusya ve Ukrayna gibi geleneksel pazarlardan gelen turistleri seyahat etmeye teşvik etmek için alındığı açıklandı.

2015 yaz sezonu için bu ülkelerden yapılan erken rezervasyon oranlarındaki düşüşün böyle bir adımı zorunlu kıldığı belirtildi. En son verilere göre, Bulgaristan'a gelen Rus turist sayısında yüzde 3, Ukraynalı turist sayısında ise yüzde 8'lik bir düşüş yaşandı.

Vize kolaylığından Bulgaristan'da mülk sahibi olanların da yararlanabileceği dile getirildi. İlk kez giriş yapanlar için kısa dönem kalmalı çoklu giriş hakkı tanıyan 1 yıllık vize verileceği belirtilirken, daha önce giriş yapmış olanlara ise 3 yıl geçerli vize kolaylığı sağlanacağı kaydedildi.