Bulgaristan ile Türkiye'yi birbirine bağlamaya kararlıyız

"Bulgaristan ile Türkiye'yi birbirine bağlamaya kararlıyız"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Bakanlar Kurulu Boyona İkametgah'ında bir basın toplantısı düzenledi.

Son yıllarda Bulgaristan'la yapılan antlaşmaları vurgulayan Davutoğlu 1 Kasım seçimlerinden hemen sonra da Bulgaristan'ı ziyaret etmişti. Ziyaretinden çok hoşnut olduğunu aktaran Davutoğlu, Bulgaristan'la komşu iki ülke olmanın yanı sıra müttefik ülke olduklarını ve ortak amaçlarının olduğunu "Biz hem komşu hem dost hem müttefik iki ülkeyiz. Bir çok konuda ortak çıkarlarımız, ortak vizyonumuz var" ifadeleriyle tekrar vurguladı.

Başbakan Davutoğlu daha sonra konuşmasına Bulgaristan'la ticari ilişkileri anlatarak devam etti. Davutoğlu konuşmasında;
"5 milyar dolar civarındaki ticaret hacmimizi ilk fırsatta 10 milyarlara çıkarmak bizim hedefimiz. 2 milyar dolar civarındaki yatırımımızı, Bulgaristan'daki Türk yatırımlarının 5 milyar dolara çıkması yine hedefimiz. Ayrıca büyük ulaştırma projelerini birlikte gerçekleştirebiliriz. Meriç otoyolu dolayısıyla değerli dostumu tebrik ediyorum. Aynı şekilde bizim rüyamız, idealimiz İstanbul'dan Sofya'ya, Sofya'dan da Avrupa'ya gidecek bir hızlı treni gerçekleştirmek. Yine otoyollarla, ulaşım hatlarıyla Bulgaristan ile Türkiye'yi birbirine bağlamaya kararlıyız." dedi.