Bulgaristan’da Ticari Temsilcilik Açma Kanunu değişti

Bulgaristan’da Ticari Temsilcilik Açma Kanunu değişti

Bulgaristan'da Ticari Temsilcilik Açma Zorlaştı! 

Firmalara bir yıllık faaliyet zorunluluğu getirildi

Bulgaristan’a ticari temsilcilik açmak isteyenlerin merakla beklediği Bulgaristan’da Ticari Temsilcilik Açma Kanunu değişti. Resmi Gazete’ de yayımlanarak 27.06.2017 tarihinde yürürlüğe giren Bulgaristan Yabancılar Kanunu’ndaki değişiklikler, Bulgaristan’da temsilcilik açmayı daha da zorlaştırdı.

Buna göre, yabancı firmalara Bulgaristan’da ticari temsilcilik açma taleplerinden önce en az 1 yıl aktif faaliyet gösterme zorunluluğu getirildi. Firmalar bu koşulu yerine getirdiğine dair delilleri sunduğu takdirde ticari temsilcilik açma başvurusunda bulunabilecekler. Ayrıca vergi borcu olanlar ve 2 yıldan eski firmalarda Bulgaristan’da ticari temsilcilik kurma başvurusunda bulunamayacaklar.

Vergi Borcu Olanlar Bulgaristan’da Ticari Temsilcilik açamayacak

Bulgaristan’da Ticari Temsilcilik Açma Kanunu 2017 yılında yapılan değişikliğe göre; temsilcilik açma izni verilirken vergi incelemesinden planlanan faaliyetlere kadar farklı kriterler göz önüne alınacak. Firmalardan başvuru sırasında, 1 yıllık faaliyetlerini hizmet veren bankanın referans mektubuyla kanıtlamaları istenecek. Ayrıca, “ Noter tasdikli önceki takvim yılına dair bilanço ve gelir-gider raporu, yabancı firmanın önceki yıla ait ekonomik göstergeleri ve mali sonuçlarını gösteren Beyanname, ilgili firmanın bağlı bulunduğu Vergi Dairesi’nden alınmış vergi borcu olmadığını gösteren belge, ticari firmanın açılma nedenini ve görevlerini içeren bir yazı, yıllık programları ve ticari firmanın açılacağı yere ait kira sözleşmesi ya da tapu” gibi belgelerin sunulması da talep edilecek.

Bu belgelerin sunulmasına istinaden Bulgaristan Ticaret ve Sanayi Odası ticari firmaya yönelik hazırlayacağı sertifikada, “Bulgaristan Yabancılar Kanununun 24.md.1.f.6.bendindeki hususlar yabancı firma tarafından ispat edilmiştir" ifadesine yer verecek. Bu ifade sadece Bulgaristan’da uzun vadeli oturum izni başvurusu yapan firmaların temsilcileri ile ilgili sertifikalara dâhil edilecek. Oturum amaçlı istenmeyen sertifikalarda bu ifade yer almayacak.

Eğer yabancı vatandaşa uzun vadeli oturum başvurusunda ibraz edilmek üzere düzenlenen sertifikada böyle metin yoksa, zorunlu belgelerin sunulmadığı anlamına gelecek.

Bulgaristan’da ticari temsilcilik açanlar her yıl ticari tescillerini yenilemek için Bulgaristan Büyükelçilikleri ve Konsolosluklarına yapacakları başvurularda bu belgeleri yeniden sunmak zorunda olacaklar.